0 800 307 555
0 800 307 555

Скільки коштує життя в Хорватії

Їжа, одяг, транспорт та інше

Finance.ua продовжує досліджувати, як живуть українці в різних країнах Європи. Сьогодні мова буде йти про Хорватію.
Зміст

Це прекрасна країна для відпочинку. Однак життя в Хорватії не в курортний сезон відрізняється від звичайного відпочинку.

Зазначимо, з 1 січня 2023 року Хорватія увійшла в Шенгенську зону. З цього часу на кордонах між Хорватією та іншими країнами-членами Шенгенської угоди буде скасовано прикордонні та митні перевірки для людей, які перетинають кордон автомобільним, залізничним або водним транспортом.

Також з 1 січня 2023 року євро стало офіційною валютою в Хорватії. До кінця січня триватиме період подвійного обігу євро та куни. Банки та поштові відділення будуть обмінювати куни на євро за курсом 1 євро = 7,534 куни до кінця 2023 року.

Житло

З січня 2023 року Хорватія може користуватися Шенгенською інформаційною системою і зможе видавати шенгенські візи. Тому з цього часу зростає і вартість хорватської посвідки на проживання, адже тепер її власник зможе подорожувати по всій Шенгенській зоні.

Туристичний сезон має великий вплив на ринок оренди в Хорватії. Прибуток від короткочасних оренд в туристичний сезон утримує багато місцевих сімей, що здають в літні місяці апартаменти в оренду і завдяки цьому тримаються на плаву цілий рік.

Але туристичний сезон короткий, тому деякі хорвати здають в оренду житло протягом року.

Не в сезон (з листопада по квітень) тут можна знайти гарне житло за помірну ціну. Наприклад, біля моря у ці місяці можна знайти апартаменти від 500-700 євро на місяць.

Робота

Так звана «хорватська мрія» — це жити в Хорватії, маючи хороший дохід з-за кордону, як це роблять багато іноземців та віддалених працівників.

Іноземці обирають Хорватію для життя на пенсії (британці, американці), але життя тут недешеве і комфортне для тих хто має заощадження.

Також варто зазначити, що багато хто з іноземців зазначає корупцію, як проблему при переїзді до цієї країни.

Самі хорвати намагаються виїхати на роботу в більш економічно розвинені країни Європи (наприклад, Німеччину), бо в країні більшість робіт сезонні та залежать від припливу туристів.

Українцям, які тут шукають роботу можна звернути увагу на такі вакансії: працівники на склади, будівельники, електрики, сантехніки, арматурники, зварювальники та інші робітничі професії.

Мінімальна зарплата

За даними хорватського уряду, з 1 січня 2022 року офіційна мінімальна зарплата в Хорватії становить 4 687 кун, це приблизно 620 євро.

Зарплату на мінімальному рівні отримують близько 51 тисячі хорватських фахівців, зайнятих повний робочий день 40-годинний робочий тиждень.

У порівнянні з 2021 роком мінімальна зарплата в Хорватії збільшилася на 10,29%.

Середня зарплата у Хорватії

За офіційними даними хорватського бюро статистики, середня зарплата в Хорватії у 2022 році становила 10 109 кун на місяць, приблизно 1300 євро.

За годину хорватські працівники заробляють у середньому 62 куни, 9 євро.

Найвищі зарплати у Хорватії зафіксовані у сфері інформації та зв'язку, найнижчі у секторі адміністративних та допоміжних послуг.

Ще 11 березня 2022 року Уряд Хорватії ухвалив Директиву про Механізм тимчасового захисту українців. Ця директива передбачає надання посвідчення біженця, що гарантує всім переміщеним громадянам України право на охорону здоров’я, соціальне обслуговування, доступ до ринку праці, а також до шкіл та дитячих садочків для дітей.

Статус тимчасового захисту в Республіці Хорватія включає право на:

  • проживання в країні;  
  • отримання посвідчення особи;
  • базовий рівень життя та житло;   
  • охорону здоров’я;
  • початкову та середню освіту;
  • інформацію та відповідні обов’язки, роботу, возз'єднання сім'ї, свободу віросповідання.

Зі статусом тимчасового захисту громадяни України можуть працювати в Республіці Хорватія без дозволу на проживання та роботу або довідки про прийняття на роботу.

Щодо ринку праці громадянам України надаються такі ж права та обов’язки, як і громадянам Хорватії, і тому їм дозволено: 

  • зареєструватися в реєстрі безробітних Хорватської служби зайнятості та отримати інформацію про ринок праці;
  • користуватися послугами Хорватської служби зайнятості, зокрема посередництвом з метою пошуку роботи; 
  • залучатися до активної політики підтримки зайнятості, стажування та інших заходів;
  • подати заяву на отримання матеріальної допомоги на час здобуття освіти або навчання на виробництві з відшкодуванням витрат на відрядження;
  • звернутися за одноразовою грошовою допомогою та відшкодуванням витрат на проїзд та переїзд у разі працевлаштування за межами місця проживання;
  • подавати заяву на отримання грошової компенсації при звільненні та протягом усього періоду безробіття.

Ціни на продукти, їжа

У Хорватії представлено багато мережевих супермаркетів: Plodine, Konzum, Tommy, Kaufland, Lidl, Interspar, Billa. Всюди можна знайти демократичні ціни та знижки.

Ціни на деякі продукти:

Молоко (1 л)

~ 2 євро

Вермішель 400 г

~ 1,3 євро

Йогурт (1 шт.)

~ 0,5 євро

Форель 1 кг

~ 4,5 євро

Хліб

~ 1,5-2 євро

Сир овечий 100 г

~ 2,91 євро

Філе індички 700 г

~ 5,3 євро

Ковбаса варена 0,5 кг

~ 2,25 євро

Пиво 0,5

~ 1,46 євро

Яблука 1 кг

~ 1,3 євро

Груша 1 кг

~ 1,85 євро

Мандарини 1 кг

~ 1 євро

Вино сухе, місцеве 1 пляшка

від 3 євро

Середній чек в місцевому кафе чи ресторані 20-30 євро на дві особи.

Варто уникати закладів у туристичних районах, тому що там ціни на 20-30% вищі. Наприклад, суші в суші-барі в центрі Задару (місто на узбережжі. – Ред.) можуть обійтися від 7 євро за 4 роли, бургер – від 8 євро. В той час як у звичайному районі міста бургер можна купити за 4 євро.

Медицина

Для в’їзду в Хорватію із туристичною метою буде потрібна страховка, незалежно від того, їдете ви з України, чи інших країн.

Медицина тут не лише дорога, вона дуже відрізняється від нашої, тому щоб почувати себе впевненіше краще зробити страховку на перші 90 днів.

До речі, оформити недорого медичне туристичне страхування в Хорватію ви можете на Finance.ua.

Якщо ви проживаєте в Хорватії, ви повинні також мати медичне страхування. Хорватська національна система охорони здоров’я є державною та регулюється HZZO (Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje, Хорватський інститут медичного страхування. – Ред.). Вона доступна для всіх громадян Хорватії, а також для іноземців, які постійно проживають у Хорватії.

Медичне обслуговування в Хорватії, як правило, значно дешевше, ніж у США та Великобританії, але якщо порівнювати з Україною, то у Хорватії дорожче. Додаткове приватне медичне обслуговування також доступне.

Варто зазначити, що з іноземців, що перебувають на стаціонарному лікуванні в Хорватії, як правило, стягують більшу плату, ніж з хорватських громадян.

Транспорт та дороги

У будь-якому місті Хорватії квитки на автобус і трамвай можна придбати в газетних кіосках TISAK та у водія.


 

Якщо користуватися транспортом постійно, то варто придбати проїзну картку. Купити її можна у магазинах ZET за 10 кун (1,3 євро. – Ред.). Там же можна поповнити картку і сплачувати нею за проїзд в транспорті.

Існує декілька видів квитків, але всі вони підійдуть для проїзду в автобусі, трамваї. Ціна за 30 хв. ~ 4-6 кун (80 центів — Ред.), 60 хв. ~ 7-10 кун (1,35 євро — Ред.)

Також між містами Хорватії, які розташовані на узбережжі та островах курсують пороми та морські таксі. На водному транспорті можна дістатися до всіх прибережних міст і до більшості населених островів.

Дороги в Хорватії в гарному стані. Є платні: тут сплачують за відстань з однієї точки в іншу.

Наприклад, із Задара в Спліт можна проїхати за 7 євро (відстань 159 км – Ред.).

При в'їзді на автомагістраль водій бере талон, на якому зазначено місце в'їзду. При виїзді з автомагістралі на основі талона розраховується вартість оплати.

Одяг

Хорватія розташована недалеко від центру світової моди Італії, але шопінг тут суттєво відрізняється. У великих містах — Загреб, Рієка, Дубровник, Спліт є торгові центри, де можна купити одяг, але такого різноманіття товару як в Італії не варто очікувати.

В Хорватії багато торгових центрів середнього класу. Тут можна знайти такі бренди одягу як: Bershka, C&A, H&M, Levi’s, MANGO, Orsay, Reserved, s.Oliver, Tenezis та інші. Ціни там дещо вищі ніж в Україні, але в періоди розпродажів можна купляти речі зі знижкою понад 50%.

Наприклад, жіноче плаття можна купити від 25 євро і вище. Взуття коштує від 40 євро (не шкіряне), окуляри від 10 євро.

Хорватські товари можна знайти на місцевих ринках(типу Троєщина, але набагато менших за розміром. – Авт.), на яких продається одяг, взуття та інше. Одяг та взуття там коштують недорого, але є питання щодо якості та «сучасності» товару.

Загалом ринок тут оживає з початком сезону, багато місцевих жителів також пропонують хорватську сувенірну продукцію: мед, овечий сир, вироби з лаванди, місцеве вино та настоянки.

Розваги

Хорватія країна від природної краси якої по-справжньому захоплює дух. Це – 1700 км морського узбережжя та 1 тис. островів.

Тут знаходиться всесвітня спадщина ЮНЕСКО – Плітвіцькі озера. Вони є одним з 19 національних та природних парків Хорватії та щорічно приваблюють понад мільйон відвідувачів. Вхідний квиток в зимовий період коштує 10 євро на людину, в ціну входить переміщення поромом по озеру та автобусом по парку.

Цікавий також національний парк Крка, що знаходиться в Долмації. Вхідні квитки до парку в зимовий період, саме такий час рекомендують для відвідування через малу кількість туристів, будуть коштувати 50 кун (7 євро. – Ред.) з людини.

Квитки в кіно (наприклад, на прем'єру «Аватар-2») можна купити від 6 євро.

Квитки на виставу в Хорватський національний театр в Загребі коштують: партер – 14 євро, ложа – 12 євро, балкон – 9 євро.

Мобільний зв'язок і інтернет

В Хорватії безкоштовно під'єднатись до wi-fi можна у всіх аеропортах, барах, кафе, ресторанах. Щоб під'єднатися потрібно замовити щось з меню та знайти пароль на чеку.

Також безплатний інтернет є в хостелах, готелях, апартаментах, автобусах FlixBus (при поїздках по країні між містами. – Ред.).

Тут діють оператори: T-Hrvatski Telekom,- A1 Croatia (колишній VIP), Tele2.

В кожного з цих операторів хороше покриття. Хоча варто зазначити, що зв'язок є всюди, окрім гір та національних парків.

Наприклад, можна придбати сім-карту від Tele2 – SIM2GO за ціною 9,9 євро. Туди входить 10 ГБ інтернету, 200 хвилин дзвінків до всіх операторів Хорватії. Безлімітний інтернет обійдеться від 25 євро.

***

Хорватія прекрасна країна з гарною природою, чистим кліматом. Дуже підходить для життя на пенсії на непогані заощадження, як це планують деякі іноземці(британці, американці).

Але щодо постійного проживання молоді – тут є багато нюансів, через які людям, які звикли жити у великих європейських містах життя тут цілий рік буде здаватися нудним й ненасиченим.

Тут все оживає, в основному, в туристичний сезон – з травня по жовтень, але при цьому зростають й ціни. Тому Хорватія – це прекрасний варіант для відпочинку на місяць-два, але для постійного життя – варто подумати.