0 800 307 555
0 800 307 555

Інтернет-шахрайство у 2023 році

Десять нових і старих методів

Шахрайство в інтернеті з’явилося у момент появи останнього. Це, звісно, жарт, але він недалекий від істини – як тільки люди отримала новий засіб комунікації, так цим засобом стали користуватися шахраї.
Зміст

Методів шахрайства в мережі, як і в інших сферах життя, безліч. Щось змінюється, щось зникає, щось з’являється нове, але мета залишається незмінною: видурити гроші чи інші матеріальні блага у жертви.

Однак, що б не змінювалося, зловмисники, грають на все тих же почуттях – довірливості, жадібності, емпатії, страху.

Отже, способів обману у шахраїв безліч і про всі розповісти неможливо. Промоніторивши дані Кіберполіції та інформацію ЗМІ, можна дійти висновку, що найпопулярнішими в нинішньому році є такі:

  1. Прохання позичити грошей через месенджер.
  2. Фінансова допомога від міжнародних організацій чи уряду України.
  3. Збір коштів для військових.
  4. Інтернет-жебрацтво.
  5. Продаж так купівля товарів, що не існує.
  6. Онлайн-знайомства.
  7. Здача в оренду житла, що не існує.
  8. Призи та розіграші.
  9. Пропозиції роботи.
  10. Криптовалюта, обмін валют, переказ коштів.

Ще більше актуальної інформації – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram

Прохання позичити грошей через месенджер

У цьому разі вам приходить у месенджер прохання від знайомої (часто – не близько) вам людини позичити грошей на короткий строк. Причина може бути різною – вкрали гроші в чужому місті, треба терміново купити ліки, зламалася машина тощо.

Не поспішайте допомогти другу – зв’яжіться з тим, хто, як ви вважаєте, просить гроші іншим способом – телефоном, в іншому месенджері, електронкою, через знайомих – і перевірте, хто вам писав.

Часто виявляється, що шахраї зламують акаунт і розсилають прохання всім, хто є у списку друзів чи контактів власника.

Фінансова допомога від міжнародних організацій чи уряду України

Ця схема набула особливої популярності після початку повномасштабної фази російсько-української війни, коли як уряд України, так і різноманітні міжнародні організації почали здійснювати виплати для українців, постраждалих від війни.

Про ці виплати чули всі, однак мало хто знає, як знайти правдиву інформацію про донорів і умови її отримання. Тому інтернет, особливо соцмережі, прямо забитий оголошеннями та посиланнями на цю «допомогу».

Далі все за класикою – з автора звернення врешті видурять останні гроші, а допомоги він не отримає.

Тому нагадуємо ще раз – інформацію про програми підтримки від держави завжди публікують офіційні джерела (домен gov.ua). Також відповідні сповіщення з’являються в Дії. Тож ретельно перевіряйте онлайн-ресурси, які мають виплачувати допомогу.

Збір коштів для військових

Цей вид шахрайства також породжений війною і тим станом української армії, який ми маємо.

Починаючи з 2014 року українці збирають для армії все: від ложок і шкарпеток до рушниць і танків. Особливо гостро ця проблема постала торік, коли виявилося, що армія практично гола.

Тому нікого не дивують оголошення, де для солдатів чи якогось підрозділу ведеться збір на спорядження чи зброю. І українці з радістю відгукуються на ці прохання – що таке ЗСУ протягом останнього року зрозуміли всі.

Також є багато оголошень про збір на лікування поранених воїнів – стан медицини не надто відрізняється від стану армії на початку війни.

Однак це зрозуміли й різноманітні покидьки, які розміщають такі прохання. Ясна річ, що солдат, якому нібито збирають допомогу, не отримає нічого. Тому і тут порада проста – надсилайте гроші або особисто вам знайомим людям (а у кожного з нас тепер є знайомі-солдати), або перевіреним волонтерам і фондам.

Наприклад:

  • Фонд «Повернись живим»;
  • Благодійний фонд Сергія Притули;
  • Razom for Ukraine;
  • Зграя;
  • KOLO.

До цього ж розряду відноситься ще підліший спосіб крадіжки грошей – найбільш ниці покидьки видурюють гроші з родичів зниклих безвісти чи військовополонених. Це взагалі за межею розуміння, але це є.

Як би не було вам важко у таких обставинах, не поспішайте і не піддавайтеся психологічному тиску. Перевіряйте інформацію і працюйте насамперед з державою з цього питання.

Інтернет-жебрацтво

Цей спосіб видурити гроші приблизно з того ж ряду, що й попередній. Просто його дещо потіснила війна. Всі бачили слізні прохання на лікування, підкріплені назвами жахливих діагнозів і моторошними фото «хворих». Особливо часто шахраї використовують дітей, яким «терміново потрібна операція за кордоном», а батьки у них бідні. Одним словом, «допоможіть добрі люди, гаманець з грошима відірвало».

Шахраї можуть вигадувати історії про хвороби, ілюструючи фотографіями чужих дітей, або створювати оголошення-дублери реальних благодійних організацій, які є точною копією справжнього, змінюються тільки реквізити для перерахування грошей.

Порада і тут проста – не поспішайте піддаватися на емоції. Якщо хочете допомогти – перевіряйте, з’ясовуйте всі обставини справи, намагайтеся зв’язатися з прохачами особисто.

Продаж та купівля товарів, що не існує

Потенційного покупця намагаються привабити низькими цінами, акційними пропозиціями, знижками тощо. Головне – не поспішайте з передоплатою, скільки б вона не становила. Краще трохи переплатити за доставлення з післяплатою, ніж просто втратити гроші.

Якщо це інтернет-магазин – спочатку переконайтеся, що він взагалі існує в природі. Пошуковики у нас ще ніхто не забороняв, до того ж порядні продавці завжди дають можливість оплатити товар після отримання. Або ж доставляють його у перевірені точки доставлення – Розетку, Епіцентр тощо.

З купівлею товару, який продаєте ви, ситуація трохи інша – тут шахраї всіма способами намагаються отримати доступ до ваших банківських реквізитів.

Ось історія одного з наших читачів, яка сталася з ним у вересні минулого року:

Він вирішив продати дитячі роликові ковзани. Наступного дня, як наш читач оприлюднив оголошення, з ним у Вайбері зв’язалася потенційна покупниця та сказала, що її все влаштовує. Закрити угоду вона запропонувала через послугу «OLX Доставка». Уже за кілька хвилин від цієї жінки нашому читачеві прийшло посилання, яке вело на сайт, візуально схожий на OLX. Щоб отримати гроші, потрібно було верифікувати картку – мовляв, це такі нові правила, бо багато фейків і шахраїв. Головна умова, щоб на картці було 1100 грн, але списуватися з неї нічого не буде. Далі з’явилася стандартна форма для введення карткових даних, яку наш читач заповнив і натиснув на кнопку підтвердження. Зрештою він лишився без грошей і з неприємним відчуттям, що його розвели.

Ще раз нагадуємо: для перерахування грошей на картку, нічого, крім 16 цифр її номеру, зазначених на лицьовій стороні, не треба. Окрім того, уже кілька років як робити P2P-перекази можна за номером телефону. Наприклад, ця функція доступна в monobank і ПриватБанку.

Більше нічого нікому не повідомляйте – ні термін дії картки, ні CVV/CVC (три цифри на звороті картки. – Ред.), ні PIN-код. Навіть якщо вам дзвонить «працівник банку» і просить «підтвердити переказ».

Онлайн-знайомства

Після знайомства з «принцом на білому коні» або «жінкою своєї мрії» не впадайте в ейфорію, навіть якщо вам здається, що ви зустріли людину, яку шукали все своє життя. Можливо, що так і є, але куди найімовірніше, що у вас просто видурять гроші.

Почнеться, зазвичай, з дрібниці – на поповнення телефону чи інтернету тощо. А потім апетити та «проблеми» зростуть – це може бути негайна операція, борг, який треба терміново повернути, допомога мамі… Пристойний привід знайдеться.

Тому перед тим, як оплатити своїй принцесі чи принцу «операцію», чи погасити «борг», спробуйте з ними принаймні зустрітися.

А ось доволі оригінальна історія з Шостки, що трапилася минулого року:

33-річна місцева жителька звернулася до поліції із заявою про шахрайство. Вона розповіла, що познайомилася з привабливим чоловіком на сайті знайомств. Після цього вони кілька тижнів спілкувалися телефоном, а потім чоловік запропонував вигідну справу.

«Кавалер» назвався банківським працівником, який знає дуже цікаву схему, що принесе солідні прибутки. Але спочатку треба вкласти гроші. Чоловік запевнив, що користується цією схемою сам, радить її родичам і друзям.

Повіривши симпатичному «банкіру», жінка «інвестувала» 14 тис. 800 грн. Як тільки гроші опинилися в афериста, він перестав виходити на зв’язок.

Здача в оренду житла, що не існує

Ця схема також набула особливої популярності після початку повномасштабних бойових дій, коли величезна кількість українців стали вимушеними переселенцями. Шахраї відреагували на попит і жорстку конкуренцію за недороге житло.

Тому шквал оголошень про здачу житла, що не існує зріс. Зазвичай ціна такої пропозиції нижча за ринок, а коли потенційний наймач зв’язується з «власником», виявляється, що житло вже майже зняли інші, тому треба його «забронювати». В залежності від обставин «бронювання» буде коштувати від кількох сотень до кількох десятків тисяч «передоплати».

Після того, як вказана сума буде перерахована, «власник» квартири зникне разом із квартирою.

Рецепт простий – ніяких заочних передплат. Лише особиста зустріч у пропонованій в оренду квартирі, перевірка документів на житло і у власника. Усі розрахунки – виключно після підписання договору та з розписками. Як варіант – банківський переказ з чітким призначенням платежу.

Призи та розіграші

Про те, що ви виграли якийсь «приз», ви дізнаєтеся зазвичай або з месенджера, або вам дзвонять представники фірми, яка організувала розіграш. Тому спочатку подумайте – чи взагалі ви брали участь у якомусь розіграші, купували лотерею, реєструвалися в якійсь акції тощо.

Інша схема, особливо популярна в соцмережах, де розміщуються оголошення від начебто відомої фірми про розіграш призів чи взагалі роздачу товарів безкоштовно, бо вони «пошкоджені» або «застаріли».

Автор особисто бачив у своїй стрічці на Фейсбук два таких пости – в одному роздають автівки відомої марки, в другому – велосипеди не менш відомого бренду. Усе, що треба – залишити коментар.

Як і в першому, так і в другому разі все закінчиться тим, що за «безкоштовний приз» з вас видурять немалі гроші. Бо виявиться, що треба «заплатити податок» або у вас в останній момент зненацька з’явилися конкуренти на його отримання. Тому – не женіться за «халявою».

Пропозиції роботи

Приблизно та ж сама ситуація з нескладною роботою вдома, яка, до того ж непогано оплачується. Це може навіть бути пропозиція «збирати авторучки вдома», яка була популярною ще на зорі Незалежності.

Для цього вам пропонують купити набір з авторучок, ковпачків та стриженів, які ви маєте зібрати докупи, а потім фірма вам заплатить за цю роботу. Важко повірити, але ця схема досі працює, хоча, здається, вже всі знають її наслідки.

Інша популярна схема – «переклад текстів», «копірайтинг», «інша робота в інтернеті». Така робота дійсно існує, але за її виконання з вас ніколи не попросять грошей, як і за будь-яку іншу.

Взагалі – будьте обережні з будь-якими привабливими пропозиціями роботи. У кращому разі ви просто зробите комусь роботу безкоштовно – напишете задарма той же текст чи зробите переклад, а в гіршому – перерахуєте шахраям немалі гроші. Тому подумайте – чому на вакансію з нескладними обов’язками і високою оплатою шукають кандидатів в інтернеті.

Криптовалюта

Це взагалі хіт останніх років. Про криптовалюту і казкові історії збагачення чули всі. І чомусь людям здається, що криптовалюта – то якийсь аналог золотої рибки. Знай лишень бажання загадуй.

На це і розраховують всілякі «криптовалютні гуру», пропонуючи недалекоглядним людям заробити астрономічні гроші, вклавши в їхній проєкт невеличку суму.

Так, дійсно, на криптовалюті можна заробити великі гроші. Однак для того треба розбиратися в предметі. А за будь-які знання треба платити. І «на халяву» нікому нічого не дається. Особливо на криптовалютному ринку.

Між іншим, і тут схема зводиться до того, що з вас попросять грошей наперед, бо їх необхідно вкласти в «терміновий суперпроєкт, який принесе мільйони».

Порада проста – перед тим, як вірити черговому «гуру», поцікавтеся, принаймні, двома речами: хто він такий і в яку, власне, крипту, ви вкладаєте гроші.

Якщо ви хочете навчитися розбиратися в криптовалютах та інших інвестиційних інструментах, рекомендуємо звернути увагу на Академію Мінфін. Тут є різноманітні програми, які підійдуть як для початківців, так і для більш просунутих інвесторів.

Як уберегтися від шахрайства

Перелічені вище шахрайські методи – далеко не всі способи, за допомогою яких спритники видурюють у співгромадян «зайві» накопичення. Однак їх усі поєднує кілька речей.

Це – розрахунок на жадібність, страх, надавлювання на емоції, важкий матеріальний чи моральний стан жертви. Тому і поради тут досить прості. Головне – не поспішайте. І не женіться за «халявою». Пам’ятайте – безкоштовний сир є лише у мишоловці.

Ну, а якщо ви все ж стали жертвою шахраїв – а від цього ніхто не застрахований – то не треба соромитися і приховувати. Зверніться до поліції. Шанси на повернення втрачених коштів, хоча і невеликі, але є. Утім, – і це головне – ваше звернення допоможе вберегти інших від шахрайства.