Куди вкладати гроші
Все, що потрібно знати приватному інвестору
Це найпопулярніший інструмент інвестування. Після сплати комунальних та всіх щомісячних витрат у вашому сімейному бюджеті залишається пара тисяч вільних гривень. Депозит – найоптимальніший варіант вкладення для таких сум.
При стабільній гривні є сенс відкривати депозити в національній валюті, оскільки вони мають велику прибутковість. Залежно від терміновості вкладу (від місяця до року) їх процентна ставка сьогодні становить 14-16%.
Можна купувати і відкладати долари. Депозит у валюті позбавить вас від девальваційних ризиків, але тут можливість для заробітку значно менша. Прибутковість вкладів у доларах і євро сьогодні становить 2,3-4,8%.
Незалежно від обраної валюти, ви зможете оформити депозит з довкладенням, на якому можна накопичувати гроші.
Ними керують компанії з управління активами (КУА). Працює це так. КУА бере у людей гроші і вкладає їх у пайові інвестиційні фонди (ПІФ) – портфелі різних цінних паперів різних компаній: акції, облігації та інші. Кожному інвестору належить якась частина фонду – пай. Поріг входу в ПІФи стартує від 1000 гривень і доступний будь-якому інвесторові. Виходячи з фонду (продаючи пай), інвестор фіксує свій прибуток, якщо він є.
ПІФи – ризикові інвестиції. Два їх головні недоліки в порівнянні з депозитами в тому, що ніхто не зможе спрогнозувати прибутковість ваших вкладень, і гарантувати їх повернення. З іншого боку, є фонди, які приносять інвесторам в рази більший прибуток, ніж банківські вклади.
Наприклад, фонд «Індекс Української біржі», керований компанією «КІНТО», за рік (з 31.08.2017 р. по 31.08.2018 р.) показав прибутковість 52,9%. А фонд «Апсель», керований компанією «Фінекс-Капітал», за той же час показав збиток в 58,05%.
Якщо мова йде про більш суттєву суму – $10 000 і вище – можна розглянути ще кілька варіантів вкладень.
Їх можна придбати у вигляді інвестиційних монет або злитків. Золоті або срібні банківські злитки можна розмістити на депозит з фізичною поставкою або ж просто орендувати банківську комірку і тримати їх в ній. Але потрібно розуміти, що вкладення в банківські метали – це тривала інвестиція, розрахована не на один рік. Це варіант не для тих, кому можуть терміново знадобитися гроші. Швидко продати злитки відразу за ту ж ціну, за яку вони купувалися, навряд чи вдасться.
Прибутковість такої інвестиції невисока. Банкіри не балують високими відсотками за депозитами в золоті. Наприклад, банк Конкорд пропонує розмістити вклад у золоті на термін від 6 місяців (від 50 грам) під 3,5% річних.
Якщо зберігати золото в банківському сейфі, потрібно враховувати вартість її оренди. Вона залежить від терміну договору, розміру комірки і розташування відділення банку, де вона знаходиться. Наприклад, комірка мінімального розміру при терміні від 181 до 365 днів в Укргазбанку обійдеться клієнту в 8,33 гривні на день. Тобто за рік користування нею доведеться заплатити понад 3000 гривень.
Ще один мінус золотих депозитів у тому, що на них не поширюється дія Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Що до інвестиційної привабливості самого металу, то сьогодні тройська унція золота коштує близько $1200, і за останні 4 роки її ціна коливалася в межах 15% як в більший, так і в менший бік.
Якщо сума дозволяє, можна купити квартиру і здавати її в оренду. Саме так багато людей сьогодні забезпечують собі стабільний додатковий дохід. Якщо ви готові чекати – вигідно вкластися «в котлован» і заощадити близько 30% її вартості.
Купивши однокімнатну квартиру в Києві за $35-40 тисяч, можна здавати її, отримуючи 7000-9000 гривень на місяць. Орієнтовна прибутковість такої інвестиції складе 8-9% річних.
ОВДП – державні цінні папери. Їх купівля цікава з кількох причин.
- На відміну від депозитів, дохід за цими паперами не обкладається податком на доходи фізичних осіб (18%). Береться тільки військовий збір в розмірі 1,5%.
- Ставки по ОВДП зараз вищі, ніж за депозитами у національній валюті. Наприклад, прибутковість ОВДП на 308 днів сьогодні становить 17,9% річних.
- Повернення 100% таких інвестицій, незалежно від суми, гарантується державою.
Але вкладення в ОВДП супроводжуються додатковими витратами. Доведеться відкрити поточний рахунок в банку (близько 100 гривень), відкрити рахунок в цінних паперах у зберігача цінних паперів (близько 400 гривень), заплатити брокеру комісію при купівлі ОВДП (близько 500 гривень), оскільки фізособа не може безпосередньо купувати ОВДП, заплатити за заведення цінних паперів на рахунок (близько 200 гривень) і платити щомісячну комісію за їх зберігання (близько 100 гривень). Щоб вони були вигідними, ці інвестиції мають бути великими. Зазвичай в них вкладають від 1 мільйона гривень. З невеликими сумами тут робити нічого: додаткові витрати з'їдять весь дохід.
Вибирати спосіб вкладення грошей потрібно виходячи з суми, яку ви готові інвестувати. Якщо до $10 000, то їх два: банківський депозит і ПІФи. Перший – надійний, з гарантованою прибутковістю. Другий – ризикований, але з більшою можливістю заробітку. Більшість із тих, у кого на руках є кілька десятків тисяч доларів, вибирають нерухомість як найбільш зрозумілий інструмент вкладень великих сум. Досвідченіші заможні інвестори придивляються до більш хитромудрих інструментів: золота та ОВДП. Державні цінні папери при цьому виграють у всьому: як в плані прибутковості, так і в плані надійності.