0 800 307 555
0 800 307 555

Що відбувається з мобільним інтернетом, коли немає світла

І як можна покращити зв’язок

Відключення електроенергії в Україні, на жаль, вже стали буденщиною – українці призвичаїлися.
Зміст

Однак, багато дискомфорту створює відсутність інтернету – як стаціонарного, так і мобільного. Адже інтернет – це не тільки милі тіктоки з котиками, це насамперед робота, навчання, банківські операції, навігація тощо.

Ще 10 жовтня, коли російські загарбники почали масово бомбити об’єкти критичної інфраструктури, в українських тилових містах почалися перебої з мобільним зв’язком.

Особливо відчутно «зачепило» інтернет – він або повністю зникав, або ж його швидкість з 4G падала до EDGE. Це спостерігається й досі. Загострюється ж проблема саме під час відключень електроенергії, і багатьох українців цікавить, чому так відбувається.

Finance.ua поспілкувався з представниками мобільних операторів Київстар і lifecell, щоб розібратися в тонкощах наявної ситуації (надсилали запит й на Vodafone, однак на момент публікації відповіді так і не отримали. – Ред.).

Ще більше статей на актуальні теми – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Як працює мобільний інтернет

Якби пів століття тому в Пентагоні хтось сказав, що інтернет братиметься «з повітря», цього бідолаху або б замкнули в кімнаті з м’якими стінами, або б оголосили ворожим агентом.

Так, історія інтернету починається з 1962 року, коли керівник Агентства передових оборонних дослідницьких проєктів США (DARPA) Джозеф Ліклайдер висловив ідею Всесвітньої комп’ютерної мережі. Утілювати проєкт американське Міноборони почало через сім років – у 1969-му.

Зрештою, ми отримали сьогоднішній інтернет з тіктоком і котиками. І якщо перші комп’ютери були пов’язані дротами, то нині передавати дані можна дійсно повітрям, і жодної магії у цьому немає.

Джерело мобільного інтернету – антена, яка передає сигнал. Очевидно, що чим далі від антени перебуває пристрій, тим слабкішим буде сигнал. Принцип роботи аналогічний з радіо, яке відоме людству вже 128 років.

Оці антени в народі називають «вишками», у професійному середовищі – базовими станціями. Якщо базові станції виходять з ладу, то й сигнал передаватися не буде.

Чому зникає зв’язок, коли вимикається електроенергія

Обладнання, з якого власне і складається базова станція, не працює без електрики. Коли вишка вимикається, ви, грубо кажучи, віддаляєтеся від антени. Сигнал слабшає, а потім узагалі зникає. Це стосується як інтернету, так і зв’язку.

«Базові станції оснащені резервними джерелами живлення. Це акумуляторні батареї, які автоматично вмикаються, коли припиняється централізоване електроживлення. У середньому вони здатні забезпечувати автономну роботу базової станції від двох до п’яти годин за умови повної зарядки. Якщо батарея витратила заряд, їй потрібен тривалий час для підзарядки», – пояснили Finance.ua в компанії lifecell.

У Київстар додають, що навантаження на мережу зменшує термін автономної роботи. Та просять абонентів обмежити спілкування, коли воно не є життєво важливим.

«Є різні послуги, які можуть збільшувати навантаження на базові станції. Зокрема, мобільний інтернет 4G – такі базові станції використовують більше електроенергії. Тому під час блекаутів мобільні оператори відключають частину обладнання (наприклад окремі частотні діапазони або стандарти. – Ред.), щоб надавати пріоритет голосовим послугам зв’язку. Усі комутатори, вузлові базові станції, з якими пов’язані десятки інших базових станцій у регіоні, мають генератори для тривалої роботи в умовах відключення електроенергії», – кажуть у Київстарі.

Але й генератори – не панацея. Адже, по-перше, їхня кількість обмежена, а, по-друге, генераторам потрібне пальне та можливість його поповнювати до моменту ремонту електромереж.

«Наприклад, коли в березні були сильні обстріли Чернігова, електроживлення там зовсім зникло, 10 наших базових станцій майже місяць працювали від дизель-генераторів. Наші співробітники та місцеві добровольці добували для них пальне. Генератор споживає до 50 літрів на добу (в lifecell зазначають, що для підтримки роботи однієї базової станції необхідно 100 л дизпалива на добу. – Ред.), тому до кожного генератора потрібна аварійна група, яка регулярно підвозитиме паливо. Розв'язуємо ці питання через підрядні організації, і зараз будемо організовувати більше таких груп, якщо ситуація з блекаутами затягнеться», – розповіли в Київстарі.

А ще не все обладнання можна під'єднати до генератора. Ось, що кажуть експерти Київстару:

«В містах здебільшого обладнання мобільного зв’язку розташовується на дахах промислових будівель, освітлювальних опорах, мостових переходах тощо. Таке обладнання технічно неможливо підключати до дизель-генераторів. Тому у разі тривалих відключень електроенергії абоненти стикаються зі складнощами, особливо – в густонаселених районах».

Цікаво, що lifecell почав тестувати живлення від сонячних батарей, щоб зробити обладнання автономнішим у разі перебоїв з електрикою. 24 жовтня компанія запустила в роботу першу таку станцію на півдні України.

То чому б не перевести всі базові станції на альтернативні джерела енергії? На жаль, наразі це неможливо через низку причин:

  • потрібна велика площа для розміщення панелей, щоб живити базові станції;
  • у нас не дуже сприятлива географічна зона – мало сонця восени та взимку;
  • обладнання потрібно буде цілодобово охороняти від нелегальних підключень, вандалізму чи крадіжки;
  • висока вартість обладнання. Експерти називають цифру в 5 тис. дол. на одну базову станцію.

Сонячна енергія, звісно, може допомогти у перспективі, але масовим таке живлення за наявних умов навряд чи стане.

Чи може Україна лишитися без інтернету та зв’язку

Нещодавно віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації Михайло Федоров в інтерв’ю виданню Forbes заявив, що в Україні можуть з’явитися публічні точки Wi-Fi, які працюватимуть на акумуляторах Tesla Powerwall і терміналах Starlink.

За словами міністра, підконтрольне йому відомство вже працює над такою тестовою точкою, а далі піде масштабування. Тому який-не-який інтернет буде, але не всюди. Найімовірніший, що публічні точки Wi-Fi на Starlink облаштовуватимуть у великих містах в місцях, де буває багато людей.

Умовно на Говерлі зв’язку може й не бути. Хоча з ним були проблеми ще до повномасштабного вторгнення. Там легше зловити румунський чи польський зв’язок та опинитися в роумінгу – про це, до речі, одразу попереджають провідники ще до підйому на найвищу точку України.

Оператори мобільного зв’язку зі свого боку роблять усе, щоб сценарій повного беззв’язків’я не став реальністю. Ось, що там кажуть:

lifecell: Наша команда постійно намагається збільшувати кількість батарей на технологічних майданчиках. Встановлювати генератори, оперативно підвозити паливо для їхньої безперебійної роботи, щоб люди мали можливість виходити на зв’язок за будь-яких умов. Також lifecell закликає міжнародну спільноту допомогти українським мобільним операторам під час війни та надати їм акумулятори та генератори для забезпечення функціонування мобільного зв’язку.

Київстар: Щодня 150 інженерів і техніків Київстару, а також наші підрядні організації об’їжджають базові станції, підключають їх до генераторів, якщо є така технічна можливість. Підвозять паливо для заправки генераторів. Протягом тижня наші співробітники роблять 600-700 аварійних виїздів, щоб усунути складнощі зі зв’язком. Як ворог почав нищити енергетичну інфраструктуру України, кількість таких виїздів збільшилась удвічі. Однак, понад 90% мобільної мережі Київстар працює, не зважаючи на всі складнощі.

Національний роумінг: як працює та як саме під'єднатися

Сьоме березня 2022 року стало для вітчизняного ринку зв’язку історичним днем – українські оператори разом з урядом запустили послугу національного роумінгу.

Усе просто: якщо не працює ваш оператор, ви можете користуватися частотами інших вітчизняних операторів без зміни номера та додаткової оплати, щоб залишатися на зв’язку.

Для цього у вас має бути активований в налаштуваннях телефона автоматичний пошук мережі.

Якщо ж автоматично під'єднатися до іншого оператора не вдається, потрібно спробувати налаштуватися вручну.

На Android це можна зробити так: Налаштування – Мобільна мережа (чи Підключення) – Оператор. На iOS: Параметри – Стільникові дані – Вибір мережі.

Далі потрібно зробити наступні кроки:

  • знайти та обрати доступну мережу;
  • якщо зареєструватися не вдалось, спробувати ще раз або вибрати іншу мережу;
  • перевірити можливість вихідного дзвінка, SMS.

Але, як наголошують у lifecell, важливо раз на день намагатись вручну повернутися до мережі свого оператора.

«Наразі національний роумінг працює для голосових дзвінків, SMS та мобільного 2G/3G інтернету», – наголосили представники lifecell.

Так, серіал на Netflix не подивишся, але зв’язатися з рідними та близькими змога буде.

Порада особисто від мене, запасіться пакетами від різних операторів. Ще 10 жовтня мій номер від lifecell, якому вже 16 років, на дві години «втомився», а контрактний номер Vodafone дружини продовжував працювати – слабенький інтернет, дзвінки та SMS.

Що робити, якщо зник зв’язок

Коли зникає електрика, перше, що радять наші співрозмовці з компаній-операторів, – зменшити споживання мобільного інтернету, бо це дозволить батареям на базових станціях довше працювати.

«У період блекауту краще користуватися послугами SMS та месенджерів, які поглинають менше ресурсів, ніж мобільний інтернет (ідеться про повноцінну роботу мережі, коли ви завантажуєте щось через браузер або стрімінгові платформи. – Ред.)», – пояснюють в компанії lifecell.

Вони ж пропонують встановити месенджер BiP і за можливості знайти Wi-Fi. Мовляв, з функцією BiP In та BiP Out абоненти, підключившись до Wi-Fi, можуть телефонувати на будь-які номери в Україні – навіть на стаціонарні та ті мобільні, на яких BiP не встановлений.

Ми в редакції не тестували таку можливість, але комусь вона може стати в пригоді. Як протестуєте – пишіть у коментарях, що з цього вийшло.

«Для того, щоб смартфон не перетворився на «цеглину в кишені», є сенс заздалегідь звантажити полегшені версії застосунків: Facebook Lite, Messenger Lite, Google Go, Google Maps Go тощо, які здатні працювати навіть за мінімальної швидкості мобільного інтернету на 3G і навіть 2G. Також можна увімкнути функцію офлайн-роботи в Google maps та завантажити потрібні мапи за наявності мережі. Крім того, в месенджерах доцільно відключити автоматичне завантаження мультимедійних повідомлень і відтворення потокового відео. Це дозволить зменшити навантаження на базові станції та продовжить роботу батареї смартфона», – додають в Київстарі.

Головне – не забувати про національний роумінг і не зловживати передачею даних: фотографії, відео, голосові повідомлення й інший «важкий» контент за таких обставин краще не передавати, обмежтесь базовим функціоналом.

Також варто скоротити обсяг ваших повідомлень – не потрібно писати есей на тему, як минув ваш ранок одним повідомленням, краще розбити його на речення, а то й слова-символи: наприклад, так – це +, а ні – це -.

***

Інтернет, особливо мобільний, став невіддільною частиною нашого життя. В Україні він – найдешевший в Європі, хоча зараз ми за доволі солідні для нашої країни гроші не отримуємо послугу повноцінно. Було б справедливо переглянути тарифи, але співрозмовники Finance.ua завірили, що їх поки не змінюватимуть ні в бік збільшення, ні в бік зменшення.

Після нашої перемоги тарифи на зв’язок і мобільний інтернет можуть вирости в рази – компаніям уже доводиться вкладати додаткові гроші для розвитку та підтримки стабільності роботи мережі. Будь-який бізнес захоче повернути, а ще краще – заробити на інвестиціях, які зробив у скрутні часи.

Тут би могла виручити держава зі своїми дотаціями, але тій і так непереливки – потрібно розриватися між соціальними виплатами й армією. Тому цілком природно, що абонплата зросте на кілька десятків гривень. Хіба шкода їх нам – нації, яка збирає на крутезний супутник за два дні?