0 800 307 555
0 800 307 555

Які країни приймають біженців з України

Інструкція та корисні контакти

З 24 лютого, з початку вторгнення Росії в Україну, люди виїжджають до сусідніх країн – Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Словаччини і т.д. У цьому матеріалі Finance.ua зібрав інформацію, яка може знадобитись для переселенців.
Зміст

Зазначимо, що під час воєнного стану заборонено виїзд за межі України громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Винятки становлять чоловіки, які мають:

 • посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
 • висновок військово-лікарської комісії про непридатність.

Крім того, обмеження не стосуються осіб:

 • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
 • які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
 • на утриманні яких є дитина з інвалідністю.

А також тих, хто є:

 • усиновлювачем;
 • опікуном, або чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення АТО.

Для перетину кордону візьміть із собою найважливіші документи – внутрішній паспорт, якщо є – закордонний паспорт, свідоцтва про народження дітей, які подорожують з вами, медичну документацію. Можна також в’їжджати з домашніми тваринами без ветеринарного паспорта. Для перетину кордону дитини дозвіл від другого з батьків (батька) наразі не потрібен. Дитина може перетнути кордон без присутності батьків. Потрібно заповнити довіреність. Волонтери на кордонах України з Польщею, Молдовою, Румунією біля пунктів пропуску забезпечують українців їжею та гарячими напоями.

Якщо ви виїхали за кордон і шукаєте житло та трансфер, то заповніть цю анкету.

До західної частини України можна дістатися на потягах, які відправляються зі столичного вокзалу. Потяги курсують навіть під час дії комендантської години. Укрзалізниця постійно оновлює інформацію щодо курсування потягів. Зазначимо, що охочих виїхати дуже багато, і всім не вистачає місця.

Посилання, які можуть стати в пригоді:

 

Польща

Потрапити в Польщу можна на своєму авто. Раніше потрібно було обов’язково мати поліс страхування – «зелену карту». Без поліса до країни не пускали, але 28 лютого стало відомо, що кордони Польщі, Словаччини, Угорщини громадяни України можуть перетинати без полісів «Зелена карта». Таке рішення підтримала ще й Молдова. Українські прикордонники також не вимагають наявності полісу «Зелена карта». Для інших країн – поліс знадобиться.

Вже із західних областей залізницею можна дістатися до Польської Республіки. Польська залізниця дозволила українцям безкоштовно користуватися поїздами категорії TLK та IC до 25 березня. Для цього при посадці достатньо показати документ, що посвідчує особу.

Відзначимо, що на кордоні з Польщею кілометрові черги, і своєї черги можна чекати декілька діб.

Від 25 лютого у всіх автомобільних пунктах пропуску на кордоні з Польщею у Львівській області, а також у пункті пропуску «Устилуг», що на Волині, здійснюється пропуск осіб, які перетинають кордон пішки. До цього піший перетин кордону був можливий лише в пункті пропуску «Шегині».

Всі пункти пропуску на польсько-українському кордоні за посиланням.

На урядовому сайті Республіки Польща зазначено, що потрапити в країну можна навіть без закордонного паспорта. Але в такому разі потрібно подати заяву про міжнародний захист на польському кордоні. Важливо мати з собою інший документ, що посвідчує особу, і під час опитування на кордоні пояснити, що ви хочете подати заяву на отримання статусу біженця в Польщі. Також необхідно буде пояснити, чому ви тікаєте з України.

Після прибуття в Польщу українці можуть скористатися допомогою, яку пропонує польський уряд. Потрібно звернутися в один із перерахованих нижче пунктів прийому громадян. У цих пунктах можна буде отримати харчування, можливість відпочинку та необхідну інформацію.

Адреси пунктів прийому українських громадян:

Від кордону в Польщі автобусний перевізник Flixbus безкоштовно перевозить біженців. Рейс курсує від Перемишля та Жешува і розвозить людей по території Польщі. Отримати безкоштовний квиток можна на вокзалі у Перемишлі в працівника компанії, який одягнений у фірмову зелену куртку з логотипом «Flixbus». Також можна отримати онлайн-квиток. Для цього потрібно надіслати запит на електронну пошту service@flixbus.com.ua з темою листа «Україна». В тексті листа треба вказати місто відправлення (Перемишль або Жешув) та місце призначення, своє ім'я та прізвище, номер телефону та адресу електронної пошти, на яку прийде квиток.

На сайті www.ukrainesupport.net зібрані пропозиції житла для осіб, які виїжджають з України через воєнні дії. Там можна дізнатися про доступні варіанти житла в усіх регіонах Польщі. У кожній пропозиції вказано, скільки людей можна розмістити, а також чи придатне це житло для дітей, чи виключно для дорослих.

Словаччина

Українців, які не мають закордонних паспортів, Словаччина приймає за внутрішніми паспортами. Українці, які наразі мають потребу виїхати закордон, але не мають закордонного паспорту можуть виїхати через пункти пропуску на кордоні зі Словаччиною в Ужгороді, Великому Березному та Малих Селменцях. Громадянам, які мають закордонні біометричні паспорти радять їхати через контрольно-пропускні пункти Румунії та Угорщини, щоб не накопичувати черги на українсько-словацькому кордоні. Це КПП на кордоні з Румунією – Дяково, Солотвино, а також на кордоні з Угорщиною – Лужанка, Вилок, Дзвінкове, Косино.

 

Поки люди очікують у чергах, аби перетнути кордон, їм допомагають волонтери. Допомагають харчами, навіть підгузками для маленьких дітей.

На кордонах вже є кілька об’єктів для тимчасового розміщення.

Багато людей, благодійні організації та установи відправили матеріальну допомогу на кордон або приїхали туди, щоб допомогти на місці.

В країні обіцяють, що всі українці отримають притулок і дозвіл на роботу. Уряд також фінансово підтримає всіх людей, що надають житло біженцям.

Угорщина

Державна прикордонна служба радить українцям, які хочуть виїхати з України, прямувати до пунктів пропуску на кордоні з Угорщиною – «Тиса», «Дзвінкове», «Косино», «Лужанка», «Вилок».

Потрібно взяти з собою хоча б мінімальний перелік документів, які дадуть змогу встановити особу та особу дітей, а також документи, які зможуть довести ваші родинні зв’язки з неповнолітніми, які слідують без супроводу хоча б одного з батьків, а з іншими родичами.

Актуальну інформацію щодо завантаженості пунктів пропуску радять відстежувати на офіційному сайті Держприкордонслужби та на фейсбук-сторінці Західне регіональне управління Держприкордонслужби України-Західний кордон.

Угорщина створює центри для біженців. Шість центрів допомоги почали працювати з понеділка, 28 лютого, вздовж кордону з Україною.

За посиланням карта, на якій червоним позначені пункти допомоги, де можна відпочити, а синім, де приймають на ніч.

Молдова

КПП на спільному кордоні з Молдовою працюють у посиленому режимі. Тим українцям, хто перетне кордон з Молдовою, безкоштовно нададуть екстрену медичну допомогу, харчування від компанії Pegas та ін. Банкомати від банку Maib не будуть брати комісію по операціях з українських карт.

Пошук житла:

Безкоштовне харчування

 • Pegas — сертифікати на їжу (з українським паспортом), підійти до магазину на вулиці АЛБІШОАРА +373 (60) 003948

Медична допомога:

Чехія

Для в’їзду до Чехії достатньо лише біометричного паспорта. Діти можуть приїздити без паспортів тільки зі свідоцтвом про народження, підійде навіть табель зі школи. По приїзду українці можуть придбати медичне страхування.

Тим, хто шукає житло чи потрібно вирішити проблеми з документами, звертайтеся на гарячу лінію за телефоном +420 974 801 802 або електронною поштою: ukrajina@mvcr.cz.

Користувачі мобільних операторів T-Mobile і Vodafone CZ можуть безкоштовно телефонувати з Чехії на всі номери українських операторів. Оператором O2 дзвінки будуть рахуватися за тарифом дзвінків до країн ЄС.

Також всі власники закордонного паспорту України мають право на безплатний проїзд у всіх потягах «Чеської залізниці».

Реєстраційний формуляр для тих, кому потрібне житло у Чехії.

Чехія також готує урядові будівлі, готелі та приватні будинки для розміщення біженців. Прага готова відкрити футбольний стадіон Страгов, щоб надати тимчасове житло нужденним українцям.

Телефон гарячої лінії (житло, документи тощо): +420 974 801 802 (працює цілодовобо)

Електронна пошта: ukrajina@mvcr.cz

Сайт: mvcr.cz/ukrajina

Якщо вам потрібна медична допомога: +420 226 20 1221 (і після під'єднання натискайте 8)

Доступні пропозиції поселення: https://bit.ly/3pleKfn

Румунія

Перетнути кордон можна з внутрішнім паспортом в 4 пунктах: Дяково, Солотвино, Порубне, Орлівка. Але ті, хто перетнув кордон в Молдову без закордонного паспорта (з іншим документом), не зможуть їздити далі Румунією та в інші країни (авіасполученням). Для тварин не потрібно паспортів. На кордоні працюють українськомовні волонтери (Солотвино, Порубне). Забезпечується тимчасове проживання, харчування, транспорт.

Волонтери зібрали інформацію про черги у пунктах переходу та оновлюють її. Вся інформація доступна у файлі за посиланням.

Громадські організації та місцевих волонтерів, готових допомагати біженцям з України в Румунії – можна шукати у цій групі Romania Insider.

Допомога українським громадянам, які потребують своєчасної та достовірної інформації: про порядок в‘їзду в країну, про те, як подати заяву на отримання притулку в Румунії, їхні права та обов’язки, корисні ресурси тощо – https://dopomoha.ro/uk?fbclid=IwAR3q1kla1W3Rb9yIhEOQ6nMU1zdjh7QX82ym9kr0LmpN1paXfFitSv2x2tM

Допомога українцям у Румунії – https://refugees.ro/

Португалія

Як отримати статус біженця?

В будній день з 9.00 прийти в SEF ( Serviço de Estrangeiros e Fronteiras) за адресою R. Passos Manuel 40, 1150-053 Lisboa. З собою мати український або закордонний паспорт. Там потрібно буде заповнити анкету. Статус біженця буде розглядатись протягом 30 днів.

Що ви отримаєте?

 • Можливість легально залишитися в Лісабоні
 • 150 євро допомоги в місяць
 • Притулок
 • Мовні курси
 • Можливість допомогти рідним, якщо вони приїдуть до Португалії.

Зазначемо, що згідно до Дублінських угод, ви можете податись на біженця лише в 1 країні ЄС. Залишатись на території країни потрібно до утвердження статусу (приблизно 30 днів).

Загальна допомога в Португалії – https://t.me/+j3_sMgK6QG8yMmVi

Пошук житла – https://t.me/lisbonuarazom

Пошук роботи – https://t.me/+yBKFvHY8dohiNzEy