0 800 307 555
0 800 307 555

Які пристрої «з’їдають» найбільше електроенергії

Та як розрахувати витрати

росія, отримуючи поразку за поразкою на полі бою, перейшла до свого улюбленого методу – ракетного тероризму. Починаючи з 10 жовтня, рф систематично обстрілює критичну інфраструктуру по всій території України. Зокрема під ударом опинилися електроенергетичні об’єкти – третина енергетичної інфраструктури зазнала ушкоджень.
Зміст

Щоб упоратися з наслідками та якнайшвидше все відремонтувати, доводиться застосовувати стабілізаційні відключення електроенергії.

Окрім того, влада закликала українців максимально мінімізувати споживання електрики. Народ поставився до цього з розумінням.

Так, за словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, ще 10 жовтня в середньому по країні українці зменшили споживання на 10%.

Утім, щоб уникнути планових відключень, необхідно довести цей показник до 25% в пікові години – з 17:00 до 22:00.

Нещодавно Володимир Зеленський подякував усім та закликав і надалі розподіляти споживання електрики за годинами всієї доби, а не тільки на піках.

У цій статті Finance.ua розповість, які прилади найбільше тягнуть електроенергії, як мінімізувати її споживання та чи можливо знищити всю енергосистему України.

Як влаштована енергетична система України

Об’єднана енергетична система України (ОЕС) – це сукупність електростанцій, електричних і теплових мереж, інших об’єктів електроенергетики, що об’єднані спільним режимом виробництва, передавання та розподілу електричної і теплової енергії.

Протяжність вітчизняних електричних мереж перевищує 1 млн км.

ОЕС сполучає 8 регіональних електроенергетичних систем:

  • Дніпровську;
  • Донбаську;
  • Західну;
  • Кримську;
  • Південну;
  • Південно-Західну;
  • Північну;
  • Центральну.


Анімація: Укренерго

Раніше наша енергосистема була пов’язана з росією і білоруссю. Утім, за кілька годин до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну 24 лютого, ОЕС відключили від енергосистем цих країн.

16 березня 2022 року об’єднана енергетична система України увійшла до ENTSO-E – європейської мережі операторів системи передачі електроенергії, що об’єднує 43 оператори в 39 країнах Європи.

Це дозволило Україні експортувати в ЄС надлишки виробленої електрики, але після масового ракетного обстрілу 10 жовтня експорт довелося призупинити.

До речі, Японія пообіцяла допомогти відновити пошкоджені або зруйновані об’єкти критичної інфраструктури України, про що повідомили в пресслужбі Міністерстві енергетики.

Що найбільше «з’їдає»

Загалом найбільше споживання електрики в Україні припадає на металургійну промисловість і населення.

З початком повномасштабної війни металургія фактично завмерла, тому наразі саме населення споживає найбільше електроенергії. Власне, через це уряд і закликав українців до ощадливості.

Згідно з розрахунками німецької Федеральної асоціації управління енергетики та водними ресурсами (BDEW), споживання енергії у квартирі розподіляється так:

  • 28% – телевізори, ігрові приставки та комп’ютери;
  • 14% – прання та сушіння одягу;
  • 13% – освітлення;
  • 11% – холодильники та морозильники;
  • 9% – приготування їжі;
  • 8% – миття посуду.

У місячному розрізі найвитратнішими побутовими приладами є:

  • персональний комп’ютер (ноутбук споживає менше енергії);
  • холодильник (адже він працює цілодобово);
  • телевізор (часто його вмикають «на фоні»);
  • пральна машина;
  • кондиціонер;
  • обігрівачі та бойлер.

Різко підвищують навантаження на мережу електрочайники, мікрохвильові печі, електродуховки та плити, праски, фени, пилотяги.

Саме ними рекомендують не користуватися в пікові години – з 8:00 до 11:00 та з 17:00 до 22:00.

Також варто звернути увагу, що електроприлади споживають енергію, коли вони вимкнені, але не відключені від мережі. Це стосується комп’ютерів, моніторів, мікрохвильовок, мультиварок, телевізора.

Як розрахувати витрати електроенергії

За формулою

Потужність вираховується за формулою P = UxI, де:

  • P – потужність (вимірюється у ватах – Вт);
  • U – напруга (вимірюється у вольтах – В);
  • I – сила струму (вимірюється в амперах – А).

Ці дані можна знайти на самому приладі або ж в його паспорті. Виробники нерідко одразу зазначають потужність.

Знаючи потужність, можна розрахувати його енергоспоживання за період роботи.

Наприклад, у мене ноутбук Dell Vostro 15 потужністю 45 Вт. За ним я працюю 8 годин на день. Показники потрібно перемножити: 45x8 = 360 Вт-год. Це 0,36 кВт-год.

У такий спосіб потрібно зробити розрахунки по всіх електроприладах, якими ви користуєтесь.

По лічильнику

У кожній квартирі встановлений лічильник споживання електроенергії. Щоб вирахувати споживання енергії конкретним приладом, потрібно все вимкнути з розеток, зафіксувати поточний показник на лічильнику, а потім увімкнути пристрій, що тестується, на годину в мережу.

Через годину вимикаємо пристрій і знімаємо нові показники з лічильника. Різниця між цифрами й буде показником споживання окремим приладом.

Через ватметр

Цей спосіб набагато точніший, адже розрахунки за формулою дадуть приблизний результат.

Ватметр потрібно ввімкнути в розетку, а до ватметра – увімкнути прилад, який необхідно перевірити. На дисплеї будуть показані всі параметри.

Завдяки ватметру можна виміряти споживання як в моменті, так і в конкретному проміжку часу.

Коштує такий прилад від 500 грн. Вартість залежить від виробника, функціоналу, магазину, який його продає.

Як скоротити споживання електроенергії

Як не дивно, насамперед потрібно замінити всі лампочки розжарювання на світлодіодні. Завдяки цій нехитрій маніпуляції місячне споживання електроенергії можна скоротити на третину.

Наприклад, світлодіодні аналоги 100-ватних лампочок мають від 8 до 15 Вт потужності, а світла дають стільки ж.

Але це не означає, що в пікові (та й не тільки) години потрібно вмикати освітлення в усій квартирі. Виходьте з правила: одна кімната – один світильник.

Прання і миття посуду в машинці краще перенести на ніч, коли навантаження на мережу буде мінімальним. Багато машинок (як пральних, так і посудомийних) мають функцію відкладеного запуску.

Найбільше енергії витрачається саме для нагрівання води в машинках, тому не зайвим буде виставити мінімально допустимий температурний режим.

Пилотяг можна замінити щітками й віником або ж використовувати бездротові чи робопилотяги (батарею заряджати вночі).

Замість електрочайника грійте воду на газу. Відмова від електрочайника допоможе заощадити близько 20 кВт-год електроенергії на місяць.

Не тримайте бойлер постійно ввімкненим – нагрівайте воду безпосередньо перед використанням.

Зрештою, взагалі не тримайте техніку, яку не використовуєте, ввімкненою в розетки. Це ще й елемент безпеки, бо в разі стрибка напруги техніка може згоріти.

Якщо для розігрівання їжі стоїть вибір між мікрохвильовкою чи електроплитою, краще скористатися першою, адже мікрохвильовка впорається із задачею швидше.

І не вмикайте одночасно потужні прилади. Якщо вже так склалося, що вам необхідно ними скористатися, робіть це по черзі. Наприклад, доцільніше спочатку пропилотяжити, а потім запускати прання, ніж робити це паралельно.

Чим запастися на випадок відключення електроенергії

Міненерго надало поради для громадян про те, чим варто запастися на випадок відключення електроенергії, яке може виникнути внаслідок російських обстрілів енергетичної інфраструктури.
Мінімальний набір має складатися з таких речей:

  • ліхтарики;
  • батарейки;
  • павербанки;
  • свічки та сірники;
  • термос;
  • питна вода;
  • їжа, що не потребує приготування.

За можливості також варто подбати про наявність:

  • запасу питної та технічної води, їжі тривалого зберігання на кілька днів;
  • радіоприймача на батарейках;
  • сонячного зарядного пристрою для мобільних телефонів;
  • акумуляторної батареї;
  • туристичного примуса для приготування їжі;
  • генератора (лише для приватного будинку).

«Просимо кожну родину потурбуватись про запас необхідних речей та приладів, що допоможуть зробити більш комфортнішим очікування, поки енергетики відновлюватимуть пошкоджену чи зруйновану росіянами енергетичну інфраструктуру», — наголосили у відомстві.

Чи можна повністю знищити енергосистему України?

Енергосистема має два основні складники:

  • джерела генерації – електростанції;
  • інфраструктура постачання електроенергії – підстанцій.

Підстанції зруйнувати легше через особливості їхньої будови. Але завжди є резерви.

Енергосистема України – це розгалужена мережа з резервними лініями живлення. Щоб знеструмити місто, потрібна масова атака зі знищенням усіх ліній для його живлення. Якщо об’єкти вибивати поступово, їх встигатимуть відновлювати та перемикатимуться на резервні лінії.

Інфраструктура постачання має два рівні: високовольтні лінії великою напругою 750 кВ та 330 кВ. Також є регіональні мережі. Перші важливіші для постачання всієї країни. Утім, щоб знеструмити місто потрібно завдавати ударів як по магістральних, так і по локальних мережах.

Тому, якщо коротко відповідати на питання цього розділу, – знищити енергосистему України не вийде.

У разі найгірших сценаріїв (наприклад, руйнації енергоблоків ТЕС, щодо АЕС навіть не хочеться думати. – Ред.) Україна може залучити електроенергію з країн ЄС. Але поки такої потреби немає.

Але чого ж тоді вимикають електрику в Україні? Для ремонту пошкоджених об’єктів аварійникам потрібно спочатку знеструмити лінію і під’єднати споживача на резервну.

Резервна може не витримати потужності споживання. Власне, через це й потрібно максимально його зменшити особливо в пікові години.

Тож зберігаймо електрику та спокій. Все буде Україна!