Як віддати дитину в школу або садочок за кордоном
Про Польщу, Чехію, Німеччину й інші країни
Так, в Україні продовжує роботу Всеукраїнська школа онлайн, утім, далеко не всі біженці мають постійний доступ до Інтернету.
Окрім того, діти мають перебувати під наглядом, адже багато батьків уже починають виходити на роботу.
А у декотрих країнах навчання дітей, навіть з інших країн, є обов’язковим. Не слід забувати про соціалізацію. Хоч переважна більшість українців (79%), які залишили Україну, планують повернутися додому після закінчення війни, про що свідчать результати опитування Центру Разумкова, поки не зрозуміло, коли це стане можливим.
Зібрали для вас інструкції, як віддати дітей в школу або садочок за кордоном.
Ще більше корисних статей – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Ця сусідня країна прихистила найбільшу кількість біженців з України – понад 2,6 млн людей. Не дивно, що уряд Польщі зробив усе, щоб максимально спростити прийом українських дітей до місцевих шкіл.
Щоб віддати дитину в дитячий садок чи школу в Польщі, потрібно спочатку отримати PESEL – це такий собі ідентифікаційний номер у реєстрі людей, які постійно або тимчасово проживають на території країни.
Для цього потрібно звернутися до Центру обслуговування мешканців уряду міста та заповнити відповідну анкету. Видається PESEL безкоштовно.
Найголовніше, що потрібно пам’ятати – незнання дитиною польської мови не є перешкодою для прийняття до школи. Навчання дітей у віці 7-18 років у державних школах є безкоштовним. Для учнів, які недостатньо володіють польською мовою, школа організовує додаткові безкоштовні уроки польської мови.
Щоб відправити дитину в одну зі шкіл Польщі, потрібно зібрати документи про попереднє навчання – атестати, довідки тощо.
Якщо ж у вас їх немає (що найімовірніше), потрібно написати заяву про загальну кількість закінчених років навчання та зазначити заклад, в якому дитина навчалася.
Далі вам потрібно буде зв’язатися зі школою і подати заяву про прийняття. Рішення ухвалює директор. Як показує досвід біженців, поляки приязно й щиро ставляться до українських дітей і проблем зі вступом не виникає. Єдиною перепоною може стати відсутність вільних місць у школі.
Якщо ж у вибраній школі бракує місць, потрібно зв’язатися з управлінням ґміни (адміністративна одиниця в Польщі, місто, село або група сіл і міст. – Ред.), де ви проживаєте, та попросити вказати школу, яку зможе відвідувати дитина. Перелік шкіл також доступний у Реєстрі шкіл та навчальних закладів.
Додаткову інформацію можна отримати за телефоном +22 34 74 708 або електронною поштою ukraina-szkola@mein.gov.pl.
Румунія стала другою країною за кількістю приймання українських біженців – понад 716 тис. На початку березня румунський уряд ухвалив низку нормативних документів щодо підтримки дітей-біженців з України, щоб вони отримали в школах ті самі права, що й румунські учні.
Зокрема українські діти в Румунії мають право на проживання в школах-інтернатах, дотації на шкільне харчування, отримання одягу, взуття та шкільного приладдя. Окрім того, українські діти можуть додатково вивчати румунську мову – це мають забезпечити заклади освіти.
Румунське Міністерство освіти хоче збільшити на 20% кількість місць у школах, щоб прийняти українських дітей, а також за потреби забезпечити додаткових педагогів.
Навчання в державних школах дітей до 18 років – безкоштовне. Для зарахування в школу потрібно написати відповідну заяву.
Ця країна – в лідерах, які прийняли найбільше біженців з України. Сюди вже виїхали понад 428 тис. українців.
Щоб віддати дитину в школу в Угорщині, потрібно спочатку подати документи на отримання притулку, а потім звернутися із заявою до відповідного управління освіти. Їхній перелік можна знайти за посиланням.
Діти, які не зареєстровані для отримання статусу притулку, але мають дозвіл на проживання більше трьох місяців, також можуть ходити до місцевих шкіл.
Угорський уряд забезпечує харчування вихованців садочків, учнів шкіл і професійно-технічних училищ.
Крім того, діти з випускних класів можуть тут скласти іспити для отримання атестату зрілості. Але зверніть увагу, що доведеться складати угорську мову.
Школи пропонують додаткові заняття у другій половині дня з вивчення угорської. За це на кожну дитину уряд додатково виділяє 130 тис. форинтів (345 євро) на місяць.
Окрім того, Печський університет й Університет Корвіна в Будапешті запропонували можливість декотрим студентам з України продовжити навчання у них.
Понад 417 тис. українців виїхали до Молдови, рятуючись від війни. Міністерство освіти та досліджень затвердило інструкцію щодо зарахування до загальноосвітніх навчальних закладів Молдови дітей із сімей біженців з України.
Відповідно до цього документа, навчання у статусі учня можливе після визнання й еквівалентності періоду навчання у відповідному порядку. До завершення цієї процедури дитина матиме статус «слухач». Це, зокрема, передбачає участь в освітньому процесі без обов’язкового шкільного навчання з реєстрацією дитини в тимчасовому журналі.
Щоб дитину зарахували до школи в Молдові, батьки або її законні опікуни повинні подати заяву, залежно від місця тимчасового перебування, до Місцевого Спеціалізованого Органу у галузі Освіти, адміністрацію місцевої публічної влади. Заява має включати:
- загальні дані про дитину (прізвище, ім’я, дата та місце народження); загальні дані про одного з батьків (прізвище, ім’я, дата та місце народження);
- зазначення мови навчання/спілкування;
- місце тимчасового проживання на території Республіки Молдова;
- телефон для контакту (e-mail) одного із батьків;
- сертифікат COVID-19 (виданий Центром тимчасового розміщення або місцевим Центром сімейних лікарів – залежно від розташування).
У разі, якщо у вас відсутні документи про академічну успішність дитини, школа може встановити свої механізми оцінювання для проходження процедури визнання та еквівалентності періодів навчання.
Словаччина вже прийняла понад 326 тис. українців.
Для дітей до 16 років навчання в школі є обов’язковим. Діти українців також можуть у них навчатися. Для цього потрібно повідомити в поліцію, що ви потребуєте тимчасового притулку. Вам мають видати документ про початок цього процесу.
З таким документом треба навідатися до школи, в яку ви хочете віддати свою дитину, та поставити до відома дирекцію. У школі з’ясують рівень володіння дитиною словацькою мовою і загальний рівень знань. На основі цих даних дитину зарахують до відповідного класу.
Дирекція також має забезпечити для дитини вчителя для вивчення словацької мови.
Ви також можете отримати необхідну допомогу українською за телефонами: +421910944825, +421950511776, +421951141060, +421951300053, +421951453061.
Навчання у державних чеських школах – безкоштовне. Наразі при школах формують адаптаційні курси з чеської мови, утім, у школах, де мало дітей з України, нових учнів зараховують у звичайні чеські класи.
Навчання, відповідно, відбувається чеською. Керівництво школи має призначити вашій дитині асистента, а також додаткові заняття з чеської мови.
Для зарахування дітей до школи в Чехії батьки чи законні опікуни мають звернутися до найближчої школи за місцем проживання. Якщо в ній немає вільних місць, звертатися потрібно до муніципалітету за місцем проживання, де вам мають добрати відповідну школу.
Якщо в школі набирається від 15 дітей навіть різного віку, там можуть створити спеціальній спільний клас, в якому викладатимуть, окрім обов’язкової чеської програми, окремі українські предмети. Для цього залучатимуть українських вчителів.
Якщо вас цікавить саме такий клас, найкраще – зареєструватися на сайті Благодійного фонду «Діти України».
Зверніть увагу, що Чехія поки не може забезпечити навчання дітей з випускних – 9-11 – класів. Вони наразі мають продовжувати навчання онлайн. Прийняти до школи їх зможуть лише наступного року.
Міністри освіти та науки Литви, Латвії та Естонії ще в березні зробили спільну заяву, запропонувавши здобувачам освіти з України можливість продовжити навчання на всіх освітніх рівнях, тобто від садочків до університетів.
За словами міністерки науки, освіти та спорту Литви Юргіти Шюгждінене, у Литву прибули 18 230 дітей з України, 8591 з яких уже зареєстрували в школах і садочках. Окрім того, зареєстрували 120 студентів з України, ще 250 чекають на свою чергу.
Українським дітям створена можливість вивчення української мови, але проблема у недостачі педагогів, які викладають солов’їну – їх усього 60 на всю Литву.
Раніше Шюгждінене повідомила, що діти з України можуть обирати між навчанням литовською мовою та мовами нацменшин. Але можливості вибору обмежені – це пов’язано із завантаженням навчальних закладів.
На початку березня Сейм ухвалив закон про підтримку цивільного населення України. Відповідно до нього, всі громадяни інших країн на території Латвії мають рівні з громадянами Латвії права на освіту.
Середня освіта в державних школах безкоштовна. Наразі навіть приватні заклади освіти безоплатно надають місця українським дітям.
Діти можуть здобувати освіту латиською мовою, дошкільну та початкову освіту – також мовою національної меншини, зокрема, українською.
У школах нацменшин навчання з 1 до 9 класу відбувається за змішаним принципом. 100% латиською викладають тільки у випускних класах – з 10 до 12.
Записати дитину до школи можна через цей сайт. Утім, краще зв’язатися з управлінням освіти муніципалітету, бо вони можуть перевірити найближчі до вашого місця проживання школи та добрати найвідповідніший варіант і допомогти з оформленням.
Уряд Естонії надає змогу українським дітям і молоді з України продовжити навчання на основі короткострокового та довгострокового навчального плану.
«У разі короткострокового плану немає чітких очікувань щодо того, що учень продовжуватиме навчання в Естонії на постійній основі, але передумови для цього будуть створені. Метою довгострокового плану є інтеграція дитини до звичайного навчання», – пояснюють там.
Діти та молодь, які прибули до Естонії, можуть навчатися так:
- дошкільна освіта, дитячі садки та ясла для дітей дошкільного віку 1,5-7 років;
- основна освіта для дітей обов’язкового шкільного віку (7-17 років) та молоді в загальноосвітніх школах;
- середня, професійно-технічна та вища освіта в середніх школах, професійно-технічних училищах, вищих навчальних закладах прикладних наук та університетах;
- навчання та заняття хобі в школах за інтересами, загальноосвітніх школах та відкритих молодіжних центрах, як правило, з 7 років;
- робота з молоддю у відкритих молодіжних центрах та молодіжних організаціях для осіб віком 7-26 років.
Батьки можуть подати письмову заяву до органу місцевого самоврядування. Орган місцевого самоврядування якнайшвидше знайде шкільне місце для дитини. Службовці разом з батьками знаходять найприйнятнішу можливість навчання для дитини та розробляють план навчання.
Для зарахування дитини в школу потрібно написати електронного листа на адресу відповідного управління освітою за місцем проживання. За можливості потрібно долучити копію табелю дитини.
Освіта в державних школах відбувається німецькою мовою.
Для продовження навчання в Болгарії батьки дитини мають або особисто, або електронною поштою подати заяву до регіонального управління освіти.
У заяві потрібно зазначити кількість класів, які закінчила дитина, рідну мову дитини, які іноземні мови вона знає.
Насамперед потрібно отримати дозвіл на проживання в Іспанії. Це, зокрема, може бути тимчасовий захист, який наразі видається строком на 1 рік. Також вам потрібно зареєструвати своє місце проживання. Це можна зробити кількома способами:
- через Центр надання адміністративних послуг (якщо сім’я, що вас прийняла, зареєструє вас у себе);
- якщо житло вам надають через Червоний Хрест, реєстрація відбувається на місці;
- якщо ви орендуєте квартиру, власник на підставі довгострокового договору оренди реєструє вас через Центр надання адміністративних послуг.
Отримавши ці документи, потрібно звернутися до дирекції школи та написати заяву. Навчання відбувається іспанською, але дітей намагаються забезпечити українськомовними перекладачами.
Навчання в державних школах – безкоштовне. Дітям дають обід.
Діти з України можуть безкоштовно продовжити навчання у державних і в приватних школах. Навчання тут відбувається італійською. Для дітей, які не знають цієї мови, створюють спеціальні безкоштовні курси. До кожного застосовується особистий підхід під час організації процесу навчання.
Для зарахування дитини в школу потрібно написати заяву.
Німці мають неабиякий досвід інтеграції іноземців у своє суспільство. Тому діти, які не володіють німецькою мовою, на початковому етапі можуть бути зараховані до так званих інтеграційних класів, а вже з них – до звичайних німецьких класів.
Шкільне навчання в Німеччині безкоштовне й обов’язкове. Дистанційне чи домашнє навчання у ФРН розглядається лише як виняток.
Для зарахування дитини в школу треба зареєструватися в координаційному офісі за місцем проживання.
Навчання в державних закладах освіти доступне лише тим, хто отримав відповідну гуманітарну посвідку на проживання, тобто статус міжнародного захисту.
Для зарахування дитини в школу потрібно написати відповідну заяву, а також надати підтвердження атестату з попередньої школи. Документ засвідчується в управлінні освіти за місцем проживання. Для першокласників атестат подавати не потрібно.
Освіта відбувається виключно турецькою мовою.
Освіта для дітей 3-18 років на території Франції є обов’язковою і безкоштовною в державних закладах освіти.
Щоб віддати дитину у французьку школу, батькам / опікунам потрібно звернутися до мерії міста, в якому вони мешкають. Мерія і направить дитину до відповідної школи.
Студенти з України також мають можливість продовжити навчання у Франції. Для цього потрібно написати до Campus France та вказати:
- ім’я та прізвище;
- національність;
- описати становище, в якому ви опинилися.
У Франції, як і у Німеччини, є великий досвід інтеграції дітей, які не володіють французькою мовою, в загальний освітній процес. Школи забезпечують таким дітям додаткові заняття з вивчення мови.
Уряди європейських країн ідуть на зустріч у питанні освіти дітей-біженців з України. Єдиною проблемою може стати мовний бар’єр, але й з цим намагаються розібратися, організовуючи додаткові заняття чи курси з вивчення державної мови.
Також майже всюди в європейських країнах існує потужна українська діаспора, яка має свої недільні школи, спільноти допомоги та мовні курси. Радимо знайти їхні осередки в країні, в якій ви перебуваєте.
Якщо ви боїтеся, як вашу дитину сприймуть на новому місці, то, згідно з досвідом батьків, з якими вдалося поспілкуватися Finance.ua, дітей українців радо вітають і без проблем зараховують у відповідні класи. Місцевим дітям навпаки цікаво познайомитися з українцями.