0 800 307 555
0 800 307 555

Мемкоїни vs класичні криптовалюти: що обрати інвестору?

Розмаїтість створює перед інвестором дилему

У цій статті Finance.ua детально розгляне обидві категорії — класичні криптовалюти та мемкоїни, порівняє їхні можливості й ризики, а також надасть рекомендації щодо формування збалансованого криптопортфеля. Допомагав нам з аналізом фінансовий експерт у світі крипторинку — Ігор Порох.
Зміст

Світ криптовалют стрімко розвивається. Він пропонує інвесторам широкий спектр активів — від перевірених часом біткоїна та ефіріуму до новітніх мемкоїнів, які здатні за кілька днів злетіти у ціні на сотні або навіть тисячі відсотків.

Як наслідок, така розмаїтість створює перед інвестором дилему: зробити ставку на стабільність чи пограти на ризик?

До речі, на Finance.ua можна завжди переглянути актуальні ціни на криптовалюти та навіть купити криптовалюту. Окрім того, надаємо детальну інформацію щодо тих монет, які показують зростання, а які навпаки — втрачають у вартості. Інформуємо й про нові монети, які нещодавно з’явилися на ринку.

У чому різниця між мемкоїнами та класичними криптовалютами

Почнемо з того, що класичні криптовалюти є цифровими активами, які були створені з метою вирішення конкретних фінансових або технічних проблем. Вони базуються на блокчейн-технологіях і мають чітко визначені функції, такі як забезпечення децентралізованих транзакцій, виконання смартконтрактів, підтримка екосистем Web3 та DeFi (децентралізовані фінанси).

Яскравими прикладами класичних криптовалют є біткоїн та ефіріум, які до речі на момент написання статті, згідно з даними порталу Coinmarketcap, зросли в ціні за останні сім днів на 8,7% та 36,4% відповідно. Наразі «біток» перетнув позначку в 100 тис. доларів і коштує 102,6 тис. доларів. Щодо ефіра, то він наразі оцінюється в ~2,4 тис. доларів.

До речі, щодо біткоїна, то він є першою та найвідомішою криптовалютою, яка була створена 2009 року. Він вважається цифровим аналогом золота, часто використовується як засіб збереження вартості.

Фінансовий експерт Ігор Порох в ексклюзивному коментарі для Finance.ua наголосив на тому, що біткоїн продовжить своє зростання. Він зазначив: якщо ми подивимося на домінацію біткоїна, то бачимо, що вона почала падіння (за останній тиждень десь на 3−4%), а домінація ефіріума в цей час виросла на 2%. Тобто, як сказав експерт, ліквідність переливається з «бітка» в «ефір», а далі вона вже переливатиметься з «ефіра» в альткоїни.

Також до числа класичних криптовалют варто віднести й стейблкоїни — на кшталт Tether та USDC. Їхньою особливістю є те, що вони завжди дорівнюють один до одного порівняно з доларом та використовуються як альтернатива оплати фіату. Загалом, крипта вже давно стала альтернативним варіантом валюти, але стейблкоїн приваблює користувачів тим, що є аналогом долара через свою стабільну вартість.

Загальною ж перевагою класичних криптовалют є те, що вони часто мають потужну технічну основу, спільноти розробників і широку підтримку бірж та інституційних гравців.

А що ж з мемкоїнами? Мемкоїни — це криптовалюти, створені на основі популярних інтернет-мемів або як сатирична відповідь на загальну ситуацію на ринку.

На відміну від класичних криптовалют, більшість мемкоїнів не мають серйозного технологічного підґрунтя чи практичного застосування. Їхня вартість здебільшого залежить від уваги спільноти, медійного шуму та підтримки впливових осіб.

Наразі найпопулярнішим мемкоїном є Dogecoin (DOGE), який був створений програмістами Біллом Маркусом та Джексоном Палмером у 2013 році. Вони вирішили зробити криптовалюту, що буде жартом на основі популярного інтернет-мему «Doge» з фотографією у вигляді собаки Шиба Іну, супроводженою комічними підписами.

За останні сім днів DOGE зріс у вартості на понад 34% - тепер його ціна становить 0,22 долара, а ринкова капіталізація дорівнює 33,3 млрд доларів (станом на день створення матеріалу).

Ще одним прикладом популярного мемкоїна є Shiba Inu (SHIB). Він набрав популярності у 2021 році, позиціонуючи себе як «вбивця Dogecoin». За останні сім днів він зріс у ціні на понад 22%, а його ринкова капіталізація становить понад 9 млрд доларів.

Ну і куди ж без відомої жаби — Pepe (PEPE). Його зростання в ціні за останній тиждень виявилося неймовірним — +72%. Наразі його ринкова капіталізація становить 5,7 млрд доларів.

Мемкоїни — це прояв «криптокультури», де гейміфікація та соціальні тренди мають більший вплив, ніж технології. Утім, на ринку криптовалюти є вже усталені мемкоїни, які існують значно більше одного дня, а відповідно, вкладатися в них — значно менший ризик, ніж ті, що були створені дві години тому на «хайпі» якоїсь важливої новини чи слів відомої особистості. Попри це, ризики звичайно є. Але про них ми поговоримо далі.

Які ризики та переваги приховують у собі мемкоїни

Звичайно, коли ми чуємо слово «ризик» щодо криптовалюти, то в голові одразу думаєш про мемкоїни. Утім, традиційні криптовалюти також несуть у собі небезпеку щодо вкладення.

Розпочнімо все ж таки з ризиків щодо мемкоїнів. Так, основною особливістю мемкоїнів є їхня відсутність фундаментальної цінності, або реального застосування в економіці. Їхня ціна зазвичай визначається спекуляціями та хайпом. Це, зрештою, несе в собі високий рівень ризику для інвесторів. Окрім того, мемкоїни не мають того ж рівня технологічної основи, або використання в реальних сферах, як, наприклад, біткоїн чи ефіріум. Так, наприклад, ціна певного мемкоїна може зрости в 10 разів за день — і впасти вдвічі наступного.

Як наслідок, це все призводить до появи шахраїв, які створюють та розкручують певний проєкт, обіцяючи позахмарний прибуток, а коли користувачі «заводять» в цей проєкт чималу суму грошей, зловмисники миттєво знімають усе та зникають.

Якщо ви збираєтесь вкластися в мемкоїни, то пам’ятайте про волатильність. Зазначимо, що мемкоїни є чи не найволатильнішою частиною криптовалют. Їхня ціна може різко коливатися через популярність мемів у соціальних мережах, або через зміни настроїв в криптоспільноті, або через згадки в соцмережах якихось знаменитостей. Як наслідок, це призводить до маніпуляцій із цінами мемкоїнів на ринку і може негативно сказатися на вашому фінансовому становищі, адже великі гравці можуть штучно роздувати ціну (памп-енд-дамп. — Ред.).

Ризики традиційних криптовалют

Зазначимо, що уряди по-різному ставляться до криптовалют і це, зрештою, несе в собі небезпеку.

До цього числа входить й Україна. Наразі в нас криптовалюта не легалізована, але Комітет із питань фінансів, податкової та митної політики нещодавно повідомив, що в Україні планується легалізація криптовалют до літа 2025 року. Так, на сьогодні існує два зареєстрованих законопроєкти: № 10225 (від Податкового комітету) і № 10225−1 (від Мінцифри).

Також до числа ризиків щодо традиційних криптовалют можна віднести:

  • технологічну конкуренцію та проблеми: збої, хакерські атаки або поява нових блокчейнів;
  • коливання ринку: навіть біткоїн здатен суттєво обвалитися під час корекцій. Іноді такий обвал може сягати десятків відсотків;
  • низька прибутковість у короткостроковій перспективі (порівняно з мемкоїнами).

Переваги мемкоїнів та традиційних криптовалют

Не лише ризиками багатий світ криптовалют. Якщо ви думаєте, що в цій ніші немає позитивної сторони, то помиляєтесь.

Так, перевагами мемкоїнів є:

  • гарний потенціал прибутку. За короткий час можуть зростати у сотні або тисячі відсотків;
  • низький поріг входу. Часто мають мізерну вартість — легко купити навіть із малим бюджетом;
  • потужна підтримка спільнот. Активні фанати в соцмережах, швидке поширення мемів;
  • хайповий потенціал: іноді підтримуються інфлюенсерами (наприклад, Ілон Маск та його DOGE).

Щодо класичних криптовалют, то тут перевагами є:

  • фундаментальна цінність: реальні функції — транзакції, смартконтракти, DeFi;
  • довгостроковий потенціал: підтримуються інституціями та технологічними командами;
  • вища довіра серед інвесторів: перевірені часом;
  • активний розвиток і оновлення: постійне вдосконалення технологій.

На що з цього всього звернути увагу інвестору та як сформувати криптопортфель

Тож, маючи можливість інвестувати в мемкоїни та класичні криптовалюти, що ж з цього обрати?

Зазначимо, що успішна інвестиція в криптовалюти — це не «або/або», а грамотна комбінація активів залежно від фінансових цілей, готовності до ризику та горизонту інвестування.

Якщо ви зараз зібралися інвестувати в криптовалюту, то на що ж варто звернути увагу? Фінансовий експерт та аналітик Ігор Порох радить звернути увагу на ті мемкоїни, які належать до екосистеми Solana (SOL) та Toncoin (TON). Тобто, треба дивитися на те, які мемкоїни в цих екосистемах перебувають — це оптимальний варіант.

Якщо брати до уваги класичні криптовалюти, то тут Порох радить звернути увагу на Ondo (ONDO), який зараз оцінюється в 1,03 долари та за останній тиждень його вартість зросла на 18,5%. Також експерт відмітив: Ethena (ENA) — 0,43 долара, +58% за останні сім днів, куди ж без Ethereum (ETH) — 2 641 доларів, +43%, Sui (SUI) — 3,99 долара, +17,5%, Arkham (ARKM) — 0,77 долара, +13,2%, Arbitrum (ARB) — 0,44 долара, +43,95%, Aptos (APT) — 6,02 долари, +26,6%, Manta Network (MANTA) — 0,32 долара, +10,5 та Jupiter (JUP) — 0,56%, +35%.

А що ж з криптопортфелем? Як його сформувати? Насамперед зазначимо, що є декілька варіантів: є ті, хто робить ставку лише на перевірену криптовалюту, хтось дотримується правила 50/50, де частина це класика, а інша частина — перспективні технологічні проєкти та мемкоїни, а комусь взагалі подобається ризикований та водночас агресивний підхід, де менше половини це традиційні криптовалюти, а все інше — високоризикові проєкти та мемкоїни.

Фінансовий аналітик Ігор Порох, своєю чергою, дотримується принципу 60/40 — де по 30% - біткоїн та ефіріум, а інші 40% розподіляються між 10 іншими токенами. Загалом, він вважає, що криптопортфель варто лише комбінувати, а не робити ставку на щось одне, бо ми не знаємо, який актив виросте та куди, і як зросте його ціна. Тому, комбінування криптопортфелю — найкращий варіант.