0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки заробляють військові

Зарплати в умовах війни

У березні 2022 року з ініціативи президента України Володимира Зеленського мало відбутися підвищення зарплат військовослужбовців.
Зміст

Але після 24 лютого, коли росія розв’язала повномасштабну війну, грошове забезпечення наших солдатів довелося терміново коригувати з огляду на обставини.

Finance.ua вивчив цифри та з’ясував, скільки можуть заробити військовослужбовці.

Усе, що потрібно знати про зарплати й особисті фінанси, – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться та читайте цікаву інформацію в зручному форматі.

Зарплати з двох частин

Гроші, які отримують наші військовослужбовці у період дії воєнного стану, складаються з двох частин:

  • щомісячне забезпечення, яке залежить від посади, звання та вислуги років;
  • додаткова винагорода – на її розмір впливає низка факторів.

Для воїнів, які беруть участь у боях, додаткова винагорода визначається з розрахунку 100 тис. грн на місяць, або приблизно 3 тис. грн на день.

Для тих військових, які безпосередньо не залучені в бойових діях, додаткова винагорода складає 30 тис. грн на місяць, або ж близько 1 тис. грн на день.

«Тобто, якщо військовослужбовець, скажімо рядовий стрілець пів місяця обороняв кордон з Угорщиною, а інші пів місяця брав безпосередню участь у боях на Харківщині чи Донеччині, сумарно на місяць йому буде нараховано щомісячне грошове забезпечення у розмірі близько 13-14 тис. грн відповідно до посади та звання, близько 15 тис. грн додаткової винагороди за несення служби під час воєнного стану та близько 50 тисяч гривень за безпосередню участь у бойових діях», – пояснює міністр оборони Олексій Резніков.

Отже, в описаній міністром ситуації, український військовий може заробити 78-79 тис. грн мінус податки.

Прораховується додаткова винагорода на підставі бойових наказів. Тому в межах однієї бригади чи навіть батальйону розмір виплат може суттєво відрізнятися.

До речі, весь цей час військовослужбовці сплачували зі своїх зарплат військовий збір – 1,5% від суми.

Більше не будуть: народні депутати 19 червня ухвалили відповідний закон, 7 липня його підписав президент.

Для отримання виплат військовослужбовцю достатньо мати рахунок в будь-якому українському банку. Резніков наголошує, що ніхто не може примушувати військового до вибору якогось конкретного банку.

Детальну інформацію про банки України ви завжди можете подивитися у спеціальному каталозі на Finance.ua.

Не зарплата, а грошове забезпечення

Якщо наймані працівники за свою роботу отримують зарплату, то військовослужбовці – грошове забезпечення, яке зарплатою не вважається. Адже відносини, у яких перебуває військовослужбовець, розглядаються не як трудові, а як служба.

До цієї категорії належать не тільки ЗСУшники, а й військовослужбовці Нацгвардії, СБУ, ДПСУ, служб спецзв’язку та транспорту. Іншими словами, усі, для кого захист держави – професійний обов’язок.

На військових не поширюється дія Кодексу законів про працю, з ними не укладається трудовий договір. Права військовослужбовців регулюються законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Грошове забезпечення військовослужбовців – гарантовані державою кошти, що стимулюють кваліфіковані військові кадри. Його розмір визначається залежно від:

  • посади;
  • військового звання;
  • тривалості, інтенсивності й умов військової служби;
  • кваліфікації.

Сюди також можуть включати надбавки за особливості проходження служби, режим секретності тощо. Усе це регулюється додатками до постанови Кабінету міністрів № 704 в прив’язці до прожиткового мінімуму 2018 року – 1 762 грн.

Військовослужбовці також можуть отримувати доплати за науковий ступінь, вчене, почесне чи спортивне звання, але тоді, коли їхня діяльність за профілем збігається з такими ступенем чи званнями.

Для розуміння: мінімальне грошове забезпечення для солдата-контрактника на 2022 рік становить від 10 тис. 200 грн, для молодшого офіцера – від 13 тис. грн.

У військовослужбовців Сил спеціальних операцій, Десантно-штурмових військ, морської піхоти та гірсько-штурмових військових частин грошове забезпечення в середньому на 2-3 тис. грн більше ніж в інших військових частинах.

Грошове забезпечення військовослужбовців можна порахувати самостійно. Ось, яку пам’ятку підготувала громадська організація «Юридична сотня»:

Конкретика така: цьогоріч загальний розмір грошового забезпечення офіцерів-льотчиків у званні старшого лейтенанта – від 26 тис. грн; 45 тис. грн – для полковника з вислугою понад 25 років. Це все через щомісячну премію у 350%. Для сержантів і солдатів льотних екіпажів вона складає 200%.

Також з 1 січня 2022 року премії підняли військовим медикам:

  • офіцерам, які обіймають (зокрема тимчасово) посади лікарів – на 7 320 грн;
  • солдатам і сержантам, які обіймають чи тимчасово виконують посади середнього медичного персоналу – на 2 760 грн.

Окрім того, для військовослужбовців, які підписують свій перший контракт зі Збройними силами України, передбачена одноразова грошова допомога. Її розмір прив’язаний до мінімального прожиткового мінімуму, який встановлюється на 1 січня календарного року. У 2022-му – це 2 393 грн.

Отже, з 1 січня 2022 року одноразова грошова виплата військовослужбовцям складає:

  • рядовому складу – 19 144 грн (8 прожиткових мінімумів);
  • сержантському та старшинському складу – 21 537 грн (9 прожиткових мінімумів);
  • офіцерському складу – 23 930 грн (10 прожиткових мінімумів).

«Танки гриз, як барбарис»

Грошове забезпечення – не єдине джерело доходу військовослужбовця. Їм виплачують премії і винагороди. Одна з таких винагород – за знищення ворожої техніки.

Її суми визначені в додатку 3 наказу Міністерства оборони України № 340 від 18 вересня 2020 року. Наведемо кілька цифр для розуміння:

  • танк, наземна (самохідна) артилерія, бойовий вертоліт – 48 720 грн;
  • військовий літак – 54 810 грн;
  • БПЛА – 36 540 грн;
  • реактивна системи залпового вогню – 60 900 грн;
  • корабель 1 рангу – 243 600 грн.

Правда, для отримання цих виплат знадобиться низка рапортів і документів від безпосереднього військового керівництва, а також дані фото- та відеоспостереження з координатами місця знищення.

До речі, за добровільно передану Збройним силам України придатну для застосування бойову техніку держави-агресора грошова винагорода передбачена не тільки для військовослужбовців, а й для цивільних осіб – Верховна Рада ухвалила відповідний закон. Так, за літак можна отримати 1 млн дол., за танк – 100 тис. дол.

За успішне виконання бойового завдання також передбачена винагорода:

  • на військову бригаду – 365 400 грн;
  • на полк, батальйонно-тактичну групу – 243 600 грн;
  • на батальйон, дивізіон і прирівняні до них військові частини – 121 800 грн;
  • на роту, батарею, ескадрилью, взвод, групу – 60 900 грн.

Скільки заробляють мобілізовані та добровольці

За громадянами, які призвані на військову службу по мобілізації, зберігається робоче місце та середній заробіток на підприємстві.

Окрім того, мобілізовані мають право отримувати грошове забезпечення в повному обсязі, враховуючи всі надбавки та премії, на рівні військовослужбовців-контрактників відповідно до посад і військових звань.

На них так само розповсюджується закони «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей».

Тож у питанні грошей мобілізовані українці нічим не відрізняються від тих громадян, які підписали контракт про військову службу.

Те саме стосується добровольців, які записалися до лав Територіальної оборони, адже ТрО – це окремий рід сил Збройних сил України, громадяни так само підписують контракт на проходження військової служби (мінімальний термін для рядового складу – 3 роки).

А от ті, хто підписав контракт на службу в ДФТГ – добровольчому формуванні територіальних громад – на практиці жодного грошового забезпечення не отримують, хоча й мали б. Утримуються ці формування коштом територіальної громади. Такий контракт може бути розірваний у будь-який час – це, мабуть, ключова відмінність від усіх інших контрактів щодо військової служби.