0 800 307 555
0 800 307 555

Волонтерські організації, які зараз працюють в Україні

Як їм допомогти?

Періоди значного розвитку волонтерського руху припадають на часи загострення кризових ситуацій у суспільстві. Так на волонтерах вистояла Революція Гідності, і так стоїмо проти росії сьогодні. Небайдужі об’єднуються і допомагають тим, хто цього потребує. Отже, які є волонтерські організації в Україні та як їм допомогти?
Зміст

Що таке волонтерська організація?

Волонтерство – це форма благодійної діяльності, спрямована на допомогу іншим, і базується на законності, рівності, добровільності, безоплатності й неприбутковості.

Ті, хто займаються такою діяльністю, – волонтери. Вони добровільно об’єднуються в організації і безкоштовно допомагають. Зазвичай добровольці вибирають 1-2 напрями для своєї діяльності, які відповідають їх внутрішнім запитам і розумінню справедливості, необхідності, гуманності тощо.

На тлі війни ми є свідками того, як швидко налагодились координаційні та логістичні процеси, закупівля, інформаційна підтримка. На початку повномасштабного вторгнення після декілька тижнів хаотичних рухів вибудувались логічні ланцюжки постачань, підвищилась ефективність волонтерів усіх напрямів.

До 2024 року волонтерство стало системним, пронизало всі верстви населення, бізнес. До волонтерства підключаються громади, адже вони турбуються про своїх земляків у лавах Збройних сил або тих, хто вже повертається додому з фронту та потребує турботи, або про сім’ї військових, переселенців. Навіть державні установи долучаються до допомоги, адже цього вимагає суспільство, наприклад, організовуючи регулярні акції під стінами обладміністрацій.

Ось неповний перелік питань, які закривають волонтери (як самостійні одиниці, так і в складі організацій) своєю діяльністю:

  • забезпечення Сил оборони амуніцією, транспортом, оптикою, медициною, а також невійськовими предметами (їжа, засоби гігієни, матеріали для бліндажів і місць постійного перебування тощо);
  • фізична, психологічна, медична реабілітація поранених військових та їхніх сімей;
  • медичні мобільні команди на прифронтових територіях (безкоштовно для військових та цивільних, що перебувають там);
  • евакуація з небезпечних місць і допомога переселенцям;
  • евакуація поранених військових з місць бойових дій та медична стабілізація;
  • створення безбар’єрності у шпиталях та містах (з’явилась велика кількість травмованих військових та цивільних, які не в змозі повноцінно користуватись простором для своїх потреб);
  • виготовлення маскування, адаптивного одягу, збір аптечок тощо;
  • розробка «убивачок» для окупантів (великий фокус наразі на дронах та антидронних засобах, 3D-друк для дронів тощо);
  • донорство крові;
  • пошук загиблих;
  • допомога геріатричним пансіонатам і самотнім людям поважного віку;
  • забезпечення цивільних одягом, їжею, ліками, речами найпершої потреби;
  • порятунок покинутих тварин та стерилізація безпритульних тварин на прифронтових територіях;
  • інформаційна підтримка;
  • захист архітектурної спадщини та природи, тобто ті сфери, які зараз не у фокусі уваги та на які позіхають ті, кому хочеться непомітно заробити на загальнонаціональній біді.

Також волонтери безкоштовно надають допомогу у межах свого професійного напрямку – психологічні, рекламні, медичні, швейні послуги тощо.

Волонтерство існувало в Україні давно, зосереджуючись на розвитку невійськових сфер, але сьогодні, найпомітніша активність добровольців зосереджена саме на забезпеченні потреб української армії та постраждалих наших громадян від війни. Тих, кому необхідна допомога, стає більше з кожним днем жорстокої війни.

Які бувають волонтерські організації

Волонтерські організації можна поділити на:

• офіційні – такі мають державну реєстрацію;
• неофіційні – сформовані стихійно, не мають офіційного статусу, діють від власного імені, як приватні особи.

Офіційні організації обов'язково мають пакет документів, що засвідчують їх правовий статус та дозволяють працювати з міжнародними організаціями, юридичними особами, а також залучати інвестиції та отримувати гранти від уряду.

Волонтери ведуть звітність про витрачені кошти та використані ресурси, яку викладають у відкритий доступ. Зазвичай на власній вебсторінці або в акаунті соцмереж, де кожен може з ними ознайомитись.

Часто представники цих організацій також мають свідоцтво волонтера, який підтверджує належність людини до конкретної організації чи проєкту. В разі необхідності (місія на прифронтову територію, перетин кордону, переміщення вантажу/транспорту територією України) такі організації можуть видавати перевіреним особам тимчасові документи-підтвердження щодо легальності діяльності тієї чи іншої особи в межах співпраці з конкретною організацією.

Організація може охоплювати великий спектр напрямків допомоги. Наприклад, вони купують військову амуніцію та прилади великими партіями в сусідніх країнах, отримують фінансування або безпосередньо речі/товари/продукти від закордонних фондів.

Неофіційні, або самоорганізовані, волонтерські об’єднання зазвичай формуються в разі потреби та за власною ініціативою. Вони перебувають поза правовим статусом, не мають офіційних звітів про витрачені кошти, не можуть приймати фінансування від юридичних осіб тощо.

Найчастіше покривають невеликий спектр потреб, закриваючи запити конкретного населеного пункту. Наприклад, збирають їжу та речі для постраждалих під час бойових дій, закуповують по декілька одиниць амуніції конкретним людям з родичів/знайомих із бойових підрозділів.

В обох випадках волонтерські об’єднання є некомерційними та спонсоруються коштами суспільства, юридичних осіб та інших організацій. Але головним джерелом фінансування завжди залишаються громадяни – тобто ми з вами.

Опендатабот каже, що на грудень 2023 зареєстровано 208 385 неприбуткових організацій, з них майже 10% – це благодійні фонди, і 27,6% – різні громадські об’єднання.

Крім того, за даними сервісу зафіксовано майже 7 тис. осіб в реєстрі офіційних волонтерів України. Це окремі персони, які можуть мати команду помічників (без позначки в держреєстрах) або працювати самостійно, приймаючи на свої рахунки благодійні кошти або матеріальні цінності та регулярно надаючи звіти про закупівлю товарів і послуг та передачу майна тим, хто потребує.

А по суб’єктивних відчуттях – волонтерить кожен другий. Стрічки всіх соціальних мереж мерехтять зборами та звітами.

Як знайти волонтерів?

Введіть в пошуковику «волонтерські організації Україна» й ознайомтеся зі списком офіційних організацій. Зазвичай великі об’єднання приймають як допомогу кошти та пропонують вам обрати потреби, на покриття яких будуть витрачені гроші.

Самоорганізовані волонтерські об’єднання знайти нескладно. Ті, хто активно займається допомогою, постять про свою діяльність, у різних соцмережах із закликом долучитися.

Звертайте увагу на дописи/сторізи людей, яким ви довіряєте, вони часто публікують посилання на тих, з ким співпрацювали, навіть, якщо це невеликі організації. Питайте у друзів про те, кого вони знають: сьогодні люди є найкращими ЗМІ – ви швидко знайдете потрібні контакти.

За час війни українці напрацювали власні правила того, кому вірити, донатити, як не потрапити на шахраїв. Серед основних правил:

  • доначу тим, кого знаю, кому особисто вірю
  • доначу тільки на конкретний напрямок (ті, хто працює на Донецькому напрямку; тільки на медиків та реабілітацію; тільки на військових тощо)
  • доначу тільки офіційним фондам, чиє ім’я наслуху

Щоб вам було легше, мі зібрали декілька посилань перевірених організацій:

  • Благодійний фонд допомоги ветеранам та військовим «Повернись живим»
  • Благодійний фонд Сергія Притули
  • Не організації, але потужно допомагають військовим: Стерненко та Лачен пише, Василь Байдак і Антон Тимошенко
  • Благодійна організація, що підтримує громадян, які відстоювали цінності демократії в нашій країні і постраждали через озброєний конфлікт «Восток SOS»
  • Друк армія – волонтерська спільнота, що друкує і безкоштовно передає запчастини, захисні елементи та все те, що військовим необхідно для виконання бойових завдань.
  • БФ Гуркіт (підтримка військових: машини, дрони, тепловізори, грілки, прожектори для ППО та інше).
  • БФ Рій (спальні системи та мобільні лазне-пральні комплекси).
  • Victory Drones (навчання операторів безпілотників, закупка дронів для військових).
  • БФ «Побач перемогу» (покриття витрат військових на обстеження та лікування зору після офтальмологічних поранень).
  • Razom for Ukraine (забезпечення медициною, транспортом, пристроями зв’язку, харчуванням та житлом).
  • Волонтерський штаб «Зграя» (забезпечення технікою, екіпіруванням, ліками військових, реабілітація та відновлення поранених).
  • Медичний батальйон Госпітальєри (медична допомога на лінії зіткнення, евакуація, медико-тактичні тренування парамедиків та цивільних).
  • Перший добровольчий медичний шпиталь ім. М.Пирогова (ПДМШ) (евакуація та стабілізація поранених з лінії зіткнення).
  • БФ «Солом'янські котики» (тренування тактичній медицині, розмінування).
  • Тактична медицина «Північ» і «Захід» (команда інструкторів з долікарняної допомоги, навчання військових такмеду, забезпечення військових медициною).
  • ГО «Землячки» (забезпечення потреб жінок-військових амуніцією, формою).
  • ГО «Мотохелп» (забезпечення військових медициною, доставлення крові до лікарень).
  • БФ «12 вартових» (виловлювання безпритульних тварин з прифронтових територій, їхня стерилізація та прилаштування).
  • Некомерційна організація, що опікується літніми людьми «Життєлюб», Let`s Help

Також військові організовують збори і самостійно. Хтось збирає безпосередньо на власну банку, а десь зборами займаються централізовано, публікуючи офіційні рахунки бригад на сайтах в соцмережах, відмічають «своїх» волонтерів, яким довіряють і доручають збори.

Отже, якщо ви плануєте долучитися до волонтерського руху насамперед запитайте себе, скільки часу, зусиль, грошей ви готові віддати на це. Навіть якщо ви можете допомогти мінімально – це все одно розвантажить волонтерів України та наблизить нашу перемогу. Виберіть собі напрямок і регулярно допомагайте

Хочу допомогти волонтерам. Як це зробити?

Перед тим, як хаотично допомагати – визначтеся, що вам відгукується найбільше. Можливо, ви хочете робити лише те, що допомагає нашій армії, або вам болить за тварин, які залишились без власників на вулиці, або турбуєтесь про діток у лікарнях, яким не вистачає ліків.

Краще прицільно волонтерити й бачити власний внесок, аніж розпорошуватись і відчувати смуту через те, що допомагаєте непомітно навіть для себе.

Знайдіть тих волонтерів, які фокусуються на тому напрямку, який вас цікавить. Вони вже знають процеси, налагодили контакти та розуміють, як саме ви можете стати корисним членом команди.

Сьогодні зросла кількість шахраїв, які наживаються на біді й збирають гроші собі в кишеню. Якщо хочете допомогти офіційним або самоорганізованим волонтерам, будьте обачними. Уважно перевіряйте інформацію щодо волонтерської організації, відвідуйте лише офіційні сайти або просіть рекомендації в знайомих.

Визначтесь, які свої ресурси та можливості ви готові використати в якості допомоги:
• у вас є машина;
• вільна кімната;
• кілька годин на день, які ви можете присвятити волонтерству;
• широке коло знайомих;
• знання іноземних мов;
• ви вмієте монтувати відео, робити рілзи, малюєте, готові робити щось руками;
• вміння комунікувати із державними установами тощо.

Навіть якщо ви не будете використовувати усі формати, ви зрозумієте, що також корисні як волонтер.

Для вас є багато опцій:

  • зробити благодійний фінансовий внесок. Найпростіший варіант, бо ви виступаєте інвестором, а волонтери знаходять шляхи, як перетворити гроші у матеріальну допомогу ЗСУ, ТрО, переселенцям, дітям тощо;
  • віддати речі, які наразі є необхідними для когось. Важливо знати, що віддавати й кому. Лікарні, дитячі будинки та будинки для літніх людей, потребують одягу. Краще спитати кому і що потрібно, ніж збирати сумку з речами, які не згодяться;
  • надати свої послуги. Можна приєднатися до професійного ком’юніті, і вам допоможуть увійти в процеси;
  • стати донором крові. Волонтерські організації допоможуть вам здати кров саме в тій лікарні і тій людині, якій це необхідно;
  • стати «руками», тобто фізично долучитись до організації/закладів, які пропонують допомогу. Наприклад, готувати їжу, носити продукти/ліки адресно, плести сітки, збирати дрони, їздити в лікарні, щоб провідати поранених, допомогти їм із доглядом тощо;
  • стати автоволонтером: перевозити вантажі різних форматів (продукти, речі, тварин). Знайдеться заняття для власників і невеличких авто, і вантажівок;
  • долучитися до IT-армії: DDoS-ти ворожі канали, сайти, відправляти їх у спам, писати на них скарги;
  • створювати петиції;
  • закупити необхідне обладнання і збирати дрони, друкувати скиди;
  • координувати різні процеси, поєднуючи людей. Наприклад, працювати у колцентрі як оператор, приймати заявки на евакуацію, доставлення ліків, вивіз тварин, які застрягли у квартирах, або покупку амуніції.

За час війни українці-волонтери вже змогли вибудувати процеси. Тому якщо ви шукаєте, як себе застосувати в цей час, зверніться до місцевих волонтерів або представників офіційної організації й запитайте, яка саме допомога зараз найнеобхідніша.

Наприклад, сьогодні благодійні та громадські організації стоять перед необхідністю розширювати команди фахівцями, щоб усі процеси йшли злагоджено. Необхідна підтримка сммників, фандрейзерів, маркетологів, піарників, бухгалтерів, юристів, діловодів. Можливо, це саме ви, хто їм потрібний?

Донати

Дані Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України свідчать, що з 24 лютого 2022 року до кінця 2023 року українці задонатили понад 100 млрд грн. Для розуміння масштабу – це 14,92 млн мінімальних зарплат. Тільки за даними monobank, через їхні банки на потреби армії від громадян надійшло 27,4 млрд грн. Зросла й середня сума одного донату – з 258 грн до 349 грн.

Станом на 12 лютого 2024 року monobank оприлюднив такі дані:

До традиційних зборів додаються формати зборів-сторітейлінгів, аранжування на відомі пісні, мінізборів, які прив’язані до одного великого збору, а також аукціони змінюють свій формат, проводяться заходи з входом-оплатою, які йдуть на армію чи підтримку конкретної організації.

Урізноманітнюються формати співпраці із бізнесом: наприклад, в оптиках з кожної одиниці товару 5 грн відправляється на ЗСУ, кожна компанія самостійно вирішує, який відсоток прибутку вона готова щомісяця передавати на підтримку армії, можна донатити, купуючи благодійні товари та страви, залишаючи в закладах харчування «бойові» (це як чайові, тільки на бойові – на рахунок конкретної бригади чи збір), можна взважити куплені в магазині товари і за кожні 10 грамів відправляти певну суму на рахунок того, хто потребує допомоги.

Сьогодні проводиться багато яскравих зборів. Назвемо кілька з них, і з високою долею вірогідності ви докладали свої гривні до них: «20 млн на довгі дрони» на каналі Стерненка, «Кудлатий збір» Байдака, «Рій помсти 2.0» від фонду Притули, «Дістанемо на відстані» – збір «Бедстрітбойз» на гвинтівки.

Донатьмо! Волонтерьмо разом! І все буде Україна!