0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує життя в Румунії

Їжа, житло, робота, транспорт та інше

Finance.ua продовжує досліджувати життя українців в різних країнах Європи. Сьогодні дізнаємось всі нюанси життя в Румунії.
Зміст

Це країна, що має широкий кордон з Україною. Румунія входить до складу ЄС із 2007 року.

За рівнем економічного розвитку країну можна віднести до середньої ланки. Населення в Румунії становить 19 млн осіб, рівень ВВП на душу становить близько 4,7 млрд євро.

Існує багато стереотипів щодо Румунії: там «не такий високий рівень життя як в Європі», «там проживає багато ромів» та інші. Але на противагу такій думці, Румунія доволі розвинута країна з гарними дорогами та європейським населенням.

Роми проживають в окремих селах та ведуть відокремлений спосіб життя, займаючись, наприклад, збором та сортуванням сміття. У великих містах, таких як Клуж-Напока їх зустрінеш нечасто.

Місто Клуж-Напока – друге за величиною після Бухареста, це неофіційна столиця Трансильванії. Його можна назвати студентським містом, бо тут багато вишів і студентів. Саме в цьому місці й жила авторка цього матеріалу.

  • Надання тимчасово захисту в Румунії українцям

    Як і інші країни Євросоюзу, Румунія надає українським біженцям тимчасовий прихисток. Українські біженці становлять 2% від усіх жителів країни.

    Хто має право отримати тимчасовий захист у Румунії:

    1. Громадяни України, які проживали на території України до 24 лютого та члени їхніх сімей, незалежно від того, коли вони виїхали з території України;
    2. Особи, які не мають українського громадянства, але користувалися міжнародним або еквівалентним національним захистом на території України до 24 лютого 2022 року;
    3. Особи, які не мають українського громадянства, але легально проживали на території України до 24 лютого й можуть підтвердити це документально.

    Для того, щоб скористатися тимчасовим захистом у Румунії, ці люди повинні довести, що вони не можуть повернутися у свою країну на безпечних та тривалих умовах.

    Права українських біженців у Румунії:

    Відповідно до Директиви Ради Європейського Союзу, українські біженці, які отримали тимчасовий захист в Румунії, мають право на:

    • безкоштовне проживання у таборах тимчасового розміщення;
    • отримання гуманітарної допомоги;
    • працевлаштування на румунському ринку праці;
    • діти та студенти – доступ до освіти;
    • доступ до безкоштовної медичної допомоги;
    • подорожі країнами Європейського Союзу межах 90 днів на 180 днів календарного року;
    • соціальну допомогу;
    • право на фінансову допомогу.

Ще більше інформації про життя в інших країнах – в нашому телеграм-каналі. Також у нас є сторінка в Instagram. Підписуйтесь, щоб не пропустити нічого цікавого.

Житло

Житло в Румунії можна знайти набагато легше, ніж, наприклад, в Польщі та Чехії, і коштує воно дешевше.

Наприклад в м. Клуж-Напока двокімнатну квартиру на довгий термін можна знайти від 400 євро на місяць (в менших містечках ще дешевше. – Авт.). Хоча з напливом біженців ціни й попит зростають. Нині, як і по всій Європі, це непросто. У менших містах ціни будуть дешевші.

Також варто зауважити, що комунальні послуги взимку будуть коштувати недешево, особливо якщо у квартирі є газова плита та опалення ще треба буде додати від 100 євро на місяць.

Популярні сайти для пошуку квартир в Румунії:

Робота

В Румунію найчастіше переміщуються біженці з півночі та півдня України. Так, до прикладу, багато моряків, що раніше жили в Одесі та Миколаєві перевезли свої сім'ї сюди та взяли тимчасовий захист, оселившись в Констанці та інших містах.

В країні працює близько 2 тис. українських біженців. В основному це робота на підприємствах автомобільної галузі із середньою зарплатою 400-500 євро.

Щоб влаштуватися на роботу в Румунії, це можна зробити на підставі посвідки на тимчасове проживання. Отримувати робочу візу та дозвіл на працевлаштування не потрібно.

Окремі правила діють для сфери медицини (треба мати документи, які підтверджують кваліфікацію).

Українці, що приїхали сюди мають також змогу влаштуватись на роботу в кафе, ресторани, піцерії (потрібно знання англійської мови. – Ред.).

До речі, щоб влаштування на роботу можете володіти лише англійською (у великих містах румуни як правило володіють нею. – Ред.).

Щодо румунської мови – це не дуже легка для вивчення мова, споріднених слів з українською дуже мало, тому порозумітися з місцевим населенням у невеликих селах буде важко.

Мінімальна зарплата в Румунії 606 євро на місяць. Середня зарплата по вакансіях найвища в інженерів (1900 євро), дизайнерів (2100 євро), водії 1300 євро.

Невеликі зарплати у кухарів та офіціантів (800-900 євро).

Цікавий факт. Румунські купюри найдорожчі у виробництві. Вони наче «пластикові», їх неможливо розірвати руками. Також вони прозорі на вигляд.

Ціни на продукти, їжа

У Румунії низька вартість життя в порівнянні з іншими країнами ЄС.

Ціни в супермаркетах можна порівняти з українськими. Такі мережі, як Auchan, Lidl, Kaufland, Carrefour

Продукти також можна купити у невеликих крамничках і ціни тут не будуть вищими.

Ціни на деякі продукти (задля загального розуміння):

Печиво

11,99 лея (2,4 євро)

Лимони

4,9 лея (~1 євро)

Курка гриль

20 лей (~4 євро)

Багет

1,99 лея (~0,4 євро)

Виноград

8 лей (~1,6 євро)

Кефір

2,95 лея (~0,6 євро)

Риба

10 лей (~2 євро)

Середній чек в місцевому кафе чи ресторані – від 15 євро.

Їжа в Румунії смачна і різноманітна, схожа на нашу буковинську кухню.

У звичайному кафе для далекобійників посеред гір можна дуже смачно і ситно поїсти. Чого варта їх чорба – це румунський суп. Їх є багато видів з різним м'ясом, взявши одну порцію нагодувати можна кілька людей. Також румунська мамалига – кукурудзяна каша.

В кафе їжа смачна ситна і недорога.

Транспорт та дороги

Помітила таку цікавинку, проїжджаючи гірськими трасами Трансильванії часто можна зустріти місцевих далекобійників – водіїв фур, які на свої машини вішають величезні неонові хрести. Чи то задля туристів (в Румунії знаходиться, як мінімум, два замки Дракули. – Ред.) чи задля себе, але такої «прикраси» машин вночі більше ніде в Європі не побачиш.

А взагалі дороги в Румунії гарні, якими їздити на авто одне задоволення.

До речі, з 18 січня 2023 року, після 17-річної перерви, відновився рух пасажирських поїздів ділянкою «Рахів – Ділове – Валя-Вішеулуй».

Медицина

Якщо ви маєте статус тимчасового захисту, то можете користуватися послугами державних медичних закладів Румунії.

Але коли терміново потрібна медична допомога, потрібно самому їхати до відділень швидкої допомоги та відсидіти там велику чергу.
Приватна медицина розвинена. Найпопулярнішими мережами румунських приватних клінік є Regina Maria, Medlife.

Спеціально для біженців існує сервіс безкоштовної консультації телефоном. Бажано знати англ., але через перекладача можна консультуватись українською.

Для громадян, які шукають притулку в Румунії нададуть первинну медичну допомогу та лікування, невідкладну медичну допомогу в стаціонарі, а також безкоштовну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю.

Але варто зазначити, що якщо вам потрібно звернутись до лікаря, то треба гарно знати англійську мову, або ж відшукати для контакту молдовських інтернів, яких багато навчається в Румунії, вони знають хоча б російську.

Розваги

Румунія – країна з гарними гірськими пейзажами й дорогами. Тут багато чудових замків, які приваблюють своїми різноманітними історіями. Чого вартий «Замок Дракули» – Бран, замок XIV століття, який знаходиться в містечку Бран, що прославився на весь світ завдяки роману Брема Стокера «Граф Дракула».

Дорослий квиток коштує від 8 євро, студентський – 6 євро.

Також варто відвідати найбільший готичний замок у Румунії – замок Корвінів у містечку Хунедоара. Це фортеця, перша згадка про яку відноситься до XIV століття.

Тут також не обійшлося без Дракули: є версія, що саме тут Матвій Корвін довгі роки тримав у полоні Влада Цепеша, прототипа Дракули.

Квитки коштують до 7 євро, в залежності від пори року.

Ще однією визначною пам'яткою, яку варто побачити є Саліна Турда. Це соляна шахта, що знаходиться в 50 км від міста Клуж-Напока.

На повноцінну пам'ятку Саліна Турда перетворилася у 2010 році, коли на гроші європейських фондів внутрішню територію шахти облаштували.

Тут створили розважальний центр з озером і човниками, колесом огляду та мінігольфом. Розміри шахти вражають і не схожі на будь-що. Турда є перлиною в пам'ятках Румунії та Європи.

Квиток на дорослого коштує 50 лей – 10 євро.

Мобільний зв'язок та інтернет

Orange, Telekom та Vodafone – це основні оператори мобільного зв'язку в Румунії.

Можна придбати місцеву SIM-карту. Коштує близько 5 євро у будь-якого з цих провайдерів. Wi-Fi поширений практично повсюдно і зв'язок завжди гарний.

Одяг, покупки

В Румунії, як і всюди в Європі, є торгові центри середнього класу де можна купити одяг взуття: H&M, C&A та інші.

Також дуже поширені секонд-хенди: Humana second hand. Щодо цін – вони загалом не вищі ніж в Україні.

***

Румунія – це країна, що ламає стереотипи. Чиста, з гарними дорогами, цікавими пам'ятками, приязним населенням.

Проживши тут відчуваєш, як змінюється твоє ставлення до неї щодня в кращу сторону та відкриваєш нові й нові плюси.

Економіка цієї країни розвивається, є потреба в людських ресурсах.

Невисокі ціни, спорідненість в багатьох аспектах з Україною, прагнення до європейського рівня життя — все це спонукає відвідати цю країну ще раз.