Що робити, якщо захворів COVID-19 під час відпустки
Страхуємо ризики
Туризм у ковідні часи нагадує прогулянку по мінному полю. Уряди повсякчас змінюють умови відвідування країни іноземними громадянами, залежно від рівня захворюваності на COVID-19. Євросоюз складає «червоні», «жовті» і «зелені» списки країн, в залежності від епідемічної ситуації.
Підпишіться на наш телеграм-канал. Там ми розповідаємо все, що потрібно знати про страхування, та чи варто на ньому заощаджувати.
Перш за все слід уточнити, що згідно із загальним правилом захворювання застрахованого туриста в умовах світової пандемії є винятком і страховик має право відмовити у виплаті. Коронавірус цілком підпадав під це правило.
Але дуже швидко страховики усвідомили, що подібні винятки тільки погіршать проблеми туристичної галузі та страхового бізнесу. Тому масово змінили правила страхування.
Зараз більшість українських страхових компаній, що спеціалізуються на страхуванні людей, які виїжджають за кордон, включили захворювання COVID-19 до числа ризиків, які покриває страховка. Але є нюанси.
- Стандартного поліса страхування туриста, який виїжджає за кордон, не існує. Кожна страхова компанія має свої правила страхування і винятки у виплаті. Тому, щоб бути впевненим, що ваш поліс покриває захворювання на коронавірус, потрібно ознайомитися з текстом договору. Найчастіше він розміщений на сайті страхової компанії з розділі «Документація та публічні оферти».
Також з'ясувати особливості договору можна, зателефонувавши до укладення договору на гарячу лінію страховика. Особливо уважним треба бути, купуючи поліс страхування на сайті-агрегаторі. Описи страхових продуктів тут можуть бути неповними. Довіряти слід лише офіційному сайту страховика. - При поїздці в екзотичні країни, де може бути виявлено спалах нового типу коронавірусу, слід бути особливо обережним. Щоб переконатися в безпеці поїздки, потрібно вивчити інформацію на сайті МЗС, чи немає обраної вами країни в списку напрямків, не рекомендованих до відвідування українцями. Це важливо тому, що якщо МЗС рекомендує утриматися від поїздок у цю країну, то страхова компанія матиме підстави відмовити вам у страховому відшкодуванні і домагатися страхового відшкодування доведеться через суд.
- Важливо дізнатися, які саме медичні послуги з лікування від коронавірусу покриває туристична страховка. Річ у тім, що багато країн фінансують лікування хворих на коронавірус коштом держбюджету. Деякі країни самостійно страхують іноземних туристів. Наприклад, така програми стартувала на Канарських островах (Іспанія). Відповідно до загальноприйнятої практики, страховим випадком є отримання позитивного ПЛР-тесту на COVID-19 після прибуття туриста в країну.
- Також варто розуміти, що в кожній країні порядок звернення за медичною допомогою в разі підозри на COVID-19 відрізняється. Тому страхові компанії вимагають від туристів спочатку звертатися в кол-центр страхової компанії або асистуючої компанії, яка представляє страховика в країні перебування туриста. Фахівці скоординують медичне звернення хворого і зможуть проконтролювати медичні витрати і організувати допомогу.
У разі ж, якщо турист звернувся за медичною допомогою безпосередньо в медустанову, можлива ситуація, коли йому доведеться оплачувати лікування своїми силами. В такому випадку страховик вимагає по поверненні надати всі чеки, що підтверджують медичні витрати туриста.
Але і в цьому випадку можлива відмова у виплаті, адже туристу доведеться обґрунтувати, чому він не повідомив своєчасно страховика про настання страхової події, а також чому звернувся саме до цієї клініки.За словами страхових фахівців, за кордоном далеко не всі медустанови мають право займатися лікуванням іноземних громадян і приймати оплату від страхових компаній. Тому правильніше — спершу звернутися до страховика, який і організовує допомогу.
Ми вже говорили, що стандартних умов страхування для туристичних страховок не існує. Як приклад, ми вирішили розібрати три найбільші страхові компанії, чиї поліси людей, які виїжджають за кордон, покривають лікування COVID-19: СК «Європейське туристичне страхування», «ВУСО» і «ПЗУ Україна».
Згідно з загальним правилом, страхова компанія покриває витрати на лікування захворювання в межах строку страхування. Але якщо хворий потребує лікування і по закінченні цього строку, то в компанії ЄТС будуть оплачувати вартість його лікування протягом ще 15 діб. Правда, тільки для клієнтів, які придбали дорожчу «Програму В».
Також тут можуть оплатити витрати на перебування туриста протягом до 5 діб після закінчення стаціонарного лікування, якщо з якихось причин турист не може одразу повернутися в Україну. Оплатять також витрати на повернення додому після стаціонарного або амбулаторного лікування, якщо у зв'язку з цим турист пропустив свій рейс. Правда, тут є ліміт, не більше 250 дол. і тільки на квитки економ-класу.
А ось витрати на проживання та харчування застрахованого під час самоізоляції, карантину або обсервації за кордоном без встановлення діагнозу СOVID-19 або при амбулаторному лікуванні не покриваються. Як не покриваються і витрати на повернення додому туриста, який був на обсервації. Якщо він не був хворий на СOVID-19, ці витрати доведеться покривати власним коштом.
У СК «ВУСО» схожі умови. За умовами базової програми оплачується стаціонарне та амбулаторне лікування в межах стандартної страхової суми але терміном не більше 14 днів. Витрати на обсервацію не покриваються.
А ось вартість самого тесту на коронавірус страховик оплатить тільки в разі позитивного результату, в іншому випадку – оплачувати доведеться власним коштом.
Також в умови базової програми входить оплата медичної евакуації і оплата зворотного квитка, в разі якщо турист пропустив його через перебування в стаціонарі.
У розширеній страховці передбачена збільшена на 10 тис. євро страхова сума. Також у разі позитивного тесту у застрахованого, страховик оплатить тестування всіх осіб, зазначених у полісі, але не більше 2 разів. Також страховик оплатить стаціонарне або амбулаторне лікування без обмеження терміну. У разі необхідності обсервації, компанія оплатить і його в межах 75 у. о. на день терміном до 14 днів. А витрати на зворотні квитки будуть покриті не тільки для хворого, але і для всіх його близьких.
У СК «ПЗУ Україна» страхування оплачують стаціонарне та амбулаторне лікування протягом 30 днів з моменту перетину кордону. Також в покриття входить діагностика, медична евакуація і репатріація з лімітом 3 тис. у. о.
Гірше, ніж захворіти під час відпустки, може бути тільки захворіти замість відпустки. Але і цей випадок можна передбачити.
Страхові компанії пропонують страховий поліс від невиїзду. Як правило, такий поліс купують, побоюючись не отримати візу в країну з суворими візовими правилами.
В такому випадку, страхова компанія відшкодує всі понесені витрати на поїздку. Але в умовах коронавірусу в покриття таких страховок стали включати опцію захворювання на коронавірус. Тобто, якщо турист не зможе здійснити поїздку через хворобу, страхова компанія відшкодує йому вартість туру. Але важливо, щоб поліс був придбаний не пізніше, ніж за 10-14 днів до моменту запланованої поїздки. Вартість такого поліса складе кілька сотень гривень.
В умовах пандемії особливої важливості набуває можливість оформити страховий поліс онлайн. Це можна зробити прямо на сайті Finance.ua.
Все, що потрібно — вибрати напрямок, куди ви плануєте їхати, вказати кількість туристів, їхній вік, а також дати поїздки. Система автоматично підбере вам пропозиції різних страхових компаній, і ви, порівнявши їх, зможете вибрати саме той поліс, який максимально відповідає вашим вимогам.
Після оформлення поліс з покриттям COVID-19 буде на вашій електронній пошті протягом 5 хвилин.