Історичне підвищення податків: головне про нові зміни
Закон набуде чинності вже з 1 грудня
27 листопада прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в ефірі національного телемарафону «Єдині новини» повідомив, що вже найближчими днями цей закон разом із законом про держбюджет на 2025 рік буде підписано Президентом Зеленським і з 1 грудня вони набудуть чинності.
28 листопада Президент України підписав довгоочікуваний закон. Пізно ввечері 28 листопада з’явилося повідомлення про публікацію закону, що автоматично означало набуття ним чинності 29 листопада. В цьому разі довелося б податки за 28 днів рахувати за старою нормою, а за 2 дні — за новою. Такий стан справ викликав би страшну плутанину та незручності. Проте вранці 29 листопада стало відомо, що публікацію все ж таки перенесли.
Закон набуде чинності з 1 грудня, як і анонсували раніше.
1. Підвищення з дня набрання чинності законом ставки військового збору з 1,5 до 5% для найманих працівників.
Для військовослужбовців ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР МО, Нацгвардії, прикордонників, управління державної охорони та державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації ставку військового збору залишили на рівні 1,5%.
Ті, хто виконує бойові завдання, як і раніше, звільняються від сплати військового збору.
2. Запровадження військового збору для всіх фізичних осіб-підприємців (ФОП) І, ІІ та ІV груп у розмірі 10% від розміру однієї мінімальної зарплати (800 грн щомісяця. — Ред.).
3. Запровадження військового збору у розмірі 1% від доходу для всіх ФОП та юридичних осіб ІІІ групи єдиного податку.
4. Повернення до щомісячної замість квартальної об’єднаної звітності з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), військового збору (ВС) та єдиного страхового внеску (ЕСВ) з 1 січня 2025 року.
5. Збільшення ставки податку на прибуток для банків до 50% за 2024 рік.
6. Збільшення ставки податку на прибуток для фінансових установ (крім страховиків) з 2025 року.
7. Запровадження щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (якщо власник — юрособа) та податку на доходи фізосіб (якщо власник — фізособа) для кожної АЗС у розмірі від 30 до 60 тис. грн. грн.
8. Прив’язка авансових внесків з прибутку для обмінників до євро.
Щомісячний авансовий платіж за кожний обмінний пункт становитиме:
- еквівалент 700 євро для Києва;
- еквівалент 600 євро — для міста з населенням понад 50 тис.;
- еквівалент 200 євро — для інших населених пунктів.
9. Збільшення на 14% мінімального податкового зобов’язання для сільськогосподарських земель та встановлення мінімальної суми такого зобов’язання за 1 га (1 400 грн для ріллі).
10. Втрата спрощеної системи оподаткування для IV групи, якщо борг за мінімальним податковим зобов’язанням перевищує 2 квартали.
11. Підвищення ставки рентної плати на видобуток щебеню, піску та каоліну.
12. Збільшення мінімальних роздрібних цін на вина та виноробну продукцію (коньяки та вермути) на 50%.
13. Звільнення з оподаткування коштів, нарахованих за програмою «Національний кешбек».
14. Звільнення від ПДФО іноземної допомоги, яку отримують громадяни в інших країнах за тимчасовим захистом (за 2022, 2023 та наступні роки до кінця воєнного стану).
Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, підвищення податків для фізосіб-підприємців (ФОП) перенесено з 1 жовтня (попередня дата в законі) на 1 січня 2025 року.
Для банків все залишиться, як і в попередньому варіанті (ставка податку на прибуток за 2024 рік зросте до 50%).
Підписання закону про підвищення податків дозволить Україні отримати додатковий ресурс для закупівлі зброї та обмундирування та виплати заробітних плат для Сил оборони, кажуть представники влади.
Прем’єр-міністр наголосив у своєму виступі на телемарафоні, що 60% видатків держбюджету-2025 припадає на сектор безпеки та оборони. Наступного року витрати на армію заплановані у розмірі 2,2 трлн грн — це набагато більше, ніж весь бюджет країни у мирний час. І саме для того, щоб у нашому бюджеті були достатні кошти, і проводиться це «історичне» підвищення податків.
Україна фінансує свою армію самостійно, і якщо не зібрати достатньо коштів, неможливо захищати країну від агресора.