Криптобіржі – довіряй, але перевіряй
На що звернути увагу при виборі криптобіржі
Якщо у 2010-х крипта сприймалася, як іграшка для гіків, то сьогодні нею вже можна розраховуватися в магазинах, зокрема в Україні.
На світанку своєї появи криптовалюти задумувалися, як позасистемний інструмент розрахунків, нині ж вони чудово вписуються в наявну фінансову систему.
Утім, щоб увійти в цей «прекрасний новий світ» потрібно правильно обрати біржу. Правильний вибір допоможе новачкам мінімізувати помилки та захистить від фінансових втрат. Це як з банком – ніхто не понесе свої гроші в сумнівну установу, яка обслуговує колумбійські наркокартелі. Тому й до вибору криптовалютної біржі потрібно підійти серйозно.
У цій статті розкажемо, як вибрати біржу, якій можна довіряти, на що насамперед звернути увагу та що сьогодні вони пропонують.
Ще більше інформації про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram.
Загалом криптобіржа – це майданчик, де можна купувати тa продавати криптовалюту, зберігати й обмінювати її, класти під відсотки тощо.
Вони бувають двох типів – централізовані (CEX – Centralized Exchange) та децентралізовані (DEX – Decentralized Exchange).
Принципова відмінність між ними в тому, що децентралізовані біржі не зберігають кошти користувачів і не контролюють угоди. Кошти переказуються безпосередньо з гаманця користувача, який той підключає до децентралізованої платформи.
Також DEX не мають процедури верифікації користувачів (KYC – Know your customer), що дозволяє виконувати угоди повністю анонімно, чим часто користуються шахраями.
CEX |
DEX |
Binance |
Uniswap |
Coinbase |
OKX |
Kraken |
PancakeSwap |
KuCoin |
SushiSwap |
Bitstamp |
dydx |
Безумовно, перелік критеріїв для пошуку своєї криптобіржі в кожного може бути індивідуальним, але безпека – фундамент, з якого потрібно починати. На біржі кожен крок має бути безпечним – від моменту внесення фіатної валюти на біржовий гаманець, до моменту початку торгівлі.
На перший погляд, оцінити рівень безпеки криптобіржі – нелегко. Утім, потрібно поцікавитися, які протоколи та стандарти використовує криптовалютна платформа, як та які персональні дані зберігає, наскільки прозоро веде свою діяльність.
Наприклад, заснована у 2012 році американська біржа Coinbase отримала ліцензію на діяльність у багатьох штатах США. Окрім того, вона стала першою з криптовалютних бірж, які вийшли на фондовий ринок.
Binance має міжнародно визнану акредитацію безпеки ISO/IEC 27001. Компанія отримала її після двох зовнішніх аудитів своїх систем інформаційної безпеки.
У 2021 році консалтингова компанія з кібербезпеки Hacken склала список з найбезпечніших компаній на ринку. Перша десятка має такий вигляд:
- Cryptology
- Kraken
- Whitebit
- Binance_US
- Binance
- Coinbase
- Gemini
- Crypto
- Coinplex
- Blockchain
Ідеальна біржа буде прозора для користувачів, там будуть чіткі умови користування, структура комісій і прозорі операції. Вона регулярно публікуватиме звіти про свою діяльність.
До речі, у березні цього року АРМА, СБУ та Кіберполіція долучилися до програми Binance, спрямованої на боротьбу зі злочинами з використанням криптовалют.
Ця програма є першою скоординованою ініціативою в криптогалузі по всьому світу. Вона створена, щоб допомогти компетентним органам виявляти фінансові та кіберзлочини, а також для допомоги у судовому переслідуванні зловмисників.
Через те, що біржі – ласий шматочок для хакерів, слушно використовувати майданчик, який пропонує своїм клієнтам різні програми захисту, де є фонд страхування чи повернення коштів.
Також варто дізнатися, які способи зберігання криптоактивів пропонуються. Їх два: власне, на біржовому гаманці, і на іншому криптовалютному гаманці.
Детальніше про те, якими бувають криптогаманці, та які вони мають переваги й недоліки, ми писали в цій статті.
Навіть поверхневий пошук в інтернеті про криптовалютну біржу може багато про неї розповісти. Передусім потрібно звертати увагу на інформацію про хакерські атаки, крадіжки персональних даних користувачів, скарги на роботу платформи.
Інформацію варто шукати як в ЗМІ, так і в соціальних мережах (насамперед Twitter і Reddit, адже тут доволі розвинута й активна криптоспільнота).
Очевидно, що жодна біржа не може гарантувати 100% захисту, адже не існує мереж, які не можна зламати. Утім, криптобіржі, які відновили роботу навіть після серйозних атак, зуміли закрити втрати клієнтських коштів (якщо такі були) страховими внесками, заслуговують на довіру.
Один із варіантів оцінки – різноманітні рейтинги криптобірж. Наприклад, такий рейтинг ведуть наші колеги із сайту «Мінфін». Біржі там ранжуться та оцінюються на основі трафіку, ліквідності, обсягів торгів та індикатора довіри обсягу торгів, що повідомляється.
Чим більше варіантів поповнення гаманця та виведення з нього коштів пропонує біржа, тим, по-перше, зручніше з нею працювати, а, по-друге, це також є показником надійності компанії. Адже популярні платіжні системи, як правило, не співпрацюють з тими, хто здійснює незаконну діяльність, або має багато скарг від клієнтів.
Також важливо, щоб кожен з цих платіжних каналів був безпечним. Зверніть увагу на те, як у кожному з них реалізується захист транзакцій.
Поцікавтесь комісіями, які бере біржа. Це, власне, і є основним джерелом доходу криптовалютних бірж. Наприклад, друга за величиною криптовалютна біржа у світі Coinbase, яка вважається однією з найкращих платформ завдяки простому процесу інвестицій у криптовалюту, має велику комісію – 1,49% з кожної торгової операції.
Світ криптовалют – це не тільки Bitcoin. Новачкам радять обирати біржі, які працюють з великим переліком різних альткоїнів і торгових пар, адже чим більше їх представлено, тим більше можливостей для торгівлі й інвестування.
Найпопулярнішими парами є BTC/ETH, BTC/LTC, USDT/BTC, ETH/LTC, але популярність тих чи інших торгових пар залежить від самої біржі.
Але є майданчики, які проводять лістинг сумнівних монет. У такому разі трейдер, особливо початківець, наражається на ризик вкластися в токен, випущений шахраями. Наявність таких криптоактивів – питання репутації і ставлення до своїх клієнтів.
Криптобіржі також мають постійно розглядати для лістингу нові криптовалюти, які стають популярними, демонструючи в такий спосіб, що вони прислухаються до користувачів.
Окрім того, варто ознайомитися з послугами, які пропонуються. На хорошій криптобіржі зазвичай будуть представлені різноманітні продукти, якими можна скористатися залежно від готовності ризикувати й обраної інвестиційної стратегії. Це може бути стейкінг, позики, ф’ючерсна та маржинальна торгівля.
На розвинутіших глобальних біржах також представлена нова форма фінансових послуг, відома як DeFi (скорочення від «децентралізовані фінанси»).
DeFi – це екосистема, учасники якої взаємодіють одне з одним напряму, без посередників – банків, кредитних організацій та інших, що дозволяє проводити транзакції швидше й дешевше. В основі її роботи лежать DeFi-протоколи, більшість з яких працює на базі блокчейну Ethereum.
Реєструючись на тому чи іншому сайті, практично всі просто клацають на позначку «Погоджуюся» і продовжують процес, не задумуючись про наслідки.
Реєстрація на криптобіржі – не той випадок, коли так потрібно робити. Умови тут потрібно прискіпливо вивчати. Адже може з’ясуватися, що платформа не надає послуги в нашій або в країні вашого перебування.
Необхідно з особливою увагою читати зноски й усе, що написано «дрібним шрифтом», бо, як відомо, диявол приховується в деталях. Насамперед це стосується комісій та інших платежів, які можуть стягуватися платформою.
У разі, якщо вам щось незрозуміло, краще проконсультуватися з кимось із фахівців галузі або ж звернутися до служби підтримки криптобіржі.
До речі, наявність і доступність такої – це теж показник, до якого варто придивитися.
В ідеалі, служба підтримки має працювати цілодобово, адже ринок криптовалют не спить, він відкритий 24 години на добу, 7 днів на тиждень, 365 днів на рік, без перерви на обід чи каву.
Якщо ви хочете навчитися орієнтуватися на ньому, рекомендуємо записатися до Академії Мінфін. Тут вам допоможуть розібратися в інвестиційних інструментах і підвищити рівень фінансової грамотності.