0 800 307 555
0 800 307 555

Як оформити законні 2 гектари землі

І скільки на це піде часу

Багато хто з українців знає, що кожен громадянин може отримати від держави 2 гектари землі безкоштовно. Але скільки людей ми знаємо особисто, хто має такі ділянки?
Зміст

Процес отримання землі складний через бюрократію та стрес – і це основна причина. Але знаходяться вперті, що проходять крок за кроком усі складнощі. Нижче інструкція для тих, хто таки вирішив отримати своє.

Ще більше про законодавчі норми, які впливають на ваш гаманець – в нашому телеграм-каналі.

Цільове призначення землі та хто може отримати

Повнолітні громадяни України можуть безкоштовно отримати державні та комунальні землі для приватизації та користування.

Ось так Земельний кодекс України описує цільове призначення та розміри земель для приватного користування, а також категорії громадян, які можуть отримати безкоштовну землю у власність:

  • Земля для працівників сільськогосподарських підприємств, закладів освіти, культури й охорони здоров'я. Це можуть бути як державні, так і комунальні установи, організації, підприємства. Розмір ділянки – середній по цій місцевості чи по підприємству.
  • Ділянки для учасників фермерських господарств. Розміри землі, що їм надається, визначаються як середні на території певної місцевої ради.
  • Для ведення садівництва – для тих громадян, що створюють індивідуальні або колективні сади (багаторічні плодові насадження), вирощують сільськогосподарські культури. Розмір – не більше 0,12 гектари.
  • Ділянки тим, хто будує та обслуговує житлові будинки, господарські та присадибні будівлі. Зокрема, співвласникам квартир багатоквартирного будинку. Розмір – до 0,1 га у містах, до 0,25 га у селах.
  • Для ведення особистого користування – тим, хто планує вести особисте селянське господарство. Розмір – не більше 2 га.
  • Ділянки для тих, хто планує особисте дачне будівництво, індивідуальні гаражі. Розмір – не більше 0,1 гектара.

Ми зосередимось на моменті – землі під особисте сільське господарство розміром до 2 га. Кожен громадянин/ка може скористатися цим правом лише один раз.

До речі, існують пільгові категорії громадян, які мають пріоритети в отриманні землі. Наприклад, ветерани АТО/ООС або багатодітні сім’ї.

Де виділяють землю безоплатно

Де буде ваша ділянка – повністю ваша відповідальність. Ви маєте самостійно знайти землю, яка не належить іншим особам. Не важливо, чи збігається місце розташування ділянки з вашою реєстрацією або місцем постійного проживання. Важливо лише те, щоб вона була вільною від прав інших осіб і на неї не розповсюджувались плани розвитку громад, міст, селищ тощо.

Для пошуку вам у поміч відкриті джерела:

  • Публічна кадастрова карта України. Тут ви можете знайти вільну ділянку, дізнатися її призначення, окреслити межі, встановити, чи є на неї плани у держави. Головне розібратися з позначеннями на мапі. Ділянки з власниками відмічені блакитним кольором.
  • Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру. Тут є перелік ділянок, які держава передає у комунальну власність. Дані подані по роках та по окремих громадах. Можна подати запит для отримання публічної інформації, яка вас цікавить: які землі ще не передані у користування, які не плануються під забудову тощо.
  • Сайти місцевих рад та органів самоврядування. Тут є плани розвитку громади, можна подати запит щодо знайденої або вільної ділянки. Велика ймовірність того, що вам дадуть відповідь на питання, що стосуються лише сформованих ділянок потрібного призначення (це не завжди 2 га площі), але точно вільних.
  • Особисте опитування жителів населеного пункту, де ви хочете землю. Інформація про закинуті площі легко поширюється невеличкими населеними пунктами.

Навряд чи вдасться знайти вільне місце поблизу великих міст, моря чи інших максимально комфортних місць. Зазвичай на такі ділянки вже є плани у держави або вони мають користувачів.

Найлегше знаходиться територія в 200-500 км від великих міст.

Ви знайшли ділянку. Куди звернутись?

Питаннями землевидачі займаються місцеві ради (обласні, районі держадміністрації), органи місцевого самоврядування (сільради або управління територіальною громадою).

Відповідні органи влади «вирізають» ділянку сільськогосподарського призначення із земель комунальної чи державної власності, визначають її розмір, підтверджують необхідність збільшити ділянку в разі потреби.

Для цього потрібна заява на отримання площі у 2 га. В заяві вказуються:

  • цільове призначення (у нашому випадку «особисте сільське господарство»);
  • розміри (2 га);
  • розташування омріяної ділянки з окресленими межами (у вигляді графічних матеріалів з кадастрової мапи);
  • документи про досвід роботи у сільському господарстві або агроосвіту, в разі якщо ви плануєте стати фермером (тобто підприємцем).

Також додається паспорт громадянина України та ІПН (копії). Обов’язково вкажіть, що ви ще жодного разу безкоштовно не отримували землі такого цільового призначення.

Якщо ділянкою користувався колись інший, то потрібен додатковий документ-погодження від власника/землекористувача.

Відповідно до Земельного кодексу України в органів, що займаються питаннями виділення земель, є 30 календарних днів на вивчення та перевірку вашої інформації. Після чого ви маєте отримати листа з дозволом або забороною на відведення ділянки.

Важливо знати, що отримати графічне зображення з кадастрової мапи можна на платній основі (термін очікування складає близько 30 днів), а можна швидко, самостійно і безкоштовно. Але через те, що немає законодавчо затвердженої форми для цих зображень, рада може вам відмовити у дозволі на виділення ділянки. У разі такої неаргументованої відмови або коли вашу заяву проігнорують (з будь-яких причин), ви можете оскаржити це рішення в адміністративному суді.

Дозвіл на землю є. Що далі?

Крок 1. Після отримання дозволу на землю, ви маєте отримати проєкт її відведення. За розробкою такого проєкту треба звернутися до землевпорядної організації, працівники якої мають сертифікацію інженерів-землевпорядників. В іншому разі проєкт вважатиметься недійсним і його неможливо буде зареєструвати.

Відповідно до закону проєкт розробляється не довше 6 місяців, інакше це вважається затягуванням у корисливих цілях.

Крок 2. Проєкт подається на узгодження в 10-денний строк у територіальний орган Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Якщо ділянка розташована в межах населеного пункту, то вам додатково потрібно узгодити проєкт в управлінні з питань містобудування та архітектури у вашій раді або держадміністрації. При складенні договору землевпорядна організація може взяти на себе обов’язок самостійно узгодити проєкт.

Крок 3. Ви реєструєте площу у 2 га у нотаріуса (державного реєстратора). Для цього потрібно зібрати пакет документів:

  • заява на реєстрацію;
  • оригінал проєкту землеустрою;
  • документи, що підтверджують рішення органів, які виділили землю;
  • витяг з Державного земельного кадастру, що містить всі дані про вашу майбутню землю;
  • паспорт та ІПН (копії документів).

Протягом 14 днів нотаріус перевіряє документи, межі ділянки, щоби не порушували меж уже наявних ділянок, вносить ваші дані в Державний земельний кадастр. І ви отримуєте власний кадастровий номер.

Крок 4. Затверджуєте проєкт землеустрою, тобто надсилаєте заяву з кадастровим номером місцевим органам влади. Вони мають надати відповідь на вашу заяву – письмове рішення про передачу землі безкоштовно, в якому вказуються кадастровий номер, площа та місце розташування ділянки.

Крок 5. Реєструєте своє право власності у Державному реєстрі речових прав на майно. Найпростіше звернутися до нотаріуса. Знадобиться такий пакет документів:

  • копія документів: паспорт та ІПН;
  • копія рішення про безкоштовну передачу землі в користування;
  • витяг з Державної земельного кадастру.

Якщо всі документи складені правильно, через 5 днів ви отримаєте свідоцтво про право власності на земельну ділянку і витяг з Держреєстру речових прав на майно.

Вітаємо! Ви успішно подолали шлях.

Загальний мінімальний термін для отримання власної ділянки без урахування часу на пошук самої ділянки – 3 місяці.

Але варто налаштовуватись на довший час і, навіть, на відмову. Тоді очікування швидкого результату вас не розчарує, і у вас стане сил дійти до кінця, тобто стати власником 2 гектарів землі.