Життя в Празі: вартість житла, їжі, проїзду
Про всі нюанси життя від киянки, що знаходиться в столиці Чехії
Велика українська діаспора, яка перебувала в Чехії до війни, економіка з найнижчим рівнем безробіття в ЄС і значна солідарність з біженцями призвели до того, що велика кількість українців вирішила шукати тимчасовий захист в Чехії та досі залишаються в країні.
Чехія продовжує реєструвати стабільний потік новоприбулих, хоча нині він й скоротився.
Офіційно в країні працевлаштовано майже 100 тис. українських біженців. У червні їх було близько 68 тис., у вересні — 89 тис., а до кінця жовтня — за даними Міністерства праці та соціальних справ Чехії — понад 98 тис.
За даними Агентства ООН у справах біженців, 47% біженців, які в’їжджають до країни, — жінки та 33% — діти.
Ми вирішили дізнатися, як живеться українцям в Чехії, які виїхали туди ще задовго до війни. Як вони адаптувалися до нових умов та чи задоволені життям в цій країні.
На прикладі киянки, що проживає в Празі, Finance.ua розповість про всі нюанси життя: про ціни на оренду нерухомості, роботу, зарплати, медицину, освіту та розваги.
Ще більше інформації про життя в інших країнах – у нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.
Житло в Празі нині знайти нелегко, але якщо ви знайшли привабливий варіант і отримали відповідь від орендодавця із запрошенням на «prohlídku» (огляд. – Ред.) квартири, то не варто зволікати. Гарні квартири розбирають за кілька годин після публікації об’яви.
Орендарі надають перевагу договору терміном на 1 рік з можливістю подальшого продовження. Також вам доведеться внести депозит (в розмірі місячної оренди. – Ред.), який повернуть при виселенні.
Існує також варіант «výpovědnou lhutu» – це термін, за який ви повинні повідомити господаря про своє бажання виселитись. Стандартно він становить 3 місяці.
Звісно, ви можете виїхати і раніше, але ці три місяці все одно доведеться оплатити.
Можливий варіант, коли господар швидко знаходить нових орендарів і нічого від вас не вимагатиме, але так буває досить нечасто.
Найпопулярніші сайти для пошуку житла на довгостроковий період
Види квартир:
- 1 кк – означає, що квартира складається з 1 кімнати з кухонним куточком, іншими словами це студія.
- 1+1 – означає 1 кімнату та відокремлену кухню.
- Відповідно, 2 кк – це двокімнатна квартира, де одна з кімнат суміщена з кухонним куточком.
- 2+1 – 2 окремі кімнати та окрема кухня.
Ціни на квартири залежать від віддаленості району, наявності метро поблизу та зручностей в помешканні. За квартиру 2kk просять від 19 до 25 тисяч крон (приблизно 780-1000 євро — Ред.) на місяць, разом з комунальними послугами, так званими «поплатками».
Комунальні послуги – це середня вартість електроенергії, газу та води. Якщо раніше середня вартість комуналки за місяць складала 3-5 тис. крон (125-200 євро — Ред.), то нині 5-7 тис. (200-280 євро — Ред.). То ж якщо споживати електроенергію не економлячи, сума доплати може бути суттєвою.
Рівень безробіття в Чехії є найнижчим в Європі. Станом на листопад 2022 року він складав 3,3%, в цілому в Європі складає 7%.
В мирні часи, якщо ви кваліфікований спеціаліст (наприклад, програміст) можна було знайти роботу, ще перебуваючи в Україні.
Оформити в консульстві довготермінове проживання з метою працевлаштування на 2 роки, або короткострокову робочу візу на 3-6 місяців. За цими типами дозволів можна було працювати, але вільного доступу на ринок праці не було. Тобто, просто так змінити роботу було неможливо, потрібно було отримати дозвіл міграційних органів та/або уряду праці. А втративши роботу, втрачалося і право на перебування в Чеській Республіці.
Нині уряд Чехії значно спростив процедуру працевлаштування. Фактично, власники vizum ochrany мають вільний доступ на ринок праці, не потребують жодних дозволів.
Найбільш доступна робота (без знання мови — Ред.) – це ремонтні роботи, будівництво, кліринг, робота на складах, в магазинах. Зі знанням англійської мови це може бути сфера обслуговування: ресторани, готелі, таксі тощо.
Мінімальна місячна зарплата в Чехії на грудень 2022 року складає 16 200 крон (668 євро – Ред.) З січня 2023 року планується підвищення до 17 300 крон (713 євро — Ред.).
Середня зарплата складає приблизно 30 тис. крон (1236 євро — Ред.).
З нового року підвищується прожитковий мінімум. Це важливо для тих, хто має в Чехії довгострокове проживання на підставі працевлаштування, і хоче привезти до себе родину. При розгляді заяви на проживання з метою з’єднання родини, буде розраховуватись, чи вистачає коштів для забезпечення всіх членів сім’ї. Параметри такі:
- 4470 крон для дорослого першого члена родини.
Для другого та подальших членів родини:
- 3490 крон для дитини віком від 15 років;
- 3050 крон для дитини віком від 6 до 15 років;
- 2480 крон для дитини віком до 6 років.
До цього додаєте вартість оренди житла та вартість комунальних послуг на місяць. Якщо сумарний дохід покриває цю суму, дозвіл на проживання маєте отримати.
Типи трудових договорів:
Hlavní pracovní poměr – Основний трудовий договір. Включає лікарняні, оплачувану відпустку, оплачувану медичну та соціальну страховку.
Часто надаються бонуси: продуктові талони, що дозволяють розрахуватись в кафе/ресторанах та продуктових магазинах.
Ви зобов'язані відпрацювати обов'язковий «фонд годин». Це мінімально 8 годин на день, за виключенням вихідних та державних свят.
Dohoda o pracovní činnosti – такий договір укладають ті, хто хоче підробляти, але мати вільний графік. Тут немає обов'язкового фонду відпрацьованих годин. Внески за медичну і соціальну страховку роботодавець сплачує, якщо за місяць ваш заробіток буде вищий 3500 крон (144 євро — Ред.)
Dohoda o provedení práce – тип трудових відносин, коли ви зрідка виконуєте якусь разову роботу, але не більше 300 годин на рік. Медична і соціальна страховка працедавцем в цьому випадку не оплачується.
Школи та садочки закріплені за певними районами. Це закріплення умовне, але садочок/школа, до якої прив’язана ваша адреса, візьме дитину з великою ймовірністю.
Якщо класи переповнені, вам запропонують інші варіанти неподалік.
Якщо діти не володіють чеською мовою, їм запропонують повторно пройти торішній курс, тобто залишитись на другий рік. Це допоможе адаптуватись та вивчити мову. Школа надасть вам можливість додатково вивчати мову – 1 заняття на тиждень.
Про курси або репетитора слід подбати самостійно. Перші пів року дитину не будуть атестувати. Цього часу буває достатньо для того, щоб вона освоїлась та почала розуміти мову.
Перші 9 класів в Чехії початкова школа (základní škola). Після закінчення 9-го класу дитина вже випускник.
Наступний рівень – середня спеціальна школа або гімназія. Тут необхідно скласти вступні іспити. Одночасно можна подавати документи до двох закладів, згодом обрати найкращий варіант.
Можна обрати державний (безкоштовний) заклад, або приватну школу. Оплата різниться – від 30 до 100 тис. крон (1200 – 4000 євро на рік – Ред). Термін навчання 4 роки. Повна середня освіта здобувається за 12 років.
Навчання у вищому навчальному закладі може бути безкоштовним, якщо навчатись чеською мовою.
Для іноземних студентів викладання може бути англійською, але це вже на комерційній основі. Вступ до вишів проводиться за принципом ЗНО, якщо дитина здобувала середню освіту в Чехії.
Медицина тут «некваплива», як і повсюди в Європі. Якщо записатись на зустріч з лікарем, то вам призначать візит, як правило, через 2 місяці.
Якщо ситуація термінова, потрібно їхати в лікарню у відділення швидкої допомоги (Pohotovost).
Швидку викликати на «температуру у дитини», або «поміряти тиск» не можна. Швидка для дійсно невідкладних випадків. Викликати ви, звичайно, можете, але заплатите за це 5 тис. крон (200 євро — Ред.).
Якщо ви приїхали в Чехію для подальшого оформлення довготермінового/постійного проживання, ви маєте подбати про медстрахування самостійно. Виняток – якщо ви перебуваєте в Чехії з метою працевлаштування. Тоді внески на медичне страхування робить роботодавець з вашої заробітної плати.
Всі інші мають придбати комерційну медичну страховку за власні кошти. Державна страховка покриває далеко не всі витрати (наприклад, поставити пломбу в Чехії буде коштувати 2000 крон (82 євро – Ред.).
Перукарські послуги в Чехії також не з дешевих. Наприклад, стрижка з фарбуванням на середню довжину волосся коштує 2000 крон (від 82 євро – Ред.), манікюр — 500-700 крон (20 -30 євро – Ред.), педикюр — 800 -1000 крон (33-42 євро — Ред.)
Система громадського транспорту в Чехії вважається однією з найкращих в Європі. Кількість машин та розклад руху складені таким чином, що навіть в часи пік транспорт не перевантажений.
На кожній зупинці є розклад руху, за яким можна дізнатись, коли приїде наступний. Діють загальні квитки на всі види транспорту, в тому числі й метро.
Транспорт, що ходить в популярних у туристів районах, облаштований терміналами, де проїзд можна оплатити звичайною банківською картою.
Метро в Празі має три лінії, розібратись в них дуже легко. В метро є термінали для оплати як карткою, так і готівкою. Можна оплатити проїзд, відправивши смс, можна завантажити спеціальний додаток Litačka (діє для Праги та Середньо-Чеського краю. – Ред.).
Протягом вказаного часу ви можете користуватись всіма видами міського транспорту з пересадками:
- Квиток на 30 хвилин – 30 крон ~ 1,4 євро;
- Квиток на 90 хвилин – 40 крон ~ 1,4 євро;
- Квиток на 24 години – 120 крон ~ 4,9 євро;
- Квиток на 72 години – 330 крон ~ 12,4 євро;
- Проїзний на місяць – 550 крон ~ 13 євро;
- Проїзний на 90 днів – 1480 крон ~ 61 євро;
- Проїзний на 1 рік – 3650 крон ~ 150 євро.
Пільги. Якщо дитина вчиться в Чехії, проїзд буде безкоштовний до 15 років. Юні туристи від 10 до 15 років платять пільгову ціну – вдвічі меншу.
Так само, вдвічі менше платять пенсіонери від 60 до 65 років. Після 65 проїзд безкоштовний.
Для українців, які мають «візу охрани» в Чехії, в Празі діє спеціальний пільговий тариф. Можна придбати проїзний на місяць за ціною 165 крон.
Чехія знаходиться в серці Європи, за 2-4 години можна доїхати до Відня, Берліна, Дрездена, Братислави, Кракова, Зальцбурга.
Для подорожей вихідного дня вибір багатий. Автобусом найдешевший варіант, потягом дорожче, але комфортніше. Приклад, ціна квитка на потяг від Праги до Дрездена на дорослу людину буде коштувати 25 євро.
Чеська кухня смачна, ситна і калорійна. «М’ясо в м'ясному соусі» – це про Чехію. На гарнір вам запропонують «кнедлики», картоплю або капусник. Вибір риби невеликий. Вегетаріанських закладів також достатньо.
Часто в ресторанах пиво коштує дешевше за воду. Середня ціна бокала 0,5 в ресторані 50- 60 (2-2,5 євро — Ред.).
Середній чек бізнес-ланчу 250 крон (10 євро — Ред.) на людину. Чек, з алкоголем та десертом – 500-600 крон. (20-25 євро — Ред.).
У періоди розпродажів одяг та взуття буває коштує набагато дешевше, як і в Україні.
Дешеві ціни бувають в аутлетах, де одяг вищої цінової категорії можна купити за ціною мас-маркету.
Загалом ціни та вибір не дуже відрізняються від українських.
Культурне життя в Празі вирує: концерти, виставки, презентації, прем’єри.
В театр квитки потрібно купувати за кілька місяців, щоб мати гарні місця. Квитки коштуватимуть від 300-350 крон (12 євро – Ред.), місця в партері – близько 2 тис. крон (82 євро – Ред.).
Квиток на концерт гурту світового рівня буде коштувати 1500-1900 крон (60-80 євро — Ред.) до фан-зони. В клуби 500-800 (20-33 євро — Ред).
Квитки до музеїв коштують 250-300 крон (10-12 євро — Ред.) для дорослого. Діти, студенти, пенсіонери матимуть знижки. Сходити в кіно можна за 250-300 крон (10-12 євро — Ред).
Місячна оплата за безлімітний інтернет коштує 350 крон на місяць (14 євро — Ред.). Це базовий пакет.
Ширший пакет з усіма безкоштовними вхідними-вихідними дзвінками буде коштувати 600-700 крон (24-28 євро — Ред.).