0 800 307 555
0 800 307 555

Вкласти кошти в крипту: на які показники криптомонет слід звертати увагу

Чому «хайпові» монети не завжди приносять прибуток, та як знайти монету для себе

Вклав гроші у криптомонету, а через декілька місяців втратив усю суму через знецінення монети. І це не про загальновідому історію з крахом стейблокоїна UST та монети Luna, чи криптобанку Celsius Network, а реалії інвесторів та трейдерів-початківців, які в надії отримати якомога більше, залишаються ні з чим.
Зміст

Тож чому «хайпові» монети не завжди приносять прибуток? Та як не потрапити на «скам» і знайти монету, яка буде дорого коштувати? Розповімо в цьому матеріалі Finance.ua.

Ще більше статей про криптовалюти – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Ринок, що зростає з кожним днем

Попри певні ризики, інвестори оцінюють криптовалюту як привабливий клас активів. Пояснення цьому досить просте – криптовалюти можуть урізноманітнити інвестиційний портфель, а волатильність цін – принести значні прибутки.

Згідно з даними CoinMarketCap на сьогодні існує більше ніж 21 тис. монет, а ринкова капіталізація ринку становить близько 940 млрд дол.

При цьому це не остаточні цифри, ринок збільшується з кожним днем. Уявіть собі, тільки за останній тиждень було випущено близько 30 нових монет. А в середньому щомісяця випускається 1 500 – 2 000 монет, згідно з даними Statista.


Кількість криптомонет у світі за 2013-2022 роки

А скільки з них залишаться на ринку? Це вже інше питання. Постійний приплив грошей розширив ринок криптовалют і водночас зробив його складнішим. Кожна монета має свої технічні характеристики, і щоб підібрати якісну і вартісну монету потрібно трохи часу і певних навичок.

З чого почати аналіз криптовалюти

Спершу оберімо платформу, де можна аналізувати різні криптовалюти. У цьому нам допоможуть агрегатори даних – це спеціальні сайти, які збирають всю інформацію про криптовалютний ринок.

Найпопулярнішими на сьогодні є 2 такі платформи: CoinMarketCap та CoinGeko. Тут є все, що вам потрібно для аналізу криптовалюти: ціна монет, графіки, обсяги торгів, ринкова капіталізація.

До того ж платформи працюють не тільки суто по криптоменатах, а ще й формують рейтинг найпопулярніших бірж, повідомляють про випуски нових монет, слідкують за новинами у криптосфері, аналізують різні DeFi- та NFT-проєкти та багато іншого.

Проте ми будемо використовувати ці агрегатори для відбору тих монет, у яких є майбутнє. Тих, на яких можна заробити доволі непогано.

Три етапи аналізу

Не важливо, чи ви інвестор-початківець, чи вже маєте досвід в інвестуванні в криптовалюту, аналіз будь-якої монети такий же важливий як аналіз акцій на фондовому ринку, але підхід до такого аналізу трохи інший.

Найпростіше поділити аналіз на 3 етапи: вивчити технічну сторону монети, проаналізувати її ринкові показники, та визначити корисність валюти в середньостроковій чи довгостроковій перспективі.

Технічний аналіз. Для чого криптопроєктам «White Paper»

По-перше, кожна криптомонета повинна мати свій сайт, і це обов‘язково. Адже коли ви хочете дізнатись про якусь компанію чи товар, то що ви робите? Правильно, заходите на їх сайт і все детально вивчаєте.

Так само і з криптовалютою. Основне на що потрібно звернути увагу:

  • сайт має бути легким для сприйняття, чітким та не містити помилок;
  • на сайті мають бути прописані цілі криптопроєкту;
  • має бути інформація про команду розробників;
  • а також має бути у вільному доступі «White Paper».

Що ж таке White Paper? Біла книга (з англ. white paper. – Ред.) – це офіційний документ, який містить основну інформацію про криптомонету чи проєкт. Та описує цілі та стратегії використання криптовалюти.
Тобто це такий гайд: яким чином буде використовуватися валюта, і для чого вона була створена.

Біла книга служить дорожньою картою для токена, і є однією з перших речей, які потенційні інвестори читають перед тим, як вкласти гроші в проєкт.

Крім того, в офіційному документі про криптовалюту ви познайомитеся з токеномікою монети. Токеноміка включає деталі того, як токен буде розподілятися між інвесторами.

Зрозуміло, що деякі офіційні документи стають настільки технічними та детальними, що вам не обов’язково розуміти кожен аспект технічних специфікацій, але важливо знати, хто стоїть за проєктом, які їхні цілі та як вони їх досягнуть.

Відсутність білої книги є серйозною проблемою, а будь-яка надійна біла книга не повинна містити орфографічних і граматичних помилок.

Соціальні мережі та користь від них

Щоб отримати детальне уявлення про криптоспільноту, спочатку відвідайте її облікові записи в соціальних мережах. Більшість криптовалютних проєктів матимуть канали в Twitter, Reddit або Discord – а найчастіше усі три.

Зверніть увагу на кількість підписників, які вони мають. На взаємодію в розділах коментарів.

Оцініть, чи модератори спільноти відповідають на запитання, рекламують новини та чи беруть активну участь в обговореннях.

Наприклад, якщо люди ставлять законні запитання у своєму каналі Discord, але їх ігнорують або кажуть, що вони «просто не розуміють», це поганий знак.

Навчіться розпізнавати криптошахрайство в соціальних мережах. Тримайтеся якомога далі від груп, які надто розповсюджують спам у своєму підході до продажу. Сильному проєкту не доведеться вдаватися до такої тактики.

По-друге, зробіть загальний пошук у соціальних мережах, щоб знайти згадки та обговорення криптовалюти. Якщо багато людей позитивно відгукуються про криптовалюту в соціальних мережах, це може означати, що буде купівельний тиск та інвестиційний інтерес.

З іншого боку, якщо згадки здебільшого негативні, це може бути тривожним знаком.

Ринкові показники як основа аналізу криптовалюти

Для аналізу будь-якої криптомонети (для початку) достатньо буде вміти оцінювати три найпоширеніші показники:

  • ринкова капіталізація (Market Cap);
  • обсяг торгів (Volume);
  • та пропозиція в обігу (Circulating Supply).


Сайт агрегатора даних – CoinMarketCap

Ринкова капіталізація

Ринкова капіталізація криптовалюти розраховується шляхом множення ціни криптовалюти на загальну кількість монет або токенів в обігу.

Як правило, безпечніше інвестувати в криптовалюти з високою ринковою капіталізацією (понад 1 мільярд доларів США. – Ред.). Але пам’ятайте, деякі криптовалюти з високою ринковою капіталізацією все ще мають високий ризик, тому оцінювати потенціал вартості лише за ринковою капіталізацією не рекомендується.

Звичайно, монети з топ-100 є безпечнішими інвестиціями, ніж ті, що знаходяться нижче в списку.

Обсяг торгів

Ще один показник, на який варто звернути увагу, — це обсяг торгів монетою. Цей показник свідчить про те, скільки криптовалюти було продано протягом певного періоду часу.

Великий обсяг означає, що багато інвесторів купують і продають, що призводить до більшої ліквідності та стабільності цін.

Приклад – ETH, який на момент написання цієї статті має щоденний обсяг торгів понад 37 мільярдів доларів.

Навпаки, низький обсяг означає низьку віру інвесторів у цінову дію та може призвести до великих коливань цін й поганої ліквідності.

Пропозиція монети

Також важливо дивитися на пропозицію в обігу та загальну пропозицію криптопроєкту стосовно максимальної пропозиції.

Пропозиція в обігу визначає, скільки одиниць цієї криптовалюти «крутиться» на ринку в будь-який момент часу.

Загальна пропозиція – це загальна кількість монет або токенів, які були створені, але не враховує монети, які були спалені або знищені. Тоді як максимальна пропозиція стосується всіх монет, які коли-небудь з’являться.

Bitcoin є хорошим орієнтиром – загальна пропозиція Bitcoin становить лише 21 мільйон, тоді як зараз в обігу близько 19 мільйонів.

Якщо порівнювати з таким проєктом, як Ethereum, який має нескінченну загальну пропозицію та запас в обігу понад 120 мільйонів, дефіцит Bitcoin можна легко побачити.

Краще надавати перевагу інвестиціям, які є дефіцитними, ніж інвестиціям, які є надлишковими. Хоча це складніше визначити в криптовалюті, оскільки розробники іноді проєктують крипто-екосистеми таким чином, що конкретна монета чи токен насправді ніколи не є дійсно необмеженою. Наприклад, Ethereum технічно має необмежену пропозицію, але випуск обмежений 18 мільйонами ефірів на рік.

Досліджуйте історію цін

Окрім розуміння ринкових показників, ви завжди повинні звертати увагу на історію цін на криптовалюту. Він нестабільний, тому спостерігати коливання ціни – це нормально, але слідкуйте за поступовим зростанням ціни з часом.

Доцільно спостерігати за ціною протягом різних проміжків часу, включно з переглядом історії «за весь час», щоб отримати якнайширше розуміння довгострокових і короткострокових цінових тенденцій.

Уникайте монет, які мають надмірні максимуми, а потім раптові падіння, оскільки це може свідчити про сценарій «викачування та скидання» – шахрайство, за якого ціна монети завищується через фальшивий ажіотаж, а потім негайно продається заради прибутку.

Перспективи криптовалюти

На останньому етапі аналізу визначте, чи має криптовалюта корисність. Не всі криптовалюти служать практичним цілям. Шукайте монети, які пропонують корисність в екосистемі блокчейну.

Найкраще інвестувати в інфраструктурні проєкти. Чому так? Для функціонування кожної складної системи потрібна відповідна інфраструктура або ресурси.

Уявіть собі, як електромережі, електростанції та трубопроводи складають енергетичну інфраструктуру, необхідну для забезпечення країни електроенергією. Так само і в крипто сфері для реалізації програмного забезпечення та системи на базі хмарних або апаратних засобів потрібна відповідна інфраструктура. І тому токени, які є основою роботи будь-якої важливої екосистеми, будуть мати попитом і є більш менш безпечними.

Одним із яскравих прикладів є Ethereum. Виживання багатьох смартконтрактів, NFT-проєктів і компаній залежить від цієї технології, тож ви можете бути впевнені, що вона збереже свою цінність з часом.


Топ інфраструктурних монет за даними Cryptorank

Але не вкладайте всю суму в одну чи дві монети. Намагайтеся якомога більше диверсифікувати свій портфель, цим ви зменшуєте ризик.

Можете спробувати таку стратегію: купити 10 найбільших інфраструктурних монет, а через певний час ребалансувати портфель – тобто, продати ті монети, які вийшли з топ-10, а купити ті, які навпаки ввійшли.

Якщо ви хочете більш детально вивчити криптогалузь, навчитися інвестувати та обирати правильну стратегію, радимо вам також пройти курс від Академії Мінфін «Інвестування в криптовалюту».

За 40 днів ви почнете аналізувати монети за допомогою сервісів, фільтрів та рівнів, прогнозувати ризики, торгувати на біржах, а також створите диверсифікований криптопортфель.

Тільки знаючи досконало, як працює крипторинок, можна досягти найвищої дохідності.