0 800 307 555
0 800 307 555

Польща скасовує низку виплат для українських біженців

Які зміни чекають на українців з 1 липня

12 березня 2022 року Сейм Республіки Польща ухвалив Закон про допомогу громадянам України у зв’язку зі збройним конфліктом на території цієї країни, який скорочено називають «спецзаконом про допомогу» або «спецзаконом».
Зміст

Більшість положень цього Закону набули чинності в той самий день й діють досі, хоч й були змінені понад 20 поправками.

Цей закон містить конкретні положення, які дозволяють законне перебування українців у Польщі. Окрім того, низку пільг для громадян України, які були змушені залишити свою країну внаслідок бойових дій.

Наразі термін, протягом якого перебування громадян України на території Республіки Польща вважається законним, закінчується 30 червня 2024 року.

Оскільки рішенням Ради (ЄС) 2023/2409 від 19 жовтня 2023 року тимчасовий захист, наданий переміщеним особам з України, було продовжено до 4 березня 2025 року, це вимагає внесення відповідних змін до спецзакону з урахуванням тривалості навчального року.

Отже, наразі польський уряд розробляє поправки до спецзакону про допомогу, проєкт яких був опублікований на сторінках Урядового законодавчого центру.

Ці зміни стосуються продовження періоду тимчасового захисту в Республіці Польща до 30 вересня 2025 року, можливості замість статусу тимчасового захисту отримати посвідку на тимчасове проживання на три роки за спрощеною процедурою, обов’язку українських дітей навчатися в польських школах з нового навчального року, а також скасовують низку пільг, якими користуються українці.

Розглянемо детальніше, на які грошові виплати зараз мають право втікачі від війни в Україні та які зміни чекають на них з 1 липня.

Одноразова виплата 300 злотих при прибутті

Кожен громадянин України, який перетнув польський кордон після 24 лютого 2022 року, може отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 300 злотих на особу. Ці кошти можна витратити на оплату житла або купівлю одягу чи взуття, харчів та засобів гігієни (використання не контролюється).

Заяву на отримання цієї грошової допомоги можуть подати ті українці, які залишаються на території Польщі легально та внесені до реєстру PESEL.

Заяву за дитину можуть подати її батьки, тимчасовий опікун або той, хто фактично здійснює опіку. Для отримання допомоги потрібно мати банківський рахунок у польському банку.

Заяву про надання одноразової допомоги у 300 злотих необхідно подавати до осередку соціальної допомоги (MOPS) чи центру соціальних послуг за місцем вашого проживання. Знайти найближчий підрозділ соціального забезпечення можна тут.

Після того, як заяву буде розглянуто, гроші надійдуть на ваш банківський рахунок.

Головна зміна з 1 липня полягає в тому, що ця допомога для новоприбулих українців скасовується.

Допомога на дітей «Родина 800+»

Програма «Родина 800+», або, як її коротко називають, «800+», — це допомога для батьків, тимчасових опікунів та осіб, які здійснюють альтернативну опіку над дитиною (до 1 січня 2024 року ця допомога називалась «500+» і становила 500 злотих).

Українці, які в’їхали на територію Польщі після 23 лютого 2022 року, можуть отримувати цю допомогу нарівні з громадянами Польщі. Її призначає та виплачує заклад соціального страхування (ZUS).

Допомога «800+» виплачується одному з батьків (опікунів) щомісяця в розмірі 800 злотих на одну дитину, якщо дитина проживає разом з ними та залишається на їхньому утримані. Ви та дитина повинні перебувати на території Польщі.

Допомога призначається на період з 1 червня до 31 травня наступного року. На кожен період потрібно подавати нову заяву.

Для того, щоб отримати допомогу «800+», потрібно надати:

  • ідентифікаційні номери PESEL для заявника та дитини;
  • адресу електронної пошти;
  • польський номер телефону;
  • рахунок у польському банку.

Заяву на отримання допомоги можна подати онлайн, використовуючи такі ресурси:

  • портал PUE ZUS;
  • мобільний застосунок mZUS;
  • портал Міністерства сім’ї, праці та соціальної політики Польщі Emp@tia,
  • системи електронного банкінгу в Польщі.

Допомога «Добрий старт 300+»

Це ще одна «дитяча» допомога, яку отримують громадяни Польщі та на яку також можуть претендувати українці – виплата у розмірі 300 злотих, яку раз на рік отримують батьки (опікуни) учнів до 20 років (у випадку дитини-інваліда – до 24 років) для придбання шкільного приладдя та підготовки до нового навчального року (звітувати про використання коштів не вимагається).

Щоб отримати виплату, потрібно подати заяву до ZUS з 1 липня до 30 листопада поточного року.

Для того, щоб отримати допомогу «800+», ви повинні надати:

  • ідентифікаційні номери PESEL для заявника та дитини;
  • адресу електронної пошти;
  • польський номер телефону;
  • рахунок у польському банку.

З 1 липня щодо надання двох останніх допомог очікуються суттєві зміни. Проєкт передбачає, що право на отримання допомог 800+ та 300+ у випадку дітей шкільного віку залежатиме від того, чи відвідує дитина школу на території Польщі. Адже наразі відвідування українськими дітьми польських шкіл не є обов’язковим. Діти можуть навчатися в українських школах онлайн.

Слід також зазначити, що відповідне положення закону ще не є остаточним і підлягає доопрацюванню після публічних консультацій щодо проєкту.

Сімейний опікунський капітал

В рамках цієї допомоги можна отримати 12 тис. злотих на другу та кожну наступну дитину в сімʼї віком від 12 до 35 місяців, тобто від року до трьох. Біженці можуть самостійно обрати формат нарахування виплат:

  • 12 місяців по 1000 злотих;
  • 24 місяці по 500 злотих.

Подати заявку можна одразу після того, як дитині виповнюється 9 місяців і тільки онлайн на порталі PUE ZUS.

Для отримання допомоги потрібно надати:

  • ідентифікаційні номери PESEL для заявника та дитини;
  • адресу електронної пошти;
  • польський номер телефону;
  • рахунок у польському банку.

Зміни у виплаті цієї допомоги поки що не передбачаються.

Допомога на проживання та харчування «40+»

Податися на оформлення грошової допомоги можуть люди, які у своєму житлі приймають переселенців з України та за власні кошти забезпечують їх харчуванням.

Компенсація нараховується окремо за кожного члена родини переселенців за кожен день перебування.

Власники житла можуть отримувати грошову допомогу в розмірі 40 злотих на день протягом усього часу, поки вони приймають біженців, але не довше ніж 120 днів.

Дні відраховуються з моменту, коли особа вперше перетнула польський кордон після 23 лютого 2022 року.

Після 120 днів зазначена допомога може надаватися, якщо громадянин України (з номером PESEL) покриє наперед 50% вартості цієї допомоги, але не більше ніж 40 злотих з особи на добу. Через 180 днів від дати першого в’їзду громадянина України допомога може надаватися за умови покриття 75% вартості допомоги, але не більше ніж 60 злотих на особу на добу.

Вищезазначені правила не застосовуються, якщо в будинку мешкає людина з інвалідністю, особа старша за 60 років, вагітна жінка, мама з дитиною до 12 місяців, багатодітні батьки або неповнолітні діти без батьків чи опікунів. На них допомога виплачується протягом всього періоду проживання. Для цього потрібно мати відповідні підтверджувальні документи.

Заяви про надання допомоги подаються до органів управління населеного пункту, в якому
проживають біженці. Для кожного населеного пункту цю інформацію потрібно уточнювати окремо.

Представники міст, що входять до Союзу польських метрополій (у метрополіях найбільше біженців), визнають, що тлумачення відповідної статті закону про допомогу викликає багато проблем.

Наприклад, пов’язаних з людьми з обмеженими можливостями та проблемами документального оформлення цієї інвалідності.

Все більше заявок подають громадяни України, які приймають на проживання та харчування своїх співвітчизників. У багатьох випадках чиновники сумніваються, чи не є люди, у яких вони поселяються, їхніми родичами та чи відповідає така допомога умовам Закону. Як вони стверджують, у них немає інструментів, щоб це перевірити.

Також представники влади зазначають, що у випадку з цією пільгою були ситуації, коли поселені українці платили за квартиру особам, які отримували за них компенсацію.

У зв’язку із вищезазначеним було вирішено прибрати норму про цю допомогу з спецзакону з 1 липня 2024 року. Розглядають можливість введення невеликого перехідного періоду.

Але все ж таки не будуть позбавлені безкоштовного проживання і харчування на попередніх умовах українці, які проживають в осередках масового розміщення (понад 10 осіб).

***

Польща суттєво скорочує грошові допомоги українським біженцям з 1 липня 2024 року: скасовується допомога 300 злотих при прибутті, безкоштовне проживання та харчування протягом 120 днів (окрім проживання в осередках масового розміщення). Допомоги на дітей 800+ і 300+ виплачуватимуться тільки за умови відвідування дітьми шкільного віку шкіл на території Польщі.