Депозити за офіційним курсом
Нова постанова НБУ, хто виграє від цієї ініціативи
Будь-хто зможе купувати долари США за офіційним курсом Національного банку України з подальшим їх розміщенням на депозит терміном мінімум на 6 місяців та обов'язковим зворотним продажем купленої валюти після закінчення терміну дії депозиту за офіційним курсом НБУ на день здійснення зворотної операції.
Такий механізм описаний у Постанові НБУ №222 від 20 жовтня, яка набуває чинності з сьогоднішнього дня.
Усе, що треба знати про валюту та депозити, – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропускати.
На наш погляд, причиною такого рішення Національного банку стало бажання заощадити свої золотовалютні резерви, які останніми місяцями витрачаються дуже інтенсивно.
Наприклад, протягом останніх двох місяців щотижневий обсяг інтервенцій НБУ становить від 500 до 800 млн доларів США. Частина цих грошей продається комерційним банкам під т.зв. «конвертаційні» депозити, які сам Нацбанк дозволив відкривати своєю Постановою від 21 липня 2022 року.
Після того, як кількість банків, які пропонують відкрити такі депозити, зросла до 33-х, а щомісячна допустима сума конвертації збільшилася до 100 тисяч гривень, це стало досить вагомим навантаженням на резерви Національного банку, які «тануть».
Звісно, передбачається, що банки й надалі зможуть купувати долари США у Національному банку на суму проведення подібних депозитних операцій за офіційним курсом з умовою розміщення купленої валюти на окремому рахунку в НБУ.
При цьому використання цієї валюти на інші цілі, крім обов'язкового зворотного продажу її НБУ за актуальним офіційним курсом після закінчення терміну дії цих валютних депозитів, буде заборонено.
Подібний захід дозволить нівелювати банківські валютні ризики під час оформлення таких депозитів.
Крім того, для компенсації банкам витрат від проведення цих операцій Національний банк буде нараховувати відсотки на валютні залишки на відповідному окремому рахунку в НБУ, але виплачуватимуться вони у гривні.
Хто ж виграє від Постанови НБУ №222 за 20 жовтня? Насамперед помітний виграш від цього рішення отримає сам Національний банк.
Незважаючи на те, що йому доведеться продавати валюту банкам під нові депозити (назвемо їх «страховими» на відміну від «конвертаційних», що відкривалися раніше. – Ред.), валюта не йтиме з НБУ. Вона просто переміститься на окремий рахунок, звідки повертатиметься у міру закінчення депозитів у банках.
Отже, це зменшить навантаження на золотовалютні резерви.
Крім того, у виграші від нового рішення Нацбанку будуть банки, які впровадять такі депозити. Оскільки ці депозити будуть вважатися валютними, банки зможуть відкривати їх під досить низькі відсоткові ставки (від 0,01% до 0,1% річних. – Ред.) і в результаті отримають дуже дешевий ресурс гривні мінімум на півроку.
Таким чином, можна буде вирішити питання поповнення ресурсної бази і, за умови вдалого збігу обставин, навіть наростити кредитування банками своїх клієнтів.
Наприклад, отримані під 0,1% річних кошти можна пустити на короткострокове кредитування юридичних або фізичних осіб під нижчі відсотки.
Теоретично виграти від цієї ініціативи мали і прості українці, які таким чином отримали можливість захистити свої заощадження від девальвації.
Але на наш погляд, вклавши на півроку свої кошти в банк, вони ризикують у кращому разі забрати назад ту саму суму (якщо НБУ не змінюватиме офіційний курс. – Ред.). Тобто півроку гроші пролежать абсолютно безкоштовно.
Якщо ж Національний банк вирішить зробити «хід конем» і знизити офіційний курс, то на вкладників чекають втрати.
Деякі держбанки вже поспішили заявити про готовність підтримати ініціативу НБУ. Так, ПриватБанк першим з 21 жовтня запускає новий валютний вклад «Капітал», на термін 6 або 12 місяців, під 0,01% річних (тобто, по суті – без відсотків). Мінімальна сума – 500 доларів США.
Незабаром відкрити такий депозит зможуть також клієнти Ощадбанку.
Наступного тижня може підключитися і monobank. Як ми зрозуміли з деяких постів та опитувань Гороховського, банк поки що роздумує над цією ініціативою.
Певна річ, черга банків за ресурсами незабаром може вишикуватися довга.