0 800 307 555
0 800 307 555

Як змінити постачальника газу в Україні

Й обрати найвигідніший тариф

З 1 серпня 2020 року в Україні запрацював ринок газу для населення і держава більше не займається регулюванням вартості блакитного палива. Кожен побутовий споживач може обирати його постачальника залежно від ціни, сервісу та інших важливих критеріїв.
Зміст

Обрати або змінити постачальника газу з будь-якого куточка України можна в онлайн-режимі й нових труб до квартири чи будинку при цьому прокладати не потрібно.

За інформацією НКРЕКП, близько 120 тис. українців за останній рік скористались цією послугою, а ліцензії на торгівлю газом в Україні мають понад 500 компаній, хоча лише 50 з них створили необхідну інфраструктуру для роботи з побутовими споживачами.

Finance.ua детально розповість читачам, чому доцільно змінювати постачальника газу, які для цього потрібні документи, за якими критеріями потрібно обирати або змінювати постачальника газу.

Та головне – які тарифи краще обрати, й скільки доведеться витратити часу на цю процедуру.

Корисні поради й інструкції ви завжди можете знайти в нашому телеграм-каналі. Не забудьте підписати, щоб завжди мати до них доступ.

Навіщо змінювати постачальника газу

Ринкові відносини у сфері газопостачання – це давно поширена практика у Європі.

Раніше ви платили гроші монополістам, які вирішували скільки буде коштувати газ, а зараз ціна формується відповідно до ринкових засад і залежить від вартості закупівлі газу на європейських енергетичних біржах.

Крім того, головними причинами зміни постачальника газу є економія коштів та покращення сервісу обслуговування.

Якщо ви мали проблеми з неправомірними нарахуваннями, якістю обслуговування чи інформування – опція зміни постачальника газу саме для вас.

Чи потрібно прокладати нову трубу у разі зміни постачальника газу

Ні, газ від нового постачальника надходитиме по тих самих трубах. Газ від різних постачальників потрапляє до єдиної системи трубопроводів, де він змішується.

При зміні постачальника ви вибираєте не газ, а ціну.

Отже, ви й ваш сусід, у якого інший постачальник, споживаєте один і той самий газ, однак за різними цінами, з різним рівнем обслуговування і різною надійністю постачальної компанії.

Тому при зміні постачальника ви вибираєте не газ, а ціну, за яку компанія готова вам його постачати. Також сервіс, комфорт обслуговування, додаткові послуги. Та оцінюєте ризики банкрутства постачальної компанії.

За розподіл газу відповідають оператори газорозподільної мережі. В кожній області оператор ГРМ слідкує за тим, скільки газу споживає кожен клієнт і передає ці дані саме постачальнику. Тому, наприклад, якщо на поверсі є чотири квартири, власники кожної з них можуть мати різних постачальників, які постачатимуть газ через одну й ту ж трубу.

Як часто можна змінювати постачальника газу

Ви маєте право змінювати постачальника газу хоч щомісяця. Законодавство вас не обмежує у цьому.

Навіть, якщо при підписанні договору, ви уклали угоду на певний термін, ви можете змінити постачальника до закінчення терміну її чинності.

Чи можуть змінити постачальника газу отримувачі пільг і субсидій

Так. Крім того, процедура зміни постачальника для вразливих верств населення спрощена.

Клієнт при зміні постачальника вказує, що він отримує субсидію чи пільгу, а постачальник передає органам соціального захисту дані про клієнтів пільгової категорії і ціни до 20-го числа кожного місяця.

Споживачеві не потрібно самостійно звертатися до органів соціального захисту чи, тим паче, відвідувати ці установи особисто.

Чи можна змінити постачальника газу, якщо відключили газ

В період, коли у споживача відключили газ, змінити постачальника газу не можна. Після того, як газопостачання буде відновлене – обмежень щодо переходу до нової газової компанії не буде.

Чи можна змінити постачальника, якщо є борги за газ

Боргові зобов’язання можуть бути підставою для відмови в приєднанні з боку нового постачальника. Тому варто сплачувати його протягом 10 днів від отримання останнього рахунку від попереднього постачальника.

У разі, якщо ви не погоджуєтеся з нарахуваннями за спожитий газ, наприклад, через так звані «теплові» коефіцієнти, то боргове питання потрібно вирішувати в судовому порядку.

Водночас якщо клієнт визнає борги, їх можна реструктуризувати.

Суперечки та судові процеси не повинні стати на заваді і споживач має право обирати або змінювати постачальника газу.

Чи є законним нарахування температурних коефіцієнтів

Ще одним інструментом тиску на населення від монополістів є нарахування облгазами температурних коефіцієнтів.

Температурні коефіцієнти – незаконні, а їх застосування нині оскаржують у Верховному Суді. Однак варто розуміти, що остаточну крапку у питанні законності їх нарахування поставить тільки Суд.

Допоки рішення немає, користувачі мають вибір: або сплачувати додаткові нарахування, або спробувати оскаржити їх законність.

При виборі другого варіанту, варто дотримуватись такого алгоритму дій:

  • звернутися до свого постачальника газу (через кол-центр або електронною поштою) і з’ясувати, за що саме нараховано борг;
  • після – надіслати претензію постачальнику газу з вимогою перерахунку;
  • якщо цього не буде зроблено, тоді варто надіслати скаргу в НКРЕКП, в якій вимагати проведення позапланової перевірки ліцензіата, а також скаргу до Держпродспоживслужби;
  • якщо попередні дії не допомогли, варто подавати заяву до суду та вимагати зобов’язати постачальника усунути порушення і здійснити перерахунок у судовому порядку.

Яка процедура зміни постачальника газу

  • Можна скористатися сервісом «Газотека», який працює за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). На сьогодні це єдиний сервіс, який дозволяє порівняти всі пропозиції постачальників газу на ринку й оформити заявку на зміну онлайн.

    При виборі компанії важливо врахувати не лише ціну, а й відгуки клієнтів, фінансовий стан та якість обслуговування.

    Перевірити, чи компанія має право на постачання газу можна на сайті НКРЕКП за цим посиланням, потім вибрати розділ «Ліцензійний реєстр НКРЕКП». Файл із повним переліком ліцензіатів НКРЕКП завантажиться на комп'ютер. У цьому списку потрібно знайти постачальника природного газу за його юридичною назвою та у розділі «Статус ліцензії» перевірити її чинність.

  • Зібрати необхідні документи та подати заяву-приєднання.
  • Отримати повідомлення від нового постачальника про приєднання або відмову протягом 21 дня від подання заяви.
  • Отримати протягом 6 тижнів остаточний рахунок від попереднього постачальника та сплатити його протягом 10 днів з моменту отримання.

Вам не потрібно контактувати зі старим постачальником та отримувати довідку про відсутність боргу. Угода про постачання газу із попередньою газовою компанією розривається автоматично з моменту укладання нової угоди.

За якими критеріями потрібно обирати постачальника газу

Ціна

Найбільша економія передбачена передплатними тарифами «Річний» чи «Фіксований», за якими ціна є незмінною на увесь опалювальний сезон або рік.

Для короткострокових тарифів потрібно звертати увагу, як змінювалася ціна в обраного постачальника протягом трьох місяців.

Репутація компанії

Цей критерій включає:

  • час існування на ринку;
  • наявність ліцензії на постачання газу;
  • наявність контактних даних (телефонів, сайту);
  • доступність інформації про засновників, бенефіціарів та власників компанії і її статутний капітал.

Рівень обслуговування

До моменту зміни постачальника варто переконатися, що рівень сервісу вас задовольняє.

Необхідно зателефонувати в центр обслуговування і на власному досвіді перевірити, як компанія реагує на звернення та працює з клієнтами.

Врахуйте також відгуки про постачальника, зручність онлайн-інструментів, спеціальні умови та пропозиції для клієнтів.

Який тариф краще обрати та яка між ними різниця

Ціна газу за «місячним» тарифом змінюється щомісяця, а оплата відбувається наприкінці місяця.

Ціна газу за «фіксованим» тарифом залишається сталою протягом терміну, зазначеного в описі тарифу. Як правило, це період опалювального сезону чи весь рік.

Обираючи «фіксований» тариф, будьте готові оплатити 100% всього замовленого обсягу газу на сезон.

Існує й інша форма оплати за цим тарифом: «щомісячна післяоплата контрактного обсягу рівними частинами». Ви замовляєте необхідний обсяг газу наперед і сплачуєте за нього кожен місяць рівними частинами.

Як змінити постачальника газу через «Приват24»

Також ПриватБанк запустив онлайн-сервіс передплати й управління постачальниками комунальних послуг. За допомогою цього сервісу в Приват24 можна в кілька кліків змінити постачальника газу. Для цього необхідно:

  • на сайті Приват24 обрати розділ «Послуги/мої постачальники/газопостачання»;
  • обрати адресу квартири/будинку, яке необхідно перевести на обслуговування до нового постачальника газу;
  • перейти у вкладку «Газопостачання», далі обрати, наприклад, «Нафтогаз України»;
  • заповнити заявку на підключення, в яку внести персональні дані і EIC-код (індивідуальний газовий код квартири/будинку, зазначений в квитанції за розподіл газу);
  • підписати заявку за допомогою SmartID (цифровий підпис, відрізняється від ЕЦП тим, що ключ не потрібно носити з собою на флешці – SmartID зберігається в надійному хмарному сховищі);
  • після відправки заявки з клієнтом протягом трьох днів зв’яжуться представники постачальника газу.

Які документи потрібні для зміни постачальника газу

  • Заява-приєднання до умов договору постачання природного газу з підписами власника та за наявності співвласників (підписи зареєстрованих осіб, що проживають в помешканні, непотрібні).

    У заяві-приєднання необхідно вказати EIC-код – «персональний газовий номер» об’єкта газопостачання, який містить 16 символів (літери та цифри). Дані про ЕІС-код можна знайти: в особистому кабінеті оператора ГРМ (облгазу), в розділі Особисті дані; в додатку до договору постачання газу під назвою Заява-приєднання; в рахунку за розподіл газу (якщо в поточних платіжках дані відсутні, радимо використовувати рахунки, надіслані до червня 2020 року. Ред.).

  • Копія паспорта (всі сторінки). Деякі постачальники просять поставити електронний підпис, декотрим досить фотографії паспорту.
  • Копія ідентифікаційного коду.
  • Свідоцтво на право власності будинком чи квартирою.
  • Остання платіжка за розподіл газу.

Обов'язковим є підписання заяви, адже заява без підпису є підставою для відмови в приєднанні. Ви можете скористатись електронним підписом чи роздрукувати заяву і підписати вручну.

Зверніть увагу, якщо у квартирі декілька співвласників – кожен має поставити свій підпис. Далі підписану заяву разом з усіма іншими документами варто надіслати на поштову чи електронну адресу постачальника, або принести їх до офісу компанії.

Що робити після подання документів

Наразі процес зміни постачальника не складний, однак потребує додаткового контролю з вашого боку. Зокрема, варто перевіряти факт реєстрації та опрацювання компанією заяви.

Якщо ви не отримали відповіді протягом 21 дня, зв’яжіться з новим постачальником та уточніть статус вашого звернення.

Зауважте, що ви гарантовано отримуватимете газ від попереднього постачальника, аж до моменту початку постачання від нового постачальника.

Компанії, які зацікавлені у нових клієнтах, як правило, не зволікають із розглядом заявки.

Коли і куди передавати покази лічильників газу після зміни постачальника

Після зміни постачальника газу процес передачі показів лічильника не змінюється. Розподільча компанія, яка здійснює облік газу та надсилає вам рахунок на розподіл газу також не змінюється.

Передавати покази лічильників, як і раніше, потрібно з 1 до 5 числа щомісяця.

Куди можна скаржитися на погану якість обслуговування постачальника газу

Ви можете поскаржитись безпосередньо постачальнику, а також НКРЕКП. Онлайн-скаргу можна зручно подати, використовуючи мобільний застосунок «Енергетика Онлайн».

Що буде у разі банкрутства постачальника газу

У разі банкрутства чи неспроможності постачальника виконувати свої обов’язки з газопостачання, його клієнти автоматично перейдуть до постачальника «останньої надії», яким є державний НАК «Нафтогаз України». Але вони зобов’язані протягом двох місяців знайти собі нового постачальника.