0 800 307 555
0 800 307 555

Німецький танк Леопард 2 для України. Характеристики та ціна

Чим такі хороші Leopard 2, і чому вони потрібні Україні

Отже, Leopard 2 — це найпопулярніший танк у Європі, завдяки відмінно збалансованим характеристикам цей танк був і залишається дуже популярним.
Зміст

Він дуже добре броньований, при цьому не поступається конкурентам у швидкості та потужності озброєння. Його можна зустріти в Європі, Азії та обох Америках. Можна сперечатися, чи це найкращий танк у світі, але він точно значиться в трійці найкращих.


Leopard 2 версії A4

Ще більше інформації на актуальні теми – в нашому телеграм-каналі. Підпишіться, щоб нічого не пропустити.

Чому Україні потрібен Леопард 2

Навіть якщо не порівнювати його технічні характеристики з іншими танками, для України це найкращий варіант. І ось з яких міркувань:

  1. Цих танків досить багато, понад три з половиною тисячі, вони стоять на озброєнні багатьох країн. Отже, можна розраховувати отримати достатню кількість бойових машин.
  2. У Леопарда, на відміну від Абрамса, яких теж дуже багато, дизельний двигун, що означає, що обслуговувати і ремонтувати його простіше.
  3. Країн, у яких можуть обслуговувати та ремонтувати ці танки в Європі, набагато більше, ніж країн, де вміють обслуговувати американські Абрамси або, наприклад, Т-72.
  4. Гармата Леопарда може стріляти не лише німецькими снарядами, а й американськими, а отже, снарядів теж буде багато.

Характеристики Leopard 2

Тактико-технічні характеристики танка Леопард 2 змінюються в залежності від моделі, тому розбирати їх для всіх типів детально не варто.

Нас насамперед цікавить версія Леопард 2 А4 як найпоширеніша і А6 як найсвіжіша з доступних зараз.

Нову модернізацію A7+ розглядати нема сенсу, таких танків вироблено буквально кілька десятків, а їх вартість сягає 15 мільйонів євро за одиницю.

Така ціна в основному зумовлена наявністю найсучаснішої електроніки та системи активного захисту «Трофі» ізраїльського виробництва.


Leopard 2 A7+ з системою активного захисту «Трофі», яка має збивати снаряди на льоту. На башті видно радари цієї системи

Танкова гармата

Головна зброя будь-якого танка – це гармата. У Леопард 2 це Rheinmetall Rh 120 L/44 (або L/55 у найновіших версіях A6 і A7. – Ред.).


Так виглядає постріл з Rh 120 L/44

Гармата дуже вдала і популярна у світі, за ліцензією вироблятиметься в США та встановлюється на танках M1A1 «Абрамс», у Японії на танк «Тип-90», а в Південній Кореї на «K1».

Більш сучасна версія Rheinmetall 120 L/55A1 встановлюється на Леопард А6 і A7 і корейський К2, а також перспективний «Челленджер 3».

Гармата гладкоствольна, як і більшість сучасних танкових гармат, має калібр 120 міліметрів і довжину 44 калібру (5,28 метра. — Ред.) або 55 калібрів (6,6 метра. — Ред.)

  • Початкова швидкість снаряда — від 5508 до 5940 км/год залежно від типу снаряда для L/44 і від 5904 до 6300 км/год для L/55.
  • Ефективна дальність стрільби — до 4 кілометрів.
  • Ресурс ствола — 700 пострілів.

Ефективна дальність — ця відстань, на яку танк може впевнено влучити в ціль, а снаряд ще не втрачає можливості пробивати броню.

Насправді снаряди з гармати танка летять набагато далі, але через опір повітря втрачають енергію та можливість пробити броню. Реальні бойові дії ведуться на менших дистанціях.

Чим стріляє танк

Гармата танка Леопард 2 може вести вогонь трьома типами снарядів:

  • Осколково-фугасними по неброньованих цілях.
  • Бронебійними опереними підкаліберними снарядами (БОПС).
  • Ізраїльськими протитанковими ракетами LAHAT (проведено випробування, інформації про прийняття на озброєння немає. – Ред.).

Бронебійні оперені снаряди виглядають як металеві стріли для лука або арбалета. Їх виготовляють із сплавів важких металів, таких як вольфрам чи уран. Мають дуже низький аеродинамічний опір, велику масу та пробивають броню за рахунок кінетичної енергії.

Не новий німецький снаряд DM53 здатний пробити 650 міліметрів броні на відстані 2 кілометри під кутом 60 градусів. У сучаснішого DM53 пробивання, очікувано, більше — 760 міліметрів.

Гармата Леопард 2 заряджається вручну, як і більшість танків «західної школи» (винятки – французькі танки «Леклерк». – Ред.). У танка немає автомата заряджання. Розробники вважали, що безпека екіпажу найважливіша.

Відео, на яких у російських танків башта летить високо в небо, пояснюються саме тим, що в радянських танках є автомат заряджання і снаряди в ньому розташовані по колу.

Тому в разі влучання в танк радянського зразка весь боєкомплект вибухає, не залишаючи шансів вижити для людей, які всередині.

У танках, де немає автоматичної зарядки, снаряди відокремлені від екіпажу броньованою перегородкою. При цьому ручне перезаряджання Леопарда займає в середньому всього 6 секунд, це означає темп стрільби 10 пострілів за хвилину.

Тоді як для автомата заряджання — лише 8 пострілів за хвилину.

Звісно, людина згодом втомлюється, а автоматика ні. Але тривалих перестрілок у сучасній війні і не буває, все вирішують 1 або 2 постріли.

Броня

Leopard 2 вирізняються чудовим бронюванням. У лобовій проекції еквівалентна товщина броні версії A4 становить від 640 до 840 мм. Броня спокійно витримає влучання з будь-якого радянського танка свого часу.

Внаслідок модернізацій на танк «навішувалися» додаткові пакети броні. Але навіть без них цей танк дуже добре захищений.

Леопард А6 за рахунок додаткової композитної броні поважчав на 8 тонн, натомість захист башти збільшився до 750 мм для корпусу та 950 міліметрів башти.

Важливо, що використовується багатошарова комбінована броня. Динамічний захист, як на танках «радянської школи», не використовується, оскільки вважається небезпечною для своєї ж піхоти.

Натомість використовується рознесення броні, тобто різні шари захисту перебувають на великій відстані один від одного, благо розміри танка дозволяють використовувати такий підхід.

Звісно, що зі збільшенням броні збільшується і маса танка. Але у випадку з Leopard 2 інженери з самого початку припускали, що машина буде важчою. Тому двигун мав достатній запас потужності.

Важить танк Леопард 2 у порівнянні з іншими європейськими машинами небагато — 55 тонн у версії А4 та 63 тонни у версії А6. Британський Челленджер 2 важить 72 тонни, а Абрамс М1А2 – 62 тонни.

Рухливість танка

Природно, що танк повинен вміти швидко переміщатися по полю бою і з цим параметром у Леопарда немає жодних проблем, навіть найсучасніших, а тому і найважчих версій.

У всіх танках Leopard 2 стоїть один і той же багатопаливний двигун MB 873 потужністю 1500 кінських сил.

Виробляється двигун компанією MTU. Якщо вам не відома ця назва, то ви напевно чули назви двох компаній, в результаті злиття яких і була створена MTU – це Мерседес Бенц і Майбах.


Леопард 2 – швидкий і маневрений танк

Витрата пального на 100 км становить:

  • 500 літрів по шосе
  • 300 літрів по бездоріжжю

Leopard 2 може пересуватися зі швидкістю до 72 кілометрів на годину шосе і до 55 км/год бездоріжжям. Примітно, що швидкість заднього ходу складає 31 км/год, що дуже важливо для маневреності танка.

Комплекс керування вогнем

Ще один сильний бік німецької бойової машини. Навіть у версії A2 вже був телевізор.

У версії А4 навідник отримав стабілізований у двох площинах приціл із тепловізором та лазерним далекоміром, який дозволяє виявляти цілі на відстані 2 км уночі.

Балістичний комп'ютер Леопарда 2А4 автоматично вносить поправки в залежності від швидкості цілі і танка, погодних умов і навіть зносу ствола гармати.

Командир танка також використовує стабілізований двопанорамний приціл і може додатково користуватися прицілом навідника. За необхідності самостійно стріляти з гармати.

Все це означає, що Leopard 2 виявлятиме супротивника раніше, на більшій дистанції, а значить, і стрілятиме першим. Стріляти буде дуже точно навіть по цілі, що рухається, і сам перебуваючи в русі.

Тактико-технічні характеристики Leopard 2 A4 та A6

 

A4

A6

Маса танка, т

55

62,3

Потужність двигуна, к.с.

1500

1500

Питома потужність, л.с/т

27,3

24

Питомий тиск на ґрунт, кг/см2

0,83

0,9

Максимальна швидкість по шосе, км/год

72

72

Максимальна швидкість по бездоріжжю, км/час

55

55

Запас ходу, км

500

500

Початкова швидкість снаряда, м/с

1530-1650

1640-1750

Ефективна дальність стрільбы, км

4

5

Екіпаж, осіб

4

4

Модифікації Leopard 2

  • Leopard 2 та А1 – перша серія танка. Модифікація A1 відрізняються лише наявністю тепловізора. Це перші танки, що випускалися з 1977 року.

  • A2 вироблялися з 1982 по 1984 роки, як поліпшення були змінені положення паливних баків і боєкомплекту та замінені приціли та прилади спостереження.
  • Leopard 2 A3 вироблялися з 1984 по 1985 рік. Дрібні зміни конструкції та нова радіостанція.
  • Leopard 2 A4 – значні вдосконалення броні та електроніки, маса танка збільшилася на 5 тонн. Це наймасовіша серія, їх було з 1985 по 1992 рік вироблено понад 2 тисячі одиниць, і вони знаходяться на озброєнні 14 таборів. B це не лише європейські армії, а й Канада, Чилі, Сінгапур, Індонезія, Катар та Туреччина. Багато A4 було модернізовано до вищого рівня.
  • Leopard 2 A5 – модернізація 1995 року танків попередніх серій. З'явилася вдосконалена рознесена броня, а також оновлені системи керування вогнем та стабілізатор гармати, нові приціли та тепловізори. Для командира встановлено окремий тепловізор.
  • Leopard 2 A6 — модернізація 2001 року, танк отримав нову, більш довгу і потужну гармату Rhl 120/L55, дальність ефективного вогню та бронепробиття теж зросли. Звісно, електроніку теж оновили.
  • Leopard 2 A7+ – найсучасніша версія. Модернізація 2010 року. Традиційно у неї покращено броньовий захист, у тому числі протимінний, удосконалено систему управління вогнем, додано допоміжну силову установку, яка живить усі системи танка без запуску основного двигуна. Також з'явилася нова система обміну даними у реальному часі з іншими підрозділами. Природно, як і вартість і маса танка знову зросли.

Деякі країни створюють свої унікальні версії Леопардів. Наприклад:

  • Leopard 2 PL – модернізація А4 для польської армії характеристикам близька до A6.
  • Leopard 2NG – модернізація для турецької армії.
  • Stridsvagn 122 – танк за ліцензією, що випускається в Швеції.
  • Leopardo 2E – спеціальна модернізація для Іспанії.


Леопарди 2 PL польської армії

Де виготовляють танки Леопард 2?

Танки Леопард 2 виробляється на заводі групи компаній Krauss-Maffei-Wegmann (KMW) у Мюнхені та за ліцензією у Швейцарії під назвою Pz 87 та у Швеції під Stridsvagn 122.

Ця компанія відома завдяки «Леопардам». Також вона є розробником самохідних гаубиць Panzerhaubitze 2000, що зарекомендували себе у війні, зенітних установок «Gepard», реактивних установок MARS (це той самий німецький «Хаймарс на гусеницях». – Ред.). А також БТР «Boxer» та БМП «Puma», які ще не поставлялися в Україну.

Вже з неповного списку продукції стає ясно, що компанія дуже велика, на її потужностях щорічно випускається продукції на суму понад 9 мільярдів євро. Швидше за все, обсяг уже суттєво зріс.

Скільки коштує танк Леопард 2?

Вартість танка Leopard 2 залежить від його версії та комплекту поставки. Адже, крім самих бойових машин, у вартість контракту зазвичай включається: обладнання для технічного обслуговування та ремонту, боєприпаси, комплекти запасних деталей, навчання екіпажів та інженерів, а іноді й дорогі тренажери.

Також можуть бути включені послуги з технічного обслуговування та переоснащення танка новим обладнанням у майбутньому.

До того ж не варто забувати, що часто продаються не нові танки, а машини зі зберігання.

Але незважаючи на те, що деталі таких договорів не розголошуються, деякі висновки щодо вартості танка Леопард 2 можна зробити.

  • 2A4 – від 1,8 до 3 мільйонів євро
  • 2A5 – від 6 до 8 мільйонів євро
  • 2A6 – від 7 до 10 мільйонів євро
  • Новий 2A7+ коштує від 13 до 17 мільйонів євро

***

Леопард 2 — це дуже хороший танк, він не втрачає популярності в усьому світі вже понад 40 років. Так, він не найсучасніший (йдеться про модифікацію А4. — Ред.), але його можливостей достатньо для боротьби з наймасовішими російськими танками Т-72 навіть модернізованими до Т-72Б3, не кажучи вже про давно застарілі Т-62.


Незабаром замість польських прапорів з'являться українські

Це зовсім інша філософія розробки зброї. Тактика його застосування теж відрізнятиметься від радянської, де, за розрахунками, танк у бою має «прожити» лише 3 хвилини.

Українська армія отримає добре броньований та озброєний танк, який за достатньої кількості здатний змінити хід цієї війни.