Говорячи про накопичення, багато хто з нас часто має на увазі одне з двох понять: гроші «під подушкою» або депозит у банку. Перший варіант зручний тим, що гроші завжди під рукою, якщо вони раптом знадобляться. Але він небезпечний і не приносить ніякого доходу. Другий – депозит – прибутковий, гроші надійно зберігаються в банку, але він їх на час «заморожує», роблячи недоступними (або ж доступними, але без відсотків, якщо забирати їх достроково).
А як бути, якщо заощадження можуть знадобитися в будь-який момент, але зберігати їх вдома страшнувато? Для цього є третій, проміжний варіант. Він дозволяє заробляти, зберігаючи гроші в банку, і при цьому вони завжди будуть під рукою. Мова про так звані «накопичувальні рахунки», а також про кредитні картки, які дають хороший відсоток на залишок власних коштів. Ми наведемо приклади тих і інших і розповімо, як ними користуватися.
Як видно з назви, суть цього накопичувального рахунку в накопиченні. На вибір клієнта «Приват» передбачив відразу чотири варіанти його поповнення.
-
Певний відсоток (можна налаштувати від 1 до 100) від кожного надходження на картку.
-
Поповнення при кожній витраті за допомогою картки. При цьому можна налаштувати умову, і буде перераховуватися або певний відсоток, або фіксована сума, або здача від округлення суми платежу до 1 або до 10 гривень.
-
Щомісячний фіксований платіж. Тут все просто: встановлюється певна дата, при настанні якої в «Скарбничку» з картки списується задана сума.
- Округлення залишку на картці в кінці кожного дня до 1 або 10 грн. При цьому результат округлення «капає» на «Скарбничку».
Як видно, «Скарбничку» можна поповнювати різними способами, які будуть працювати автоматом і не сильно вас обтяжувати. У цьому її перевага. Правда, у неї є і мінус: процентна ставка – 11% річних в гривні – фіксується банком, тільки якщо не чіпати гроші протягом всього року. В іншому випадку, відсотки перерахують за зменшеною ставкою 0,01% річних. Тобто фактично гроші будуть лежати безкоштовно.
Якщо хочете тримати гроші в «Приваті» та знімати їх без втрати відсотків, то краще оформити «Приват-вклад». Процентна ставка по ньому нижче, ніж у класичних депозитів – 7% річних в гривні, 1% в доларах і 0,5% в євро. Зате гроші завжди під рукою і його легко поповнити через термінали самообслуговування, каси банку або з будь-якої картки через інтернет-банк Приват24.
Гроші в будь-який момент можна перевести на картку, оформлену в потрібній валюті, і потім перевести в готівку в банкоматі або касі відділення.
Окремим випадком накопичувального рахунку є «Прибутковий сейф» від «Альфи». Це додатковий рахунок, який відкривається до вашого карткового рахунку. Поповнити його або ж зняти з нього гроші можна через інтернет-банк (мобільний або десктопний), перевівши потрібну суму з рахунку на рахунок. Процентні ставки залежать від пакету послуг, в рамках якого ви оформите картку Альфа-Банку:
- Пакет «Комфорт» – 8% річних (гривня);
- Пакет «Ультра» – 9% річних (гривня);
- Пакет «Платинум Блек» – 10% річних (гривня).
Якщо картка блокується і перевипускається, рахунок «Прибуткового сейфа» причепиться до нової і буде доступний для користування.
Плюс «Прибуткового сейфа» в тому, що доступ до нього можливий тільки через інтернет-банк My Alfa-bank. І навіть якщо ви втратите картку або її хтось вкраде, до ваших грошей ніхто не добереться. В цьому ж і його мінус – інакше, як через інтернет-банк його не поповните.
«Ощадний» депозит – по суті аналог приватівського «Приват-вкладу». Його можна поповнити з будь-якої картки «Альфи», перевести гроші з нього на будь-яку картку банку або зняти їх в касі без комісії. Правда, пару років тому банк додав вимогу: щоб з «Ощадного» можна було зняти без комісії, потрібно, щоб гроші пролежали на ньому мінімум 14 днів. Інакше буде комісія – 1%.
Плюс «Ощадного» – він не прив'язаний до якоїсь конкретної картки. Мінус – покласти на нього кошти і через день-два зняти не вийде. Тобто він підходить, коли гроші можна потримати від двох тижнів і довше. У нього також є незнижуваний залишок – 100 або 1000 гривень, в залежності від способу відкриття: онлайн або в відділенні. Скористатися ним можна лише при закритті рахунку.
Деякі банки вирішили не морочитися з відкриттям додаткових рахунків до карток або накопичувальних депозитів. Вони просто платять хороший відсоток на залишок по звичайному картковому рахунку, заохочуючи тим самим клієнтів тримати на своїх картках вільні гроші.
Напевно, найяскравіший приклад такого підходу – банк «Глобус» і його картка «Відсоточка+», на залишок по якій нараховується 17% річних. Гроші можна внести на картковий рахунок готівкою в касі або ж зробити переклад з іншого банку через систему електронних платежів НБУ.
Плюс картки в високому відсотку на залишок. Мінус – за зняття готівки банк бере комісію. Також, якщо її втратити, то доступ до накопичень можуть отримати треті особи. Тому, якщо зберігати на ній великі суми, то картку постійно варто тримати «на контролі».
Більше карток з хорошим відсотком на залишок дивіться тут:
Накопичувальні рахунки і кредитки дозволяють заробляти дохід і дають вільний доступ до заощаджень. Вони будуть знахідкою для тих, кому накопичені гроші (або їх частина) можуть знадобитися в будь-який момент, і хто при цьому не хоче тримати їх «під подушкою».