0 800 307 555
0 800 307 555

Санкції для Мосбіржі: рубль у вільному падінні та повернення у 90-ті?

Про те, як вплине новий пакет американських санкцій на російську економіку

Ранок 13 червня видався невтішним для Московської біржі: її індекс лише за кілька хвилин впав на 5%, з 3180 до 3030. Трейдери в паніці кинулися розпродавати акції. Що сталося?
Зміст

Виявляється, що США дуже оригінально привітали росію з її Днем, оголосивши 12 червня про введення нового великого пакету санкцій. Санкцій, які країна-агресор точно має відчути.

Хто потрапив під санкції

До нового американського санкційного списку потрапили понад 30 фізичних осіб та понад 200 структур з росії, а також країн Європи, Африки, Центральної Азії, Близького Сходу та Карибського басейну за підтримку агресії проти України. «Міністерство фінансів США вживає радикальних нових заходів, керуючись зобов'язаннями «великої сімки» (G7) щодо посилення тиску на росію», – йдеться в заяві, опублікованій на сайті американського Мінфіну.

Під санкції потрапили компанії, пов'язані з IT та авіацією, «Казанське ОКБ», концерн радіобудування «Вега», НВО «Поіск», «Уралвагонзавод», АТ «Сінара», ТОВ «Газпром Інвест», страхова компанія «СОГАЗ», Мосбіржа, Національний кліринговий центр (НКЦ), Національний розрахунковий депозитарій (НРД), АТ «РусГазДобича», ТОВ «Арктик СПГ 1» та ТОВ «Арктик СПГ 3, ТОВ «Нафтовий термінал «Бєлокамєнка» (надає послуги з перевалки нафтопродуктів «Роснєфті» «ЛУКОЙЛу» – Ред.) та судноремонтний завод Чорноморського Флоту Міноборони росії.

Крім того, санкції стосуються виробника друкованих плат «Резоніт», виробника супутників і дронів SR Space, виробника напівпровідників «Протон Імпульс», розробника та виробника БПЛА ТОВ «Беспілотні системи», Кіровського заводу, Кінгісепського машинобудівного заводу та Волгоградського суднобудівного заводу. Обмеження запроваджено проти семи російських суден для перевезення СПГ. Йдеться про газовози «Алєксєй Косигін», «Пьотр Столипін» та «Сєргєй Вітте», а також про судна, позначені як «Звєзда 044», «Звєзда 045», «Звєзда 046» та «Звєзда 047».

Санкції поширюються також на п'ять російських банків – «Промсвязьбанк», «Внєшекономбанк», «Сбєрбанк Росії», ВТБ Банк і ВТБ Капітал Холдинг, а також закордонні представництва. Зокрема, введено санкції проти пекінських та гонконгських офісів «Промсвязьбанк», «Внєшекономбанк», «Сбєрбанк» та ВТБ.

Американські санкції спрямовані проти військово-промислового комплексу росії, а також на обмеження доходів в енергетичній сфері. Вони стосуються тих, хто надає допомогу енергетичному, металургійному та гірничодобувному секторам російської економіки.

Мінфін США також повідомив про заборону надання будь-яких послуг у сфері програмного забезпечення та інформаційних технологій (в т.ч. хмарних сервісів) будь-якій особі на території росії. А Мінторг США заявив про запровадження нових експортних обмежень щодо постачання програмного забезпечення до росії та білорусі.

Що хотілося б відзначити окремо – це санкції проти компаній з Китаю, що постачають в росію широкий спектр продукції подвійного призначення, якою Пекін заповнює критичні прогалини в російському виробництві продукції військового призначення.

Санкції введено проти 4 фізичних осіб та 41 фірми з Китаю. Зокрема, у списку є такі компанії, як Beijing Deepcool Industries, Poly Technologies, Shandong Oree Laser Technology і HK Nicest Electric Technology.

Переважна більшість компаній, що потрапили до чорного списку, представляють технологічний сектор. Частина підприємств зареєстрована у Гонконгу.

Реакція на нові санкції

Вартість акцій Московської біржі на старті торгів впала до 212,04 рубля (-15,8%) після повідомлень, що у зв'язку з новими санкціями торги доларом та євро з 13 червня припинено.

Центробанк росії поспішив заявити, що угоди з доларом та євро після призупинення торгів цими валютами на Мосбіржі продовжать відбуватися на позабіржовому ринку, а сам Центробанк країни-агресора для визначення офіційних курсів долара та євро до рубля використовуватиме банківську звітність та відомості, що надходять від цифрових платформ позабіржових торгів.

Також Центробанк заявив, що тепер орієнтиром учасників ринку залишиться курс юань-рубль. Біржовий курс юань/рубль тепер задаватиме траєкторію для всіх інших валютних пар, зокрема євро та долара.

«Компанії та фізичні особи можуть продовжувати купувати та продавати долари США та євро через російські банки», – заявили в Центробанку, додавши, що всі кошти в цих валютах на рахунках та депозитах «залишаться у безпеці».

У ситуації, що склалася, миттєво зорієнтувалися російські банки, які знизили курс купівлі та підняли курс продажу для готівкового долара та євро. Деякі фінустанови оголосили про складнощі зі зняттям валюти з рахунків росіян. А курс долара в окремих банках російської столиці перевищив 100 рублів за долар.

«Воно» не тоне

Окремі російські фінансові аналітики кажуть, що це лише початок серйозної девальвації рубля. Однак навіть вони сходяться на думці, що сильно впасти йому не дадуть.

«Повернення в 90-ті», на жаль, для росії поки що не проглядається. Причина банальна: росія продовжує отримувати багатомільярдні прибутки за торгівлю енергоносіями, і поки цей грошовий потік не перекритий, про катастрофу у фінансовій сфері чи економіці загалом говорити не варто.

Стрес-сценарії міністерства економіки росії передбачають, що наступного року зростання ВВП та реальних доходів практично зупиниться, а курс рубля впаде з 93 за долар до 107 на тлі скорочення інвестицій та цін на нафту. У цьому разі до 2027 року долар зросте в ціні до 120 рублів.

Показово те, що в самій росії ніхто всерйоз не вірить у негативний сценарій. Більш того, всі поспішають скористатися ситуацією, що виникла.

У той час як 13 червня одні в паніці розпродавали акції підприємств, що потрапили під санкції, інші – не менш поспіхом скуповували ці акції за зниженими цінами.

В результаті вже до кінця торгів індекс Мосбіржі повернувся до позначки 3170, майже повністю компенсувавши ранкове падіння. А основний російський фондовий індекс РТС за підсумками дня навіть показав зростання на 1,2%.

Щодо валютних операцій, існує думка, що запроваджені санкції призведуть до збільшення витрат учасників ринку через підвищення комісій та розширення спредів на купівлю та продаж, а також до несприятливих коливань обмінного курсу.

Загалом операції в доларах та євро для фізичних осіб у росії вже давно суттєво обмежені, тому для середньостатистичного росіянина нічого особливо не зміниться.

Дуже багато залежить від того, наскільки рішуче у США налаштовані відстежувати шляхи обходу санкцій. На жаль, у цьому процесі росії активно допомагають такі країни, як Вірменія та Казахстан. Чи зможе та захоче Америка «дати по руках» таким «помічникам», покаже час.