0 800 307 555
0 800 307 555

Ребрендинг не врятував: Сенс Банк переходить державі

Усе, що треба знати про націоналізацію системно важливого банку

У четвер, 20 липня, правління Національного банку України ухвалило рішення про виведення з ринку АТ «Сенс Банк». Уже в п’ятницю, 21 липня, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб запроваджує в установі тимчасову адміністрацію, яку очолить Вікторія Степанець – начальниця управління раннього реагування департаменту дистанційного та інспекційного моніторингу діяльності банків ФГВФО.
Зміст

Згідно з даними НБУ, сума можливого відшкодування вкладів фізичних осіб, зокрема підприємців, становить 44,32 млрд грн (станом на 1 липня). Сенс Банк визнаний системно важливим банком.

«Під час тимчасової адміністрації сервіси для фізичних осіб працюватимуть у звичайному режимі, без додаткових обмежень зі сторони Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Також без обмежень прийматимуться платежі юридичних осіб», – наголошує регулятор.

Правління НБУ також звернулося до Кабінету міністрів задля націоналізації банку.

Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, уряд ухвалив рішення придбати Сенс Банк за 1 грн. Він також опублікував відповідну постанову:

Як зазначили в Нацбанку, після ухвалення Кабміном відповідного рішення «тимчасова адміністрація триватиме не більше двох днів з дня, наступного за днем отримання Фондом гарантування вкладів фізичних осіб відповідного рішення».

Тобто вже в понеділок Сенс Банк стане державним.

У Національному банку наголошують, що після націоналізації доля держбанків у загальній банківській системі України зросте лише на 3,3% – до 56%.

Сьогодні державними банками України є:

  • Ощадбанк;
  • ПриватБанк;
  • Укргазбанк;
  • Укрексімбанк.

Що сталося

Сенс Банк має довгу та заплутану історію. Він був заснований у 1993 році як Комерційний банк сприяння споживачам «Віто» з головним офісом у Києві.

Альфа-Банком (Україна) він назвався через вісім років – у 2001-му. Тоді ж банк став учасником системи SWIFT, асоційованим членом системи Visa й отримав членство ПФТС – одного з найбільших організаторів торгів цінними паперами в Україні.

Хоч у своїй назві Альфа-Банк і мав уточнення «Україна», але він усе одно – частина російської Альфа-Груп, що належить путінському олігарху Михайлу Фрідману, урожденцю Львова.

У грудні 2006 року, тобто майже через два роки після перемоги Помаранчевої революції Альфа-Банк (росія) продав свою частку в Альфа-Банк (Україна) компанії ABH Ukraine Limited. Це кіпрський офшор того самого Фрідмана.

До речі, 4 серпня 2006 року президента-втікача Віктора Януковича призначили прем’єр-міністром.

Але краса гри полягає в тому, що єдиний учасник ABH Ukraine Limited – ABH Holdings S.A. Це приватна інвестиційна холдингова компанія зі штаб-квартирою в Люксембурзі, що має інвестиції в банківських групах Європи, України, країн СНД. Її основні власники – Михайло Фрідман і Герман Хан – теж російський олігарх українського походження (народився в Києві).

До початку повномасштабної агресії росії проти України Альфа-Банк (Україна) доволі успішно працював на теренах нашої країни. Станом на 1 січня 2022 року він входив до топ-10 за розміром активів і до переліку системно важливих банків. Станом на 1 березня того ж року за розміром загальних активів банк посідав п’яте місце (123,77 млрд грн) серед 69 банків, що діяли на той момент в Україні.

Менеджмент Альфа-Банку (Україна) всіляко намагався відмежуватися від російського коріння. Утім, після 24 лютого 2022 року, коли Україна та цивілізований світ почали запроваджувати санкції проти російських олігархів, керівництво Альфа-Банку (Україна) напружилося, хоча й був лист Міністерства фінансів США, в якому пояснювалося, що АТ «Альфа-Банк» (Україна) є відмінною від Альфа-Банку (росія) юридичною особою, яка не підпадає під міжнародні санкції.

Проте, станом на березень 2022 року через зареєстровані на Кіпрі ABH Holdings S.A та ABH Ukraine Limited бенефіціарами Альфа-Банку (Україна) є російський бізнесмен Андрій Косогов (40,96%), Пьотр Авен (12,4%), Михайло Фрідман (32,86%). Також частки мають італійська банківська група UniCredit (9,9%) та The Mark Foundation for Cancer Research (3,87%).

Під санкції потрапили саме Фрідман й Авен. Національний банк України в березні 2022-го визнав їх такими, що втратили бездоганну ділову репутацію, та позбавив права голосу в банку.

Альфа-Банк (Україна) тоді погодив з Нацбанком кандидатуру болгарина Сімеона Дянкова на позицію довіреної особи, якій передали право голосу за акціями підсанкційних акціонерів банку.

Уже в червні 2022 року стало відомо, що Альфа-Банк (Україна) планує провести ребрендинг, щоб не асоціюватися з російською структурою.

«За кілька днів після початку [повномасштабної] війни правління ухвалило рішення відмовитися від бренду Альфа-Банк. Банк не хоче мати нічого спільного з країною-агресором навіть на рівні асоціацій та бренду, який працює в росії», – повідомив тоді Дянков.

Юридичні процедури відмови від російського бренду закінчилися наприкінці року – з 1 грудня 2022-го Альфа-Банк (Україна) офіційно змінив назву і став Сенс Банком.

Напередодні – 11 жовтня – Михайло Фрідман надіслав голові Національного банку України Андрію Пишному листа, в якому висловив готовність докапіталізувати на 1 млрд дол. українську дочку підконтрольного йому банку, а в разі ухвалення рішення про передачу його державі чи іншим акціонерам – можливість безоплатної передачі своїх акцій.

Але вже стало відомо, що в разі націоналізації Сенс Банку акціонери судитимуться з Україною. Позов має подати прямий акціонер банку – компанія ABH Holdings S. Вартість позову оцінюється в 400 млн дол.

Редакція Finance.ua запросила офіційний коментар у представників Сенс Банку та Національного банку. На момент виходу матеріалу ми очікуємо на відповідь.

Про націоналізацію говорять з минулорічної осені – після того як нинішній голова НБУ обійняв свою посаду у жовтні 2022-го.

Репутація – це важливо

Для розуміння: наразі акціонерами Сенс Банку є ABH Holdings S.A. та ABH Ukraine Limited – офшорні компанії, підконтрольні російським олігархам, що підтримали путінську офензиву на Україну.

Згідно з інформацією НБУ:

  • ABH Holdings S.A. – це власник прямої істотної участі (акціонер), якому належить 57,6006% акцій АТ «Сенс Банк».
  • ABH Holdings S.A. є єдиним учасником ABH Ukraine Limited, що також є власником прямої істотної участі (акціонером), якому належить 42,3994% акцій Банку.

Національний банк України 28 березня 2023 року визнав небездоганною ділову репутацію власників Сенс Банку – їх усунули від права голосу.

Перед тим російська материнська структура підтвердила, що планує продати частки Фрідмана й Авена їхньому поплічнику – Андрію Косогову, який і так через кіпрські офшори володів майже 41% акцій українського Альфа чи пак Сенс Банку. На нього були накладені санкції Україною в жовтні 2022 року.

«Про негативний вплив репутаційного ризику на діяльність АТ «Сенс Банк» зазначено у звіті незалежного аудитора ТОВ «РСМ Україна» за 2022 рік. Аудитор звернув увагу на висновки управлінського персоналу [Сенс] Банку про існування суттєвої невизначеності, яка може поставити під значний сумнів здатність АТ «Сенс Банк» продовжувати свою діяльність на безперервній основі», – зазначають в НБУ.

А ось, що сказав Андрій Пишний 20 липня під час пресбрифінгу:

«Репутаційний ризик, який виник у зв'язку з накладанням блокуючих санкцій на акціонерів спровокував суттєвий негативний вплив на показники банку. Кредитний портфель суттєво погіршився. Банк був рекордсменом за збитковістю за минулий рік.

Регулятивний капітал банку знизився в той час, як по решті системно важливих банків він зріс. Так, банк ліквідний, операційно наразі прибутковий, але Національний банк оцінює роботу банку в перспективі на декілька років з точки зору його стійкості.

Звісно, якщо держава набуде право власності на банк, будуть проведені усі необхідні процедури аудиту, контролю, дослідження, вивчення банку з метою забезпечення його подальшої ефективної, прибуткової, стабільної та стійкої роботи».

У червні цього року президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 9107-1 про виведення з ринку системних банків з підсанкційними власниками. Саме він дозволяє державі націоналізувати Сенс Банк.

На початку липня глава держави запровадив санкції проти акціонерів російського Альфа-Банку. Під їхню дію потрапили понад 10 структур Альфа-Груп, зокрема ABH Holdings SA та ABH Ukraine Limited, що разом на 100% володіють Сенс Банком.

Хто очолить державний Сенс Банк

Напередодні рішення НБУ про виведення Сенс Банку з ринку говорили, що націоналізовану установу може очолити Галина Пахачук – директора Департаменту фінансового контролінгу Національного банку.

Річ у тім, що до призначення в Нацбанк вона з грудня 2016 року була членом правління ПриватБанку (першою заступницею, заступницею голови правління). Окрім того, з грудня 2017-го до лютого 2018 року виконувала обов’язки голови правління ПриватБанку. Тобто націоналізація Привату відбулася саме в її каденцію – підходящий досвід для ситуації із Сенс Банком.

Утім, у колі банкірів кажуть, що націоналізований Сенс може відійти Дмитру Кузьміну, який протягом кількох місяців 2016-го очолював Універсал Банк.

Мабуть найцікавіше, що треба про нього знати, що 2017 року він проходив конкурс на посаду заступника голови ФГВФО. Його кандидатура була у фаворі, але Кузьмін не з’явився на співбесіду, оскільки перебував за кордоном.

Що буде із Сенс Банком

Найвірогідніший сценарій, що Сенс Банк продовжить працювати. Єдине питання – у якій власності.

Річ у тім, що в його купівлі була зацікавлена польська корпорація Grupa Polsat Plus, якою володіє один з найбагатших бізнесменів Польщі Зигмунт Солож.

Як повідомлялося в березні цього року, у разі погодження продажу російські акціонери Сенс Банку не отримають жодних грошей за фінустанову, оскільки всі вони підуть у докапіталізацію. Принаймні саме таку тезу тоді озвучував представник голови наглядової ради Сенсу Роман Шпек.

За цих умов можлива угода мала складатися з двох етапів: на першому планувалося тільки істотно знизити частку підсанкційних акціонерів, а їхній повний вихід з капіталу відбувся б уже на другому етапі.

Головне, що зараз потрібно тримати у фокусі – жодних обмежень на зняття готівки та користування коштами для фізичних осіб не буде, каже очільниця ФГВФО Світлана Рекрут.

Нагадаємо, що під час дії воєнного часу Фондом гарантування вкладів відшкодовується 100% суми з процентами. Тому навіть у разі реальної (що малоймовірно) ліквідації Сенс Банку жоден з його клієнтів не постраждає.