Найперспективніші криптовалюти на 2025 рік
Розповідаємо про те, на яких цифрових активах можна непогано заробити
Як повідомляє звіт експертів Chainalysis під назвою The 2024 Geography of Crypto Report, Україна посіла шосте місце за рівнем сприйняття криптоактивів. Згідно зі звітом, країна посідає друге місце в Східній Європі. На неї припадає понад 100 млрд доларів від вартості всіх криптовалютних транзакцій. Зазначимо, що 2023-го Україна розташовувалася на п’ятій сходинці.
Як кажуть експерти, основні драйвери цього зростання в Україні — інституційні та професійні перекази.
«Інституційні та професійні криптоперекази в Україні різко зросли, оскільки багато хто шукає фінансову стабільність в умовах війни, а криптовалюти розглядаються як більш безпечна альтернатива. На цю тенденцію впливають такі глобальні чинники, як волатильність ринку, інфляція та санкції, пов’язані з війною. А також дедалі більший інтерес інституціональних інвесторів до біткоїн-ETF від таких компаній, як BlackRock», — цитують автори звіту коментар представника біржі WhiteBIT з цього приводу.
Окрім того, в Україні криптовалюта перетворюється на аналогічний спосіб накопичення, як готівка, або гроші на банківських рахунках.
Як з’ясувалося, майже 83% опитаних власників криптовалют в Україні використовують цифрові активи для інвестицій та зберігання вартості.
Звісно що криптовалюту треба десь зберігати, і тут головне — обрати якісний та надійний криптогаманець. Ним може без проблем стати Gem Wallet. Це некастодіальний електронний мобільний криптогаманець з підтримкою кількох валют та мов, зокрема української, і повним набором необхідних функцій. Зокрема, він доступний для iOS і Android. Тут діє Face ID та відбиток пальця відповідно.
В Gem не підтримують адреси з мультипідписом, оскільки цей функціонал не потрібен більшості користувачів, але його часто використовують шахраї. Відмова від такої можливості допомагає захистити новачків.
Gem — self-custody гаманець. Усі ключі зберігаються виключно на пристрої користувача й не передаються будь-куди.
Перш за все, зазначимо, що в світі криптовалют постійно з’являються проєкти, які можуть бути використані для отримання винагород, бонусів, доступу до особливих функцій сервісу та інших привілеїв. Так, є і такі, які використовуються для шахрайства, але існують й ті, що дійсно сприяють розвитку криптоіндустрії.
Якщо брати до уваги перелік перспективних токенів 2024—2025 років, то на нашу думку він має такий вигляд.
Chainlink (LINK)
Chainlink — це криптовалютний токен, який використовується в мережі Chainlink для забезпечення децентралізованої оракульної служби. У 2024 році також суттєво зросла роль проєкту у сегменті токенізованих реальних активів (RWA). На момент написання LINK з капіталізацією майже 10,4 млрд доларів посідає 16-те місце у загальному рейтингу. Його ціна складає 16,75 долара.
Solana (SOL)
Solana — блокчейн-платформа, відома своєю високою швидкістю транзакцій та низькими комісіями. Завдяки своїй унікальній архітектурі, Solana може обробляти понад 50 тис. транзакцій за секунду, що робить її однією з найшвидших блокчейн-мереж.
Solana також продовжує набирати популярності завдяки низьким комісіям. Зростання мемкоінов та розвиток DeFi-сервісів стимулювало приплив користувачів, що дозволило проєкту зайняти четверте місце у загальному рейтингу криптовалют. Наразі її ринкова капіталізація становить 109,7 млрд доларів, а вартість — 231 долар.
Мемкоїни є рушієм так і ахіллесовою п’ятою SOL. Спад інтересу до цього класу активу має потенціал суттєвого зниження активності в мережі і як наслідок падіння вартості нативного токена.
Polkadot (POL)
Polkadot — мультичейн-платформа, яка пов’язує різні блокчейни, дозволяючи їм обмінюватися даними та працювати спільно. Основною метою Polkadot є забезпечення децентралізованого Інтернету, де блокчейни різних типів можуть ефективно взаємодіяти.
Перевагою POL є підтримка інтероперабельності між блокчейнами та висока гнучкість. На момент написання матеріалу ринкова капіталізація POL становить 12 млрд доларів, а ціна — майже 8 доларів.
Ethereum (ETH)
Ну і звісно, куди ж без «ефіру». Саме ETH є лідером серед платформ смартконтрактів, а її екосистема виділяється найбільшою кількістю розробників, рекордним обсягом заблокованого капіталу (TVL) та сприятливим ставленням регуляторних органів США. Наразі ціна ETH становить 3,3 тис. доларів, а ринкова капіталізація дорівнює 402 млрд доларів.
Avalanche (AVAX)
Avalanche — платформа для створення смартконтрактів та децентралізованих додатків, орієнтована на високу швидкість та безпеку. Avalanche використовує унікальний консенсусний механізм, який дозволяє досягати підтвердження транзакцій за частки секунди, що робить її дуже привабливою для фінансових та децентралізованих програм. Її перевагою є висока швидкість, безпека, легка інтеграція з іншими блокчейнами. AVAX як і LINK підтримує токенізацію реальних активів (RWA), тенденція яка ймовірно тільки набирає обертів. Наразі її капіталізація становить 16,4 млрд доларів, а вартість — 40,17 долара.
Toncoin (TON)
Toncoin став одним з помітних гравців 2024 завдяки інтеграції з Telegram і появі низки продуктів, орієнтованих на залучення масової аудиторії та платіжних сервісів. Починаючи з весни 2024 року, TON показав приріст вартості на 300%, а капіталізація проєкту на момент написання становить 15 млрд доларів.
Нещодавно криптогаманець Tonhub запустив дебетову криптокарту Visa в ЄС, яка дозволяє розплачуватись у TON та USDT. У 2025 році планується розширення в інших регіонах. Карта підтримує SEPA, IBAN, SWIFT, Apple Pay, Google Pay та стягує 1,5% комісії за транзакцію. А майже 1 млрд користувачів месенджера зроблять свою справу і майже гарантують подальше зростання TON.
Uniswap (UNI)
Uniswap — токен із голосовими правами та управлінням на децентралізованій біржі Uniswap, запущеній у вересні 2020 року. Токен використовується для участі в управлінні та голосуванні щодо змін протоколу Uniswap. Uniswap є домінантною біржею в екосистемі Ethereum та найбільшою в індустрії, постійно розробляючи нові рішення та продукти для зберігання та обміну цифрових активів.
З розвитком регулювання та постійно висхідними вимогами щодо надання доступу користувачам до цифрових активів через CEX, децентралізовані платформи починають набирати обертів приваблюючи відкритістю та автоматизацією процесів обміну без доступу до активів третіх осіб. Від початку 2024 року торгові об’єми DEX у загальному обсязі торгів зросли майже вдвічі та ця тенденція має шанси зберегтися. Зрозуміло, що найбільша децентралізована криптобіржа та її нативний токен отримають вигоду з цього.
Наразі UNI має ринкову капіталізацію в майже 6,5 млрд доларів із ціною близько 11 доларів.
Injective (INJ)
Injective — токен протоколу Injective Protocol, запущеного у січні 2021 року. Токен надає учасникам право на участь в управлінні протоколом та ухвалення рішень. Протокол Injective дозволяє створювати та торгувати деривативами на децентралізованій платформі.
Near Protocol (NEAR)
Near Protocol — масштабований блокчейн з низькими комісіями та високою пропускною здатністю, що конкурує з Ethereum і Solana як інфраструктура для децентралізованих застосунків. Команда проєкту веде роботу у напрямках пов’язаних з інтеграцією ШІ, а також абстракцією блокчейну. На момент написання токен NEAR займає 20 місце у загальному рейтингу криптовалют із капіталізацією майже в 7,5 млрд доларів.
Sui (SUI)
Sui — блокчейн нового покоління, розроблений колишніми інженерами Meta й орієнтований на високу швидкість обробки транзакцій та масштабованість. Нещодавні оновлення збільшили швидкість транзакцій на 80%, що сприяло зростанню ціни на 170% та збільшенню популярності платформи. Капіталізація Sui становить 8,8 млрд доларів, а сама мережа привертає увагу та капітал інвесторів завдяки фокусу на розвиток DeFi та децентралізованих застосунків.
Як бачимо, всі перераховані вище токени входять до переліку найбільш капіталізованих активів на ринку, підтверджуючи домінування платформ смартконтрактів та зростання інтересу до DeFi та штучного інтелекту. Утім, не тільки на відомих монетах можна «піднятися» наступного року.
- Flow — блокчейн-платформа, яка розроблена для впровадження цифрових активів, децентралізованих програм та NFT. Інвестування в проєкт означає ставку зростання вартості нових активів, які вже пройшли перевірку відомими компаніями.
- HFT — токен високочастотної торгівлі, який поєднує розширені алгоритми та швидку обробку. Інноваційна екосистема HFT забезпечує прибуткові можливості та безпечні транзакції.
- APT називають токеном захисту анонімності. Цей проєкт має на меті покращити приватність при проведенні транзакцій у криптовалютному світі. Для цього використовуються передові методи шифрування та нові протоколи.
- BAL або Balancer — ключовий компонент протоколу у децентралізованій фінансовій (DeFi) платформі, що забезпечує автоматичне створення ринків та покращує ліквідність.
- MINA — залучає користувачів суперлегкими способами масштабування та мінімальними вимогами щодо зберігання.
Зазначимо, що ключовими елементами в цій справі є дослідження та аналіз. Вивчайте, як функціонують криптовалюти, блокчейн, майнінг і смартконтракти, а також читайте білі книги (whitepapers) про проєкти, що вас цікавлять, і дізнавайтеся про їхні команди, технології та цілі. Варто також звертати увагу на нові проєкти, оскільки менші або нові ініціативи можуть мати значний потенціал, але й вищий ризик.
Ставте на великі криптовалюти, такі як Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) або інші з високою капіталізацією, а також обирайте надійні криптобіржі, як-от Binance, Coinbase або Kraken. Розгляньте комісії за транзакції та виведення коштів, щоб зрозуміти, яка біржа буде для вас вигідною.
Також не забувайте й про наявність надійного криптогаманця. Gem Wallet — один із небагатьох гаманців, де обмін криптовалют базується виключно на смартконтрактах і децентралізованих біржах, а обмін реалізовано через THORSwap.
Не забувайте й про диверсифікацію: не вкладайте усі кошти в одну криптовалюту; розподіліть свої ризики. Розгляньте можливість регулярного інвестування фіксованої суми.
Моніторинг і управління також є важливими: періодично перевіряйте свої інвестиції та аналізуйте ринкові тренди, намагаючись уникати імпульсивних рішень на основі паніки чи надмірного оптимізму.
Майте щоденник інвестора. Це врятує вас від непродуманих рішень. У щоденнику має бути зафіксована кожна ваша транзакція, кожне ухвалене рішення. Які монети? Час дії? Що робите? Чому? Що відчуваєте у цей момент? Враховуйте все це, і ваша інвестиційна діяльність стане усвідомленою, менш імпульсивною та ризикованою, й більш прибутковою.
Не інвестуйте в те, що не можете дозволити собі втратити. Криптовалюта — найризикованіший фінансовий інструмент. Дотримуючись цієї поради, вам буде простіше зберегти душевну рівновагу, уникнути помилок та важких життєвих ситуацій.
Останнім, але не менш важливим, є розробка стратегії виходу. Визначте заздалегідь цілі прибутку та межі збитків. Використовуйте «стоп-лосс» та «тейк-профіт» ордери, щоб мінімізувати ризики та закріпити прибуток. Чітка стратегія виходу допоможе зберегти контроль над інвестиціями та уникнути панічних рішень на нестабільному ринку.
Якщо ви серйозно налаштовані інвестувати в криптовалюту, розробіть власну стратегію, в якій повинні бути чіткі критерії вибору криптовалюти, точки входу і виходу з угод, правила аналізу ринку та управління ризиками. Стратегії можуть бути як короткостроковими, так і довгостроковими. Наприклад, для великих монет, таких як BTC і ETH, підходить стратегія «купи та тримай», оскільки навіть після падінь ціни вони знову зростають. Для нових монет краще використовувати короткострокову або середньострокову стратегію, слідкуючи за їхньою динамікою та розвитком проєктів.