Шахраї знову «викачують» гроші з автомобілістів
Як уберегтися
«За своє життя я жодного разу не потрапляв на шахраїв, щоб мене «розвели» на гроші. Я до певної міри розслаблена людина. Навіть не подумав би, що можу опинитися в такій історії», – розповідає Дмитро.
Зранку 10 листопада на його номер зателефонував якийсь чоловік, який назвався співробітником однієї із заправок мережі UPG, де Дмитро постійно заправляє машину.
Він сказав, що зараз у них відбувається акція, яка діє тільки один день: дизельне пальне можна придбати за акційною ціною по 20 грн/л. Або ж купити талони на пальне, які діятимуть протягом шести місяців.
Дмитро, зрозуміло, зацікавився такою пропозицією, адже ринкова вартість дизеля – 29,9 грн/л. 30-відсоткова знижка може спокусити будь-кого:
«Дуже привабливу ціну пропонували. Утім, чоловік повідомив, що є нюанс – розрахуватися потрібно буде виключно готівкою. Це й стало першим дзвоником, який мене збентежив. На заправці ж є термінал, то чому не можна скористатися ним?».
Другий момент, який насторожив Дмитра – звідки на заправці взялася інформація про нього?
«Річ у тім, що в цій мережі зареєстрована моя дружина, вона має картку клієнта. Але чомусь зателефонували мені. У них звідкись був мій номер, вони знали, як мене звуть», – каже Дмитро.
Власне, через ці два моменти він і вирішив перевірити інформацію про «акцію». Дмитро зателефонував на «гарячу лінію» мережі й розповів усю історію.
«Операторка повідомила, що я вже не перший, хто дзвонить щодо цього, і сказала, що це шахрайство, оскільки всі акції відбуваються через всю мережу, не може бути так, щоб акція була лише на одній заправці. Зрозуміло, що я нікуди не поїхав», – поділився з нами чоловік.
Про методи шахраїв і способах захисту від них – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб знати, як протистояти аферистам.
Насправді шахрайська схема з фальшивими талонами на пальне – вигадка не сьогоднішнього дня. Працює вона доволі просто: аферисти беруть гроші й зникають. В окремих випадках видають талони, які просто неможливо отоварити.
У липні цього року правоохоронці на Хмельниччині навіть викрили організовану злочинну групу, яка діяла зі слідчого ізолятору.
«Чоловіки перебували в СІЗО та підшукували потенційних потерпілих. Жінка ж, перебуваючи на волі, грала роль працівниці АЗС і безпосередньо отримувала кошти від охочих придбати талони на пальне за зниженими цінами, після чого зникала у невідомому напрямку. А потерпілі залишались ні з чим», – повідомили в Нацполіції.
Шахраї беруть гроші, до речі, не тільки готівкою. От, наприклад, 24-річний волинянин у березні цього року, зацікавившись дешевими талонами на пальне, перерахував 18 тис. грн на вказані незнайомцем реквізити. Талонів, зрозуміло, той не отримав, а продавець просто зник.
Повідомлення про шахрайство неодноразово з’являються на сайтах автозаправних мереж, утім, людей це не зупиняє, вони продовжують купуватися на «безкоштовний сир», який, як відомо, буває лише в мишоловці.
Придбати сьогодні базу телефонів – не проблема. А при правильному підході така «інвестиція» окупиться шахраям сторицею. Як, наприклад, сталося на Кіровоградщині в 2014 році, коли шахрай видурив близько 20 млн грн у водіїв, побудувавши піраміду з продажу талонів на пальне, і втік у так звану «ДНР».
Дмитро збирався купити талонів на 300 літрів пального. Це б коштувало йому за «акційною» ціною 6 тис. грн. Не втратити свої кровні йому допомогла звичайна обачність, але, як каже сам чоловік, він уже був готовий їхати на заправку.
«Як показав мій досвід, насамперед потрібно перевіряти інформацію через офіційні канали – сайт, «гаряча лінія», соцмережі АЗС. Ще варто заблокувати номер, з якого телефонують шахраї, щоб вони більше вам не дзвонили. Так, вони можуть скористатися іншим, але, як на мене, під таку історію аферисти створюють окремий номер, який потім знищується разом із «трубкою», – зазначив Дмитро.
Найголовніше правило, яке потрібно запам’ятати для боротьби з шахраями – не можна поспішати. Аферисти завжди підганяють свою жертву, позбавляючи людину можливості обдумати те, що їй пропонують. Їхня мета – заволодіти грошима довірливих громадян і зникнути.
Не зайвим буде попросити свого співрозмовника представитися, назвати посаду, яку він обіймає в компанії, уточнити назву акції та причину, з якої вона проводиться. Також поцікавтесь, звідки у них взявся ваш номер. Зазвичай багато запитань від «клієнта» відлякує шахраїв.
Потрібно якнайшвидше звернутися в поліцію. Повідомте правоохоронцям в усіх деталях, що з вами трапилося, передайте їм усі відомості про шахраїв: імена, номери телефону, який вигляд вони мають (якщо ви зустрічалися з ними особисто) тощо.
Вашу заяву мають прийняти та зареєструвати, про що вам повинні видати відповідний документ.
Після внесення відомостей про кримінальне правопорушення (а шахрайство – це кримінальний злочин) до Єдиного реєстру досудових розслідувань, слідчий протягом 24 годин має надати вам з нього витяг.
Також повідомте компанію, від імені якої «працювали» шахраї, про вашу ситуацію. Як мінімум вони зможуть сповістити своїх клієнтів про зловмисників, які прикриваються їхнім брендом.