0 800 307 555
0 800 307 555

Перевірки ФОПів під час війни

Кого й чому можуть перевірити

Нещодавно голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової і митної політики Данило Гетманцев заявив, що вже скоро повернуться перевірки бізнесу, які були призупинені на час воєнного стану. Насамперед це стосується підприємств, що не сильно постраждали від війни.
Зміст

Утім, фактичні перевірки відновили ще в березні. Перевіряти можуть як юридичних осіб, так і фізичних осіб-підприємців.

Finance.ua розбирався, до кого й чому можуть завітати перевіряльники.

Про всі законодавчі зміни, які можуть зачепити ваш гаманець, ми оперативно пишемо в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі.

Камеральні перевірки

Одразу хочемо наголосити, що під час дії воєнного стану жодні документальні перевірки не проводяться. Зараз податківці лише опрацьовують питання призначення документальних перевірок, порядок їх проведення буде визначений згодом.

Наразі дозволені камеральні перевірки декларацій або уточнень розрахунків, до яких подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування.

Таку перевірку можуть провести протягом 90 днів після останнього дня граничного строку подання декларацій. Якщо ж документи подавалися пізніше – за днем фактичного подання.

Також дозволені камеральні перевірки податкових декларацій платників єдиного податку IV групи.

Фактичні перевірки

Ще 17 березня був оприлюднений закон 2120-IX, який скасував мораторій на проведення фактичних перевірок представників бізнесу, що продають товари першої необхідності:

  • харчів;
  • засобів особистої гігієни;
  • лікарських засобів, медичних препаратів;
  • тютюнових виробів;
  • пального.

Фактична перевірка проводиться на підставі хоча б однієї з причин:

  • отримання інформації, що свідчить про необґрунтоване завищення цін на ті чи інші товари;
  • отримання інформації щодо неможливості розрахуватися за товар чи послугу карткою;
  • отримання письмового звернення покупця про завишені ціни або неможливість розрахуватися карткою.

Приклад: Марічка пішла в невелику крамничку біля дому, щоб купити хліба й овочів на вечерю. Уже на касі вона дізналася, що карткою тут розплатитися не можна. Вона залишила кошик з продуктами, бо не мала з собою готівки. У пошуках справедливості Марічка написала скаргу в Податкову службу на власника крамниці – ФОПа Івана Іваненка. Уже наступного дня до пана Іваненка завітали перевіряльники.

Загалом, як кажуть самі податківці, у поле їхнього зору потрапляють ті, хто необґрунтовано завищують ціни на товари першої необхідності та підакцизні товари, порушують порядок проведення готівкових розрахунків через РРО (ПРРО), відмовляють покупцям провести безготівкові розрахунки через термінали.

Якщо за законом ФОП працює з РРО – він зобов’язані встановити платіжний термінал і приймати до розрахунку банківські картки.

Якщо підприємець не забезпечить таку можливість – законодавством передбачений адміністративний штраф:

  • перше порушення – штраф від 1700 до 3400 гривень;
  • друге порушення впродовж року – від 8500 до 17 тис. гривень.

Податкові інспектори не попереджають про фактичні перевірки. Загалом така перевірка не може перевищувати 10 діб, але керівництво ДПС може подовжити її строк не більш як на 5 діб.

Абсолютний мораторій на перевірки

Державна регуляторна служба спільно з Мінекономіки напрацювала законопроєкт для, як кажуть у відомстві, якісного й ефективного регулювання процесів контролю бізнесу в умовах воєнного стану.

Очільник ДРС Олексій Кучер, пояснив, що законопроєктом передбачається:

  • абсолютний мораторій на проведення заходів контролю під час дії воєнного стану;
  • позапланові заходи можуть відбутися в разі наявності загрози безпеки населення або навколишнього середовища та лише з дозволу уряду;
  • спрощений та оперативний адміністративний порядок оскарження результатів позапланових перевірок у разі порушення органами контролю вимог законодавства.

«Ухвалення цього законопроєкту створить умови для належного захисту прав та законних інтересів кожного суб’єкта господарювання в умовах воєнного, надзвичайного стану, оголошення зони надзвичайної екологічної ситуації», – ідеться в пояснювальній записці до проєкту закону.

Чи треба платити податки під час війни

У ніч на 15 березня президент України Володимир Зеленський анонсував податкову реформу, щоб забезпечити функціонування бізнесу в умовах війни там, де немає бойових дій.

Наразі замість ПДВ і податку на прибуток бізнес повинен сплачувати 2% від обороту.

Для ФОП I та II групи, застосовується добровільна сплата Єдиного податку. «Якщо можете – сплачуйте, не можете – нема питань», – сказав тоді президент.

Ставка Єдиного податку для ФОП I групи з 1 січня 2022 року становить до 10% прожиткового мінімуму на місяць. Це 248,1 грн – прожитковий мінімум для працездатних осіб зараз встановлений на рівні 2481 грн.

Ставка Єдиного податку для ФОП II групи на місяць – 20% від мінімальної зарплати. Ще в грудні 2021-го мінімалку підвищили до 6500 грн, отже ФОПам II групи потрібно щомісяця сплачувати 1300 грн.

З 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану, ФОПи на єдиному податку мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе.

Якщо фізособа-підприємець не сплачуватиме ЄСВ, то період відсутності платежів не зараховуватиметься йому до страхового стажу.