0 800 307 555
0 800 307 555

Рубль, енергоресурси, санкції: коли чекати колапсу російської економіки

Число санкцій, накладених на росію, перевищило 8 тисяч

путінську росію, яка напала на Україну і розв'язала найстрашнішу війну з часів Другої світової, почали знищувати за допомогою тисяч санкцій, накладених країнами як на окремих російських чиновників та олігархів, так і на найбільші компанії, банки та концерни.
Зміст

В іноземних банках заморожено 60% золотовалютних запасів росії, що становить 350 млрд доларів. Накладено заборону на купівлю у рф золота на 130 млрд доларів. Ще 40 млрд доларів росія витратила в перший місяць війни.

Таким чином, із 640 млрд доларів рашистських ЗВР залишилося всього 120, що сильно обмежило можливості росії розраховуватися за своїми боргами. У світі почали говорити про дефолт найближчим часом.

Проте «розпаду» російської економіки, про який люблять поговорити в соціальних мережах, не варто чекати.

«Економіка не може розвалитися, вона може знизитись. Може зростати або падати. Цього року російській економіці прогнозують падіння на 10% або більше. Це дуже багато. Ключове те, що наступного року не буде відновлення. Економіка впаде і стагнуватиме на новому рівні», – зазначив у коментарі для Finance.ua інвестиційний банкір Dragon Capital Сергій Фурса.

Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі подій.

Реакція рубля

Спочатку російський рубль відреагував на запровадження санкцій різким падінням.

7 березня 2022 року вартість безготівкового долара на валютних торгах у росії дійшла до 175 рублів. Паралельно в російських банках обмежили видачу валюти з депозитних та карткових рахунків, а перед обмінниками вишикувалися черги.

Долар на «чорному валютному ринку» сягав 250-300 рублів, і щоб збити ажіотаж, «міняйлам» почали загрожувати статтею за нелегальний валютообмін.

Проте радість виявилася передчасною.

23 березня путін доручив профільному відомству приймати оплату російського газу від країн із так званого «списку недружніх» (до нього увійшли 48 держав) виключно у рублях.

Подібна заява справила шоковий ефект. Влада кількох європейських країн висловилася проти цієї ініціативи.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн назвала перехід у розрахунках за російський газ на рублі спробою обходу санкцій.

Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер рекомендував німецьким енергетичним компаніям дотримуватись умов контрактів, тобто платити в доларах або євро.

Водночас знайшлися ті, хто повністю погодився на запропоновані росією умови. Однією з країн, що висловили готовність платити у рублях, стала Угорщина.

Виникнення потенційної ситуації, коли європейським країнам доведеться обходити свої ж санкції, щоб зберегти доступ до російських енергоносіїв, продемонструвало їхню слабкість та залежність від росії.

Рубль перейшов від падіння до зростання; вже 8 квітня вартість долара США ненадовго опустилася до 72 рублів – набагато нижче, ніж перед початком війни.

Втім, Сергій Фурса акцентує увагу на тому, що курс рубля зараз не ринковий.

«Ситуація нагадує період в Україні, коли курс гривні тримав по 8. Це дуже погано скінчилося. Рубль не є вільно конвертованою валютою. Плюс, рублю допомагає (або швидше допомагає центральному банку росії триматися), висока валютна виручка, яка досі заходить у росію завдяки енергоносіям на тлі різкого зменшення імпорту. Нафтогазове ембарго – це ключова санкція і вона може вплинути на економіку росії», – сказав він.

Половинчасті санкції

Число санкцій, накладених на росію, перевищило 8 тис. Це більше, ніж на будь-яку з країн, які раніше потрапляли під санкції: Іран, Північну Корею тощо.

Деякі санкції виявилися доволі відчутними. Насамперед, йдеться про заборони постачання високотехнологічного обладнання, комплектуючих для виробництва нової техніки та запчастин для ремонту вже наявної.

Але, як показав досвід, абсолютна більшість санкцій росія спромоглася якщо не оминути, то проігнорувати.

російські чиновники відверто глузували з «беззубого» Заходу, який все ще не наважується на реально болючі для путінського режиму заходи.

Незважаючи на неймовірно широкий пакет санкцій стосовно російського уряду та його олігархів, все це не має потрібного ефекту, бо Захід продовжує купувати російські енергоносії.

Ключовою запорукою успіху рашистів стало різке зростання цін на нафту і природний газ, завдяки чому лише за березень до російського бюджету надійшло 37 млрд доларів.

За даними Bloomberg Economics, 2022 року росія може заробити майже 321 мільярд доларів від експорту енергоносіїв, що на понад третину більше, ніж 2021 року.

Вже очевидно, що єдине, що могло б сильно вдарити по росії, – це ембарго на продаж нафти, вугілля та природного газу.

І лише після того, як весь світ облетіли фото- та відеодокази звірств російської армії в Бучі та інших містах та селах України, Євросоюз нарешті наважився заговорити про ембарго на постачання російських енергоносіїв у Європу. До п'ятого пакету санкцій увійшли:

  • заборона імпорту російського вугілля;
  • заборона на постачання зброї в росію;
  • заборона заходу в порти Євросоюзу кораблів під російським прапором та інші санкції.

Але навіть тепер заборону імпорту вугілля на прохання Німеччини було відкладено до серпня. А про заборону купувати російські нафту і газ навіть не йшлося.

Єдиною країною, яка повністю заборонила імпорт російських газу, нафти та вугілля, стали США.

Після обстрілу залізничного вокзалу у Краматорську 8 квітня Франція оголосила про готовність відмовитись від російської нафти. Але чи станеться це, залежатиме від того, хто переможе на президентських виборах – президент Емманюель Макрон чи проросійська Марін Ле Пен.

Друзі росії: хто допомагає обходити заборони

Ключовою країною, на яку вирішила спертися росія у справі обходу санкцій та зниження наслідків їхньої дії, став Китай. На тлі можливої відмови європейських країн від російського вугілля та нафти Китай почав нарощувати їх купівлю, при цьому розплачується не доларами, а юанями.

Зростають постачання газу в Китай газопроводом «Сила Сибіру» в рамках довгострокового контракту між Газпромом і CNPC. Найбільша нафтогазова компанія «Сібур» має намір на 40% збільшити постачання до Китаю полімерів.

Крім того, саме на Китай росія розраховує в плані заміщення високотехнологічних товарів та запчастин, що раніше постачалися з європейських країн.

Але у китайців щодо рф свої інтереси.

«Китай є ключовим вигодонабувачем у нашій війні. росія стає сировинним придатком Китаю, який отримає як дешево сировину, так і зможе скуповувати збанкрутілі російські підприємства», – упевнений Сергій Фурса.

Другою великою країною, яка поряд з Китаєм не засудила напад росії на Україну, стала Індія. Саме Індія у березні почала активно скуповувати російську нафту за зниженими цінами.

З початку березня для відправки до Індії відвантажено п'ять партій російської нафти, або близько 6 млн барелів. Іншими словами, за один місяць Індія імпортувала з росії наполовину більше нафти, ніж за рік.

Москва зробила знижку для Індії в розмірі до $35 за барель (йдеться про російську марку нафти Urals – ред.) від ціни, яка була до кінця лютого.

Але при цьому росія пропонує оплачувати нафту рублями з використанням Системи передачі фінансових повідомлень – російського аналога SWIFT.

Москва і Делі мають намір розширювати застосування механізму розрахунків у національних валютах, крім того, вони спільно працюють над створенням альтернативи системі SWIFT, від якої почали відключати російські банки.

І, звісно, не можна не згадати Угорщину, яка не втомлюється демонструвати свою дружбу та лояльність до росії, починаючи від заборони на транзит зброї для України через свою територію і закінчуючи готовністю платити рублями за російським контрактом, ігноруючи при цьому спільну позицію Євросоюзу.

А чи все так добре і безхмарно в росії?

Вже 4 квітня росія не змогла здійснити виплати за євробондами «росія – 2022» та «росія – 2042» на суму 649,2 млн доларів, оскільки іноземний банк-кореспондент відмовив у виконанні доручень у доларах. Тому було зроблено заяву, що росія погашає борги... рублями.

Ясна річ, таке погашення не могло вважатися проведеним, і було запущено механізм 30-денного відліку. Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's, що входить до трійки найвпливовіших міжнародних рейтингових агенцій, оголосило т.зв. «вибірковий дефолт» росії в іноземній валюті.

Якщо до 4 травня оплату в доларах (а не в рублях) не буде здійснено, це означатиме дефолт росії. Втім, і без цього вже очевидно: іноземних інвесторів росії не бачити ще дуже довго.

Центробанк росії зафіксував зниження платежів у сфері видобутку нафти та газу. Вхідні платежі у галузі в березні знизилися на 47,8% до середніх рівнів за четвертий квартал минулого року. Санкції починають діяти.

Популярний російський телеграм-канал Banksta повідомляє: річна інфляція в рф прискорилася до 16,7%, що є максимумом з березня 2015 року. У лютому інфляція становила 9,15%, а січні – 8,7%.

Чудово розуміємо, що цифри занижені. Але навіть цілком лояльні до путінського кривавого режиму ЗМІ визнають: все не ідеально. Корабель «економіка росії» взяв чіткий курс за російським військовим кораблем.

«Економіки Ірану та Північної Кореї існують під санкціями десятиліттями і не розвалюються. Їх не можна назвати успішними, у країнах спостерігається дефіцит, висока інфляція, а іноді голод.

Росія до 2014 року змогла вийти на досить непогані економічні показники, які почали буксувати ще за кілька років до анексії Криму. І замість того, щоб розвиватися і перейти до переліку країн з найвищим достатком, росіяни вдалися до відновлення імперії через війну.

Санкції через кілька років призведуть до значно нижчого ВВП на душу населення, ймовірно, скоротять його удвічі. Але за фактом, падіння рівня життя в росії мало кого хвилює, зокрема, її громадян. Тому першочергова мета санкцій – не дати окупантам ресурсів для нарощення військових сил, а не загроза економічним негараздам.

У минулому у росії також була досить розвинена фінансова система з невеликою кількістю обмежень на рух капіталу. Курс рубля коливався на ринку з часів дефолту 1998 року. Цього більше немає, центральний банк ввів велику кількість обмежень, внаслідок яких обороти на валютній біржі скоротилися в рази – з $15-20 млрд на день до $2-3 млрд.

Громадянам заборонено купувати валюту, іноземці що не можуть вивести валюту з країни.

У ситуації, коли більшість учасників ринку не має права купити валюту, не можна говорити про існування ринку. Є контрольований центральним банком обмежений обмін рублів.

«Я дуже сподіваюся, що Захід піде на ембарго нафти та газу та виключить можливість обходу санкцій через інші юрисдикції, такі як Дубай. Такі кроки болісні, але мало сумнівів, що до них доведеться вдаватися», – резюмував фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків у коментарі для Finance.ua.