Як обміняти українське посвідчення водія за кордоном
Доступні варіанти
Загалом, згідно з даними громадянської мережі ОПОРА, станом на початок вересня 2023 року за межами України перебувало близько 7,4 млн українців.
За словами помічника голови Державної прикордонної служби України Андрія Демченка, за 10 місяців поточного року на вітчизняному кордоні оформили 6 млн 900 тис. транспортних засобів на в’їзд і виїзд.
Очевидно, питання актуальності водійського посвідчення стоїть на порядку денному. Саме тому Finance.ua підготував детальний матеріал, який стосується цього документа.
Національне посвідчення водія під час керування транспортними засобами дійсне в країнах, які підписали Віденську конвенцію про дорожній рух 1968 року.
Загалом її підписали 74 сторони. Серед підписантів цієї міжнародної угоди є, зокрема, Австрія, Албанія, Бельгія, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Ватикан, Велика Британія, Греція, Данія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Македонія, Молдова, Нідерланди, Німеччина, Польща, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чорногорія, Чехія, Швейцарія, Швеція, Естонія.
Тобто це країни, в яких керувати транспортними засобами можна на підставі національного посвідчення водія України. Утім, воно має бути останнього зразка із зазначенням терміну дії. Таке видається з 26 березня 2021 року.
Національне посвідчення водія зразка 2021 року. Інфографіка: Головний сервісний центр МВС
Детальніше зі зразками українських посвідчень водія можна ознайомитися на сайті Головного сервісного центру МВС.
Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами, обмін водійського посвідчення необхідно проводити:
- якщо воно непридатне для подальшого користування – зіпсоване, записи не читаються тощо;
- якщо змінювалися персональні дані власника – прізвище, ім’я, по батькові, стать;
- за бажанням власника з метою уточнення персональних даних, зміни зацифрованого образу обличчя особи;
- якщо це перше посвідчення, що видається на два роки.
Читайте також: Як отримати посвідчення водія
Загалом національне посвідчення водія України на право керування транспортними засобами відповідної категорії дійсне протягом 30 років з дати його видачі.
В Україні все просто – потрібно звернутися до будь-якого територіального сервісного центру МВС або центру надання адміністративних послуг. Реєстрація місця проживання ролі не грає.
Окрім того, посвідчення водія можна замовити через Електронний кабінет водія і портал Дія.
Що цікаво, у Дії за бажанням можна виготовити виключно електронний документ, відмовившись від пластику. Він матиме таку ж юридичну силу, як його фізичний аналог. Утім, він не прийматиметься за кордоном – врахуйте цю особливість.
Детальніше про заміну водійського посвідчення в Дії ми писали в цій статті.
Якщо з вашим документом щось сталося за кордоном (його вкрали, він зіпсувався, сплинув термін дії, ви змінили прізвище чи інші персональні дані), є два шляхи, як вийти з цієї ситуації.
Перший – отримати місцеве посвідчення водія в країні, в якій ви перебуваєте.
Проте доведеться знову проходити автошколу, складати іспити. Це потребує часу, а також не факт, що все вийде з першого разу. Навіть в Україні, за наявною статистикою, теоретичний іспит з першого разу складають 23% майбутніх водіїв, а практичний – 36%.
Важливо! Між Україною та п’ятьма країнами світу вже є підписані двосторонні угоди про взаємне визнання посвідчень водія. Це Литва, Італія, Іспанія, Туреччина й Об’єднані Арабські Емірати. Такі двосторонні угоди передбачають обмін посвідчень на місцеві без складання іспитів в уповноважених органах видачі посвідчення водія.
Другий – замовити доставлення посвідчення за кордон або ж скористатися послугами ДП «Документ» в одній із закордонних філій.
З жовтня українці можуть замовити посвідчення водія з доставленням Укрпошти за кордон. Для цього потрібно авторизуватися в Електронному кабінеті водія за допомогою BankID або Дія.Підпис.
Там необхідно обрати відповідну послугу та зазначити причину обміну документа. Обов’язково потрібно вказати міжнародну доставлення та провести оплату.
Орієнтовна вартість посвідчення водія – 311 грн за бланк та адмінпослугу. Логістичні витрати поштовим перевізником за кордон складатимуть – 960 грн.
Після опрацювання заявки сервісним центром МВС, готове посвідчення надсилається на обране відділення. Термін міжнародного доставлення – близько 15 днів.
Наразі послуга доступна для українських водіїв, які перебувають у Польщі. В уряді обіцяють розширити перелік доступних країн.
Обміняти або ж відновити національне посвідчення водія можна, звернувшись до однієї із закордонних філій ДП «Документ». Сьогодні вони є в семи країнах:
- Польща (Варшава, Краків, Вроцлав, Гданськ);
- Німеччина (Берлін, Кельн);
- Чехія (Прага);
- Іспанія (Мадрид, Валенсія);
- Італія (Мілан);
- Словаччина (Братислава);
- Туреччина (Стамбул).
З адресами кожної філії і графіком їх роботи можна ознайомитися за посиланням. Там же можна записатися в електронну чергу.
Для обміну або ж відновлення посвідчення водія із собою потрібно мати:
- паспорт громадянина України із зазначеним у ньому зареєстрованим місцем проживання. Якщо паспорт у форматі ID-картки без наявних відомостей про реєстрацію місця проживання, то разом надається витяг про реєстрацію місця проживання особи або закордонний паспорт;
- ідентифікаційний номер;
- документ, що підтверджує зміну особистих даних (наприклад, свідоцтво про реєстрацію або розірвання шлюбу тощо) у разі такої зміни;
- медична довідка (на період воєнного стану не обов’язкова).
Після того як особа подала документи, її фотографують, створюють і надсилають заявку до сервісного центру МВС в Україні. У разі схвалення, замовник отримує готове посвідчення водія.
Не забувайте, що, перебуваючи за кордоном, вам потрібно мати або місцевий аналог Автоцивілки, або придбаний в Україні поліс Зеленої картки.
Якщо термін дії Зеленої картки закінчився за кордоном, нову можна придбати онлайн, видрукувати й користуватися, як зазвичай. Детальніше про це ми писали тут.
Зверніть увагу, що місцеві поліси будуть в рази дорожчими за Зелену картку, придбану в Україні. Наприклад, поліс Автоцивілки на рік у Польщі коштує приблизно 400 євро, а в Німеччині – від 900 євро.
Щоб заощадити час і гроші, ви завжди можете скористатися сервісом страхування на Finance.ua. Купуючи Зелену картку у нас, вам буде нараховано 10% кешбеку на банківську картку. Для цього під час оформлення поліса необхідно вказати промокод «Кешбек».