0 800 307 555
0 800 307 555

Допомога з безробіття в Німеччині

Як українцям отримати гроші з 1 червня

Через війну в Україні мільйони людей були змушені полишити свої домівки. Багато хто, шукаючи прихистку, виїхав з країни.
Зміст

Так, з 24 лютого до Німеччини виїхали понад 700 тис. українців (за даними Welt am Sonntag з посиланням на інформацію федерального реєстру іноземців. – Ред.).

Багато українців, які приїхали до Німеччини, перебувають у скрутному фінансовому становищі через втрату джерела доходу та доступу до заощаджень. Зі свого боку Німеччина підтримує втікачів від війни в Україні та надає можливість звернутися до державних установ за матеріальною допомогою.

Вже з 1 червня всі працездатні українці, які знайшли прихисток від війни в Німеччині та отримали статус тимчасового захисту, мають право на отримання допомоги з безробіття ІІ (Arbeitslosengeld II або ALG ІІ, також відому як Hartz IV або SGB ІІ).

Щоб отримати допомогу, потрібно звернутися до Центру зайнятості (Jobcenter) за місцем проживання.

Також необхідно відповідати наступним вимогам:

 • бути працездатним;
 • перебувати у скрутному фінансовому становищі;
 • бути старшим за 15 років та не досягти пенсійного віку;
 • проживати у Німеччині.

Якщо з вами в одному господарстві проживають діти, молодші за 15 років, та/або непрацездатні особи, ви також можете отримувати соціальну допомогу й на них. Німці називають це «спільнотою потреб».

В цьому випадку доходи та майно кожного з членів такої спільноти повинні використовуватися також на благо інших, як це зазвичай заведено у сім’ях.

Актуальна інформація про війну росії проти України – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоби бути в курсі подій.

Класифікація потреб та розміри допомоги

Допомога з безробіття та соціальна допомога призначені для забезпечення засобів до існування.

До них німці відносять:

 • стандартні потреба – покриваються, зокрема, витрати на харчі, одяг, електрику, особисту гігієну та предмети домашнього вжитку. Розмір істотно залежить від віку та особистого становища (наприклад, самотнє проживання, проживання з партнером). Поточні стандартні потреби можна знайти на офіційному сайті Федерального міністерства праці та соціального забезпечення Німеччини (www.bmas.de);
 • додаткові потреби – можуть виплачуватися за певних умов, наприклад, вагітним жінкам або батькам-одинакам;
 • проживання та опалення. Сплачуються також співмірні витрати на проживання та опалення. Що саме вважається співмірним, залежить від місця проживання. В кожному місті існують свої індивідуальні норми. Актуальну інформацію необхідно шукати на сайті міста або Центру зайнятості.

Розміри допомоги у 2022 році

 • дорослий, що проживає сам — 449 €;

 • пари, сім’я (кожному) — 404 €;
 • діти до 5 років — 285 €;
 • діти від 6 до 13 років — 311 €;
 • діти від 14 до 17 років — 376 €;
 • діти від 18 до 25 років, які не працюють і проживають з батьками — 360 €

Крім того, надається допомога школярам, щоб допомогти купити все необхідне для школи:

 • у першій половині навчального року, одноразово — 104 €;
 • у другій половині навчального року, одноразово — 52 €.

Як одержувач допомоги з безробіття ви обов’язково застраховані в системі медичного страхування та страхування довгострокового догляду.

Ви маєте самі обрати компанію, що надає медичне страхування, і надіслати попередній договір у Центр зайнятості.

Також для отримання допомоги потрібно відкрити рахунок у німецькому банку та повідомити його номер у Центр зайнятості.

Найважливіше завдання центрів зайнятості — допомогти вам у вашій інтеграції на ринку праці. Про це вам обов’язково розкажуть співробітники центру зайнятості та запропонують відповідні вакансії.

Вам також можуть бути відшкодовані витрати на розсилку резюме для отримання роботи.

Якщо вам потрібні додаткові знання та навички, вам можуть бути запропоновані можливості для навчання та підвищення кваліфікації.

Як враховуються доходи та майно

Перш ніж отримувати фінансову допомогу, ви повинні використовувати власні кошти, тобто свої доходи та майно, яке може бути реалізовано (за винятком, наприклад, предметів домашнього побуту).

Доходом вважається будь-яке отримання грошей після подання заяви. Майно – це те, чим ви володіли до подання заяви та що піддається виміру в грошах.

Допомогу з безробіття ви можете отримувати й у тому випадку, якщо у вас є робота, але ваш дохід є недостатнім для забезпечення засобів для існування.

Допомоги відповідно до SGB II надаються лише за заявою. Тому вам слід зареєструватися в своєму центрі зайнятості в Німеччині якомога раніше. Подання заяви безкоштовне. Формуляри можна отримати в центрі зайнятості чи завантажити з інтернету.

В заяві потрібно буде вказати особисті дані, дані всіх членів родини та утриманців, відомості про наявний дохід і майно.

Якщо ви ще недостатньо добре володієте німецькою мовою, можете для подання заяви привести з собою того, хто нею володіє. Якщо у вас немає такої можливості, дізнайтеся у своєму центрі зайнятості, чи можуть вам надати перекладача.

Після подання заяви ви маєте особисто з’являтися до свого центру зайнятості, якщо вас про це попросять. Якщо ви не можете прийти в призначений час, негайно повідомте про це свій центр зайнятості і вкажіть причину.

При появі будь-яких змін, які можуть вплинути на забезпечення (наприклад, початок роботи або навчання, переїзд, народження дитини, збільшення спільноти потреб), ви маєте негайно повідомити центр зайнятості.

В іншому випадку для вас можуть виникнути негативні наслідки (повернення зайво виплачених допомог, адміністративне або кримінальне переслідування).

Непрацездатні українці, які не є членами спільноти потреб, мають звертатися за соціальною допомогою у соціальну службу Sozialamt.