0 800 307 555
0 800 307 555

Як оформити авто на єврономерах

І які машини не можна розмитнити

Проблему єврономерів в Україні намагалася вирішити давно – для власників автівок на європейських номерах вводили пільговий період для розмитнення, після якого запроваджувалися драконівські штрафи. Однак закрити питання не вдалося – значна частина цих машин так і залишилися з «бляхами».
Зміст

Нова влада також взялася за розв'язання проблеми. Після довгих протестів і дискусій 15 червня введені в дію закони № 1402-ІХ та № 1403-ІХ. Вони дають власникам авто на єврономерах тимчасову можливість здійснити спрощене митне оформлення своїх транспортних засобів та сплатити меншу суму податків і зборів й інших обов’язкових платежів.

Цією можливістю можна скористатися до 10 листопада 2021 року. Для учасників бойових дій період дещо більший – законодавець визначає для них граничним терміном 8 лютого 2022 року.

Підпишіться на наш телеграм-канал. Там ми публікуємо корисні інструкціїї, поради, як не переплачувати за товари та послуги, фінансові лайфхаки й ексклюзивні новини.

Які саме машини підпадають під пільги

Скористатися пільгами на розмитнення зможуть не всі власники єврономерів. Хоча більшість із них зможе, врешті, узаконити статус своїх автомобілів.

Під дію законів потрапляють машини, які станом на 31 грудня 2020 року перебували в Україні в митному режимі тимчасового ввезення або транзиту. Ці автомобілі мають бути «такими, що були у використанні», та мати вік понад п’ять років.

Дія закону поширюється на транспортні засоби, передбачені українським класифікатором товарів зовнішньоекономічної діяльності за кодами 8703 та 8704, тобто на легкові авто й автомобілі для перевезення вантажів загальною масою не більше 3,5 тонни:

У чому полягають пільги?

Основною пільгою є те, що на власника єврономера, який вирішив її розмитнити, не складатиметься протокол за порушення митних правил, передбачених статтями 470, 481 та 485 Митного кодексу України.

Простіше кажучи, власника єврономера не оштрафують на 170 тис. грн.

Однак на це можна розраховувати лише за умови сплати добровільного внеску в сумі 8 500 грн. Він же одночасно є необхідною умовою для розмитнення авто.

Крім того, автомобілі оподатковуються за пільговою ставкою податку на додану вартість, а сума акцизу не залежатиме від вартості машини.

Також транспортні засоби звільняються від оподаткування ввізним митом:

Як і обіцяли розробники закону та як свідчить митна практика, платіж завдяки нововведенням, як правило, не перевищує 1 тис. євро.

Які документи потрібні для оформлення автомобіля

Для того, щоб розмитнити машину на єврономерах, необхідні такі документи:

  • реєстраційні (технічні) документи на транспортний засіб (як правило, це технічний паспорт);
  • документи, що підтверджують право власності особи на транспортний засіб (як правило, це договір купівлі-продажу) або право ним розпоряджатися та декларувати (як правило, це доручення);
  • рахунок-фактура (інвойс) або інший документ, який визначає вартість товару (можливо, це буде один і той самий документ, що підтверджує право власності).

Усі документи подаються разом з митною декларацією.

Як пояснюють на митниці, у разі відсутності документів щодо вартості автівки (інвойсу, договору купівлі-продажу тощо), «митниця ДФС визначає вартість автомобіля самостійно».

Де і як можна розмитнити автомобіль

Розмитнити машину можна в будь-якому митному органі на всій території України. З їхнім переліком можна ознайомитися за посиланням.

Для цього необхідно заповнити та подати митну декларацію встановленого зразка. Це можна зробити самостійно.

Також для заповнення митної декларації можна скористатися допомогою митного брокера, вибравши його з Реєстру.

Якщо ви вирішили зробити це самостійно, то представники митниці випустили відеоінструкцію, як правильно заповнювати документи. Попри невисоку якість звуку, алгоритм дій пояснюється доступно й докладно:

Також у відеоінструкції врахований нюанс, якщо ваша «ластівка» ввезена на митну територію України не вами, а за допомогою так званого «верблюда» – особи, яка перетинала митний кордон.

Після завершення митних процедур до реєстраційних органів МВС буде автоматично направлена електронна митна декларація, а власнику автівки видадуть паперовий примірник так званого «посвідчення про реєстрацію транспортного засобу».

Для його отримання необхідно особисто з’явитися на митницю. А вже з ним потім іти до реєстраційного органу МВС, де ваша вже колишня «бляха» отримає вітчизняний технічний паспорт та державні номерні знаки.

Що ще варто знати

Варто мати на увазі суттєвий нюанс: під дію законів щодо спрощеного митного оформлення не підпадають транспортні засоби, що походять або завезені з країни-окупанта, тобто Російської Федерації.

Це стосується не лише суто російських автомобілів, а й вироблених в інших країнах, але завезених з РФ.

Також під дію цих правил не потрапляють автівки, що не відповідають екологічним нормам «Євро-2».

Якщо ви вирішили не розмитнювати авто, то законодавець надає вам право вивезти його з митної території України. Простіше кажучи – виїхати на машині за кордон і там її залишити.

Однак для цього все одно доведеться сплатити добровільний внесок у 8 500 грн, який:

  • дасть вам право перетнути кордон України;
  • звільнить від сплати штрафів за порушення митних правил, передбачених Митним кодексом.

До речі, якщо ви раніше вже сплачували штраф у розмірі 8 500 грн, це не звільняє вас від сплати добровільного внеску – ні у разі розмитнення автівки, ні у разі вивозу її за кордон.

Крім того, розмитнити чи вивезти можна не більше одного транспортного засобу на одну особу.

Також рекомендуємо ознайомитися з інструкціями та роз’ясненями ДМС, у яких служба зібрала корисні адреси й посилання, а також спробувала дати відповіді на найпоширеніші запитання.

Трохи статистики

Скільки саме машин на єврономерах в Україні достеменно не знає ніхто.

На кінець 2018 року, коли були введено так званий «Закон Южаніної» щодо пільгового розмитнення автівок на європейській реєстрації, за різними підрахунками кількість таких автомобілів в Україні коливалася від 500 тис. До 2 млн. Остання цифра здається фантастичною, однак вона озвучувалася.

Станом на серпень 2019 року, коли закінчувався період пільгового оформлення і мали набути чинності положення про драконівські штрафи, кількість таких машин оцінювалася в 300 тис.

До цього часу значну частину автівок розмитнили (за даними ДФС, близько 330 тис.), а значну – вивезли за кордон, просто кинувши на дорогах сусідніх країн.

Від початку дії нових змін щодо пільгового розмитнення – з 15 червня до 31 липня 2021 року – розмитнено понад 17 тис. автомобілів на єврономерах.

Судячи з такої статистики, пік інтересу до легалізації цієї категорії автомобілів минув.

Однак цифра все ще залишається значною, тому можна приблизно спрогнозувати, що новою ініціативою уряду до закінчення чергового пільгового періоду скористається ще кількадесят тисяч власників.