0 800 307 555
0 800 307 555

Створення власної криптовалюти: що треба знати

Другий текст із циклу «Моя крипта – моє багатство»

За останнє десятиліття криптовалюти перетворилися на неабиякий фінансовий феномен, який змінив уявлення про гроші та фінансові взаємини. Вони стали символом технологічного прориву та відкритості фінансових ринків.
Зміст

У першому матеріалі про криптовалюти з нашого циклу «Моя крипта – моє багатство» ми розповідали про те, як ви можете розробити власну криптовалюту.

Сьогодні ж поговоримо про те, як ви маєте діяти безпосередньо на етапі створення криптовалюти. Нумо розкривати ключові моменти цього етапу разом!

Нагадаємо, що на етапі розробки криптовалюти ви мали б визначити, що будете створювати: монету чи токен? Далі буде описано обидва алгоритми та виділено переваги та недоліки кожного.

Створення криптомонети

Створення монети в прямому розумінні означає написання блокчейну. Це складний процес який потребує значних затрат часу, коштів та вимагає від розробника колосальних знань в області програмування.

Для того, щоб ці знання розширити рекомендуємо до читання спеціалізовану літературу. Вона поглибить ваш кругозір та зробить процес створення монети більш комфортним. Отже, Finance.ua рекомендує:

  • Блокчейн. Архітектура, криптовалюти, інструменти розробки, смартконтракти. Автор Імран Башир.
  • Освоєння блокчейну. Автори Лорн Ланц та Деніел Коурі.
  • Блокчейн та децентралізовані системи. Автори Павло Кравченко, Богдан Скрябін, Олександр Курбатов, Оксана Дубініна.
  • Блокчейн від А до Я. Все про технологію десятиліття. Автор Лоран Лелу.
  • Технологія блокчейн – те, що рухає фінансовою революцією сьогодні. Автори Алекс Тапскотт та Дон Тапскотт.

Окремо є книги з програмування безпосередньо блокчейну, що стануть в пригоді програмістам:

  • Building Blockchain Projects. Автор Нараян Прусті.
  • Mastering Bitcoin: Unlocking Digital Cryptocurrencies. Автор Андреас Антонопулос.
  • Decentralized Applications: Harnessing Bitcoin's Blockchain Technology. Автор Сірадж Раваль
  • Hands-On Blockchain for Python Developers: Gain blockchain programming skills to build decentralized applications using Python. Автор Арджуна Скай Кок.

Перед тим, як приступити безпосередньо до створення криптовалюти вам доведеться обрати мову програмування на якій буде написано код майбутньої монети. Переважна більшість мереж першого рівня написана на:

  • C++
  • Java
  • Python
  • JavaScript
  • C#
  • Ruby
  • Solidity
  • Simplicity
  • Go

До того, як писати код блокчейну вартує проконсультуватися з програмістами, що працюють на різних мовах, щоб зрозуміти яка з них підходить найкраще саме для вашого проєкту.

Однак, навіть якщо ви програміст-віртуоз, без команди, швидше за все не обійтися, оскільки запуск успішної монети вимагає виконання великого обсягу роботи.

Хорошим помічником у написанні кода криптовалюти може стати штучний інтелект (ChatGPT), який непогано пише код на більшості мов програмування перерахованих вище. Він позбавить вас від рутини. Доведеться лише все перевіряти та вносити необхідні зміни й виправлення.

ChatGPT, криптовалюта
Код простого блокчейну. Джерело: ChatGPT

Якщо ви хочете навчитися програмувати блокчейн, ми рекомендуємо ознайомитися з цим посібником. Він містить приклади коду на JavaScript та Solidity, які допоможуть зрозуміти основи розробки блокчейну.

Також, ви можете скористатися репозиторієм на GitHub, який містить приклади коду для створення децентралізованих додатків з використанням Bitcoin, Ethereum та Hyperledger.

Ці приклади можна використати у своєму коді, але попередньо перевірте, що ліцензія контракту є вільною і дозволяє використовувати його у своїх цілях.

Шаблони коду блокчейну
Шаблони коду блокчейну. Джерело: GitHub

Якщо ви хочете створити блокчейн на Python, то цей туторіал може бути корисним для вас. Ми сподіваємось, що це допоможе вам зрозуміти, як програмувати блокчейн.

На практиці може виявитися, що ви зовсім не програміст. Й створення складного програмного механізму не ваша сильна сторона. Але водночас ви хороший менеджер та вмієте добре організувати роботу. Маєте купу цікавих ідей й реалізація блокчейну входить до цього кейсу. Тоді у вас два шляхи:

  • Збираєте команду програмістів та організовуєте їхню роботу.
  • Замовляєте блокчейн під ключ. В статті присвяченій розробці криптовалюти ми вказали дві платформи, що надають такі послуги.

Чому я маю створювати саме монету?

Якщо зупинятися саме на створенні монети, до ключових переваг можна віднести:

  1. Наявність власного блокчейну, здебільшого з унікальними властивостями.
  2. Карбування монет відбувається за допомогою майнінгу або форку (з англ. fork — «виделка», «вилка», «розгалуження») в розробці — процес розділення проєкту на два окремі).
  3. Вони наділені індивідуальними алгоритмами шифрування, що забезпечує високий рівень безпеки.
  4. Виконують функцію грошей: за них можна купувати товари, послуги, проводити транзакції між користувачами, жертвувати на благодійність тощо.
  5. Монета — незалежний вид активів, що зберігається в особистому криптогаманці та не потребує взаємодії з посередниками.

Створення токена

Створення токена можливе двома шляхами:

  • самостійно;
  • через сервіс.

Варіант створення токена самостійно є дієвішим, але водночас це вимагає певних навичок програмування особливо якщо мова йде про наявність у цифрового активу специфічних функцій.

Сервіси ж пропонують легкий спосіб карбування токена – все, що необхідно від замовника, це задати бажані характеристики токена. Робота таких сервісів коштує дорожче, проте ними можуть скористатися люди без відповідних знань програмування.

Розглянемо кожен шлях створення токена більш детально.

Створення токена самостійно

Спробуймо створити криптовалюту на базі блокчейну Ethereum. Послідовність наших дій буде наступна:

1. Переходимо в сервіс Remix Ethereum та створюємо файл майбутнього токена. Вводимо його назву, в нашому прикладі «New Bitcoin».

Робоче поле Remixethereum
Робоче поле Remixethereum. Джерело: remix.ethereum.org

Припустимо, що навички програмування у вас відсутні, тож скористаємося готовими шаблонами, що є на GitHub. Переходимо на платформу і через пошук знаходимо стандарт ERC20. Якщо ви маєте намір створити токен іншого стандарту, до прикладу TRON або Binance Chain, то відповідно шукаєте шаблони TRC-20 або BEP-20. Відповідно кожен стандарт має свої властивості. Для прикладу, TRC20 має вищу швидкість транзакцій та нижчі комісії, але водночас свій набір правил для створення.

ERC20
Результати пошуку на GitHub за запитом «ERC20». Джерело: Github

2. Копіюємо код токена з шаблону на GitHub:

Код токена з шаблону на GitHub
Копіювання коду токена з шаблону на GitHub. Джерело: GitHub

3. Вставляємо скопійований код в нещодавно створений документ на Remix Ethereum. Задаємо назву токена (name), тикер (symbol), дрібність (decimals) та кількість яку буде викарбувано (_totalSupply).

Дрібність – це кількість знаків після коми. Це значення визначає на скільки частин можна буде розділити ваш токен. До приклада біткоїн має 8 знаків після коми. Взагалі тут вартує виходити з того яку функцію буде виконувати ваш токен. Якщо він буде виступати в якості валюти, то значна подільність може надати додаткову вигоду.

Щодо кількості токенів, що буде викарбувано. Якщо проєкт масштабний, тоді вартує викарбувати значну кількість токенів. Це забезпечить вам його низьку вартість та доступність для широкої аудиторії.

Крім того, є можливість додати інші функції:

  • balanceOf – повертає баланс токенів адреси за запитом;
  • transfer – передає токени від одного користувача до іншого;
  • transferFrom – дозволяє уповноважити когось, переказати кошти від вашого імені;
  • approve – дозволяє обмежити кількість токенів, які смартконтракт може зняти з вашого балансу.
Код криптовалюти

4. Окрім цього потрібно провести компіляція та перевірити наш токен на помилки.

Компіляція коду токена
Компіляція коду токена. Джерело: Remix Ethereum

Якщо помилки відсутні поруч з іконкою компілятора з’явиться зелена відмітка.

5. Переходимо у вкладку «Deploy and run transactions». В комірці «ENVIRONMENT» обираємо «Injected Provider-Metamask», та підключаємо криптовалютний гаманець до сервісу.

Підключення криптогаманця до Remix Ethereum
Підключення криптогаманця до Remix Ethereum. Джерело: Remix Ethereum

6. Натискаємо «Deploy» і оплачуємо комісію мережі, яка залежить від обраного блокчейну. Найдешевше буде викарбувати токен на Polygon, ціна коливається в межах 5 центів. На Ethereum при сьогоднішній завантаженості мережі новий токен обійдеться вам у декілька доларів.

В деталях транзакції ви знайдете контракт, додавання якого в криптогаманець призведе до відображення свіжо викарбуваних токенів на вашому рахунку.

На цьому кроці процес створення токена, завершено.

Створення токена за допомогою сервісу

Під час створення токена за допомогою спеціальних сервісів відпадає потреба возитися з кодом, а безпека таких смартконтрактів підтверджена.

До вашої уваги декілька таких платформ, які до речі мають доволі широкі можливості:

  • docs.openzeppelin.com;
  • vittominacori.github.io;
  • cointool.app;
  • createmytoken.com;
  • guarda.co.
  • dodoex.io
  • DxSale

До прикладу dodoex.io дозволяє не тільки створити токен, а й провести токенсейн, краудпулінг, запустити майнінгову компанію. Вартість карбування токена на цій платформі дорівнює 0,02 ETH (~$32 за поточним курсом).

Інтерфейс платформи Dodo
Інтерфейс платформи для карбування токенів Dodo. Джерело: dodoex.io

Сointool.app має надзвичайно широкий функціонал, що дозволяє карбувати токени на більше ніж сорока блокчейнах. Крім цього він дозволяє проводити аудит контракту, airdrop, відстежувати вартість газу, запустити передпродаж токена, створити локальний токен та багато іншого.

Інтерфейс платформи Cointool
Інтерфейс платформи Cointool. Джерело: cointool.app

Для створення токена ми використаємо платформу createmytoken.com. Ви можете використати будь-яку іншу.

Будемо карбувати «не справжній», а тестовий, в тестовій мережі. Для того, щоб ви могли поекспериментувати без фінансових затрат. В якості тестової мережі використаємо Goerli.

Процес створення тестового токена повністю ідентичний справжньому. Різниця лише у мережі. Обравши мережу Ethereum, Solana, Polygon або будь-яку іншу ви створите справжній токен на цьому блокчейні за аналогічним алгоритмом.

Перш ніж розпочинати створення токена нам знадобляться тестові ETH для оплати комісії за карбування. Їх можна отримати безкоштовно з таких собі «кранів»:

  • faucet.triangleplatform.com
  • testnet.help

Після накопичення певної кількості тестового ETH переходимо на платформу та починаємо створення токена.

Головна сторінка платформи Create my token
Головна сторінка платформи для карбування токенів «Create my token»

Переходимо на сторінку «Token Generator».

Token Generator

На цій сторінці ми попередньо можемо обрати який саме токен хочемо викарбувати:

  • лімітований;
  • дефляційний;
  • дивідендний.

Вибір виду токена
Вибір виду токена. Джерело: createmytoken.com

Кожен вид токена має коротенький опис. Під описом виділено властивості які можна буде налаштувати:

  • ERC-20 – це набір правил (стандарт), яких потрібно дотримуватися при розробці контракту, що відповідає за параметри та емісію нового токена;
  • Supply Limits – це токен з обмеженим постачанням;
  • Ownership – токен, що підтверджує право власності;
  • Minting – процес створення невзаємозамінних токенів (NFT);
  • Burning – процес спалювання токенів;
  • Deflationary – дефляційний механізм;
  • Burn fee – спалювання комісій;
  • Liquidity fee – комісія за ліквідність;
  • Marketing fee – комісія за маркетинг;
  • Wallet Limits – ліміти гаманця;
  • Transaction Limits – ліміти транзакцій;
  • Blacklist – чорний список;
  • Dividends – дивіденди;
  • Rewards – винагороди;
  • Minimum Balance – мінімальний баланс;
  • Exlusion – виключення.

Перед тим як перейти до наступного етапу карбування нам необхідно під'єднати до платформи криптовалютний гаманець. Заздалегідь подбайте, щоб на гаманці була криптовалюта для оплати комісії за карбування токена.

Натискаємо в правому верхньому куті «під'єднати гаманець».

Підключення криптогаманця до Create my token
Підключення криптогаманця до платформи «Create my token»

Після у нас з’являється вікно з можливістю обрати, який саме криптогаманець ми хочемо використати.

Підключення криптогаманця

Будемо використовувати MetaMask і обираємо його із запропонованого списку.

MetaMask, криптовалюта

У вікні, що з’явилося натискаємо «Далі».

MetaMask

Та натискаємо «під’єднатися». Свідченням того, що гаманець приєднано, буде відображення балансу в правому верхньому куті сайту.

CreateMyToken

Повертаємося до карбування токена.

Хоча платформа заявляє, що найбільш популярним є лімітований токен із трьох можливих (лімітований, дефляційний, дивідендний) ми будемо створювати дефляційний, бо він має найбільше доступних властивостей для налаштування.

Так ми зможемо описати якомога більше характеристик токенів та розкрити весь їхній потенціал.

Ймовірно популярність лімітованих токенів зумовлена властивістю надання права власності. Тобто, кожен хто володіє цим токеном може брати участь в управлінні проєктом.

На сторінці «Token Generator» обираємо дефляційний токен.

CreateMyToken

На першому етапі вказуємо назву токена, тикер (скорочена абревіатура, яка використовується на біржах) та дрібність (кількість знаків після коми).

Налаштування додаткових можливостей

Далі налаштовуємо додаткові можливості.

Першим пунктом йде максимальний ліміт гаманця. Його можна увімкнути або вимкнути. При ввімкненому стані можна обмежити кількість токенів, що зберігаються на одному гаманці від 1% до 5%.

Обмеження розміру транзакції

Ми виставимо 2%.

Далі можна встановити обмеження, щодо максимального розміру однієї транзакції.

Його також можна налаштувати в діапазоні від 1% до 5%.

Третій вимикач в цій групі налаштувань – чорний список. При ввімкненні цієї функції власник токена зможе вносити адреси небажаних або небезпечних для проєкту учасників в чорний список, тобто блокувати будь-яку взаємодію з ними.

При ввімкненні четвертого вимикача ви зможете налаштувати різні комісії при купівлі та продажі токена. Наприклад, комісію при продажі можна зробити вищою для того, щоб спонукати користувачів утримувати токен довгостроково.

Останній вимикач дозволяє включити комісії при переказі токенів з одного гаманця на інший.

В наступному розділі вказуємо загальну пропозицію токенів. Орієнтир – прогнозовані масштаби проєкту та ціна.

Останній розділ, який нам необхідно налаштувати перед карбуванням токена – розмір комісій.

Перше поле цього розділу – відсоток транзакції, який буде додано до пулу ліквідності, але не більше 10%.

Оскільки ми вказали, що в нашому токені можуть бути різні комісії з покупки та продажу, тож вказуємо кожну окремо. Нижче в цьому ж полі обираємо біржу куди буде додаватися ця ліквідність.

В другому полі вказуємо комісії за маркетинг та операції. Ці токени будуть надходити в гаманець, який вказуємо при розробці.

Оскільки ми створюємо дефляційний токен, то ми просто зобов’язані вказати яка кількість нашого цифрового активу буде спалюватися при проведенні транзакцій – це останнє поле цього розділу.

Всі характеристики майбутнього токену задано, натискаємо кнопку «Deploy now».

Підтверджуємо в гаманці оплату комісії за карбування.

Токен викарбувано!

Але після того, як новий токен створено – ви його ніде не побачите. Це звичайне явище, просто ваш криптогаманець поки, що не підтримує смартконтракт з новими токенами.

Для того, щоб вони почали відображатися в гаманці вам необхідний адрес смартконтракту. Можна просто натиснути на кнопку «Add Token to Wallet» та додати його в гаманець.

Або ж перейти на Etherscan та імпортувати контракт самостійно.

На цьому процес карбування токена завершено. Далі у вас попереду ще купа роботи щодо його просування, лістингу та практичного застосування.

Чому варто створити саме токен?

До переваг токена можна віднести:

  • управління яке здійснюють за допомогою смартконтрактів;
  • можливість регулювання кількості. За необхідності кількість токенів можна збільшувати (додаткова емісія) або зменшувати (спалювання токенів);
  • використовується для надання послуг, для посвідчення, підтвердження прав на щось усередині самої платформи;
  • токени можна обміняти на інші послуги або продати за іншу валюту;
  • токени — це потужний інвестиційний інструмент для стартапів.

***

Процес створення криптовалюти відносно доступний кожному. Проте це тільки один крок після якого на криптостартап очікує тривалий та складний процес розвитку.

Конкуренція в галузі блокчейну дуже велика, і успіх проєкту не гарантований. Творці повинні мати глибокі знання в галузі, а також ефективну стратегію маркетингу та розповсюдження, щоб зробити свій блокчейн конкурентоспроможним на ринку. Потрібно докласти ще чимало зусиль на шляху до успіху, але це вже тема нашого наступного тексту під назвою «Як заробити на власній криптовалюті».

To be continued…