0 800 307 555
0 800 307 555

Чого очікувати від відсотків по вкладах в Україні

Та чи є гідні альтернативи?

Нацбанк пропагує депозити. В НБУ вважають, що наразі й вже декілька років поспіль відбувається сталий приплив коштів населення на депозитні рахунки. І відбувається це, на думку фахівців НБУ, через зростання довіри до стійкої та добре капіталізованої банківської системи, а також через макроекономічну й курсову стабільність. Чи так це? Нумо розбиратись.
Зміст

Корисні фінансові поради та лайфхаки, як зберігти свої накопичення – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб не пропустити нічого цікавого.

Ставки по депозитах. Що думають експерти

«Торішня криза, спричинена пандемією, була першою, під час якої банківська система не відчула відтоку депозитів. Навпаки, відбувалося зростання – зокрема, +27% на кінець 2020 року за гривневими коштами населення. Цього року тенденція зберігається. Так, депозити населення в гривні у серпні 2021 зросли на 15% у річному вимірі. Ми й надалі прогнозуємо цей тренд за умови збереження макрофінансової та цінової стабільності. За низької та стабільної інфляції доходи та заощадження українців захищені від знецінення. Досягнення та забезпечення цінової стабільності є пріоритетом монетарної політики НБУ. Національний банк забезпечує цінову стабільність, використовуючи інфляційне таргетування та плаваючий обмінний курс гривні», – наголошують у Нацбанку.

Пресслужба регулятора повідомила, що станом на 30 вересня 2021 року значення UIRD (Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, Ukrainian Index of Retail Deposit Rates. – Ред.) для депозитів в гривні становить, в залежності від строку розміщення коштів, 7,07-8,61% річних.

Найвищим є значення для депозитів, що розміщуються на строк 12 місяців (в даному разі до кінця вересня 2022 року). Для розрахунку індексу використовуються номінальні ставки банку по «класичному» депозиту для стандартних сум на відповідні строки.

«Класичним» вважається депозит для фізичної особи – нового вкладника, без права поповнення до кінця строку, з виплатою процентів в кінці строку.

Зазвичай саме ці депозити, за твердженням НБУ, є найбільш дохідними для вкладника.

За приміткою Нацбанку, економічно обґрунтованою можна вважати ставку за строковим річним депозитом в національній валюті, яка є не нижчою за очікуваний показник інфляції. Тільки тоді заощадження є захищеними від знецінення.

Водночас, нагадує Нацбанк, треба розуміти, що понад половину коштів населення України розміщені в банках на рахунках на вимогу, за якими ставка або мінімальна, або відсутня.

Віктор Кулик, директор з розвитку роздрібного бізнесу Банку Альянс, також вважає, що інфляційні очікування в економіці, ріст облікової ставки НБУ повільно, але підштовхують банки переглядати ставки по депозитах у бік зростання.

«Уже сьогодні навіть декотрі великі банки дають двозначне число по відсотках без урахування систем бонусів і лояльностей для клієнтів. Отож гривневі депозити зберігають свою актуальність на тлі стабільного курсу до іноземних валют. Ставки по валютних депозитах перебувають на дні, і там динаміка до росту не спостерігається», – зазначив він.

Віталій Годун, начальник управління розвитку продуктів роздробу Укргазбанку, вважає, що, враховуючи збільшення розміру інфляції та збільшення облікової ставки НБУ, ймовірно, ставки по депозитах також зростатимуть.

За словами фахівця, на розмір процентних ставок впливає ринкова ситуація, облікова ставка НБУ, рівень інфляції, ліквідність банківської системи. На його думку, наразі розмір процентних ставок по депозитах є найнижчим.

Утім, інші фахівці кажуть, що відсотки по банківських депозитах найближчим часом не зростатимуть.

«Як показує досвід, зростання по депозитах не очікується. В довгостроковій перспективі – можливо, але є багато факторів впливу як зовнішніх, так і внутрішніх: рівень економіки, боргове навантаження, інфляція, курс гривні і т. д. Не забуваймо, що до банківських установ усе менше довіри, тому, на жаль, люди знімають кошти з депозитів і зберігають їх удома, або вкладають в інші активи: нерухомість, цінні папери, криптовалюти», – зазначила Тетяна Лункіна, доктор економічних наук, доцент кафедри фінансів, банківської справи та страхування Миколаївського національного аграрного університету.

Михайло Стрельніков, Голова Правління ВГО «Фінансова грамота України», упевнений, що депозити не зростатимуть. І вбачає причини цього насамперед у політичних причинах: мовляв, довіра до банківської системи на нулі.

«Той рукотворний банкопад, що був організований Гонтаревою й Ко, послугував гарним уроком для вкладників. Крім того, суди, аж до Верховного суду, захищають не порушені права споживачів – вкладників, а права банків не повертати депозити своєчасно. При такому розкладі дуже важко очікувати зростання банківських депозитів в Україні. Для порівняння, у США якщо банк збанкрутів, вкладник автоматично отримує всю суму вкладу на чек від Федеральної резервної системи. А власники та керівництво банку йдуть на допити до ФБР. За таких умов американці можуть довіряти свої гроші банкам. А наші вкладники – ні», – стверджує фахівець.

Михайло Демків, фінансовий аналітик групи ICU, нагадує, що довгострокові банківські депозити з-поміж вкладників українських банків не користуються великою популярністю. За його словами, усього депозити зі строком погашення більш як два роки складають 9,7 млрд грн, або 3% від усіх термінових депозитів фізичних осіб. При цьому майже 90% цієї суми – кошти в іноземній валюті з низькими ставками, які не перекривають інфляцію.

«Практика розбивання вкладу на декілька, кожний з яких – у межах гарантованої суми, є легальною і найбільш розповсюдженою. Отже, вкладник забезпечує собі гарантію на всю суму, яка більше ніж 200 тис. грн.

Але представники банків часто критикують таку практику, оскільки вона, на їхню думку, стимулює великий ризик.

Ставки за депозитами будуть визначати два фактори: інфляція і ліквідність банківського сектору. У липні темпи росту споживчих цін перетнули психологічну відмітку в 10% і затримаються на цьому рівні як мінімум ще декілька місяців. Відповідно, реальні відсоткові ставки по депозитах, враховуючи податки, стали негативними, що змушує багатьох вкладників замислитися над альтернативними варіантами.

З іншого боку, гривнева ліквідність банківської системи залишається високою, банки спостерігають збільшення коштів населення – в основному завдяки поточним рахункам. Відповідно, банки не поспішатимуть підвищувати ставки. Якщо Нацбанку вдасться взяти інфляцію під контроль, і ми побачимо її поступове зниження до таргету в 2022 році, то ставки по депозитах залишатимуться на поточних рівнях найближчі пів року, після чого можливе їхнє зниження», – запевняє аналітик.

Як повідомили Finance.ua в Нацбанку, згідно з прогнозами, наприкінці року інфляція сповільниться до однознакових рівнів і може бути нижчою, ніж прогнозувалося (9,6%).

Наступного року, за інформацією НБУ, зниження темпів інфляції триватиме – вона поступово повернеться до цілі 5%. Зниженню інфляції сприятиме посилення монетарної політики НБУ, а також інші фактори, зокрема корекція світових цін і вичерпання низької бази порівняння минулого року, коли інфляція була нижчою за ціль НБУ. Звітні дані про рівень інфляції можна знайти на сайті Державної служби статистики України.

Добрати найбільш вигідний для себе депозит завжди можна на сайті Finance.ua. Також до вкладу можна отримати бонус. Детальніше – за посиланням.

Володимир Мудрий, голова правління ОТП Банку, вважає, що тренд зниження ставок по депозитах у гривні в другому півріччі минулого року та в першому півріччі поточного вже припинився.

«Просто статистично на рівень ставок за наявним депозитним портфелем у цілому по ринку може впливати закінчення й вихід з портфелю минулорічних довгих вкладів. Водночас подальшого зниження ставок вже не очікується: кредитні портфелі в гривні ростуть доволі швидкими темпами, опереджаючи приріст депозитів. Ба більше, банки, що фокусуються на споживчому кредитуванні, можуть сприяти їхньому підвищенню – все ще сподіваються на вдалий кредитний сезон. Хоча ризик посилення карантинних обмежень, який здатен призупинити кредитування населення, дуже значний.

По депозитах в інвалюті інша ситуація: у всіх банків її дуже багато, а вкладати її практично немає куди – фізичним особам без прибутків в інвалюті видавати такі кредити заборонено, а попит юридичних, після зниження відсоткових ставок на гривневі ресурси, значно знизився. Водночас є постійні витрати на утримання валютних депозитів – обов’язкове резервування залишків в НБУ та виплати Фонду гарантування вкладів фізосіб. Як наслідок, вартість долара для банків складає мінус 1,5% річних. У таких умовах говорити про якесь там підвищення ставок, зрозуміло, не доводиться. Навпаки, потрібно шукати альтернативне рішення», – вважає банкір.

Якщо не депозит: куди вкласти гроші

Запевнюючи, що банківські депозити не зростатимуть, Михайло Стрельников пропонує вкладати кошти в нумізматику й антикваріат.

Інші експерти як альтернативу банківським депозитам пропонують ОВДП. За словами Віктора Кулика, ОВДП – якісна альтернатива, бо держава гарантує їх стовідсотково незалежно від суми. Також Кулик зазначив, що в довгострок населення інвестує в нерухомість, особливо на первинному ринку.

«У цьому разі важливо правильно оцінити забудовника, його історію на ринку, фінансову стійкість, строки здачі об’єктів тощо. До не масової альтернативи депозитам можна віднести інвестування в інші цінні папери (окрім ОВДП), зокрема й іноземні, фондовий ринок. Утім, окрім бажання заробляти у клієнта має бути певний рівень фінансової грамотності, уміння відстежувати тенденції ринку і т. д., а це часто є бар’єром для роботи з цими фінансовими інструментами».

Якщо говорити про страхи банкопадів, можна пригадати й переляк багатьох учасників ринку нерухомості у зв’язку з крахом компаній «Аркада» й «Укрбуд».

Утім, ціни на квартири в Києві протягом року різко зросли на 25-30% і поки продовжують збільшуватися.

Також, за оцінками експертів, за півтора-два роки, купивши та пізніше продавши квартиру, заробити на інвестиції в нерухомість можна близько 30-40%. Тому вкластися в нерухомість здається чимось дуже привабливим. Принаймні, це точно ефективніше, ніж зберігати кошти в банку за гривневим річним депозитом під 6-7 %.

Євгенія Грищенко, заступниця директора групи ICU, теж вважає ОВДП певною альтернативою депозитам.

«По гривневих ОВДП, у зв’язку з автоматизацією, ми знизили поріг інвестування зі 100 до 50 тис. грн, але технічно можна купувати й по одній облігації. Людина може купити 50 облігацій, а потім докуповувати по дві-три.

По валютних ОВДП мінімально доцільна сума для інвестування – еквівалент 150 тис. грн (5,6 тис. дол. – Ред.).

На ринку доступні ОВДП строками обігу від двох місяців до шести років. Плюси інвестування на довгий строк – вища ставка прибутковості, яка фіксується до закінчення строку, а також відсутність інших альтернатив вкладу на строк від 3 до 6 років.

Депозити часто не відкриваються на строк понад 2 роки. Середні ставки по гривні – від 7% по коротких інструментах і до 12,5% по довгих.

У валюті є папери з прибутковістю 2,5-3,5% строком пів року – півтора року. Ключова перевага у порівнянні з депозитами – нульове оподаткування для фізосіб.

Динаміка росту ставок по держоблігаціях може залежати від ряду факторів – виконання бюджету по прибутках, облікової ставки НБУ, ситуації на міжнародних ринках і настроїв інвесторів-нерезидентів», – каже фахівчиня.

Колега Грищенко, керівник локальними активами групи ICU Григорій Овчаренко називає ще один інструмент, альтернативний депозитам: НПФ.

«НПФ – найбільш розповсюджений інструмент для довгострокових накопичень. Інші фінансові інструменти, такі як депозити чи ОВДП, рекомендуються для створення мінімального, але достатнього рівня коштів. Вони є «подушкою безпеки» в непередбачуваних випадках чи в разі короткострокового накопичення для певних цілей, таких як навчання, придбання автомобілю чи нерухомості.

Завдання НПФ – зберегти й примножити купівельну спроможність заощаджень, тому пенсійні стратегії є найбільш консервативними. Розмір майбутньої приватної пенсії залежить від ряду параметрів: розміру внесків, прибутковості й періоду накопичень. Наприклад, відкладаючи 1 тис. грн на місяць під матрац, за 30 років вам вдасться накопичити 360 тис. грн. Відкладаючи цю ж суму в НПФ, який приноситиме вам 10% річних, ви зможете накопичити вже понад 2 млн грн.

Чим більший період і розмір внесків, тим більший розмір майбутніх виплат. Загальними перевагами добровільних накопичувальних програм є незалежність від держави, можливість використання коштів у певних випадках як елементу соціального захисту, підвищення рівня фінансової грамотності й поліпшення відношення до фінансових інститутів. Наслідками розвитку добровільних програм є поступове зменшення навантаження на державний бюджет і соціальної напруги.

Іншими важливими елементами збільшення накопичень є розвиток фінансових інститутів, поява нових фінансових інструментів, збільшення об’єму довгострокових ресурсів і позитивний вплив на ріст економіки», – зазначив Овчаренко.

Мудрий з ОТП Банку також вважає найкращими альтернативними інструментами збереження й накопичення цінні папери вітчизняних фондів, ОВДП – і гривневі, і в інвалюті, і для вкладень тільки в інвалюті – акції всесвітньо відомих компаній і компаній галузей, що найшвидше розвиваються та є перспективними на світових біржах. Правда, останнє реалізувати сьогодні можна, за його словами, тільки в ОТП Банку.

Національний банк своєю чергою підкреслив, що не надає рекомендацій щодо доцільності використання конкретних інструментів для інвестицій. І водночас заявляє про тренд: мовляв, останніми роками постійно зростає популярність заощаджень у гривні.

«Свідченням цього є стійке зниження доларизації депозитів. Якщо депозити населення в гривні в серпні цього року зросли на 15% у річному вимірі, то зростання депозитів в іноземній валюті становило лише на 1% у річному вимірі. Зростання довіри до гривні відбулося завдяки переходу до інфляційного таргетування з плаваючим курсоутворенням, що допомогло знизити інфляційні та курсові ризики, а отже й ризик знецінення заощаджень. Також вплинуло зниження ставок за валютними депозитами до історично найнижчих рівнів. Поступово пожвавлюється активність фізичних осіб у сегменті інвестування в гривневі ОВДП – обсяги вкладень з початку року зросли більше ніж удвічі, проте обсяги за цим інструментом незначні у порівнянні з обсягами депозитів», – повідомили в Нацбанку.

Фахівці установи зважили й на міжнародний досвід, зазначивши, що в останні роки більшість економік світу мали мінімальну інфляцію, а подекуди навіть дефляцію. Відповідно й відсоткові ставки за строковими депозитами знизилися.

В Україні рівень інфляції вищий у порівнянні з більшістю сусідніх європейських країн, тож і ставки за строковими гривневими депозитами є вищими, ніж у цих країнах.

«У Європі і банки, і їхні клієнти змушені миритися з негативними ставками по залишках – коли за утримання коштів на рахунку списується регулярна комісія. Але в цілому говорити про співвідношення між нашими і європейськими банками поки рано», – резюмує Володимир Мудрий з ОТП Банку.