0 800 307 555
0 800 307 555

Рік російсько-української війни у цифрах

Головні цифри Року Незламності

24 лютого 2023 року – 366 доба героїчного протистояння українського народу. Утім, російсько-українська війна почалася ще у 2014-му. Її можна розділити на три фази:
Зміст
  • вторгнення й окупація Криму – з 20 лютого 2014-го;

  • вторгнення на Донбас – з квітня 2014-го;
  • широкомасштабне вторгнення, яке власне й почалося 24 лютого 2022 року.

Наступ росіян почався з того, що вони близько п’ятої ранку обстріляли з повітря 24 з 25 українських областей. Їхня орда одночасно сунула з півночі, півдня та сходу. А ще був острів Зміїний і фраза його захисників, яка вже вписана в історію.

У світі скептично ставилися до нашого протистояння агресору. Декотрі давали нам не більше трьох днів і готувалися до «нової реальності».

Американці навіть пропонували керівництву України прихисток за кордоном, щоб забезпечити безперервність в керуванні держави. «Мені потрібна зброя, а не таксі», – відповів на це президент Володимир Зеленський.

І зброю почали постачати. За даними Bloomberg, з початку повномасштабної війни союзники надали Україні понад 4 тис. одиниць бронетехніки, артилерійських установок, літаків та інших систем озброєння.

Євросоюз запровадив уже дев’ять пакетів санкцій проти росії і готує «ювілейний» десятий. Застосували санкції і США. Аналітики Bloomberg порахували, що до 2026 року росія втратить 190 млрд дол., що приблизно дорівнює річному ВВП таких країн як Угорщина або Кувейт.

Утім, втратила й Україна. За 2022 рік падіння вітчизняної економіки перевищило 30%, каже прем’єр-міністр Денис Шмигаль. Але вже цьогоріч очікується зростання на 0,3%.

Ракетні удари по Україні

За словами заступника начальника Головного оперативного управління Генерального штабу Збройних сил України бригадного генерала Олексія Громова, за рік повномасштабної війни росія завдала 5 тис. ракетних і 3,5 тис. авіаційних ударів, майже 1 тис. ударів – із застосуванням БПЛА.

Масовані ракетні обстріли пережили всі області України. Найбільше:

  • Київ (7) і Київщина (11);
  • Дніпровщина – 11;
  • частина Донецької області – 9;
  • Харківщина – 7;
  • по 6 масованих обстрілів пережили Хмельниччина, Кіровоградщина, Сумщина та Запоріжжя.

Один масований ракетний обстріл обходиться росії у 500-900 млн дол., залежно від типу та кількості застосованих ракет.

З жовтня росіяни здебільшого цілили в об’єкти енергетичної інфраструктури.

Збитки складають 6,8 млрд дол. Сюди входить і шкода, яка була завдана сонячним, вітровим і гідроелектростанціям, що переважно розташовані на півдні країни – у Херсонській та Миколаївській областях.

Словник:

  • блєдіна – російська ракета. Слово потрапило до міжнародного сленгового словника Urban Dictionary;
  • мопедіранський дрон-камікадзе. Отримав свою назву через характерний звук польоту;
  • НЛО – повітряні кулі, які із січня 2023 року росія почала запускати для розвідування позицій української ППО.

Повітряні тривоги

Відповідно до даних сервісу alerts.in.ua з 24 лютого 2022 року в Україні було оголошено 16 712 повітряних тривог. «Найтривожнішою» областю стала Луганська – тут тривога сумарно тривала 329 днів.

Якщо казати про столицю, то в Києві повітряна тривога за цей рік тривала 30 днів.


Дані сервісу alerts.in.ua

Збитки підприємств

Експерти проєкту «росія заплатить» аналітичного центру при Київській школі економіки підрахували, що за підсумками 2022 року щонайменше 109 великих та середніх підприємств зазнали прямих збитків внаслідок повномасштабного вторгнення росії.

Загальна сума прямих збитків підприємств, включно з державними, та приватних осіб-підприємців оцінюється в 13 млрд дол.

З них 9 млрд дол. – частка збитків великих та середніх підприємств.

Загальні непрямі втрати сягають 33,1 млрд дол. А необхідна сума для відновлення підприємств – 24,9 млрд дол.

«Переважна кількість зруйнованих та пошкоджених підприємств сконцентрована в шести областях – Київській та Донецькій (по 17% від загальної кількості), Запорізькій (14%), Харківській (13%, Луганській (10%) та Миколаївській (8%)», – каже керівник напряму економічних втрат проєкту «росія заплатить», старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Горюнов.

До найбільших підприємств за розмірами активів, що зазнали прямих збитків від збройної агресії росії у 2022 році, увійшли:

  • Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча;
  • Азовсталь;
  • Нібулон;
  • Мотор Січ.

Фінансова допомога партнерів

За даними Міністерства фінансів у 2022 році Україна отримала від закордонних партнерів 27,2 млрд дол. допомоги.
У 2023-му планується залучити близько 38 млрд дол. на покриття дефіциту бюджету.

За словами Дениса Шмигаля, міжнародні партнери того року надали нашій державі близько 1 трлн грн:

США

410 млрд грн

Країни ЄС та його інституції разом із Європейським інвестиційним банком

390 млрд грн

МВФ

68 млрд грн

Канада

60 млрд грн

Велика Британія

35 млрд грн

Світовий банк

34 млрд грн

Японія

17 млрд грн

Один день війни обходиться Україні приблизно 2 млрд грн (станом на квітень 2022 року).

Донати

З початку повномасштабної війни, згідно з даними сервісу Опендатабот, лише на рахунки НБУ та у три найбільші фонди країни, задонатили понад 33,96 млрд грн.

Йдеться про такі організації, як United24, Повернись живим та фонд Притули. На рахунки донатили як українці, так й іноземці.

Найбільший внесок – 15,8 млрд – був зібраний на рахунки НБУ за три місяці: з 24 лютого до 5 травня.

Майже половину – 47% – від донатів найбільших українських фондів зібрав United24, який з 5 травня «підхопив» естафету рахунку НБУ.

За 8 місяців роботи (з травня до грудня), фонд United24 зібрав 8,6 млрд грн. 81% або ж 7 млрд гривень фонд спрямував на ЗСУ. Понад 1,1 млрд гривень (13%) направили на медичну допомогу та 6% або ж 0,5 млрд грн – на відбудову країни.

До речі, після масованих ракетних обстрілів по критичній інфраструктурі в жовтні-листопаді донати на ЗСУ зросли в 1,7 раза.

Втрати ворога

Станом на 24 лютого 2023 року українські захисники знищили 146 тис. 820 російських окупантів. Що вдесятеро більше, ніж СРСР втратив в Афганській війні за 10 років.

За кожного вбитого, згідно з позицією кремля, родина загиблого окупанта має отримати 7,4 млн (98,1 тис. дол.) рублів компенсації.

За рік росія мала б витратити 1 трлн 86 млрд 468 млн рублів. Це 14,4 млрд дол.

Але, по-перше, за офіційними даними міноборони рф, втрати окупантів – близько 6 тис. осіб, а, по-друге, замість обіцяної компенсації родинам дають дрова та пельмені.


У російській Туві місцева влада в селі Алдан-Маадир віддячила родині ліквідованого на війні в Україні окупанта пачкою пельменів

***

За словами кандидата історичних наук, викладача Києво-Могилянської академії Михайла Кублія, між Україною і москвою упродовж понад 300 років триває перманентна війна на виживання.

Тому, власне, й не дивно, що перемогти російських окупантів не вдалося за 2-3 тижні.

Проте керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов в інтерв’ю Forbes заявив, що на війні в Україні з середини й до кінця весни будуть вирішальні бої.

Він також додав, що запаси артилерійських снарядів у росії зменшилися до 30%, залишки ракет майже вичерпані, а максимум російського виробництва – близько 40 крилатих ракет на місяць.

В інтерв’ю Українській правді Буданов зазначив, що в нас є всі шанси для закінчення війни перемогою цього року.

«Дасть Бог, всі шанси для закінчення війни нашою перемогою з поверненням всіх наших кордонів зразка 91-го року у нас є. Це мої думки й оцінки. Від них я нікуди не відходжу», – сказав він.

Що ж, чекатимемо та робитимемо все від нас залежне, щоб наблизити цей день. І нарешті ті 8 млн українців, які були змушені тікати від війни та загроз, які вона несе, зможуть повернутися додому.