Що змінюється для ФОП у 2025 році
Усе, що треба знати підприємцю на цей рік
До речі, на Finance.ua існує перелік найкращих кредитних карток від банків України. Тут ви можете порівняти усі умови, та обрати оптимальний для себе варіант.
Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який виправляє норму про підвищення податків для фізичних осіб — підприємців. Про це йдеться мова в картці законопроєкту № 9319.
Так, починаючи від 1 січня 2025 року, для підприємців відновлюється норма щодо обов’язкової сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ), розмір якого становитиме 1 760 гривень на місяць.
Від початку повномасштабної війни ФОП отримали право не сплачувати ЄСВ, проте в державному бюджеті на 2025 рік цю пільгу скасували. Утім, його можуть не платити особи, які перебувають на окупованих територіях, а також ФОП — наймані співробітники.
Окрім того, закон встановлює обов’язок сплати 1% військового збору для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме, для фізичних осіб-підприємців ІІІ групи та юридичних осіб ІІІ групи.
Також передбачено встановлення військового збору для ФОПів — платників єдиного податку I, II і IV групи на рівні 10% розміру мінімальної зарплати (тобто 800 гривень на місяць).
Підписаний президентом закон також встановлює впровадження щомісячної звітності з ЄСВ, ПДФО (податку з доходів фізосіб) і ВЗ (військового збору) для всіх податкових агентів.
Звісно що нові цифри не могли не знайти своє відображення в реакції фізичних осіб-підприємців. Так, від моменту підписання закону президентом України, свою діяльність припинили 22 521 ФОП. Про це свідчать дані сервісу «Опендатабот».
Зазначається, що у перші дні кількість закриттів сягала понад 1 тис. щодня, а 29 листопада — у день підписання закону — зафіксовано 2 332 закриті бізнеси. Для порівняння — зазвичай за день закриваються близько 700 підприємців.
Загалом 254 288 ФОПів припинили свою діяльність від початку 2024 року. Найбільше закриттів відбулося в березні — 28 690.
Дані: Опендатабот
Окрім того, як інформує «Опендатабот», через підвищення податків 27% (8 621) із 31 694 опитаних ФОПів планують закриватися найближчим часом. Ще 20% або 6 324 учасники зазначили, що планують припинити діяльність цього року.
Більша частина з тих, хто планує закриття — а саме 62% — ухвалили рішення закриватися через підвищення податків.
Цікаво, що в грудні на один відкритий ФОП два підприємці закривалися. До порівняння, рік до того ситуація була кардинально протилежна: на чотири нових підприємці припадало одне закриття.
43 554 нових ФОП створили жінки за перший квартал 2024 року. Це більш ніж половина — 59% — від загальної кількості нових справ та рекордний показник за останні роки.
Щоб ФОП міг залишатися у відповідній групі платників єдиного податку, підприємець не має перевищувати річний граничний розмір доходу. Він же залежить від розміру мінімальної зарплати, але встановлюється раз на рік, станом на 1 січня поточного року:
Нагадаємо, що це ліміт доходів ФОП — максимальна сума коштів, яку підприємець може заробити за рік, щоб залишатися на спрощеній системі оподаткування. Якщо підприємець заробляє більше цих лімітів, він мусить перейти на загальну систему оподаткування або змінити групу.
У 2025 році будуть застосовуватися такі щомісячні ставки:
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) є платежем, який сплачують всі роботодавці та самозайняті особи. ЄСВ спрямовується на фінансування Пенсійного фонду, медичного страхування, виплат по безробіттю та компенсацій у разі нещасних випадків.
Так, сплата єдиного соціального внеску в Пенсійний фонд від січня вже не є добровільною, навіть за відсутності фактичного доходу ЄСВ доведеться перерахувати державі.
ФОП всіх груп сплачують єдиний соціальний внесок за ставкою 22%. Однак підприємець самостійно обирає суму (базу нарахування), з якої відраховуватиме внесок. Ця сума не може бути меншою за мінімальну зарплату. Якщо підприємець бажає, він може відраховувати ЄСВ з більшої суми.
Оскільки на 1 січня 2025 року мінімальна зарплата залишиться на рівні 8 тис. грн, то ФОП першої, другої та третьої груп оподаткування платитимуть щонайменше по 1 760 грн ЄСВ на місяць.
ЄСВ та військовий збір для ФОП від 2025 року наступний:
ФОП на I групі у 2025 році:
- ЄСВ 1 760 грн (обов'язкова сплата);
- військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата, 10% від мінімальної зарплати).
Щомісячне податкове навантаження для ФОП на першій групі зросте на 2 560 гривень. За квартал ця сума складе 7 680 гривень, а щорічно — 30 720 гривень.
ФОП на II групі у 2025 році:
- ЄСВ 1760 грн (обов'язкова сплата);
- військовий збір 800 грн (обов'язкова сплата, 10% від мінімальної зарплати).
Разом податки складуть 4160 грн на місяць, що майже втричі більше, ніж у 2024 році. У квартальному вимірі — 12 480 гривень, за рік — 49 920 грн.
ФОП на III групі у 2025 році:
- 1% військовий збір від доходу (обов'язкова сплата);
- 1 760 грн ЄСВ (обов'язкова сплата).
Окрім того, законом змінюється максимальна база нарахування єдиного соціального внеску, тобто максимальна сума доходу, з якої сплачується ЄСВ в розмірі 22%. Від 2025 року базу нарахування ЄСВ підняли до 20 мінімальних зарплат — до 160 тис. грн. Таким чином, максимальна сума єдиного соціального внеску складе 35,2 тис. грн на місяць. У річному вимірі ФОП сплатить 422 тис. грн.
Ці зміни важливі для кількох категорій платників податків. Зокрема, для роботодавців, які нараховують офіційну високу заробітну плату — понад 160 тис. грн. Також цей ліміт враховуватимуть ФОП на загальній системі, які платять ЄСВ з прибутку.
Якщо ФОП не сплатив або неповною мірою сплатив ЄСВ до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок, — нараховується штраф. Якщо кінцева дата сплати припадає на вихідний, то сплатити треба вже 18 або навіть 17 числа.
За несвоєчасної оплати накладаються наступні санкції:
- одноразова штрафна сплата 20% від непогашеної суми;
- 0,1% від суми за кожен день прострочення сплати.
Враховуючи, що на 2025 рік мінімальний ЄСВ для ФОП становить 5 280 грн за квартал, то одноразовий штраф дорівнює 1 056 грн, а також 5,28 грн щодня до погашення прострочення.
Також в разі несплати ЄСВ не буде нараховуватись страховий стаж, що впливає на призначення пенсії та соціальних виплат.
За несвоєчасну або неповну сплату військового збору ФОП І та II групи (пізніше за 20 число місяця) накладається штраф у розмірі 50% від суми ВЗ, тобто від 1 січня нового року ця сума становитиме 400 гривень.
ФОП першої та другої груп звітуватимуть про військовий збір як окремий рядок у річній декларації. Подати звітність за 2025 рік їм потрібно буде лише в січні-лютому 2026 року. Натомість ФОП третьої групи вперше подадуть декларацію та сплатять військовий збір уже у квітні-травні цього року за підсумками першого кварталу 2025-го. За результатами 2024 року звітність здійснюється за старими правилами, без обов’язку сплати військового збору.
Від 2025 року право на це отримали наступні категорії:
- Перша категорія — ФОП на загальній системі оподаткування, які не здійснюють діяльність або не отримують прибуток, з якого мають сплачувати ЄСВ. Вони повинні подати декларацію з нульовим доходом за рік. Пільга зі сплати ЄСВ діє для них від 1 січня 2021 року.
- Друга категорія — ФОП, зареєстровані на тимчасово окупованих територіях.
- Третя категорія — підприємці, які мають основне місце роботи, де роботодавець сплачує за них ЄСВ з мінімальної зарплати. У такому випадку необхідний страховий внесок вважається сплаченим. Така пільга діє від 1 січня 2021 року.
- Четверта категорія — пенсіонери за віком або за вислугою років.
- П’ята категорія — особи з інвалідністю будь-якої групи.
- Шоста категорія — ФОП та самозайняті особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність. Тобто особи, які поєднують підприємництво з професійною діяльністю, наприклад, адвоката чи нотаріуса. Їм необхідно сплачувати ЄСВ лише один раз — або як ФОП, або як самозайнята особа.
- Сьома категорія — ФОП, призвані до ЗСУ у зв’язку з мобілізацією на особливий період.
Від 2025 року підприємці зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок поквартально — у місяці, що слідує за закінченням кварталу. Звітність щодо ЄСВ подається раз на рік у вигляді Додатка 1 до річної декларації.
Це може бути декларація про майновий стан або декларація про сплату єдиного податку. Для підприємців II групи крайній термін подачі звіту — 3 березня 2025 року, для III групи — 10 лютого 2025 року. Також у 2025 році відновлюється обов’язкова місячна звітність щодо найманих працівників, яку потрібно подавати до 20-го числа наступного місяця, починаючи з лютого.
Додамо, якщо підприємець закриває ФОП, він подає звіт з ЄСВ разом з ліквідаційною декларацією.
У разі переходу на іншу систему оподаткування звіт з ЄСВ подається разом з останньою декларацією за попередньою системою. Надалі звітувати про єдиний соціальний внесок потрібно вже за новими правилами.
Фізичні особи-підприємці зобов’язані використовувати реєстратор розрахункових операцій (РРО). Якщо вони здійснюють продаж товарів чи надають послуги з прийманням оплати, то мають формувати фіскальні чеки через POS-термінал. З 1 березня форма таких чеків зазнала змін.
Використання застарілої форми чека після 1 березня призведе до штрафу для ФОПа у розмірі 100% від суми, зазначеної у документі.
Найменше клопоту із нововведенням у тих підприємців, які застосовують програмний РРО. На комп’ютері оновлення відбудеться автоматично, а для мобільного додатка знадобиться завантажити оновлення з онлайн-маркету.
Платники єдиного податку повинні звернути увагу на зміни у фіскальному чеку:
- Додано поле «Решта», де відображатиметься залишок при готівковій оплаті.
- З’явилося поле «Засоби оплати».
- Підписи у полях «Касир» і «Держатель ЕПЗ» більше не передбачені.
- QR-код міститиме посилання для перегляду чека на сайті ДПС.
- Фіскальний номер чека тепер записуватиметься у форматі: ЧЕК № {ФН}.
Поле «Форма оплати» матиме чітко встановлений формат. Наприклад, якщо розрахунок відбувається банківською карткою, вказуватиметься «Безготівкова», а в «Засобах оплати» — «Електронний платіжний засіб».
При виборі форми «Інше» необхідно зазначати конкретний тип засобу оплати, наприклад:
- подарунковий сертифікат;
- талон;
- жетон;
- електронні гроші (із зазначенням їхньої назви);
- цифрові гроші (із зазначенням назви);
- криптовалюта (із зазначенням назви);
- інший актив (із назвою).
Якщо електронний платіжний засіб пов’язаний із РРО/ПРРО через будь-які канали зв’язку, його реквізити, зокрема код авторизації, номер чека, ім’я власника, банк тощо, необхідно буде вказувати вручну.
Варто пам’ятати, що для кожної групи єдиного податку визначено перелік дозволених видів діяльності. У разі порушення законодавчих норм підприємці ризикують отримати штрафи та бути переведеними на загальну систему оподаткування.
Розмір фінансових санкцій визначається залежно від характеру порушення та його повторюваності протягом року. Якщо підприємець вдруге допускає те саме правопорушення, сума штрафу суттєво зростає.
У березні 2025 року для ФОПів передбачені такі штрафи за порушення законодавства:
- Відсутність безготівкового розрахунку (POS-терміналу) у точці продажу — від 1 700 до 17 тис. грн, плюс 8 500 грн штрафу від Держпродспоживслужби.
- Ігнорування запиту податкової (відмова у наданні інформації чи документів) — 8 тис. грн, що відповідає мінімальній зарплаті станом на 1 січня.
- Недотримання правил працевлаштування — від 8 500 до 34 тис. грн.
- Провадження підприємницької діяльності без реєстрації ФОП — від 17 тис. до 85 тис. грн.
- Використання неоформленої найманої праці — від 80 тис. до 240 тис. грн за кожного працівника (штраф збільшується при повторному порушенні).
- Відмова у допуску інспектора праці до перевірки — 128 тис. грн.
- Використання фіскальних чеків застарілої форми — штраф у розмірі 100% від суми, зазначеної у документі (з 1 березня діятиме нова форма чека).
- Відсутність реєстратора розрахункових операцій (РРО) — 100% вартості реалізованих без нього товарів (при повторному порушенні — 150%).
Спроба заощадити на встановленні РРО або легальному працевлаштуванні працівників може в підсумку обернутися значно більшими витратами на штрафи, ніж потенційні податкові зобов’язання.
За даними ЄДР та аналітикою YC Market, 2024 року відкрилися 284 878 нових ФОП.
Для порівняння кількість нових ФОП у минулі роки була наступною:
- 2023 — 302 626
- 2022 — 193 268
- 2021 — 280 960
- 2020 — 227 096
Джерело: YC Market
Лідерами за кількістю нових реєстрацій ФОП стали Київ (26 303) — 14,18%, Дніпровщина — 18 025 та Львівщина — 14 459. Найбільш помітно зросла кількість нових ФОП за рік у Запорізькій області — на 11%, Кіровоградській — на 10% і Чернігівській областях — на 9,6%.
Найпопулярнішими сферами серед нових ФОП минулого року стали:
- роздрібна торгівля (27,5%);
- оптова торгівля (7,6%);
- IT-сектор (7,6%);
- надання інших індивідуальних послуг (7,0%);
- інформаційні послуги (5,5%).
Загалом, щоб стати ФОПом, необхідно:
- обрати КВЕД — класифікатор видів економічної діяльності. Повний перелік можна подивитися на сайті Держстату;
- подати до Єдиного державного реєстру дві заяви — на реєстрацію ФОП та на вибір бажаної системи оподаткування;
- отримати виписку з ЄДР про реєстрацію ФОП;
- упродовж 10 днів з моменту отримання виписки подати до податкової служби заяву на витяг з реєстру платників єдиного податку — ЄП;
- отримати витяг про систему оподаткування;
- відкрити рахунок ФОП у банку.