0 800 307 555
0 800 307 555

Оподаткування надприбутків банків: скільки отримає бюджет

І як це вплине на банківську систему

21 листопада 2023 року Верховна Рада ухвалила закон №9656-д «Про внесення змін до підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків». 6 грудня його підписав президент. Відповідно до цього Закону, банки зобов'язані сплатити до державного бюджету України 50% прибутку за 2023 рік. З 2024 року ставку податку на прибуток піднято зі стандартних 18% до 25%.
Зміст

Скільки отримає бюджет у результаті ухвалення цього непростого рішення, і як це позначиться на банківській системі? Finance.ua розібрався.

Чому банки змушують платити більше

Причина, через яку банки оподатковуються додатковим податком, зокрема, за 2023 рік, проста й банальна: брак надходжень до бюджету.

Міжнародна фінансова допомога витрачається на соціальні потреби – зарплати бюджетникам, виплати внутрішньо переселеним особам (ВПО), пенсії тощо. На потреби оборони ці гроші використати не можна. Витрачати на війну Україна може лише те, що заробили всередині країни.

Військові потреби повсякчас зростають: лише на початку жовтня витрати на оборону додатково підвищили на 300 млрд гривень. На це було спрямовано «військовий» ПДФО та кошти з Дорожнього фонду, але цього виявилося замало. Тому депутати і поставили завдання знайти необхідну суму.

Галуззю, яка показала у 2022-2023 роках найбільший прибуток, виявилася банківська система. І народні депутати, не довго думаючи, вирішили, що банкам треба поділитися з державою.

Як нещодавно заявляв виданню Forbes старший економіст Центру економічних стратегій Юрій Гайдай, подібні податки на надприбутки (windfall tax) поширені у світі, і йдеться не лише про банківський сектор, а й про сировинні галузі. Українська влада обрала банківський сектор, оскільки саме він отримував надприбутки в умовах воєнного стану.

Ще однією причиною, через яку банкам доведеться розщедритися, є зниження доходів головного банку країни – НБУ. Якщо за 2022 рік Національний банк переказав до держбюджету рекордні 72 млрд гривень, то за підсумками 2023 року очікується сума в розмірі 17,7 млрд гривень.

І це при тому, що на початку цього року Нацбанк прогнозував прибуток у розмірі 100 млрд гривень. По суті, банкам доведеться частково компенсувати те, що недоплатить НБУ.

Але це явище має і своє пояснення. Річ у тім, що більша частина доходів, отриманих банками у 2023 році, – це відсотки за депозитними сертифікатами, які Національний банк сплачував комерційним банкам. Для Нацбанку це були видатки, а для комбанків доходи.

Тобто кошти просто перетікали з рахунків НБУ на рахунки в комбанках, і тепер банкам доведеться поділитися частиною прибутку. Саме тому, що Нацбанк побічно став причиною отримання банками надприбутків, він активно підтримав закон про додаткове оподаткування.

Скільки доведеться заплатити

Прибуток українських банків за 9 місяців склав близько 110 млрд гривень.

Як відомо, більша частина капіталу банківської системи зосереджена у п'яти державних банках – ПриватБанку, Ощадбанку, Укрексімбанку, Укргазбанку та нещодавно націоналізованому Сенс Банку.

Вони й так переказують до держбюджету майже весь прибуток – або у вигляді податків, або у вигляді дивідендів. Тому норма збільшення податку на прибуток торкнеться насамперед приватних банків.

За 9 місяців 2023 року вони заробили близько 49 млрд гривень прибутку.

Звісно, частину податків (вони сплачуються щокварталу) банки вже сплатили (останній такий платіж за III квартал був якраз у листопаді 2023 року, незадовго до ухвалення Закону про додаткове оподаткування банків). Але ще кілька мільярдів банкам доведеться доплатити (точна сума стане відомою, коли банки зведуть баланс за рік).

За словами заступника голови податкового комітету Верховної Ради Ярослава Железняка, після зміни ставки податку на прибуток «заднім числом» надходження до бюджету за 2023 рік можуть зрости на 24-25 млрд гривень. Ще плюс 6-7 млрд гривень може надійти в наступні роки.

Реакція банкірів

Більшість банкірів з розумінням поставилися до цієї ініціативи, хоч і незадоволені тим, що податок у розмірі 25% планується з наступного року запровадити на постійній основі.

Водночас, деякі з них відкрито критикують це рішення влади.

Ось що написав у своєму телеграм-каналі один із засновників monobank Олег Гороховський: «Не треба розповідати, як багато заробили банки – це те саме, що виправдовувати зґвалтування дівчини тим, що вона мала провокаційний зовнішній вигляд. Вводити податки заднім числом не можна!».

Що може бути далі

Повномасштабна війна, що триває майже 2 роки, завдала істотних збитків банківським кредитним портфелям і змусила банки нарощувати відрахування до резервного фонду.

Переважну більшість таких відрахувань було зроблено у 2022 році, але не можна відкидати, що в нинішній ситуації банки збільшать відрахування до резервів у IV кварталі 2023 року. І за фактом прибуток за рік може виявитися меншим, ніж
а 9 місяців 2023 року.

У будь-якому випадку, на стійкість банків це рішення не вплине. Навпаки, тепер це стимулюватиме банки активніше наповнювати резервний фонд, що призведе до зниження прибутковості банків у наступні роки.

Чи виграє в майбутньому від цього рішення бюджет і наскільки суттєво, покаже час.