Як ви платитимете за газ з 1 травня
Річна «підписка» на паливо
Finance.ua пояснює, як ми платили за газ раніше та як будемо платити.
- Чи можна буде змінити постачальника газу й відмовитися від річних тарифів.
- Як перейти на комерційний контракт й отримати щомісячні, щоквартальні та піврічні тарифи.
- Що робити субсидіантам і пільговикам та найголовніше – скільки коштуватиме газ.
З 1 травня 2020 року в Україні запрацював газовий ринок для населення. Кожен побутовий споживач отримав можливість самостійно обирати постачальника газу з найвигіднішою для себе пропозицією ціни.
Передбачалось, що постачальники газу пропонуватимуть споживачам постійний тариф і завчасно попереджатимуть у разі його зміни…
Донині вартість газу змінювалась ледь не щомісяця. Як правило, взимку газ був дорожчим, а влітку – дешевшим.
Деякі постачальники пропонували споживачам квартальні, піврічні або річні тарифи. Вимагали оплатити весь річний обсяг газу авансом або ж пропорційно розподіляли оплату на кожен місяць. Тобто споживачі могли порівнювати тарифи від різних постачальників, обирати оптимальний варіант і тоді укладати договір.
Станом на 1 березня 2021 року, за даними НКРЕКП, лише 600 тисяч українських споживачів скористались цією можливістю і змінили постачальника газу.
Отже, більшість споживачів досі не знають про таке нововведення і просто виявились не готовими до запуску ринкової моделі.
Та й сама модель виявилась неефективною після початку опалювального сезону, коли ціна газу на європейських хабах почала стрімко зростати, і деякі постачальники різко підвищили свої тарифи.
Уже в січні 2021 року українці отримали платіжки з величезними сумами, оскільки подорожчав не лише газ, але і його розподіл (з 2020 року – це дві окремі послуги. – Ред.).
Внаслідок суттєвого похолодання у Європі, вартість газу зросла від 7 до 10 гривень за кубометр, а тариф на розподіл газу в деяких регіонах збільшився до 3,34 гривні за кубометр. Його затверджує регулятор для кожного облгазу.
Після цього в багатьох містах України відбулись численні «тарифні протести». Кабінету міністрів довелось втручатись у ситуацію, встановивши граничну ціну газу для населення до 31 березня 2021 року на рівні – 6,99 гривень за кубометр.
Відповідно, НКРЕКП встановила граничний тариф на розподіл газу на рівні 1,79 гривень за кубометр.
Таке рішення знизило напругу в суспільстві, але викликало, щонайменше, здивування в МВФ, оскільки вільний газовий ринок – це ключова умова надання кредитів.
Тому уряд запровадив обов’язкові річні тарифи на газ, які на його думку, дозволять споживачам прогнозувати свої витрати і захиститись від зловживань постачальників.
Річні тарифи на газ будуть чинними з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року.
Постачальники газу повинні до 25 квітня 2021 року сповістити всіх побутових споживачів, якими будуть фіксовані тарифи впродовж найближчих 12 місяців.
Перехід на річні тарифи відбудеться для споживачів автоматично.
Споживачі, які обрали річні тарифи ще у 2020 році, платитимуть за газ за ціною, яка зафіксована у контракті з постачальником, коли завершиться термін його чинності, їх автоматично переведуть на нові річні базові тарифи. Постачальники не зможуть протягом року збільшувати тарифи, але зможуть їх зменшувати.
Споживачі зможуть змінювати постачальника газу, якщо їх не влаштовуватимуть ціна та якість послуг.
Також споживачі зможуть відмовитись від базового річного контракту й обрати комерційний (щомісячний, щоквартальний або піврічний. – Ред.) контракт. Але отримуватимуть послуги за його умовами до 30 квітня наступного року, оскільки постачальник має право, але не зобов’язаний, відмовити споживачеві в поверненні до річного тарифу.
Нагадаємо, газ, зазвичай, дешевшає влітку й дорожчає взимку (наприклад, влітку «блакитне паливо» може коштувати 4 грн/кубометр, а взимку – аж 10 грн/кубометр. – Ред.).
Це потрібно обов’язково враховувати споживачам, обираючи між річним, піврічним, квартальним і щомісячним контрактом.
Для переходу на інший контракт, споживачам необхідно обрати один із варіантів:
- надіслати звичайного листа на юридичну адресу постачальника;
- надіслати електронного листа;
- оформити відповідну заявку на сайті постачальника;
- повідомити оператора call-центру постачальника;
- зробити це через чат-бот чи мобільний застосунок.
Нових документів для переходу на інший контракт з тим самим постачальником подавати не потрібно.
Постачальник повинен впродовж 15 днів підтвердити отримання нової заявки від споживача. Якщо він відмовляє у переході на інший контракт, то має про це повідомити не пізніше 10 днів після отримання заявки.
Також постачальник зобов’язаний не пізніше ніж через 3 робочі дні повідомити споживача про перехід на інший контракт/тарифний план.
Крім того, постачальник має право змінити умови будь-якого комерційного контракту (мається на увазі, місячного, квартального або піврічного контракту. – Ред.), але зобов’язаний проінформувати про це споживача, мінімум за 30 днів до змін.
Про будь-які зміни постачальник має повідомляти в особистому кабінеті споживача або у квитанції шрифтом такого самого розміру та формату, яким зазначається сума для оплати за спожитий природний газ.
Варто підкреслити, що зміна ціни газу ще не означає зміни умов комерційного контракту. Постачальник також повинен зберігати усі умови базових та комерційних контрактів на своєму сайті протягом 3 років.
У базовому річному контракті, плата за газ надалі буде щомісячною та й механізм розрахунків залишиться незмінним: абоненти подаватимуть показники лічильника облгазу й лише після цього сплачуватимуть за послугу постачальнику.
Платити за газ потрібно буде до 25 числа кожного місяця за попередній.
У разі банкрутства постачальника або позбавлення його ліцензії, споживачів підключать до постачальника останньої надії – НАК «Нафтогаз України», але протягом 60 днів вони зобов’язані будуть знайти собі нового постачальника й укласти з ним контракт.
Для отримувачів пільг та субсидій нічого не змінюється: їм необхідно надалі сумлінно платити за газ до 25 числа і для переходу на іншого постачальника, не потрібно нікуди ходити. Постачальник самостійно обміняється усією інформацією з органами соціального захисту.
25 квітня компанії-постачальники газу оприлюднили свої базові річні тарифи, які будуть дійсними з 1 травня 2021 року до 30 квітня 2022 року.
Станом на ранок 27 квітня найдешевший газ пропонувала ТОВ «Агросинтез Трейдинг» – 7,80 за куб. м.
Найдорожчий тариф – 13,50 грн/куб. м – вийшов у трьох компаній: ТОВ «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія», ТОВ «Житомирська обласна енергопостачальна компанія», ТОВ «Херсонська обласна енергопостачальна компанія».
НАК «Нафтогаз України», яка є постачальником останньої надії, пропонує газ по 7,96 грн/куб. м.
Середня вартість газу по країні виходить 9,56 грн/куб. м.
Інфографіка: ГазПравда. Натисніть для збільшення, відкриється в новому вікні
Нагадаємо, на початку року після так званих «тарифних бунтів» в Україні уряд був змушений встановити граничну вартість газу для побутових споживачів. Зупинилися тоді на тарифі не вище 6,99 грн за кубічний метр газу.