російські активи: скільки коштів та в яких країнах заморожено
Витрати на відновлення України перевищують обсяги заморожених російських активів
Однак повномасштабна війна триває вже третій рік, а рішення, що робити з замороженими коштами, досі немає.
Finance.ua проаналізував, скільки коштів росії та в яких країнах заморожено. Та яка ймовірність, що ці кошти зможуть передати Україні.
Варто зазначити, що з плином часу підтримка у фінансуванні нашої країни серед західних держав показала перші ознаки напруження.
Таким чином, увага зосередилася на тому, чи можна надати фінансову допомогу Україні, використовуючи понад 300 мільярдів доларів резервів Центрального банку росії, які були заморожені країнами «Великої сімки» (G7) після повномасштабного вторгнення.
Країни, що запровадили санкції, залишаються розділеними щодо доцільності та законності повної конфіскації цих активів. Сполучені Штати, за підтримки Великої Британії, Японії та Канади, наполягають на конфіскації — тобто назавжди позбавити росію цих активів і передати їх Україні.
Європейський Союз та деякі з його країн-членів, зокрема Німеччина, Франція та Італія, висловили застереження щодо цього плану через складність узгодження конфіскації з усталеними принципами міжнародного права — насамперед, іноземним суверенним імунітетом — та її потенційним впливом на фінансові ринки.
Жодна юрисдикція у світі досі не визначила, скільки у неї заморожено російських активів, констатує голова АЦ «Інститут законодавчих ідей» Тетяна Хутор. Однак вона додає, що ми можемо розраховувати на близько 300 млрд доларів. Деякі ЗМІ також називають аналогічну суму. Однак суми в різних джерелах різняться.
Більшість суверенних активів рф у ЄС заблоковані в формі бондів, облігацій та інших фінансових інструментів, в які країна-агресорка інвестувала раніше. Майже всі вони зберігаються на рахунках великих депозитарних установ, а одним з лідерів цього питання є Euroclear (Бельгія).
Однак єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс під час підсумкової пресконференції після міжнародної конференції «Відновлення справедливості для України» в Гаазі нещодавно заявив, що Євросоюз працює над механізмом використання заморожених російських активів для відшкодування завданих російською агресією збитків.
За його словами, йдеться про 37 млрд євро приватних та 208 млрд євро державних активів рф, заморожених в ЄС. Тобто маємо суму 245 млрд євро.
До речі, Всесвітній банк уже оцінив витрати на відновлення та реконструкцію країни в 411 мільярдів доларів, що перевищує обсяги заморожених російських активів.
Як повідомляє The Guardian, відмову від конфіскації заморожених грошей рф Заходом можна розглядати як сигнал для інших режимів про те, що вони можуть одночасно порушувати міжнародне право, отримувати від цього вигоду та уникати будь-якого покарання.
У США нині заморожено приблизно 5 мільярдів доларів Центробанку рф, які можуть конфіскувати відповідно до закону про великий пакет допомоги Україні та іншим союзникам, повідомляє Associated Press.
Цей закон 24 квітня підписав президент Сполучених Штатів Джо Байден. Україні виділяють майже 61 мільярд доларів.
Норми закону вимагають від президента США та Міністерства фінансів шукати російські активи у США протягом наступних 90 днів та відзвітувати перед Конгресом протягом 180 днів про результати.
Через місяць після завершення процедури Джо Байден зможе арештовувати, конфісковувати або передавати права на будь-які російські державні активи, які знаходяться в юрисдикції Вашингтону.
Процес може сповільнитися, бо США буде й надалі консультуватися з союзниками. Глава американського міністерства фінансів Джанет Єллен повідомила, що США ймовірно не вдаватимуться до жодних дій, якщо G7 не висловить свою підтримку.
Варто ще раз зазначити, що заморожені активи — це валютні резерви російського Центробанку, які він до війни клав на іноземні рахунки в доларах, євро, фунтах, єнах і франках. Більша частина — майже 200 мільярдів євро — зберігається у вигляді цінних паперів у бельгійському депозитарії Euroclear. Як зазначалося вище, облігації приносять прибуток.
У Великій Британії заморожено приблизно 30 млрд євро російських активів. Британія готова позичити Україні всі заморожені активи Центрального банку росії на тій підставі, що росія все одно буде змушена виплатити репарації після закінчення війни.
Про це у березні заявив міністр закордонних справ Британії Девід Кемерон. За його словами, ці активи будуть використані як гарантія виплати репарацій. Також у Британії заморожено приватні активи російських осіб на загальну суму близько 20 млрд.
Ще 21 березня лідери Європейського Союзу погодилися конфіскувати значну частину надприбутків, отриманих від заморожених російських активів, і передати їх Україні, пише The Guardian. Зазначається, що Україна може отримати 3 млрд євро цього року, а перший мільярд може бути переданий Україні до липня.
Угода була досягнута після майже річних переговорів щодо правової основи для ефективного секвестру 190 млрд євро, що зберігаються в бельгійському центральному депозитарії цінних паперів Euroclear.
До слова, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що ЄС розглядає можливість підвищення тарифів на російське зерно, зокрема крадене українське, яке потрапляє на ринок ЄС.
Кремль, звісно ж, назвав це «грубим порушенням міжнародного права».