Як в Польщі бачать зупинення транзиту української агропродукції з 1 квітня
Та чому переговори з нашою державою для них «виключно складні»
Як пише видання forsal.pl, зі слів галузевих організацій, це попередній, перший крок до досягнення остаточної домовленості з урядом. Наразі, на їхню думку, цей консенсус слід розглядати як «попередні домовленості».
«Те, що було підписано, – це лише домовленості. Це перший крок до подальших кроків», – сказав Славомір Іздебскі, голова Польської профспілки фермерів та сільськогосподарських організацій, який, однак, не брав безпосередньої участі в переговорах.
Урядову сторону представляв серед інших заступник міністра сільського господарства Міхал Колоджєйчак, який зазначив, що «це були дуже важкі переговори для обох сторін». «Ми спілкувалися допізна, але нам вдалося узгодити комплекс взаємних зобов'язань, – зазначив заступник голови міністерства.
Тож про що домовилися?
Заява заступника міністра Міхала Колодзейчака про блокаду транзиту частини продукції з України прозвучала під час Європейського сільськогосподарського форуму 2024. Фото: Міністерство сільського господарства та розвитку села Польщі.
Редакція порталу Farmer.pl має у своєму розпорядженні зміст висновків, що складається з семи пунктів. Найважливіші питання стосуються надходження дешевої сільськогосподарської продукції з України, яка вже багато місяців є джерелом конфлікту та напруги між владою та фермерами.
Ось сім пунктів, які були напрацьовані:
- Складна ситуація в сільському господарстві є результатом багатьох причин і недбалості. Головна причина – агресія росії в Україні.
- Сторони цієї Угоди звертають увагу на те, що однією з головних причин дестабілізації європейського аграрного ринку була безумовна згода Європейського Союзу на необмежений імпорт сільськогосподарської продукції з України, підкріплена чіткою позицією тодішнього Уряду Республіки Польща.
- Визнаючи необхідність гуманітарної, економічної та військової підтримки України, яка стала жертвою російської агресії, обидві сторони також вказують на той факт, що українське сільськогосподарське виробництво базується на зовсім іншій структурі господарства і не підпадає під ті вимоги, які нав’язані європейським виробникам харчів. Неврахування цього факту при прийнятті рішення про зняття обмежень доступу українських виробників на ринок ЄС було недалекоглядним і, окрім негативних економічних наслідків, впливає також на політичні та соціальні відносини між державами та суспільствами.
- І Уряд, і спільнота наголошують на необхідності та цінності економічних відносин з Україною, але вони мають відбуватися на таких умовах, щоб не дестабілізувати ринок ЄС.
- У зв’язку з тим, що обидві сторони вважають за необхідне розробити правила регулювання торгівлі агропродовольчими продуктами (включаючи їх транзит) між Польщею та Україною, чинне ембарго на сільськогосподарську продукцію, запроваджене Розпорядженням Ради Міністрів від 15 вересня 2023 р., буде збережено, міністр сільського господарства звернеться до Ради міністрів з проханням призупинити транзит продукції, на яку поширюється дія вищезгаданого Розпорядження, з України через територію Польщі з 1 квітня 2024 року до дати набрання чинності Розпорядженням ATM ЄС (5 червня 2024 року). Як ембарго, так і призупинення транзиту також стосуватимуться цукру.
- Незалежно від питань, пов’язаних із регулюванням торговельних відносин з Україною, сторони цієї Угоди заявляють про готовність розробити комплекс заходів та дій, які пом’якшать негативні наслідки для аграріїв та збої на аграрному ринку. У тому числі: пшениця, тритикале, ячмінь, жито, зернові суміші будуть охоплені дотаціями (до перших 300 га) на основі схеми допомоги, що діяла у 2023 році, яка включатиме продажі, здійснені в період з 1 січня по 31 травня 2024 року. Збереження сільськогосподарського податку на рівні, не вищому ніж 2023 року.
- Фермерська спільнота заявляє про підтримку дій уряду щодо зміни принципів, на яких базується Європейська зелена угода в сільському господарстві.
Заступник міністра сільського господарства Польщі наголосив, що заборона на транзит українського зерна та цукру територією Польщі буде діяти доти, доки між Польщею та Україною не буде досягнуто угоди, яка убезпечить польський ринок.
Також на Європейському аграрному форумі в Жешуві міністр сільського господарства Чеслав Сєкерський під час дебатів із фермерами додав, що переговори з Києвом «виключно складні», оскільки Україна «чудово здійснює лобіювання в Брюсселі».
Фермери-протестувальники під час розмови з міністром Чеславом Сєкерським. Фото: Міністерство сільського господарства та розвитку села Польщі.
Своєю чергою прем'єр-міністр Дональд Туск висловив сподівання, що до зустрічі з українським урядом 28 березня буде ухвалено спільні з Україною рішення, які будуть «набагато безпечнішими для польського сільського господарства».
Представники різних сільськогосподарських груп і організацій взяли участь у переговорах з міністром Сєкерським 19-20 березня, проте досі незрозуміло, якою буде доля сільськогосподарських страйків і демонстрацій. Бо деякі з них організовані «знизу вгору», деякі організації та структури вимагають змін, відмінних від тих, які передбачені домовленостями. Тому частина фермерів, які сьогодні стоять на барикадах, заявляють, що залишаться там, а інші – що змінять форму протесту.
Правління Польсько-української господарчої палати (PUIG) дуже рішуче відреагувало на останні слова віцеміністра сільського господарства Міхала Колоджєйчака, який оголосив пропозицію закрити транзит з України. Вони вважають, що це вплине на європейські транспортні «коридори солідарності».
«Ми здивовані чути заяву пана Міхала Колоджєйчака про те, що Міністерство сільського господарства та розвитку сільських територій подасть до Ради міністрів запит про призупинення транзиту продуктів, які зараз охоплені ембарго. Якщо це правда, то це означало б блокування транзиту сільськогосподарської продукції з України через Польщу, експорт якої становить важливу частину бюджету держави, що бореться з російським агресором», – йдеться у заяві Польсько-української господарчої палати.
На думку Палати, якби польський уряд ухвалив таке рішення, це б вплинуло на європейські транспортні «коридори солідарності».
«Це також принесе відчутні економічні збитки для підприємців з України та Польщі. Країна, яка блокує транзит товарів з України, не буде хабом для відновлення України в майбутньому. Блокування транзиту сільгосппродукції призвело б до незлічених політичних втрат для Польщі, яка досі була надійним рятівником України», – йдеться у заяві.
Водночас PUIG звертається до польського уряду з проханням покращити процедури, пов’язані з обміном товарами з Україною.
Щодо цього в ефірі TVP Info висловився міністр сільського господарства Чеслав Сєкерський. Він підтвердив, що домовленості з фермерами в Ясьонці передбачають можливість вимагати призупинення транзиту, але лише в крайньому разі. Це буде своєрідною розмінною монетою.
«Ми ведемо переговори з Україною. Це форма тиску, якщо немає прогресу. Але торгівля йде в обох напрямках», – сказав Сєкерський.
Про це також йдеться на сайті Мінагрополітики. У повідомленні зазначається, що, відповідно до досягнутих домовленостей, Міністерство сільського господарства та сільського розвитку подасть запит до Ради міністрів щодо призупинення транзиту продуктів, на які зараз поширюється ембарго. Усі чутливі продукти мають бути заблоковані.
28 березня у Варшаві відбулися довгоочікувані польсько-українські міжурядові консультації, які стали важливим кроком у підтримці двосторонніх відносин. Одним із ключових питань обговорення стало співробітництво в сільському господарстві, зокрема у розв'язування питань експорту та імпорту зернових культур.
Прем'єр-міністр Польщі, Дональд Туск, підкреслив стійкість українсько-польського партнерства, особливо в контексті надзвичайних ситуацій та викликів спільної історії.
Україна та Польща мають на меті спільно контролюватимуть пункти пропуску.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль та прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск під час переговорів 28 березня 2024 року. Фото: телеграм-канал Дениса Шмигаля.
Туск також вказав на дипломатичні зусилля Польщі з метою блокування імпорту російської та білоруської сільгосппродукції та спільний пошук рішень щодо транзиту товарів через Україну.
Головний урядовець України Денис Шмигаль підтримав ініціативи Польщі та наголосив на перевірках експорту кукурудзи, ріпаку, соняшнику та пшениці.
Обидва заявили про намір досягти спільних рішень, щоб забезпечити безперешкодний транзит товарів та захистити внутрішні ринки від негативного впливу.