Що таке SWIFT і як відключення від системи вдарить по росії

Санкції в дії

12 березня SWIFT перестав обслуговувати низку російських банків, які потрапили під санкції ЄС. Це «Промсвязьбанк», «Совкомбанк», «Новикомбанк», банк «Россия», «Открытие» и госкорпорация ВЕБ.РФ. Пояснюємо, що тепер чекає на рф.
Зміст

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) –
глобальна телекомунікаційна система, що забезпечує проведення міжнародних операцій.

Створена в 1973 році в Брюсселі для здійснення міжнародних платежів. У її створенні брали участь 239 банків з 15 країн.

За неповні пів століття SWIFT перетворилася на лідера галузі фінансових телекомунікацій, обробляючи в середньому близько 30 млн транзакцій щодня.

Систему SWIFT активно використовують у всьому світі не тільки банки, а й інвестиційні компанії, брокерські фірми, біржі, клірингові палати й інші організації.

Робота SWIFT заснована на передачі двох типів повідомлень:

  • фінансових (між користувачами системи);
  • системних (між користувачами та самою системою).

Оскільки SWIFT є найпотужнішою та розгалуженою системою передачі фінансових повідомлень у світі, її робота покладена в основу виконання всіх фінансових транзакцій та забезпечення всіх фінансових потоків між установами в різних країнах світу. По суті, SWIFT є аналогом кровоносної системи тільки для руху грошей у світі.

Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Відключення від SWIFT як інструмент тиску

Як покарання відключення від SWIFT було застосовано щодо банків двох країн: Ірану та КНДР.

2 березня 2012 року в межах санкцій ЄС проти Ірану 14 іранських банків були позбавлені можливості використати SWIFT, що призвело до серйозних труднощів у зовнішній торгівлі ісламської республіки.

Через п'ять років аналогічно були відключені кілька банків КНДР.

Відключення від SWIFT тієї чи іншої установи позбавляє її можливості як надсилати гроші за кордон, так і отримувати їх звідти. Отже, відключений від SWIFT банк не в змозі виконувати свої функції із забезпечення банківських операцій для експортерів та імпортерів.

По суті, якщо всі банки будь-якої країни будуть відключені від SWIFT, вони не зможуть забезпечувати зовнішньоекономічні операції.

Чим відключення загрожує російським банкам

Відключення підсанкційних російських банків призведе до неможливості виконання ними функцій обслуговування своїх клієнтів: як експортерів енергоносіїв (нафти та газу), так й імпортерів різних товарів з-за кордону. Тобто, простіше, банки не зможуть отримувати валюту за продані за кордон нафту та газ.

У 2014 році, після анексії Криму й окупації частини Донбасу, росія, побоюючись відключення від телекомунікаційної системи SWIFT та намагаючись пом'якшити удар, почала розробляти свою власну систему як альтернативу SWIFT. Вона дістала назву СПФП – «система передачі фінансових повідомлень».

До середини 2018 року учасниками СПФП стали понад 400 фінансових організацій – переважно російські банки.

СПФП копіює SWIFT і дозволяє російським банкам взаємодіяти між собою. Водночас СПФП поки що поступається SWIFT за функціональністю. Вона забороняє переказ коштів за кордон, не дозволяє відправляти масові реєстри у складі одного повідомлення, має досить жорсткі вимоги щодо безпеки.

Отже, функціонування російських банків усередині рф не порушиться у разі відключення їх від системи SWIFT. А от зовнішні операції вони не зможуть проводити. По суті, торгівля нафтою, газом, вугіллям, пшеницею тощо буде паралізована.

Як альтернатива Росія може спробувати працювати через банки Китаю. Але це буде не повноцінна заміна, до того ж допомагати тим, хто під санкціями, небезпечно: китайські банки за таку допомогу можуть самі потрапити під санкції.

Тому очікується, що удар буде доволі відчутним. Як це буде на практиці, незабаром побачимо.

Visa та MasterCard йдуть з росії

Згадуючи відключення російських банків від SWIFT, варто окремо згадати вихід з росії найбільших міжнародних платіжних систем – Visa та MasterCard. Що це означає?

Насамперед, те, що картки Visa та MasterCard, випущені російськими банками, не працюватимуть за кордоном. Недарма тим туристам, які зараз перебувають за межами росії, було рекомендовано знімати з картки готівку в банкоматах, оскільки найближчим часом картки перестануть працювати.

Аналогічно, в росії іноземні туристи не зможуть розплатитися картками Visa та MasterCard або зняти з них готівку.

Усередині самої Росії картки працюватимуть, тому що їх обслуговування підхопить внутрішньоросійський процесинг. Проте випускати нові картки Visa та MasterCard банки вже не зможуть і повністю перейдуть на картки російської платіжної системи «Мир».

Єдиний варіант для виїзду за кордон, який залишається у росіян, – розпочати випуск платіжних карток китайської міжнародної платіжної системи UnionPay.

В даний час МПС UnionPay хоч і перевершила за обсягом платежів і Visa, і MasterCard, однак лише 0,5% платежів проводиться поза Китаєм. Тепер вона може отримати друге дихання на просторах росії.

Короткі підсумки

1. Чи смертельно відключення росії від SWIFT, а також припинення роботи Visa та MasterCard на території рф? Ні, не смертельно. Але досить болісно.

2. Хто відчує на собі наслідки запроваджених санкцій? Всі: від олігархів до простих росіян із глибинки, які й долара/євро в руках ніколи не тримали.

3. Чи намагатиметься росія протистояти запровадженим санкціям? Так, уже активно протистоїть. Чого вона досягне, покаже час. Але вже зараз аналітики сходяться на думці, що російській економіці кінець. Про це говорять навіть у самій рф.

Наприклад, лояльний до Кремля олігарх Олег Дерипаска на Красноярському економічному форумі 3 березня 2022 заявив: «Ми з такими викликами ще не стикалися. Залізна завіса вже опустилася. Беремо кризу 98-го та множимо на три».