0 800 307 555
0 800 307 555

Депозит в банківських металах

Що потрібно знати, інвестуючи в золото і срібло

Банківські метали — один з інструментів вкладення грошей. В Україні він не надто популярний, але можливість вкластися в нього є. Ця стаття про те, що потрібно знати, інвестуючи в банківське золото або срібло.
Зміст

Банківські метали — один з інструментів вкладення грошей. В Україні він не особливо популярний, але можливість вкластися в нього є. Ця стаття про те, що потрібно знати, інвестуючи в банківське золото або срібло.

Українцям доступні три форми інвестування в банківські метали:

  • купівля золотих і срібних банківських злитків;
  • депозит в банківських металах (мається на увазі депозит в золоті);
  • купівля-продаж інвестиційних монет із золота і срібла.

Банківські злитки

Деякі банки продають клієнтам золоті та срібні злитки вагою від 1 грама до 1 кілограма. Що важчий злиток, то менша ціна за 1 грам металу в ньому. Найдорожчий метал – в однограмовому злитку, найдешевший – в кілограмовому. Тобто, якщо потрібно придбати 100 грам золота, то вигідніше буде купити один злиток, а не 20 злитків по 5 грам.

Приклад

В Укргазбанку 100-грамовий злиток продається за 120090 гривень (1 грам – 1200,9 грн), а 5-грамовий злиток коштує 6135 гривень (1 грам – 1227 грн). Грам золота в 5-грамовому злитку коштує на 2% дорожче.

Злитки можуть продаватися банком як в спеціальній прозорій упаковці, так і без неї. Краще купувати в упаковці. Більш того, користуючись злитком, поводитися з ним потрібно вкрай акуратно. Пошкодивши упаковку або сам злиток (що ще гірше), ви знизите його ціну. В гіршому разі банк взагалі може відмовитися викуповувати його назад, і тоді залишиться лише здати його ювелірам за ціною брухту. У цьому випадку інвестиція замість прибутку принесе збиток.

Депозити в золоті

Золото не обов'язково зберігати вдома або в банківській комірці. Деякі банки приймають його на депозит.

Є два види золотих депозитів: з фізичною поставкою металу і без неї. У першому випадку клієнт приносить в банк або купує в ньому фізичне золото в банківських злитках і кладе його на депозит. Після закінчення строку він отримує назад свій злиток і відсотки у вигляді злитків поменше або в гривневому еквіваленті за поточним курсом металу.

У другому випадку клієнт приходить в банк з готівкою і оформляє Золотий депозит «без фізичної поставки». Він вносить в касу гроші, які конвертуються у віртуальні грами золота і зараховуються на депозитний рахунок. Після закінчення строку вкладу відбувається зворотна процедура: метал конвертується в гривню з урахуванням відсотків, що набігли.

Депозити в банківських металах сьогодні пропонують наступні банки:

  • Укргазбанк;
  • Сбербанк;
  • Конкорд;
  • Комінвестбанк.

Якщо порівняти процентну ставку за депозитами строком на 1 рік в золоті, гривні і доларах США, то вийде така картина:

Як видно, за прибутковістю золоті вклади поступаються як гривневим, так і валютним депозитам. Проти них грає також і те, що на депозити у банківських металах не поширюються гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. І у разі банкрутства банку свої заощадження вкладник, швидше за все, втратить.

Інвестиційні монети

В Україні випускається п'ять інвестиційних монет «Архістратиг Михаїл» – чотири золоті й одна срібна. Золоті монети випускаються номіналом 20 гривень (вагою 1 тройська унція), 10 гривень (1/2 унції), 5 гривень (1/4 унції) та 2 гривні (вагою 1/10 унції). Єдина українська срібна інвестиційна монета випускається номіналом 1 гривня і важить 1 унцію. Інвестиційні монети можна придбати як у відділеннях національного банку, так і в касах комерційних банків.

Головна перевага інвестиційної монети в тому, що вартість грама золота в ній нижча, ніж в банківському злитку. Наприклад, станом на 28 вересня 2018 року монета «Архістратиг Михаїл» вагою 1 тройська унція продається за ціною 36552,10 гривень. З урахуванням того, що в ній 31,1 грама золота, 1 грам металу буде коштувати 1175,3 гривні.

Висновки та рекомендації

  1. Купуючи злиток в банку, уточніть, чи куплять у вас його назад. Деякі банки тільки продають банківське золото, але назад його не викуповують, і повернення злитка може стати проблемою.
  2. Намагайтеся купувати злитки в упаковці і дбайливо поставтеся до її збереження. Злиток в пошкодженій упаковці у вас можуть або не прийняти зовсім, або купити з великою уцінкою.
  3. Золото — довга інвестиція. Швидко продати його за тією ж ціною, за яку ви його взяли, навряд чи вийде. Тому воно не підійде тим, кому можуть терміново знадобитися вкладені гроші. Якщо є така ймовірність, краще покласти гроші на строковий депозит.