0 800 307 555
0 800 307 555

Як отримати посвідчення водія

Новий алгоритм

З 2023 року в Україні починає діяти оновлений алгоритм отримання першого водійського посвідчення. Він складається з п’яти кроків і охоплює теоретичну та практичну підготовку, а також складання трьох іспитів.
Зміст

Головна відмінність оновленого алгоритму – без повного знання теоретичної частини та успішного проходження відповідного іспиту, майбутній водій не допускається до практичної частини.

У цій статті розберемо детальніше, що потрібно для отримання першого водійського посвідчення.

Ще більше корисної інформації для автомобілістів – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Теоретичний іспит у сервісному центрі МВС

П’ять кроків для отримання посвідчення водія можна умовно розбити на три етапи. На першому необхідно обрати акредитований навчальний заклад (автошколу), де ви вивчатимете курс теорії.

З переліком можна ознайомитися на сайті Головного сервісного центру МВС. Наприклад, лише по Києву 125 таких автошкіл.

Під час навчання ви за допомогою спеціального онлайнового тренажера готуєтесь до іспиту з теоретичної частини в сервісному центрі МВС.

Прослухавши курс лекцій, ви отримуєте відповідне свідоцтво в електронному вигляді. Термін його дії – 1 рік. Внутрішній іспит в автошколі складати не потрібно.

Теоретичний іспит складається в будь-якому зручному для вас сервісному центрі МВС. Для цього необхідно мати при собі паспорт, копію ідентифікаційного коду, медичну довідку щодо придатності до керування транспортним засобом. Вартість складання іспиту – 13 грн.

Перевірка теоретичних знань – це тест на комп’ютері, який складається з 20 питань. Система вибирає їх із загальної бази перевіркових питань у довільному порядку. На відповіді дається 20 хвилин, допускаються дві помилки.

Тематика питань розподіляється в такий спосіб:

  • правила дорожнього руху – 10 запитань;
  • основи безпеки руху – 4 запитання;
  • будова та експлуатація транспортного засобу – 4 запитання;
  • надання першої медичної допомоги – 2 запитання.

У разі невдачі, перездавати іспит з теорії можна по закінченню 5 днів після попередньої спроби, тобто на кожний шостий день. Кількість проходження іспиту з теоретичної частини не обмежена – стільки, скільки вам потрібно.

Результат цього іспиту, дійсний протягом року з дня його успішного складення.

«Фактично, це стане гарантією безпеки на дорогах, оскільки до практичного навчання будуть допущені ті особи, які вже знають ПДР», – наголошують у ГСЦ МВС.

Практична частина

Для практичної підготовки вам так само потрібно обрати акредитовану автошколу. Що цікаво, це не обов’язково має бути та ж сама школа, в якій ви вивчали теоретичну частину.

Опанувавши водійські навички, ви складаєте внутрішній іспит в автошколі. Якщо все вдало, вам видають відповідне свідоцтво в електронному вигляді. Воно чинне два роки.

Наступний крок – скласти практичний іспит в будь-якому сервісному центрі МВС. Тут вам теж знадобиться паспорт, копія ідентифікаційного коду, медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом. Вартість проходження іспиту – 13 грн.

Практичний іспит суворіший за теоретичну частину. Сервісні центри МВС мають спеціальний чек-лист, за яким оцінюють навички водія.

Загалом іспит складається з двох частин. Перша – водіння на автодромі. Тут потрібно продемонструвати принаймні п’ять елементів, таких як:

  • задній хід (в’їзд в гараж);
  • паралельне паркування;
  • змійка чи вісімка;
  • розворот в обмеженому просторі;
  • гірка або естакада.

На час дії воєнного стану керування на автодромі водії не проходять, окрім тих, хто подається на категорії А, А1, В1.

Друга частина – це вже водіння на реальній дорозі за заздалегідь затвердженим маршрутом. Такий маршрут включає різні типи перехресть і передбачає перевірку навичок в різних ситуаціях, дотримання швидкісного режиму, дистанції тощо. За посиланням можна подивитися мапи маршрутів.

На здачу іспиту водіям відводиться всього три спроби. У разі, якщо водій їх провалить, перездати можна буде лише після повторного проходження курсів в автошколі.

У разі успіху вам видадуть ваше перше водійське посвідчення. Його термін – два роки. Потрібно також заплатити за бланкову продукцію – орієнтовно 254 грн (вартість станом на серпень 2022 року. – Ред.).

Також нагадаємо, що з грудня 2021 року у посвідченнях водія зазначається позначка про складання практичного іспиту на транспортному засобі з автоматичною коробкою передач. Це код «78» в графі 12 посвідчення.

За наявності такої позначки водії зможуть керувати авто лише з автоматичною коробкою передач, а за її відсутності – з будь-якою.

Перше посвідчення водія

Окрім дворічного терміну придатності воно видається з обмеженням перевищувати швидкість 70 км/год.

Обміняти таке посвідчення водія на постійне можна без складання іспитів, якщо у вас за ці два роки відсутні або ж не більше двох адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

У разі наявності трьох і більше правопорушень – обмін здійснюється після складання теоретичного та практичного іспитів у сервісному центрі МВС.

З отриманням першого водійського посвідчення постає питання купівлі поліса ОСЦПВ – обов'язкового в Україні виду страхування. Придбати Автоцивілку та ще й отримати приємні бонуси ви завжди можете на Finance.ua буквально в кілька кліків.

А з карткою Assistance вам більше не доведеться переживати, якщо станеться якась непередбачувана ситуація, – з нею ви отримаєте цілодобову підтримку в дорозі.

МВС впроваджуватиме сучасні технології

МВС уже розробило план впровадження сучасних технологій у процедуру видачі посвідчення водія для автошкіл в Україні. Тепер у школах і на авто встановлять камери, які розпізнаватимуть, хто і коли проходить іспити.

Особистість буде розпізнаватися спеціальним алгоритмом через відео з вебкамер, розміщених на робочих станціях у класі. Також відео виведуть на робоче місце екзаменатора.

Окрім того, камери встановлять на авто шкіл для фіксації процесу практичного іспиту. Вони будуть розміщені по всій машині.

Школам, де немає усіх видів транспорту для проведення екзаменів, нададуть транспортні засоби для складання іспитів різних категорій, а результати відразу йтимуть у Єдиний реєстр.

Посвідчення водія в Дії

Наразі в Дії тестують функцію заміни водійського посвідчення. У разі втрати посвідчення, зміни анкетних даних, після закінчення терміну дії прав виданих вперше на 2 роки через застосунок можна подати заяву на отримання нового посвідчення. Сам документ отримується в найближчому до вас сервісному центрі МВС.

До речі, відповідно до змін у законодавстві, з 14 грудня 2022 року українці взагалі можуть відмовитися від пластику й мати лише цифрове посвідчення водія у застосунку Дія.

Раніше замінити посвідчення водія можна було тільки після особистого звернення до сервісного центру МВС. Пластиковий документ також був обов’язковим.

Окрім того, в Дії можна пошарити технічний паспорт на авто другому водієві. Як це зробити, ми детально пояснювали в цій статті.

Також замовити обмін та відновлення посвідчення можна через Електронний кабінет водія. Ця функція раніше була призупинена з міркувань безпеки через повномасштабне вторгнення росії в Україну.

***

Отже, дві ключові зміни в отриманні водійського посвідчення – це скасування теоретичного іспиту в автошколі, а також допуск до практичної частини тільки після успішного проходження іспиту в сервісному центрі МВС.

Такий підхід убезпечуватиме як майбутнього водія, так й інших учасників дорожнього руху. А запровадження нових технологій у процес складання іспитів покликане мінімізувати корупційні ризики.