0 800 307 555
0 800 307 555

У що інвестує Воррен Баффет

Та як «Оракулу з Омахи» вдається бути китом фінансового світу

Сьогодні Finance.ua детально розповість про легенду у світі фінансів — Воррена Баффета або, як ще його називають «Оракулом з Омахи». Ви дізнаєтеся як давно він став відомим та за що. А також про те, куди інвестував на початку свого шляху та куди вкладає гроші зараз.
Зміст

«У світі бізнесу найуспішніші ті, хто займається улюбленою справою». Саме на цю фразу орієнтуються цілі покоління успішних бізнесменів з Волл-стріт. А належить вона, до речі, одному з найуспішніших інвесторів сьогодення — Воррену Баффету. Тоді, в одному з інтерв’ю у 90-х роках, він так відповідав на запитання: «Що він би зробив, якби міг почати все спочатку».

Компанія Баффета

Наразі Баффету 94 роки, проте він все ще залишається справжнім китом, а можливо навіть динозавром фінансів, на якого орієнтуються мільйони. Баффет заробив статки завдяки розумним інвестиціям та стратегічним бізнес-рішенням.

Зазначимо, що Баффет відомий як голова та генеральний директор компанії Berkshire Hathaway. Він перетворив компанію з виробника текстилю, який зазнає труднощів, на багатонаціональний конгломерат. Сьогодні ця компанія є однією з найбільших інвестиційних компаній у світі.

Станом на 2023 рік її дохід склав 364,5 млрд доларів, а вартість однієї акції на момент написання матеріалу становить 454,49 долара.

Саме з Berkshire Hathaway Баффет став особливо відомим у фінансовому світі. Це сталося ще у 1960-х роках.

Торік Berkshire Hathaway розкрила 97,1 млрд доларів чистого прибутку, що є різким стрибком порівняно зі збитком у 22 млрд доларів 2022-го через скорочення інвестицій.

Щодо фінансового положення Баффета, то за даними Forbes, станом на квітень 2024 року воно оцінювалося в 135 млрд доларів. Ця сума дозволяє йому перебувати в топ-10 найбагатших людей планети.

Баффет відомий своєю здатністю адаптувати інвестиційну стратегію до змінюваних умов ринку, зберігаючи разом із цим свою основну філософію довгострокових інвестицій у якісні компанії.

Окрім того, Баффет славиться своєю відкритістю та прозорістю в управлінні компанією. Щорічні звіти Berkshire Hathaway є джерелом корисної інформації та порад для інвесторів й фінансових аналітиків.

Як починався його фінансовий шлях

Баффет почав свою кар’єру в фінансах ще в юному віці. Перші кілька центів майбутня зірка фінансів заробив продаючи в шість років пачки з жувальною гумкою, з якої отримував по два центи прибутку. Від першого дня, як у віці шести років почав торгувати, він не поступався клієнтам.

«У мене був маленький зелений контейнер з п’ятьма відділеннями. У відділеннях лежали жуйки п’яти різних марок. Я купував їх по три центи у дідуся й вечорами продавав мешканцям околиць. Пам’ятаю, одна жінка сказала, що візьме одну жуйку. Я відповів, що пачка продається тільки повністю. Так, я дотримувався принципів», — сказав Баффет.

Воррен хотів, щоб продаж відбувся, але не на умовах покупки. Якби він продав одну жуйку, у нього залишилося б ще чотири, на які б довелося шукати інших покупців, а це не коштувало ні праці, ні ризику.

Також літніми вечорами Баффет продавав Coca-Cola: за кожні шість пляшок він виручав по п’ять центів.

Воррен уперше інвестував в 11 років, купивши три акції Cities Service Preffered за 38,25 долара за штуку. Акції відразу впали в ціні на 30%, і, як тільки «зросли» до 40 доларів, Баффет продав їх. Після цього акції зросли у ціні вп’ятеро.

Потім, у 13 років, отримав свою першу роботу як довізник газет, щоб принести всім Washington Post. У підлітковому віці він почав займатися виробництвом пейнтбольних автоматів, шукаючи можливості для бізнесу скрізь, де б він не був. Він закінчив коледж з прибутком у 10 тис. доларів від своїх бізнес-починань. Дуже пристойні гроші на той час.

Його інвестиційна стратегія майже завжди була орієнтована на довгострокове інвестування у якісні компанії, які були недооцінені ринком. Він відомий своєю філософією «купувати дешевше, ніж варто» й прагненням до максимізації довгострокового прибутку.

До речі, щодо Coca-Cola, ще 1965 року Баффет купив компанію Coca-Cola всього за 8,3 млн доларів, а зараз її оцінюють майже в 700 млрд доларів, що становить приблизно 10 млн відсотків доходу.

Які були ранні інвестиції Баффета та в що він вкладає зараз

Ще в підлітковому віці Баффет купив свої перші акції. Він почав з малих інвестицій у компанії, які, на його думку, були недооцінені. Баффет інвестував у невеликі підприємства, наприклад, у бізнеси, які він знав та розумів.

Однією з його перших значних інвестицій було власне придбання акцій компанії Berkshire Hathaway, яка на той момент була текстильною компанією. За рік він заробив близько 200%, збільшивши активи під управлінням від 105 тис. до 300 тис. доларів.

Водночас особистий внесок Баффета становив лише 100 доларів. Вкладені раніше ці 100 доларів до 1972 року перетворилися на 1 млн доларів. За останні 50 років інфляція долара США становила понад 590%. І сьогодні цей мільйон перетворився б практично на 7 млн доларів.

Окрім того, в середині 1960-х років Баффет почав активно інвестувати у страхові компанії. Він придбав компанії з великими резервами капіталу, такі як National Indemnity Company, що дозволило йому отримати значний капітал для подальших інвестицій.

Він інвестує в компанії, які мають великий потенціал для довгострокового зростання і стабільності. Це й технологічні компанії, які мали великий потенціал для майбутнього зростання. Наприклад, його інвестиції в компанії як Coca-Cola, Apple та American Express відображають цю стратегію.

Хоча й менше, порівняно з акціями, інвестиції в облігації також є частиною його портфеля, зазвичай для забезпечення стабільного доходу та диверсифікації.

Ось, акції яких компаній мав у своєму портфелі Баффет станом на кінець 2023 року:

Акція Відсоток у портфелі
Apple 46,44%
Bank of America Corp 9,09%
American Express Co 7,69%
Coca Cola Co 7,63%
Chevron Corp 7,65%
Occidental Petroleum 4,07%
Kraft Heinz Co 3,87%
Moodys Corp 2,32%
Activision Blizzard Inc 1,30%
HP Inc 1,09%
Інше 9,85%

Попри свій чималий вік, Баффет продовжує активно шукати можливості для придбання компаній, які відповідають його інвестиційній філософії. Ці придбання можуть бути як частковими, так і повними, залежно від можливостей та стратегічної важливості компанії.

Додамо, що понад 94% свого статку Баффет заробив після 60 років. Щодо його «дітища», яким є Berkshire Hathaway, то від 1964 до 2022 роки акції цієї компанії зросли на 3 787 464%, тоді як акції основного американського індексу S&P 500 — на 24 708% за той же період, включно з дивідендами.

Філантропія Баффета

У 1990-х роках Баффет став популярним не лише у фінансових колах, а й серед широкої публіки завдяки своїй філантропії та прозорості у веденні бізнесу. Попри свій великий успіх, Баффет відомий своєю скромністю й простим способом життя.

Баффет також є активним філантропом. 2010 року він разом з Біллом Гейтсом започаткував кампанію «The Giving Pledge», яка закликає найбагатших людей світу віддавати частину своїх статків на благодійність.

За своє життя Баффет пожертвував понад 56 млрд доларів, що становить 30% від усього його фінансового статку.

Правила інвестування Воррена Баффета

  • Не втрачайте гроші
  • Інвестуйте на тривалий термін
  • Купуйте акції лише якісних компаній
  • Постійно навчайтеся
  • Диверсифікуйте доходи
  • Не турбуйтеся про щоденні коливання ринку
  • Розрізняйте ціну акції та вартість компанії
  • Заведіть здорові фінансові звички
  • Починайте рано і будьте терплячими


Баффет постійно навчається та адаптує свою стратегію відповідно до змінюваних умов ринку. Хоча він дотримується основних принципів інвестування, він також враховує нові тенденції та можливості.

Ці фактори в сукупності роблять Воррена Баффета однією з найяскравіших і найвідоміших фігур у світі інвестицій.