0 800 307 555
0 800 307 555

Розробка власної криптовалюти: це варто знати

Перший текст із циклу «Моя крипта – моє багатство»

Ми частенько чуємо про найпопулярніші криптовалюти світу по типу Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin чи інші. Та чи багато з нас скаже, як багато зараз у світі криптовалют загалом?
Зміст

Згідно з даними Coinmarketcap зараз у світі створено понад 1,8 млн криптовалют і з кожним днем ця цифра зростає. Окрім цифрових активів представлених на сервісах подібних до Coinmarket функціонує ще безліч локальних криптоактивів які не доступні широкому загалу й не торгуються на відкритих ринках. Галузь активно освоюється та розвивається, а процес створення нових криптовалют загальнодоступний.

Головне в цьому те, що мільйони невідомих широкому загалу криптовалют приносять своїм власникам непогані прибутки вже зараз…А ось вам і друге питання, чи знаєте ви, як розробити, створити, та навіть заробити на власній криптовалюті? Чи ставили собі таке запитання хоч раз? Тема досить непроста, але вартує уваги.

Ми спробували пошукати інформацію, та зрозуміли, що в українському інфопросторі щось покрокове знайди досить складно. Саме тому журналісти та експерти порталу Finance.ua вирішили створити власний цикл путівників під назвою «Моя крипта – моє багатство».

В цих текстах детально розповімо, як ви можете розробляти, створювати, й заробляти на власній криптовалюті. Розповімо й про найкорисніші інструменти та можливості.

Тож вмощуйтеся зручніше, починаємо з тексту про розробку криптовалюти.

Кроки до старту

Попри те, що створити власну криптовалюту може будь-хто, є багато кроків які варто зробити до того, як ви приступите до її створення.

Про них і поговоримо нижче. Цей етап можна схарактеризувати як «розробка».

Якщо ви хочете більше орієнтуватися не лише у світі криптовалют, а й в таких інвестиційних інструментах, як нерухомість, фондовий ринок та інших, рекомендуємо записатися до Академії Мінфін. Тут вам допоможуть з усім розібратися і підвищити рівень фінансової грамотності.

Крок 1. Ідея для вашого криптопроєкту

Без ідеї не потрібно створювати криптовалюти. Адже саме ідея, задум, виділятиме вашу крипту від мільйонів інших. Відсутня ідея? Візьміться за її пошуки. І тут у вас є «безкрайнє море», адже криптовалюти застосовують у найрізноманітніших галузях:

  • маркетинг;
  • управління активами;
  • товари;
  • кібербезпека;
  • мистецтво;
  • нерухомість;
  • охорона здоров’я;
  • навчання;
  • логістика;
  • ігри.

Та багато чого іншого… Радимо на одному з сервісів де є скрінери (інструменти для аналізу та відбору криптовалют, як для інвестування так і для трейдингу. – Ред.) криптовалюти (Coinmarketcap, CoinGecko, Messari…) сортувати крипту за галуззю використання й ознайомлюватися з їхнім механізмом роботи, а також інформацією про те, чим вони корисні та де використовуються. Цей досвід стане вам в пригоді не лише в плані розширення світогляду.

Водночас це не панацея успіху. Останній завітає до вас тоді, коли ви застосуєте криптовалюту там, де ще ніхто інший цього ще не робив.

Ще варіант, зробити використання цифрових активів в певній галузі зручнішим та дешевшим ніж у конкурентів. Сконцентруйте свою увагу на тому, щоб ваше творіння було корисним суспільству. Чим більше користі, тим більше користувачів, тим більше дохід.

Наведемо декілька прикладів, щоб ви зрозуміли, як це працює.

1). Багато людей полюбляють ходити на прогулянки. Займатися спортом. Вести активний спосіб життя. Донедавна ця активність жодним чином не винагороджувалася (окрім гарного самопочуття та покращення здоров’я. – Ред.). Криптоентузіасти побачили можливість та створили криптопроєкти, що платять за фізичну активність.


Натисніть для збільшення. Зображення відкриється в новій вкладці

Ось вам приклад – проєкт STEPN. Команда проєкту розробила мобільний додаток, що відстежує фізичну активність користувача. Потім ця активність конвертується в токени.

Отримані цифрові активи можна витратити безпосередньо в додатку для вдосконалення або купівлі NFT кросівок які необхідні для занять спортом. А можна й вивести активи на біржу та продати за фіат.

Як заробляє команда проєкту? Для того, щоб розпочати заробляти криптовалюту в додатку STEPN необхідно купити NFT кросівки – це і є ключовим джерелом доходу команди. Вартість кросівок починається від $20 в залежності від якості. Окрім того, в додатку є маркетплейс при здійсненні угод на якому сплачується комісія, яка також є частиною прибутку розробників.


Скриншот із сайту проєкту STEPN

2). Ще один приклад. Коли людство перейшло від Web 1.0 до Web 2.0 кожен користувач отримав змогу створювати контент. На цьому тлі компанії типу Meta, Google та інші отримали мільярдні прибутки. Чого не скажеш про самих користувачів, завдяки яким ці доходи були отримані.

Блокчейн покликаний цю ситуацію виправити та розподілити доходи більш рівномірно.


Натисніть для збільшення. Зображення відкриється в новій вкладці

Один з таких проєктів, який платить за інтернет активність, – Basic Attention Token та Brave Browser.

Так, встановивши Brave Browser, користувач отримуватиме крипту (токен BAT) за перегляд реклами.

Творці отримають BAT за створення контенту. А рекламодавець, по суті, контактує напряму з клієнтом уникаючи посередників. Це покращує ефективність реклами та зменшує собівартість маркетингових компаній. Певну частину з цієї взаємодії отримує команда проєкту.


Схема роботи BAT. Джерело: https://basicattentiontoken.org/

Проєкт вже має близько 55 млн активних користувачів щомісяця, близько 1,5 млн творців.


Інтерфейс Brave Browser. Скриншот пошукової сторінки Google

3). Ігри, як приклад. Так, так, саме ігри – це ще одна велика галузь де блокчейн та його похідна – криптовалюти можуть принести покращення. І водночас класні прибутки творцям.

Яскравий приклад – блокчейн гра Axie Infinity. В цій грі гравці збирають різних цифрових домашніх тварин, відомих як Axies. Тварини можуть розмножуватися, їх можна вдосконалювати, торгувати. Вони також беруть участь у боях.

Дохід команди, що створила гру складається з вхідного квитка (3 AXS токени, біля $15. – Ред.), та комісій з торгівлі, розмноження й т.п.


Блокчейн гра Axie Infinity. Джерело: axieinfinity.com

Крок 2. Монета чи токен – що краще?

Перш ніж почати створювати свою криптовалюту – ви маєте обрати між монетою та токеном. Це важливо, адже від вашого вибору буде залежати:

  • які фінансові затрати вас очікують;
  • скільки часу доведеться витратити на створення;
  • який обсяг роботи у вас попереду.


Натисність для збільшення. Зображення відкриється в новій вкладці

А в чому ж різниця? Різниця між токеном та монетою у тому, що монета має власний блокчейн і використовується в мережі для оплати комісій за транзакції, як винагорода за стейкінг або майнінг, дозволяє власникам брати участь в управлінні проєктом.

Токени не мають власного блокчейну, проте вони можуть виконувати функції аналогічні монетам в межах своєї екосистеми.

Наприклад, Arbitrum (ARB), який нещодавно провів airdrop. Наразі власники цього токену можуть брати участь в управлінні проєктом, втім цей токен не може бути використаний у всіх додатках побудованих на Ethereum (Arbitrum рішення другого рівня на базі Ethereum). Тобто монети мають ширші області застосування на відміну від токенів.

Суттєво різняться час та вартість створення монети й токена.

Монета – це дорого ($40 тис.+) та довго (3-12 місяців, в залежності від складності проєкту. – Ред.), токен це значно дешевше та швидше.

Токен можна створити за декілька доларів. До того ж при затратах часу в декілька секунд.

В мережі шириться вірусне відео Джонні Шенкмана де він за 27 секунд створює власний токен.

В цілому і монету можна створити умовно безкоштовно якщо в вашій команді буде програміст (-и) який напише код за майбутню винагороду або згідно з домовленістю про розподіл майбутніх прибутків.

Крок 3. Алгоритм роботи вашого криптопроєкту

Коли мова йде про токен, то алгоритм роботи ви не обираєте. Ваш вибір зводиться до того поверх якого блокчейну (BSC, Ethereum, Polygon, Solana…) буде працювати ваш проєкт.

Від цього буде залежати швидкість транзакцій, розмір комісій та інші аспекти роботи. Для того, щоб дослідити ончейн параметри різних блокчейнів вам у пригоді стануть:

На цих ресурсах ви зможете дослідити всі ключові показники роботи блокчейнів.

Націлюйтеся на оптимальне співвідношення швидкості та вартості транзакцій. Також не нехтуйте безпекою, бо крадіжки доволі розповсюджене явище в криптоіндустрії.

З монетою – все в ваших руках. Найбільш розповсюджені алгоритми роботи:

  • PoW (доказ виконаної роботи);
  • PoS (доказ володіння часткою).

Перший вважається більш безпечним, але має недолік, бо потребує значних затрат енергії та дорого обладнання, другий має менші вимоги до обладнання і є більш варіативним.

Проте PoS також має недолік – він спонукає користувачів накопичувати токени, що з часом може призвести до втрати децентралізації.

Загалом зараз відомо біля сотні алгоритмів роботи. Тож є над чим попрацювати, щоб обрати такий, що ідеально підійде для вашого проєкту. Ось деякі з них:

  • DAG

  • DPoS
  • Hybrid – PoW & PoS
  • PoS
  • PoW
  • Multiple algorithms
  • CryptoNight
  • Equihash
  • NeoScrypt
  • Quark
  • Scrypt
  • SHA-256
  • X11
  • X13

Щоб ознайомитися з алгоритмами роботи використовуйте coinmarketcap.com котрий має вбудований фільтр, що дозволяє відфільтрувати криптопроєкти в залежності від алгоритму роботи.

Використовуючи цей фільтр та вивчаючи різні технології роботи обирайте ту, що буде відповідати вимогам вашого стартапу.

Якщо ви передбачаєте можливість користувачів стати частиною вашого творіння, звертайте увагу на вартість обладнання яке необхідне для підключення. Чим дешевший «вхід», тим більші шанси залучити велику кількість користувачів.

Крок 4. Залучення коштів і створення команди

Створення криптовалюти – це один маленький крок до вашого масштабного й успішного проєкту. А за кожним успішним проєктом стоїть потужна команда яка привела його до цього успіху.

В команді вам знадобляться:

  • розробники (програмісти);
  • маркетолог;
  • юрисконсульт;
  • менеджер криптоспільноти;
  • контент менеджер;
  • веброзробник.

Якщо є команда однодумців, то фактично можна розробити успішну криптовалюту на ентузіазмі з мінімальними фінансовими затратами.

Зворотна сторона такої домовленості – дохід потрібно буде розподіляти на усіх членів команди.

Не забудьте скласти договір про розподіл прибутків ще до того як вони з’являться. Чіткість відносин між партнерами дозволяє створити міцний колектив, який подолає будь-які виклики. Це ж саме стосується обов’язків, виразний розподіл яких дозволить уникнути конфліктів та покращить ефективність роботи.

Зразок договору про партнерство надаємо нижче:


Натисніть для збільшення. Зображення відкриється в новій вкладці

Рекомендовано підписати нотаріально засвідчений договір.

Інший шлях розробки криптовалюти – залучити капітал. Це може бути особистий капітал або гроші інвестора. Якщо ваша ідея має перспективи – обов’язково знайдуться гроші які її реалізують.

Коли є капітал, необхідність у формуванні команди відпадає. Ви можете залучати спеціалістів за потреби. Ба більше, маючи кошти ви можете замовити криптопроєкт під ключ.

Ми віднайшли два майданчики які надають такі послуги:

Вартість їхніх послуг коливається від $3 тис. і може досягати $49 тис. Крім того, ці платформи можуть зробити аудит smart-контракту провівши перевірку вразливостей та глибокий аналіз. І якщо ми вже заговорили про пошук слабких місць, то в пригоді стане ChatGPT, який доволі непогано порається з цією задачею.

Зібравши команду, або віднайшовши капітал необхідно створити дорожню карту розвитку криптовалюти.

Крок 5. Дорожня карта вашої крипти

На п’ятому кроці розробки криптовалюти необхідно скласти дорожню карту. Дорожня карта проєкту надасть вам огляд очікуваних результатів, а також його ключових цілей.

Використовуючи дорожню карту проєкту як відправну точку, можна формувати іншу важливу документацію, реалізовувати етапи розвитку, рухатися до поставлених цілей.

Окрім того, наявність дорожньої карти надає розуміння криптоінвесторам чого хоче досягти проєкт та дозволяє оцінити потенціал.

Фактично вам потрібно розробити дві дорожні карти:

  • публічну;

  • корпоративну (закриту).

Публічна дорожня карта необхідна для відповідей користувачам та інвесторам на запитання: куди рухається проєкт? Яким шляхом? Що від нього чекати, яких успіхів?

Корпоративна дорожня карта створюється для людей залучених до реалізації проєкту. Вона більш детальна. З зазначенням термінів, розмірів фінансування та іншого.

Зразки дорожніх карт ви можете переглянути за посиланнями:

Обов’язково врахуйте, що дорожня карта може зазнавати змін, оскільки на початкових етапах трапляються невідомі виклики з якими доводиться зіштовхуватися в процесі розвитку.

Крок 6. Токеноміка

А зараз потрібно ще трохи вашої уяви… Уявіть себе в ролі центрального банку і чітко сплануйте кількість токенів яка буде випущена. Окрім того, кількість яка буде спалюватися. Кількість яка буде в обігу. Передбачте додаткове карбування за необхідності та інше. Існує п’ять ключових елементів токеноміки на яких потрібно сконцентрувати увагу:

  • Пропозиція

  • Корисність
  • Розподіл
  • Спалювання
  • Стимулювання

Вартість криптовалюти формується на основі попиту та пропозиції. Визначаючи пропозицію вам необхідно визначити якою буде максимальна кількість токенів та циркуляційна.

Прямий вплив на ціну токену має циркуляційна пропозиція (кількість токенів в обігу. – Ред.), регулюючи її можна отримати як інфляційний, так і дефляційний ефект.

До прикладу BTC має максимальну пропозицію у 21 млн монет, в той час, як циркуляційна пропозиція 19,5 млн. Циркуляційна пропозиція першої криптовалюти постійно зростає внаслідок майнінгу, фактично створюючи інфляційний ефект. Проте попит на біткоїн значно перевищує пропозицію, що призводить до зростання вартості.

Корисність токена визначається варіантами його використання: винагорода за майнінг, стейкінг, можливість голосування за майбутнє проєкту, оплата комісій за транзакції тощо.

Чим більш універсальним буде ваш токен, тим більшим буде попит. Наприклад ETH, використовується для роботи децентралізованих застосунків, оплати комісій за транзакції в мережі, винагороди валідаторів.

Окрім користі, попиту та пропозиції, важливо звернути увагу на розподіл токенів. Розрізняють два види розподілу:

  1. Справедливий.

  2. Перед майнінгом.

Справедливий розподіл не передбачає раннього доступу до того, як криптовалюту буде викарбувано та розподілено серед спільноти. Bitcoin розподілено саме таким способом.

Розподіл перед майнінгом дозволяє карбувати частину криптовалюти та розподіляти її серед обраної групи, перш ніж її буде запропоновано спільноті. ETH є прикладом такого розподілу.

Велика кількість криптопроєктів регулярно спалюють монети. Коли циркуляційна пропозиція криптовалюти зменшується, вона вважається дефляційною. І навпаки, коли кількість криптовалюти зростає, вона вважається інфляційною.

Криптоспільноті дуже подобаються криптопроєкти з дефляційною токеномікою.

Приділіть увагу механізмам стимулювання. Що мається на увазі? Зробіть все належне, щоб власники вашої криптовалюти були зацікавлені у довгостроковому володінні. До прикладу передбачте можливість розмістити ваші токени в стейкінгу, або наділіть їх правами управління.

Одним із кращих прикладів токеноміки є Bitcoin.

Максимальна пропозиція BTC наперед запрограмована та передбачає карбування 21 млн монет.

Bitcoin вводиться в обіг шляхом майнінгу. Майнери отримують певну кількість BTC як винагороду, коли блок видобувається (приблизно кожні 10 хвилин. – Ред.). Винагорода зменшується наполовину кожні 210 тис. блоків. Тобто кожні чотири роки відбувається халвінг (поділ навпіл. – Ред.).

З 2009 року, коли в мережі Bitcoin був створений перший блок, винагорода за блок була зменшена наполовину з 50 BTC до 25 BTC, потім до 12,5 BTC та до 6,25 BTC сьогодні.

Також в токеноміці Bitcoin передбачено комісію за транзакції, яку майнери отримують під час перевірки нового блоку. Комісія збільшується у міру зростання розміру транзакції та навантаження мережі. Це спонукає майнерів продовжувати перевіряти транзакції, попри те, що винагорода за блоки з часом зменшується.

Якщо підсумувати, то токеноміка Bitcoin проста та геніальна. Тут є всі ключові елементи токеноміки на які рекомендуємо звернути увагу.

Крок 7. Закон та криптовалюта

Зробіть все можливе для того, щоб ваша криптовалюта знаходилася в правовому полі. Якщо працюєте в рамках закону це викликає довіру у криптоспільноти та сприяє збільшенню інвестицій.

Ймовірно доведеться скористатися послугами юриста оскільки врахувати всі аспекти людині без досвіду в юриспруденції буде важко.

Закон України про віртуальні активи вже розроблено, проте він ще не вступив в дію і знаходиться на доопрацюванні у зв’язку з тим, що в ЕС прийняли MICA – закон по комплексному регулюванню криптоіндустрії. Наші законотворці намагаються адаптувати український закон під вимоги європейського законодавства.

Подбайте заздалегідь щоб ваша криптовалюта відповідала вимогам закону!

А що далі? А далі на вас чекає саме розробка власної криптовалюти. Це, безумовно, непроста задача. Вона потребує ретельної підготовки та планування. І детально про цей етап ми поговоримо з вами у наступній статті нашого циклу.

To be continued…