0 800 307 555
0 800 307 555

Тест-драйв mono invest. Купуємо акції іноземних компаній з monobank

Розповідаємо все про сервіс, додаток, реєстрацію та тарифи

У більшості починаючих інвесторів труднощі виникали з пошуком брокера та реєстрацією у нього. Цей процес міг затягнутись на кілька тижнів або ж брокер міг взагалі відмовити у прийнятті документів без пояснення причин. Зараз завдяки появі сервісу mono invest від monobank процес інвестицій суттєво спрощується. Ми вирішили перевірити, як відбувається реєстрація, чи зручно користуватись сервісом і головне – які доведеться сплачувати комісії і чи чесно банк про них заявляє.
Зміст

Як влаштовано сервіс

У січні monobank заявив про те, що його новий інвестиційний сервіс mono invest став доступний для використання. Щоправда, поки що не для всіх. На той час про бажання купувати акції через новий застосунок заявило вже 210 тис. клієнтів і їхня кількість продовжувала зростати. На текущий момент в очереди 350 тыс клиентов. Але щоб увійти до додатку потрібно отримати відповідне запрошення, адже він ще тестується.

Для того, щоб отримати запрошення необхідно в додатку monobank зайти до розділу «Ще» і натиснути на кнопку «Акції». Після цього банк повідомляє, що заявку прийнято і що коли інвестиційний додаток буде доступний для використання банк проінформує. Наразі monobank надає близько 10 тис. запрошень на день.

Звісно, коли період тестування нового сервісу завершиться, таких обмежень вже не буде і купити акції зможе кожен клієнт банку.

Сервіс створено спільно з одним з найбільших європейських брокерів Exante. Саме він проводить операції з придбання і продажу акції, а monobank виступає у якості субброкера і забезпечує сервіс.

З цього випливає кілька важливих застережень. Перш за все треба розуміти, що Exante працює за нормами європейського законодавства, то ж може залучати іноземні клірингові, депозитарні, брокерські та дилерські установи для виконання ваших замовлень та зберігання активів. Укладаючи генеральний договір, клієнт погоджується з кількома умовами. Перша полягає у тому, що на клієнта та його операції з цінними паперами поширюється іноземне законодавство, правила роботи Exante та залучених фондових компаній. Друга – саме Exante визначає установу, де зберігатимуться акції у інтересах клієнта. І остання – не умова, а скоріше попередження – Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) не має можливості контролювати та притягувати до відповідальності іноземні інвестиційні фірми та інших осіб, які беруть участь у виконанні замовлень клієнта за кордоном.

Крім цього, пам'ятайте, що monobank виступає податковим агентом, тобто розраховує скільки потрібно платити податків, якщо інвестор отримує прибуток, та сплачує їх за клієнта. Податки стягуватимуться або після закінчення року або у разі виведення клієнтом коштів зі свого брокерського рахунку.

Встановлення та реєстрація

Клієнти банку, які вже отримали повідомлення про те, що їм відкрито доступ до додатку mono invest, можуть сміливо заходити до App Store або Google Play і скачувати його.

Принцип встановлення той самий, як і будь-якого іншого додатку для смартфону. Після встановлення додатку на смартфон, він пропонує синхронізуватися з додатком monobank. Для реєстрації у mono invest необхідно буде надати доступ до особистих даних. Зокрема, серії та номеру паспорту, ідентифікаційного коду тощо.

Всі ці дані в банку вже є, а тому додатково заповнювати жодних анкет чи надсилати скани та фото документів не потрібно. Це важливо, адже у деяких брокерів процедура перевірки та підписання документів може розтягнутись на тижні, також папери можуть «завернути» через низьку якість копій. З mono invest таких проблем не буде. Якщо ви вже клієнт monobank – значить усі необхідні документи раніше вже були прийняті банком. Далі користувач проходить стандартну процедуру встановлення пін-коду і після цього вже можна зайти в додаток.

Наступний крок – відкриття рахунку, що теж не складно. Треба натиснути на відповідну кнопку на екрані після чого відповісти на кілька запитань. Зокрема, про досвід торгівлі на фондовому ринку, чи укладали ви останнім часом великі угоди з купівлі/продажу акцій тощо. Це вимога законодавства, яка дозволяє віднести клієнтів до «кваліфікованих» чи не «некваліфікованих» інвесторів. Більшість клієнтів отримають статус «некваліфікованих», але це не страшно, оскільки обмежень на торгівлю акціями не накладає.

Завершальний етап – підписання договору, текст якого з’явиться на екрані смартфону. Текст стандартний і якихось особливостей не містить. Аби підписати договір потрібно просто натиснути «Відкрити рахунок». І це все – рахунок відкрито, можна спокійно купувати акції.

Загалом уся процедура від моменту завантаження додатку зайняла у нас менше 10 хв. Для порівняння, коли автор статті відкривав рахунок на Interactive Brokers, вона розтягнулась на кілька днів.

Переказ грошей

Одна із ключових переваг mono invest – можливість поповнювати брокерський рахунок без жодної комісії. Переказ коштів відбувається із доларової картки клієнта в monobank. Це важливо розуміти, оскільки поповнити його з карти іншого банку не вдасться. Так само і хтось інший не може поповнити ваш брокерський рахунок.

Для того, щоб переказати кошти, слід натиснути у додатку на кнопку «поповнити рахунок». Після цього ввести суму, на яку бажаєте здійснити поповнення. Тут же вказано, який загалом баланс вашої доларової карти. Автор статті вирішив переказати $100. Жодної мінімальної суми для відкриття рахунку не передбачено, тому починати можна із будь-якої.

Далі система вказала, що заявку прийнято, але банк має зареєструвати e-limit в НБУ на суму поповнення. E-limit це максимальна суму, яку фізособа може витратити на рік для інвестицій за кордон. Наразі він становить 200 тис. євро. Тобто регулятор слідкує, щоб ви не переказали більше.

Це повідомлення змусило трохи захвилюватись, раптом реєстрація затягнеться. Але, як виявилось, менш ніж за хвилину формальності були вирішені і гроші з’явились на брокерському рахунку. Після цього можна купувати акції.

Можливості та комісії

Наразі в mono invest можна купити акції компаній, що входять до індексу S&P 500, тобто це 500 найбільших американських компаній, що представлені на фондовому ринку. Крім цього, доступні різноманітні ETF такі як DIA SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust, SPY SPDR S&P 500 ETF Trust, індексний фонд Vanguard S&P 500 ETF та інші.

Комісія за придбання акцій до кінця березня становить лише 0,01% від суми операції, але не менше 1 центу. Така ж тимчасова комісія за продаж.

Надалі комісія як за купівлю так і за продаж становитиме 0,3% від вартості активу, але не менше $1. Також важливо зазначити, що комісія зніматиметься з гривневої картки.

Розрахуємо, що це означає на практиці. Припустимо, що вже після завершення пільгового періоду ви вирішили інвестувати $1 тис. Їх ви витратили на акції 5 компаній, тобто загалом заплатили $5 комісії. Через рік ці акції продали, що обійшлося у ту ж суму. Таким чином загалом сплачено $10 комісії.

Тепер уявіть, що ті ж гроші ви вирішили інвестувати через Interactive Brokers. Тут мінімальна сума за операцію становить 35 центів. Таким чином за 5 операцій з купівлі і наступного продажу сумарна комісія $3,5. Однак треба враховувати, що перевести кошти на рахунок цього брокера можна лише через SWIFT-переказ, а комісія за нього становить близько 0,5% від суми плюс ще $12. Тобто в нашому випадку з 1 тисячі доведеться заплатити $17. Плюс ще комісія за операції і загалом інвестиції обійдуться у $20,5.

Тож у цьому випадку більш вигідними виглядають інвестиції через mono invest.

Як купити акції

Для того, щоб придбати акції потрібно натиснути на кнопку «Ринок» внизу екрана і додаток переводить до списку всіх акцій, які можна обрати. Потрібну компанію можна знайти за пошуком. Крім цього компанії можна відсортувати за алфавітом, популярністю чи ціною або обрати із потрібного сектору, наприклад, технології, фінанси, енергетика тощо.

Тут же можна побачити ціну акцій, а також зміну їхньої вартості за сьогоднішній день.

Ми придбали акції американського телекомунікаційного гіганта AT&T. Знаходимо їх у пошуку і тиснемо «Купити».

Тепер нам ще раз вказують ціну за акцію і комісію, яку слід буде заплатити. Тут же ми обираємо скільки хочемо придбати акцій. У нашому випадку було куплено 2 акції, що обійшлося у $49,02. А оскільки зараз пільговий період, ми сплатили лише 1 цент комісії.

Натискаємо кнопку «Придбати» і переходимо на сторінку свого портфелю. Як бачимо тут вже вказано, що в нас є акції AT&T. Також відслідковується зміна їхньої вартості з часу придбання. А зверху можна побачити загальну дохідність всього портфеля.

Якщо ми вирішимо продати акції, то треба натиснути на ці акції і таким чином перейти на їхню сторінку. Тут тепер є не лише кнопка «Купити», але й «Продати». Принцип продажу той самий – обираємо кількість акцій та підтверджуємо операцію.

Для того, щоб перевірити, як працює виведення коштів, автор статті повернув на свою банківську картку решту «кешу», який залишився після придбання акцій. Для цього на сторінці «Портфель» достатньо натиснути кнопку «Вивести на картку» і прописати потрібну суму. Гроші надійшли миттєво і ніякої комісії дійсно не було знято.

Особисті враження

Головне позитивне враження від mono invest – це простота. Інтуїтивно просто купувати й продавати акції, відкривати рахунок, переказувати кошти. В додатку мінімум розділів меню, які зрозуміє навіть новачок.

Комісії у mono invest неоднозначні. Якщо ви плануєте вести активний трейдинг, щоденно купувати і продавати акції, аби заробити на незначних коливаннях, то мінімальна комісія у $1 видається завеликою. Але для середньо чи довгострокових інвестицій комісія виглядає цілком прийнятною, а зважаючи на відсутність плати за переказ і виведення грошей – для багатьох виявиться більш вигідною.

Обмеження кількості компаній, акції яких доступні для придбання, рішення неоднозначне, але загалом зрозуміле. З одного боку, звісно, ви можете не знайти ті акції, які хотіли б купити. Але, швидше за все, це зроблено для того, щоб знизити ризикованість інвестицій для українських інвесторів, більшість з яких не є професіоналами. Можливо, кількість компаній розшириться, коли клієнти почнуть краще орієнтуватися у фондовому ринку.

Головний мінус додатку, власне, той самий, що і його плюс – простота використання. Це може підштовхувати до, здавалося б, легких, але непродуманих інвестицій. Тому варто пам’ятати, що інвестиції, навіть у компанії з індексу S&P 500, – справа ризикована. А тому починати варто з невеликих сум. Зокрема, у самому додатку рекомендують стартувати із $500. А після отримання досвіду можна подумати й над збільшенням суми інвестицій.