Скільки кредитів можна взяти одночасно?
Для тих, кому не вистачає грошей
Перш за все, уточнимо таке. Для банку, в який ви прийдете по гроші, важлива не кількість раніше взятих кредитів, а їх загальна сума, ваш дохід і те, як справно ви їх сплачуєте.
Насправді, хоч греблю гати. Головне, щоб ви змогли їх обслуговувати. Для кожної людини це буде своя кількість і свої суми. Банкіри, щоб відповісти на запитання, скільки можна взяти кредитів в одному банку, повинні порівняти ваше поточне боргове навантаження і розмір щомісячного доходу клієнта, тобто оцінять потенційну платоспроможність.
Вважається, що сума щомісячних виплат за кредитами не повинна перевищувати половини місячного доходу. Тоді їх обслуговування не буде для клієнта надто обтяжливим. Якщо це правило дотримане, то, швидше за все, будь-який банк без проблем видасть клієнту ще один кредит. В іншому випадку велика ймовірність появи прострочень, штрафів, пені, і клієнт з сумлінного може перетворитися на злісного неплатника. А це якраз те, чого банки намагаються уникати.
А чи можна взяти третій кредит, якщо два вже є? Тут підхід такий самий: в першу чергу дивляться на фінансову дисципліну – те, як виплачуються два поточні кредити – і загальне боргове навантаження. При цьому треба розуміти, що з кожним наступним кредитом воно зростатиме, як і ризик відмови. Якщо, звісно, ваш дохід в рази не перевищує підсумкову суму щомісячних виплат.
Багато чого залежить і від того, які саме позики у людини вже оформлені. Якщо, наприклад, це іпотека або автокредит, який справно виплачується, то додати до нього споживчий кредит на купівлю побутової техніки буде нескладно. А ось якщо у клієнта «завис» споживчий кредит, то шанси оформити іпотеку практично нульові.
Можна. Ніхто цього не забороняє. Адже у кожного банку свої скорингові системи. Вони працюють в автоматичному режимі і за своїми правилами. І саме вони вирішують, видавати конкретній людині гроші чи ні. Людину, яка одному банку здасться потенційним неплатником, інший цілком може прокредитувати. Ясна річ, перед цим буде ретельно перевірено його кредитну історію. Якщо в ній будуть прострочення, то шанси отримати нову позику скорочуються в рази.
Потрібно бути готовим до того, що банку знадобиться додаткова інформація про вас. Він може запросити документи, що підтверджують наявність додаткового доходу, якщо такий є. Це можуть бути і відсотки за депозитами в банках, документи, що підтверджують право власності на авто і нерухомість, про здачу свого житла в оренду.
Деякі банки можуть вивчити ваш закордонний паспорт. Наявність віз інших країн і відміток про перетин кордонів з країнами Європи для них є ознакою фінансового благополуччя клієнта. Це також може схилити банк прийняти рішення на його користь.
Деякі просять навіть телефон керівництва компанії, в якій працює здобувач кредиту. Можуть зателефонувати і уточнити у директора, чи не планується його звільнення. Якщо йому загрожує скорочення посади або звільнення з іншої причини, природно, видачу кредиту такому позичальнику не погодять.
Окремим випадком звернення в інший банк щодо кредиту є рефінансування. Наприклад, у вас є кілька кредитів в одному банку, але вони були оформлені ситуативно і досить дорогі. Їх можна об'єднати в один кредит в іншому банку. Деякі банки пропонують таку послугу, пропонуючи більш вигідні умови перекредитування. Рефінансування полегшує адміністрування позик (у вас буде одна розрахункова дата, про яку потрібно буде пам'ятати, замість кількох) і дозволяє заощадити на відсотках. Але про нього можна думати тільки тим клієнтам, які справно платять за поточними позиками.
Кредити – доволі корисна послуга як для банків, так і для їхніх клієнтів. Перші на них заробляють. Другі – вирішують свої термінові фінансові потреби. І взяти кілька кредитів в одному або різних банках – цілком посильне завдання. Головне пам'ятати про те, що їх потрібно вчасно обслуговувати. Інакше, зіпсувавши собі кредитну історію, ви надовго втратите можливість позичати у банків.