0 800 307 555
0 800 307 555

Як економити на подорожах і розвагах

Корисні поради щодо організації власного дозвілля

Проводити вільний час цікаво і з користю коштує грошей. Розваги і подорожі обходяться недешево. Але при правильному плануванні витрати й на те, й на інше можна знизити мало не наполовину, відвідуючи при цьому улюблені місця і заходи. Finance.ua розбирався, як це зробити.
Зміст

Подорожі

Перельоти і готелі

Чим раніше ви почнете планувати свою відпустку, тим менше грошей на неї витратите. Квитки і готелі обійдуться набагато дешевше, якщо бронювати їх за 4-6 місяців до вильоту.

Ми порівняли ціни на деякі рейси і готелі станом на 11 жовтня 2018 року. Наприклад, на ресурсі tickets.ua квитки на найдешевший прямий рейс із Києва до Риму і назад на 17-24 жовтня можна було купити за 10096 гривень. На рейс із пересадкою через Брюссель – за 7403 гривні. Якщо ж купувати їх на квітень 2019 року, то прямий рейс і рейс з однією пересадкою обійдуться в 5044 і 4896 гривень відповідно. Як бачимо, економія на прямому перельоті становить 50%. Якщо купувати квитки на сайтах авіакомпаній, то можна заощадити ще кілька відсотків.

Те ж саме і з бронюванням готелів. При резервуванні через booking.com 7 ночей на двох у кемпінгу з басейном в 6 км від центру Риму на 24-31 жовтня 2018 року довелося б заплатити 10983 гривні. 7 ночей в цьому ж кемпінгу в квітні 2019-го обійшлися б в 5884 гривні – на 46,4% дешевше.

Багато готелів також пропонують істотні знижки за умови повної передоплати номерів без права повернення грошей у разі скасування броні.

Сезон

Не секрет, що під час напливу туристів всі гравці індустрії розваг – перевізники, готелі, ресторани – встановлюють максимальні ціни на свої послуги. Якщо планувати відпустку не в високий сезон, то можна добре заощадити. В європейських країнах низький сезон – це друга половина січня – лютий.

Наприклад, якщо 11 жовтня 2018 року ви б вирішили купити на tickets.ua квитки Київ-Мюнхен-Київ на різдвяні свята (20-27 грудня), то за найдешевший прямий рейс довелося б заплатити 6447 гривень. Якщо летіти туди ж місяцем пізніше (17-24 січня), це буде коштувати на 38% менше – 3997 гривень.

Картки туриста

Якщо плануєте відвідати одне з великих європейських міст, варто купити картку туриста. Як правило, це чіпована смарт-картка, яка дає право тимчасово користуватися громадським транспортом і відвідувати міські пам'ятки, не купуючи окремі квитки. Вона також може надавати знижки в деяких кафе і ресторанах. Такі картки, зокрема, є в Барселоні (Barcelona Card), Лондоні (London Pass), Парижі (Paris Pass) і багатьох інших туристичних центрах. З ними можна заощадити і гроші, і час, який довелося б витратити на стояння в чергах.

Давайте на прикладі. В Амстердамі діє I AMsterdam City Card. Картка дозволяє відвідати 43 музеї, зробити одногодинний круїз на човні по каналах і користуватися всіма видами транспорту. Її можна купити на 24 (60 євро), 48 (80 євро), 96 (105 євро) і 120 годин (115 євро). Відлік часу починається з моменту початку використання.

Припустимо, ви приїхали в столицю Нідерландів на три дні і вирішили відвідати п'ять найвідоміших місцевих музеїв: Королівський палац (10 євро), Художній музей (Рейксмюзеум) (17,5 євро), Музей Ван Гога (17 євро), Нідерландський музей мореплавства (15 євро) і Музей тропіків (15 євро). За вхід в усі доведеться віддати 74,5 євро. Плюс транспорт. Ціна проїзду залежить від часу дії проїзного. Найдешевший – на годину – коштує 3 євро, на день – 7,5 євро, на три дні – 17,5 євро. Якщо купити квиток на три дні і врахувати вартість відвідування п'яти музеїв, набігає сума 92 євро. I AMsterdam City Card на три дні обійдеться на 8 євро дешевше. Якщо ви плануєте багато переміщатися по місту і вам вдасться відвідати більшу кількість місць, то купівля картки буде ще вигіднішою.

Їжа

Під час поїздок звертайте увагу на меню в кафе і ресторанах. Комплексні обіди обходяться дешевше, ніж кожна страва окремо. Також намагайтеся в поїздках харчуватися в закладах, які розташовані далеко від основних туристичних визначних пам'яток. Поспостерігайте, де їдять місцеві жителі. Ціни там будуть на 20-40% нижчі.

Наприклад, обід в невеликому сімейному ресторанчику в передмісті Мілана, що складається з трьох страв і келиха вина, може обійтися вам близько 10 євро. За ту ж ціну в Мілані можна купити хіба що одну страву.

Кіно і виставки

Любите кіно? Ви легко можете економити, не відмовляючи собі в задоволенні перегляду всіх кіноновинок. Ходіть на прем'єри вранці. Ранкові покази коштують удвічі дешевше, ніж вечірні. У київських кінотеатрах квитки на сеанси до 12:00 коштують 50 гривень, на денні – до 18:00 – 70-80 гривень, вечірні ж коштують 90-100 гривень.

Подібна ситуація і з іншими культурними заходами. Як правило, організатори передбачають дешевий або безкоштовний варіант відвідування, коли немає напливу відвідувачів. Наприклад, денний квиток на останню виставку «Книжковий Арсенал», яка проходила в Києві, коштував 70 гривень, на всі 5 днів її проведення – 250 гривень. При цьому з 10 до 12 години вхід був безкоштовним.

Музеї

У багатьох відомих музеях України та світу є дні безкоштовного відвідування. Зокрема, в Києві експозицію Національного художнього музею можна подивитися безкоштовно кожної останньої неділі місяця, Музею українського декоративного мистецтва – в перший понеділок місяця, Київської картинної галереї та Національного музею мистецтв імені Ханенків – в першу середу місяця.

Але якщо в київських музеях економія складе до 40 гривень з людини (стільки коштує квиток для дорослого), то за кордоном це будуть значно більші суми. Так, вхід в музеї Ватикану – один з найбагатших у світі – коштує 17 євро. Якщо бронювати квитки на них онлайн, щоб не стояти в черзі до каси, доведеться доплатити ще 4 євро. Плюс 7 євро коштує аудіогід з екскурсією. При цьому в останню неділю місяця вхід в них безкоштовний. Правда, в цей день музеї працюють з 9:00 до 14:00, а всередину пускають до 12:30. І є ще один негативний момент: довгі черги на вхід.

Крім безкоштовних днів, з 1997 року в Європі до Всесвітнього дня музеїв, який відзначається 18 травня, організовують фестиваль «Ніч музеїв». У цей день з 18-19 годин і всю ніч вхід в усі музеї вільний. Крім того, відвідувачам безкоштовно пропонують ще й багато незвичайних інтерактивних екскурсій. Уже років 10 подібні заходи проходять і в Україні.

Екскурсії

У багатьох великих туристичних центрах проводяться безкоштовні екскурсії, які організовують студенти або гіди-початківці. Як правило, це піші оглядові обходи основних визначних пам'яток тривалістю до 2 годин. Потрібно лише прийти до вказаного місця на певний час або забронювати місце в групі на сайті.

В кінці екскурсії гідам прийнято платити чайові (5-10 євро), тому щоб заробити більше, вони намагаються зробити її максимально насиченою та цікавою. Такі екскурсії є, зокрема, в Києві, Римі, Парижі, Барселоні та багатьох інших містах. Достатньо просто вбити в Google назву міста і фразу «безкоштовні екскурсії» (free tours).

Для порівняння: екскурсії професійних гідів у Європі коштують в 3-4 рази дорожче – від 20 до 40 євро.

Кешбек

Кредитні картки з функцією кешбек дозволяють економити до 20% від суми покупок. Простіше кажучи: вам платять за те, що ви витрачаєте власні гроші. Нерозумно цим не користуватися. Наприклад, кредитна картка monobank повертає частину від витраченого в двох категоріях покупок, які можна вибирати самому на початку кожного місяця. До речі, одна з найцікавіших в цьому плані категорій – «Розваги і кіно». По ній банк дає високий кешбек – до 20%. Удвічі приємно те, що він нараховується за покупки як в Україні, так і за кордоном.

Є також картки, з якими мандрівники зможуть накопичувати бонусні «милі», отримувати безкоштовний доступ до vip-залів аеропортів та інші корисні «фішки».

Висновки

Найдорожчий, але при цьому і найулюбленіший для багатьох вид відпочинку – подорожі. Тому до них варто готуватися ґрунтовно і завчасно. Намагайтеся дотримуватися таких правил:

  • купуйте квитки і бронюйте готелі мінімум за 4 місяці;
  • плануйте дати відльоту та прильоту на будні дні;
  • намагайтеся зробити так, щоб ваша відпустка випадала на безкоштовні дні хоча б в одному-двох популярних музеїв;
  • обідайте в невеликих ресторанах, розташованих далеко від основних туристичних визначних пам'яток;
  • по можливості розраховуйтеся кредитками з кешбеком.

Все це дозволяє економити чималі гроші – до половини вартості поїздки.

Відпочинок всередині країни також може бути цікавим і недорогим. Відвідування низки заходів може обійтися вам удвічі дешевше або взагалі безкоштовно, якщо воно буде не в години пік або в дні відкритих дверей, про існування яких багато людей навіть не підозрюють.