0 800 307 555
0 800 307 555

Оренда житла в Польщі: де дешевше та що обов’язково варто враховувати

За останні роки ринок оренди житла в Польщі суттєво зріс і став більш структурованим

Пошук житла в Польщі може виявитися викликом, особливо для новоприбулих. Які особливості оренди житла у Польщі, скільки коштує орендувати квартиру, де шукати помешкання та які існують типи договорів? Детально про все це розповість Finance.ua.
Зміст

Оренда помешкання в Польщі — це важливий аспект життя як для місцевих жителів, так й для іноземців, які приїжджають сюди з різними цілями: навчання, робота або тимчасове проживання.

За останні роки ринок оренди житла в Польщі суттєво зріс і став більш структурованим, завдяки чому з’явилися нові типи договорів, що враховують різні потреби орендарів. Водночас існують особливості, про які важливо знати перед підписанням договору. Розглянемо актуальні ціни на оренду житла в різних регіонах країни, основні типи договорів оренди, права та обов’язки орендарів і орендодавців.

Не забудьте про страхування для виїзду за кордон. До речі, Finance.ua пропонує оформити туристичне страхування онлайн за вигідними цінами. Дія поліса поширюється на весь світ.

Ось кілька порад, як успішно знайти помешкання

Визначте пріоритети

Локація: оберіть район, враховуючи близькість до роботи чи навчання, інфраструктуру та безпеку.

Бюджет: Визначте свій бюджет на оренду, включно з комунальними послугами.

Джерела пошуку житла

У Польщі заведено шукати житло за допомогою спеціалізованих сайтів. Як правило, поляки, як і українці, мешкаючи у цій країні не перший рік, шукають саме приватні оголошення. Пояснюється це тим, що пошук через рієлторів — це зайва трата й часу, й грошей.

Онлайн-платформи з пошуку житла в Польщі:

OLX.pl — один із найпопулярніших сайтів для пошуку житла в оренду.
Gumtree.pl — подібний до OLX, містить багато пропозицій.
Gratka.pl — спеціалізується на оголошеннях з нерухомості.
Facebook-групи — у цій соцмережі можна знайти багато груп, присвячених оренді житла в різних містах.

Типи житла

Найпоширеніший варіант для оренди в Польщі — квартира. Врахуйте розмір, планування та стан. Для студентів чи тимчасового проживання можуть підійти хостели та гуртожитки. Практикується у Польщі й спільне проживання, тобто оренда кімнати у квартирі з іншими людьми.

Юридичні аспекти

Перед тим, як винайняти помешкання в Польщі, добре перевірте договір оренди, зокрема умови оплати, тривалість оренди та зобов’язання сторін.

Окрім того, у Польщі існує вимога щодо реєстрації за місцем проживання, яку необхідно виконати.

Реєстрація є обов’язковою, якщо ви орендуєте житло на тривалий термін (понад три місяці. — Ред.). Це стосується як громадян Польщі, так і іноземців.

Зареєструватися можна в місцевому управлінні гміни або міста. Для цього потрібно надати паспорт або інший документ, що підтверджує особу; договір оренди або дозвіл власника житла; візу або дозвіл на проживання (для іноземців).

За відсутність реєстрації може бути накладено адміністративний штраф.

Ось ще декілька порад:

  • не підписуйте договорів про оренду без перегляду житла. Не погоджуйтеся на усні домовленості, укладайте лише письмові договори;
  • перевіряйте репутацію орендодавця. Зокрема, завжди перевіряйте документи, що підтверджують право власника житла на здавання помешкання в оренду;
  • будьте обережні з підозріло низькими цінами на помешкання. Сплачуйте оренду офіційно, бажано через банківський переказ, щоб мати підтвердження оплати.

Пошук житла в Польщі може зайняти час, але з правильним підходом це завдання стане простішим.

Ціни на оренду житла в Польщі

Вартість оренди квартири в Польщі істотно відрізняється залежно від міста, району, розміру квартири та наявності зручностей, як-от місця для паркування.

Наприклад, вартість оренди двокімнатної квартири в центрі Варшави може досягати 4 600 злотих на місяць, тоді як у меншому місті, як-от Лодзь, вона буде нижчою — близько 2 800 злотих.

Місто Тип квартири Мінімальна плата (злотих) Максимальна плата (злотих)
Варшава студія 2 500 4 тис.
1-кімнатна 3 тис. 5 500
2-кімнатна 4 тис. 7 тис.
Краків студія 2 тис. 3 500
1-кімнатна 2 500 4 500
2-кімнатна 3 500 6 тис.
Познань студія 1 800 3 тис.
1-кімнатна 2 200 4 тис.
2-кімнатна 3 тис. 5 500
Вроцлав студія 1 800 3 200
1-кімнатна 2 200 4 200
2-кімнатна 3 тис. 5 500
Гданськ студія 1 800 3 200
1-кімнатна 2 200 4 200
2-кімнатна 3 тис. 5 500
Лодзь студія 1 500 2 800
1-кімнатна 2 тис. 3 800
2-кімнатна 2 800 5 тис.

В яких регіонах Польщі дешевша оренда житла

У Польщі вартість оренди житла значно відрізняється залежно від регіону. Ось деякі регіони, де житло зазвичай дешевше:

Схід

Такі регіони, як-от Підляське воєводство (міста Білосток, Ломжа) та Люблінське воєводство (місто Люблін), мають нижчі ціни на нерухомість через менш розвинену інфраструктуру та економіку порівняно з заходом країни.

Південь

У таких містах, як Катовіце та околиці (Сілезьке воєводство), ціни також можуть бути нижчими порівняно з великими містами на заході та півночі Польщі, як-от Вроцлав або Гданськ.

Малі міста та сільські райони

Житло в малих містах і сільських районах по всій Польщі значно дешевше, ніж у великих містах. Наприклад, невеликі міста в Лодзинському чи Свентокшиському воєводствах мають нижчі ціни на житло.

У середньому, вартість житла в цих регіонах може бути на 20−30% нижчою, ніж у великих містах на заході та півночі Польщі, таких як Варшава, Краків чи Вроцлав.

До речі, якщо ви збираєтеся їхати за кордон на власному авто, не забудьте оформити поліс «Зеленої карти», який є обов’язковим в разі виїзду за кордон для всіх транспортних засобів, зареєстрованих в Україні.

Купувати страхування краще онлайн, адже це швидко та просто. На Finance.ua можна придбати миттєву страховку на авто для виїзду за кордон — 3 хвилини й поліс на е-mail.

Особливості оренди житла в Польщі

Оренда житла в Польщі має свої особливості, які важливо знати як місцевим жителям, так і іноземцям. Це стосується типів договорів, прав та обов’язків наймачів житла і орендодавців.

Якщо ви вирішили шукати помешкання через агентство нерухомості, то щоб оглянути квартиру від нього, слід укласти договір та оплатити послуги рієлтора наперед. В середньому це коштує 100 злотих.

Водночас безпосередні власники нерухомості найчастіше самостійно публікують оголошення про оренду. Тож розпитати про помешкання і домовитися про зустріч можна безкоштовно і це буде значно швидше.

Польські оголошення відрізняються від українських тим, що вартість оренди там поділена на частини. Тобто, якщо ви бачите в заголовку ціну 2 тис. злотих, це не означає, що вона остаточна.

До вартості оренди входить власне ціна за саме житло та адміністративні оплати. Їх тут називають чинш. Тобто це ті гроші, які власник квартири сплачує за ремонт будинку, прибирання території, вивезення сміття та інше.

Часто власники вносять чинш до вартості оренди, тож у відповідній графі оголошення може бути вказано всього лиш 1 злотий, а також буде прописана ціна на медіа. Це решта можливих доплат, як-от комунальні платежі згідно з лічильниками: вода, газ, електроенергія, опалення, телебачення та Інтернет. Нерідко буває, що вам потрібно буде підписати договори з постачальником газу, електроенергії та Інтернету.

Окрім цього, в Польщі заведено брати з орендаря так звану кауцію. Це гарантійний платіж, який ще називають депозитом. Як правило, він дорівнює сумі місячної оренди. Це оплата за можливі збитки упродовж терміну винаймання помешкання.

Якщо під час виселення з меблями й обладнанням у квартирі все так само, як і було під час заселення, власник повертає кауцію орендарю впродовж місяця.

Рахунок нерухомості, як правило, завжди дуже активний, тож якщо ви плануєте переїхати найближчим часом, слід приділити пошуку житла максимум свого часу.

Зверніть увагу, що восени знайти житло в Польщі особливо важко, оскільки починається академічний рік. Тобто в усіх великих містах студенти шукатимуть дешеві квартири.

У Польщі практично неможливо орендувати квартиру без договору. У цьому зацікавлений насамперед власник житла. Податок на такий вид заробітку там невеликий, а штраф за нелегальну діяльність значний. Це вигідно й орендарю, адже в разі непорозуміння з власником завжди можна буде звернутися до умов договору.

До слова, цей документ хоч і укладається без присутності нотаріуса, але має реальну вагу в Польщі, якщо конфлікт між власником і орендарем доходить до суду.

Ідеальний варіант, якщо власник надасть вам зразок договору завчасно, щоб ви могли детально з ним ознайомитися чи порадитися з кимось місцевим. Якщо у такому зразку вас щось не влаштовує, відповідний пункт за згодою з власником можна буде викреслити. Зазвичай такі договори укладаються на рік з можливістю подовження, але виїхати завчасно теж можна. Ці умови варто прописати окремо.

До договору оренди обов’язково додається протокол здавання житла. У ньому зазвичай сторони прописують покази лічильників, наявність меблів і техніки у квартирі та їхній стан. Не зайвим буде додати фото помешкання.

Перед тим, як підписувати договір оренди, потрібно обговорити з власником квартири декілька важливих питань, аби у майбутньому не виникало розбіжностей і суперечок. Наприклад, наявність додаткових мешканців — якщо до вас на певний час має приїхати друг чи родич.

Обов’язково попередьте про це власника квартири, оскільки він має право розірвати договір оренди в односторонньому порядку. Потрібна письмова згода власника, щоб ви мали право надавати житло для людей, які не передбачені договором оренди як пожильці.

Домашні тварини — це справжній головний біль для будь-якого шукача житла в Польщі. Дуже багато власників хвилюються щодо подряпаних меблів чи пошкоджених предметів інтер’єру. А ще проблемою може стати шум від тварин, який турбуватиме сусідів. Нерідко орендодавець стягує гарантійний платіж, якщо тварина пошкодила якесь майно у квартирі. У більшості оголошень власники вказують, чи готові вони прийняти вас із твариною, тому обов’язково звертайте на це увагу.

Шахрайство з житлом

Шахрайство з нерухомістю поширене не лише в Україні, але і в Польщі. Саме тому слід дотримуватися кількох правил, які допоможуть оминати підозрілі оголошення, а то й викривати шахраїв.

Так, не слід звертати уваги на оголошення, де немає фото житла. Навіть якщо це не шахраї, ви можете витратити більше часу на обговорення умов проживання, щоб потім зрозуміти, що саме це житло вам не підходить через ремонт, відсутність духовки чи ванни тощо.

Нічого не сплачуйте посередникам до того, як буде підписаний договір оренди. Рієлтором оплачується виключно комісія. Вартість оренди сплачує виключно орендодавець.

Перед укладанням договору перевірте особу власника, а також його право на здавання житла в оренду. Якщо вартість квартири в оголошенні ну дуже вигідна, ще й до неї включений чинш, варто реально все перевірити. Саме за надто дешевими та гарними варіантами ховаються шахраї.

Варто звертати увагу на оголошення, які містять повні контактні дані — телефон, електронну пошту. Уникайте того, аби мати справу з власниками житла, які не хочуть підписувати умови наймання. Ціна на таку пропозицію може бути вигіднішою, але власник квартири може виселити вас у будь-який момент, бо ви не будете захищені законом.

Типи договорів оренди в Польщі

У Польщі існує кілька типів договорів оренди нерухомості, кожен з яких має свої особливості та юридичні вимоги. Ось основні з них:

Договір оренди на визначений термін (umowa najmu na czas określony)

Укладається на конкретний період, наприклад, на рік або кілька місяців. Вказаний термін гарантує орендареві та орендодавцеві стабільність. Після закінчення терміну дії договір може бути подовжено, або його можна розірвати, дотримуючись умов попередження.

Договір оренди на невизначений термін (umowa najmu na czas nieokreślony)

Не має кінцевої дати, дія договору триває до того часу, поки одна з сторін не вирішить його розірвати. Переваги договору — гнучкість для орендаря та орендодавця. Сторони мають попередити одна одну про намір розірвати угоду заздалегідь, зазвичай за 1−3 місяці.

Договір оренди комерційного приміщення (umowa najmu lokalu użytkowego)

Це оренда для бізнес-цілей або для інших комерційних потреб. Договір може бути укладений на визначений або невизначений термін з урахуванням специфіки бізнесу.
Зазвичай такий договір містить деталі щодо використання приміщення, орендної плати, обов’язків сторін.

Договір суборенди (umowa podnajem)

За його умовами, основний орендар має право здавати частину або все приміщення іншій особі. Такий договір може бути корисним, якщо орендарю необхідно зменшити свої витрати. Зазвичай вимагає дозволу від орендодавця.

Договір соціального житла (umowa najmu mieszkania komunalnego)

Йдеться про оренду житла через органи місцевого самоврядування для осіб з низьким доходом або в особливих обставинах. Переваги такого договору — знижені орендні ставки. Він має специфічні правила і вимоги, які часто визначаються місцевими органами.

Кожен із цих договорів має свої особливості та вимоги, що необхідно враховувати під час укладення угоди. Важливо уважно читати умови договору, консультуватися з юристом, якщо є сумніви, і завжди зберігати копії всіх документів, пов’язаних з орендою житла.