0 800 307 555
0 800 307 555

Де краще зберігати криптовалюту

Огляд криптогаманців

Криптовалюти впевнено входять у наше життя. І після того, як ви придбали ту чи іншу криптовалюту, незмінно виникає питання: де її краще та надійніше зберігати? І якщо звичайні гроші можна покласти в сейф удома або в сейфову комірку в банку, то де варто зберігати криптовалюту, щоб вона не стала легкою здобиччю? Поговоримо детальніше у цій статті Finance.ua.
Зміст

Для зберігання криптовалют зазвичай використовують так звані криптогаманці. Вони вважаються найбезпечнішим варіантом для власників криптовалюти.

Криптогаманці допомагають тримати активи як у цифровому (програмний гаманець. – Ред.), так і у фізичному (апаратний гаманець. – Ред.) місці зберігання. За допомогою таких криптогаманців люди можуть легко керувати своїми блокчейн-активами та запасами криптовалюти.

Хоча деякі гаманці підтримують лише одну криптовалюту, більшість пропонують рішення з кількома активами. З їх допомогою користувачі мають можливість одночасно зберігати кілька криптовалют, таких як Bitcoin, Ethereum, Cardano та багато інших.

Ще більше інформації про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Різновиди криптогаманців

Існує 5 різновидів криптогаманців:

  • електронні;
  • програмні, що встановлюються на комп'ютер;
  • застосунки для смартфонів;
  • електронні гаманці на паперовому носії;
  • апаратні (фізичні).

Електронні криптогаманці

Створюються онлайн на різних фінансових сайтах: обмінниках криптовалют, криптовалютних бірж тощо. Сам процес створення такого гаманця схожий на реєстрацію на тому чи іншому ресурсі та не передбачає встановлення спеціального програмного забезпечення на персональний комп'ютер чи смартфон.

Переваги: простота установки, відсутність необхідності в додатковому програмному або апаратному забезпеченні, можливість доступу до гаманця з різних комп'ютерів або смартфонів.

Недоліки: слабка захищеність через те, що реєструються такі криптогаманці віддалено, дані зберігаються на зовнішніх серверах, а отже, можуть бути піддані хакерським атакам.

В історії відомі випадки злому криптовалютних бірж та отримання доступу до даних сотень і тисяч користувачів, що призводило до втрат коштів. Це вимагає від розробників додаткових заходів захисту, таких, як двофакторна автентифікація (2FA).

Приклади: Cryptopay, Xapo, Blockchain та інші. А також криптогаманці, що створюються при реєстрації облікового запису на криптобіржах (наприклад, Binance, Bitfinex та інших).

Непоганим варіантом електронного криптогаманця є рахунок в компанії ProBit Global.

ProBit Global – входить в топ світових криптовалютних бірж та вважається однією з найтехнологічніших на ринку. Зокрема, в неї одна з найвищих швидкостей обробки операцій та можливість змінювати інтерфейс. Крім цього протоколи системи захищають користувачів від атак вірусів та від зламу рахунку.

При реєстрації новому клієнту автоматично відкриваються гаманці у понад 500 криптовалютах, включаючи як популярні Bitcoin, Ethereum, Tether тощо, так і багато маловідомих.

Клієнт може здійснити обмін між різними криптогаманцями прямо на даному сайті: для цього не потрібно виводити монети на криптобіржу або користуватися послугами криптообмінника; тут «все включено».

Ліміт зняття з криптогаманця ProBit Global протягом доби – еквівалент 5 тис. USDT. Для того, щоб збільшити його у 100 разів, потрібно виконати дві умови:

  • активувати та підтримувати двоетапну автентифікацію (2FA/OTP);
  • пройти верифікацію KYC рівня 2.

Криптогаманець на даному сайті здається досить захищеним. До речі, клієнт може просто зберігати монети на криптогаманцях, так і розмістити їх на депозит на цьому ж ресурсі, що гарантує йому додатковий пасивний дохід.

Програмні криптогаманці, які встановлюються на комп'ютер

Це спеціальні програми, які завантажуються із загальнодоступного сайту та встановлюються на персональний комп'ютер. Їх ще називають «десктопними» гаманцями.

Десктопні гаманці діляться на «товсті» та «тонкі».

«Товсті» гаманці – це повноцінна версія програми, що включає навіть можливість майнінгу криптовалюти.

Однак незручність такого гаманця полягає у величезному обсязі, який він займає на жорсткому диску комп'ютера. Також у більш тривалому часі проведення операцій.

«Тонкі» гаманці витрачають на проведення операції більше часу, але мають обмежені можливості.

Переваги: більш надійні, ніж онлайнові версії.

Недоліки: займають багато місця на комп'ютері, або мають обмежений функціонал.

Приклади: Bitcoin Core, Ethereum Wallet, Exodus, Coinomi, Jaxx та інші.

Застосунки для смартфонів

Окремі випадки програмних криптогаманців, розроблені саме для встановлення на смартфони. Їх можна завантажити в AppStore та GooglePlay.

Версії для смартфонів є практично у всіх популярних програмних криптогаманців.

Переваги та недоліки – ті ж, що й у програмних гаманців для комп'ютерів.

Електронні гаманці на паперовому носії

Це аркуш паперу розміром з грошову банкноту, на якому роздруковані публічний і приватний ключі.

Переваги: набагато менша вартість, порівняно, наприклад, з апаратним гаманцем.

Недоліки: його легко втратити. Крім того, його легко вкрасти.

Апаратні (фізичні) гаманці

Нагадують звичайний флеш-накопичувач. Вони вважаються найнадійнішими з усіх криптогаманців. Усе тому, що ключ доступу до них генерується локально та не передається через Інтернет. Він зберігається на самому токені (флешці).

Для захисту від хакерського злому та комп'ютерних вірусів використовуються захищені чіпи, PIN-коди для підтвердження операцій, а для відновлення доступу до гаманця використовується спеціальна «мнемофраза» (її ще називають seed-фраза. – Ред.).

Вартість апаратних криптогаманців починається від 50-100 доларів і може сягати 500 і вище.

Переваги: висока надійність. Зламати апаратний гаманець практично неможливо.

Недоліки: висока вартість, порівняно з іншими криптогаманцями. Незручності, пов'язані з тим, що для проведення транзакцій доведеться спочатку перевести криптовалюту з апаратного криптогаманця на будь-який програмний, а після закінчення – зробити зворотній переказ. Тобто для щоденного та багаторазового використання апаратний гаманець буде незручним.

Крім того, необхідно ретельно зберігати seed-фразу (комбінацію символів для відновлення гаманця) окремо від самого пристрою у надійному місці. Якщо втратити і код, і сам ключ – накопичена криптовалюта буде втрачена безповоротно.

Приклади: криптогаманці від компаній-виробників Ledger, Trezor, CoolWallet, Digital Box, KeepKey та інші.

Які криптогаманці можна використовувати в Україні

В Україні можна використовувати будь-який із видів перерахованих вище криптогаманців.

Зокрема, паперові й апаратні криптогаманці можна легко купити, наприклад, у популярному інтернет-магазині Rozetka. Ціни стартують від 490 гривень за паперовий криптогаманець Icynote та до 10 тис. грн за апаратний криптогаманець Trezor Model T.

Як відновити криптогаманець

Якщо втратити доступ до криптогаманця, відновити його буде вкрай складно. Усі криптогаманці мають захист від хакерів і не зберігають копії даних, необхідних для доступу. Тому потрібно подбати про надійне зберігання паролів і необхідні для доступу файлів.

Якщо раптом випадково видалили цифровий ключ або «полетів» жорсткий диск/флешка, можна спробувати звернутися в службу підтримки гаманця або криптовалюти. Ще краще мати резервну копію файлу на іншому носії.