0 800 307 555
0 800 307 555

Обмін криптовалют — особливості процесу

Що треба знати

Цього року біткоїн став одним із найкращих інвестиційних інструментів. Порівнюючи з 1 січня, його вартість вже зросла приблизно на 60%. Окрім можливості заробити, криптовалюти мають й інші переваги, як-то легкість міжнародних переказів та надійність збережень навіть у кризових ситуаціях. Все це підвищує їх актуальність. Finance.ua вирішив розібратись в тому, як відбувається процес обміну криптовалюти та як зробити його простим і безпечним.
Зміст

Біржа та обмінники: де краще купувати

Два найпопулярніші способи купувати криптовалюту — біржі та криптообмінники. На біржах у більшості випадків відбувається торгівля між самими клієнтами. Тобто хтось продає, хтось купує, а платформа зводить цих людей разом, а також демонструє актуальну ціну, за якою відбуваються операції.

Криптообмінники частіше працюють за тим самим принципом, що й звичні пункти обміну валют. Вони встановлюють ціну купівлі та продажу активів, і замість того, щоб зводити клієнтів, самостійно проводять операції.

Для клієнта є декілька принципових відмінностей між біржею та обмінником. Біржа, зазвичай, створена для активної торгівлі. Наприклад, може давати інструменти маржинальної торгівлі, придбання ф’ючерсів, часто проводить конкурси для трейдерів тощо. Річ у тім, що основний прибуток біржі отримують завдяки активній торгівлі, а тому підштовхують клієнтів до неї.

Натомість, обмінники у більшості випадків мають обмежений функціонал. Фактично, там можна лише купити і продати крипту, що полегшує торгівлю для новачків та знижує ризики збитків від трейдингу.

Також варто враховувати, що криптобіржі самостійно зберігають кошти клієнтів. Це можна порівняти з банком, до якого гроші несе велика кількість людей, а той тримає всі кошти разом, але для кожного робить запис — хто скільки приніс. Водночас, на відміну від банків, держава не гарантує збереження активів клієнтів бірж. Це означає, що якщо біржа збанкрутує, разом із нею будуть втрачені і всі гроші. Саме така ситуація відбулася з однією з найбільших бірж світу FTX.

Зі свого боку, криптообмінники переказують крипту на ті рахунки, які вказує клієнт, і не мають до них жодного стосунку. Таким чином, відповідальність за надійність криптовалютного гаманця лежить виключно на клієнті, що підвищує надійність заощаджень.

Ще одна відмінність у тому, що біржі проводять повну верифікацію клієнта, з підтвердженням паспортних даних та місця реєстрації. Криптообмінники цього не вимагають. Лише в деяких випадках здійснюється спрощена процедура верифікації особи (KYC), виключно задля запобігання неправомірному використанню сервісу в шахрайських цілях.

Де тримати криптовалюту

Оскільки, купуючи криптовалюту через обмінник, клієнт самостійно обирає, де він її триматиме, варто розуміти, які є варіанти.

Перший із них — так звані гарячі гаманці. Це програми, які встановлюються на комп'ютер чи смартфон. Візуально вони можуть бути подібні до банківського додатку. В них ви можете побачити баланс, оцінку своєї крипти у фіатних валютах, здійснювати перекази чи поповнювати рахунок.

Основна перевага гарячих гаманців – це зручність використання. Завдяки ним гроші завжди під рукою — достатньо просто зайти в програму.

Серед найпоширеніших гарячих гаманців:

  • MetaMask,
  • Coinbase Wallet,
  • Trust Wallet.

Основний недолік гарячих гаманців — відносно невисока безпека, вони вразливіші до хакерських атак, оскільки ключ до доступу до коштів зберігається на комп'ютері чи смартфоні. Для того, щоб отримати до нього доступ, зловмисники можуть використовувати фішинг, троянські програми, громадський Wi-Fi тощо.

Надійніший спосіб зберігати крипту — холодні гаманці. На них ключ доступу до активів знаходиться на пристрої без підключення до Інтернету. Зазвичай, холодні гаманці подібні до флешки. Для того, щоб отримати доступ до криптовалюти, потрібен сам пристрій, а також варто знати спеціальний код.

Серед найпопулярніших холодних гаманців:

  • Ledger,
  • Trezor,
  • Coldcard.

Недоліки холодного гаманця в складнішому доступі до активів, а також у ризику загубити його або забути код. В Інтернеті можна знайти історії про втрату таким чином мільйонів доларів.

Варто враховувати, що для доступу як до гарячих, так і холодних гаманців користувач отримує сід-фразу, яка складається з 12 слів. Саме користувач має подбати про її збереження. Зокрема, її не варто тримати, як скріншот на смартфоні чи комп'ютері, або у файлі, який легко знайти. У випадку з холодним гаманцем не варто класти запис цієї фрази в тому ж місці, що й сам пристрій. Навіть якщо ви надаєте перевагу сейфу, гаманець і сід-фразу краще покласти у різні.

Також варто пам'ятати, що працівники криптообмінника чи будь-якої іншої служби підтримки ніколи не проситимуть надати їм сід-фразу. Тут працює той самий принцип, що й з пін-кодом для банківської картки.

Фахівці радять одночасно використовувати обидва види гаманців. Гарячі — для невеликих сум та коштів, які мають бути під рукою, а холодні — для більших заощаджень та тривалого зберігання.

Як купити криптовалюту: готівка чи електронні платежі

На початку цього року Нацбанк запровадив обмеження на купівлю криптовалюти з карток українських банків. Формально, жодної заборони немає і ці операції цілком легальні, але на практиці їх провести складно. Річ у тім, що для криптовалютних переказів використовувались подібні шлюзи, що й для нелегального виведення коштів із онлайн-казино. Тому після блокування одних, обмеження торкнулись й інших.

У зв'язку з цим більшість українських обмінників не надають послуги торгівлі криптовалютою онлайн, а для проведення операції потрібно їхати до офісу.

Водночас, деякі сервіси все ще мають альтернативні шлюзи, а тому придбати криптовалюту у них можна дистанційно. Зокрема, такі послуги надає сервіс 1654.exchange.

Обмінник дозволяє купити криптовалюту за гривню з карток українських банків, за валюту через програми електронних платежів, а також за готівку в офісах компанії, що розташовані у всіх обласних центрах України. Так само й отримати кошти від продажу криптовалюти можна як на банківську картку, так і кешем практично у будь-якій країні світу (звісно, крім росії, білорусі чи Північної Кореї).

Вибір готівкових чи електронних платежів залежить від зручності для кожного конкретного клієнта. Але у більшості випадків, якщо мова йде про невелику суму, то краще обирати онлайн-перекази, а для значнішої — офлайн.

Як знайти надійний обмінник

Купуючи криптовалюту, важливо не натрапити на шахраїв. Для цього не варто звертатись до першого ж обмінника, який ви можете знайти в Інтернеті. Замість цього, варто перевірити, чи є відгуки про роботу сервіса та що саме про нього пишуть люди, які з ним вже працювали.

Як розповіли Finance.ua фахівці 1654.exchange, для цього краще користуватись спеціалізованими сервісами моніторингу обмінників, які складають їх рейтинги. Подібні портали проводять їх ретельну перевірку, збирають відгуки про кожен. Серед подібних сервісів ми хотіли би відзначити:

Також обов'язково треба перевіряти сервіси відгуків та спеціалізовані форуми, такі як:

Крім цього, варто перевірити соціальні мережі обмінника, щоб переконатись, що він дійсно активно працює, і звернутися для уточнення інформації до його служби підтримки. Таким чином заразом вдасться дізнатись, чи дійсно вона є у компанії, чи лише розміщено контакти, за якими ніхто не відповідає.

Навіть якщо про обмінник виключно позитивні відгуки, не варто проводити першу ж операцію з ним на велику суму. Краще протестувати його роботу, перевірити, чи немає проблем, і переконатись, що кошти дійсно надходять.

Як не переплатити, купуючи криптовалюту

Всі криптовалютні обмінники беруть плату за свої послуги. Вона може бути у двох форматах: комісія за обслуговування та різниця між ціною купівлі та продажу активів (так само, як у звичних валютних обмінниках).

Часто подібні сервіси вказують, що взагалі не беруть плату за обслуговування, але це може означати, що вони більше заробляють на ціні продажу крипти. Тому, перед проведенням операції варто звернути увагу на суму, яку ви отримаєте після проведення операції, та порівняти її з іншими пропозиціями.

Краще обирати сервіс, який має на своєму сайті простий та зрозумілий калькулятор обміну. Наприклад на сайті 1654.exchange можна вказати валюту, за яку ви хочете провести операцію, та актив, який плануєте купити. Після цього відобразиться курс та сума, яку ви отримаєте з урахуванням всіх комісій. В тому числі враховується комісія за блокчейн, на яку обмінник не впливає, але уникнути якої неможливо.

Натомість, варто уникати сервісів, на яких важко розібратись з тарифами і комісіями. Цілком можливо, що так вони приховують інформацію, аби ввести клієнта в оману.

Загалом, завдяки сучасним технологіям обмін криптовалют відбувається досить просто, а краще розуміння процесів дозволяє уникнути всіх потенційних труднощів.